במקום לשלוח את חמשת החולים האלה להסגר, מכניסים לבידוד מדינה שלמה

זו מלחמה, חברים, ובמלחמה כל האמצעים כשרים — לרבות אינוס צנעתם של יריבים ותומכים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, קורונה
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסיור לעיתונאים על היערכות מפני וירוס קורונהצילום: חיים צח / לעמ

חולה א' נחת מוורונה בתאריך 20 בפברואר. הוא שב מ"ניקוי ראש" חטוף באיטליה, על רקע משבר לא פשוט בחייו האישיים. הוא הרגיש צורך להתאוורר קצת ולהרהר בשקט. כאן בישראל הוא שקוע כבר חודשים בקמפיין פוליטי ייצרי, אינטנסיבי ואגרסיבי. לכן מוטב היה לו להתרחק, ולו לזמן קצר.

כששב ארצה מיהר לפגוש ברב שלו. לא רב קהילה (הוא לא שומר מצוות), כי אם יותר רב "חברתי" — כזה שמעביר שיעורי גמרא ומתחזק קבוצת קרייריסטים בתל אביב.

נתון בסערת רגשות, ביקש חולה א' לפרוק. הוא גילה לרב את צפונות לבו וחלק עמו את הכמוסים שברגשותיו. ירה לכל עבר וללא אבחנה. חשף היבטים אישיים, פרק תסכולים, ריכל, שיתף ניגוד עניינים — הגם שסיכן בכך את העתיד הפוליטי שלו, של מעסיקו ואת תקוות 1.2 מיליון לקוחותיו. מאז שנודע לו כי הוקלט הוא נתון בבידוד.

חולה ב'

חולה ב' הוא רב. לא נחשב במיוחד, יותר "רב סלבס". כזה שמתפעל בית כנסת במרכז תל אביב ועומד בקשר עם אח"מים. חולה ב' הוא שהדביק את חולה א' בעת שהשניים נפגשו לשיחה ממושכת. חולה א' דיבר במהלכה, דיבר ודיבר. חולה ב' האזין לדברים בקשב והינהן. נראה כאילו היה שותף לחששות שהציפו את בן שיחו — אך לא באמת.

כך נתניהו מנתץ את החוק, התקשורת ומוסדות הדמוקרטיה

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

למוחו של חולה ב' התגנבה כבר קודם מחשבה זדונית להקליט את השיחה. הוא הרי ידע מה תפקידו הרגיש של חולה א', וסבר כי דבריו עשויים להיות מעניינים למדי ואפילו נפיצים בישורת האחרונה של מערכת בחירות גורלית. והוא צדק.

את מעונו פוקדים גם היריבים הפוליטיים של המתייעץ, חולה א' — וייתכן שזרק להם בהזדמנות מלה על כך שהלה בא לבקש ממנו עצה. מי יודע, אולי אפשר יהיה לגרד תמורת מכירת סודותיו של האומלל איזה שדרוג פוליטי, או כמה ג'ובות. בבחינת חיסכון ליום סגריר.

חולה ב' נזכר שראה פעם בסרט מאפיה אדם מחופש לכומר, כשהוא מאזין לווידוי גוי ברוב קשב — ואז יורה בו דרך האשנב המסורג שבתא הווידויים. ואם בכנסיה יורים — מה נורא שמבית כנסת תצא הקלטה?

אז נכון, מדובר לכאורה בעבירה פלילית. סעיף 3 לחוק האזנות סתר אוסר על הקלטת שיחות על דברים שבינו ובינה (שלא לצורך הליך משפטי בנדון). אבל גם למכור הליך גיור או תעודת כשרות אסור לפי חוק — אז מה, רבנים לא מתפרנסים?

חולה ג'

חולה ג' הוא אחד ממקורבי ראש הממשלה. הוא נצפה בשבוע האחרון בכביש 1, בין ירושלים לתל אביב (בשני הכיוונים).

חולה ג' קיבל לידיו קלטת שבה נשמע חולה א' משוחח עם הרב שלו. היות שחולה ג' מבין כנראה דבר או שניים בסדר הדין הפלילי, הוא החליט בחוכמה כך: את החלק בהקלטה שעוסק בפוליטיקה — הדליף לתקשורת (שפירסמה זאת, ובצדק); ואילו את החלק שעוסק בנושאים האינטימיים שמר לשעת הצורך. איזה צורך?

נתניהו בכנסת, השבוע צילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

למשל, למקרה שבו בלוק הימין יזכה בבחירות רק ב–60 מנדטים — ואז יזדקק למנדט נוסף אחד כדי לחוקק את החוק הצרפתי ואת פסקת ההתגברות, להשלים את חיסול פרקליטות המדינה ולחלץ את ראש הממשלה ממשפט פלילי.

אז יישלף החלק השני בקלטת, והמידע הרגיש שאצור בו יושמע לח"כים שמככבים שם. אלה יבינו לבד כי מוטב להם לערוק לשורות הבלוק, פן ידלוף החומר הרגיש בעניינם וממילא יסיים את הקריירה הפוליטית שלהם.

האם חילוץ ראש ממשלה מדין מצדיק סחיטה באיומים וספסור בצנעת הפרט? זו שאלה של פרספקטיבה, ישיב חולה ג'. ומה ההבדל, כך יתהה, בין הספסור כאן לבין הצמדת שיוך פוליטי לשמות האזרחים בפנקס הבוחרים — ואז הדלפת המאגר ב"טעות"?

זו מלחמה, חברים, ובמלחמה כל האמצעים כשרים — לרבות אינוס צנעתם של יריבים ותומכים.

חולה ד'

חולה ג' הדביק את חולה ד' — אף הוא מיועציו של ראש הממשלה. גם זה האחרון הבטיח לבוס כי יניח בידיו נשק בקרב על ה–61. לשם כך גייס חברת מודיעין עסקי כדי שזו תרגל אחר יו"ר כחול לבן, בני גנץ, ותנסה לאתר בסביבתו מידע אינטימי רגיש שניתן יהיה לסחור בו.

לשם הזהירות, את התשלום לחברת החקירות לא שילם חולה ד', וגם לא הליכוד או בנימין נתניהו. את מאות אלפי השקלים שילמה חברה פרטית אלמונית ונטולת משרדים, שהוקמה ערב סבב הבחירות הקודם — ושבעליה הוא האקר שפעל בעבר ממשרדו של פרקליט ראש הממשלה.

לימים, לכשיתושאל נתניהו בנושא (אם יישאר גוף שמסוגל לחייבו בתשאול), יוכל לטעון כי אולי ידע בזמן אמת אודות המאמצים להשגת הנשק — אך ודאי לא העלה על דעתו כי זה הושג בדרך לא דרך, ועוד במימון לא חוקי לכאורה. כך גם יעיד כי לא ידע שהקלטת חולה א' בידי רבו, חולה ב', נעשתה שלא כדין — וכי הופתע כמונו מפנייתו של הרב אליו, שכן כלל לא היה בסוד המזימה.

חולה ה'

ראש הממשלה נפגש עם הרב (חולה ב'), עודכן בהפצת הקלטת בידי חולה ג' — ועודכן גם במאמצים להשגת המידע בידי החוקרים שחולה ד' גייס עבורו (בעקיפין). מכאן קצרה היתה הדרך גם להדבקתו של נתניהו — אף כי יש המצביעים עליו כמקור למגפה.

הרי מדינה לא מפתחת תסמינים של מחלה בתוך יום־יומיים. לא בתוך שבועיים הופכת חברה ישראלית חמה ופתוחה לכזו רקובה, שבה איש משפיל את רעהו, כולם מקליטים את כולם, צנעת הפרט הופכת מטבע עובר לסוחר, רב מוכר את סודות נאמניו — כשגם אלה מקליטים אותו בהסתר וסוחרים בסודותיו.

נתניהו וליצמן במסיבת עיתונאים על הקורונה, השבועצילום: AFP

זהו פרי שלטון משחית, גזען ומשסה, שניזון מפירוק קשרים בין־אישיים, שמעודד את ביטול הערבות ההדדית — ושבעצמו מספק כלים לבילוש, לפריצה ולמעקב — הכל כדי ליצור פיקוח פוליטי יעיל להנצחת שליטתו.

ראש הממשלה, להלן: חולה ה' — הבכיר ואולי גם הראשון לחולים — פעל בימים האחרונים במהירות כדי ליצור מציאות פיקטיבית של ניצחון "מזהיר" בבחירות. תחת כסות זאת פעל מאחורי הקלעים מנגנון מניפולטיבי ואלים שנועד להבטיח לו 61 תומכים פרלמנטריים, ויהי מה. בה בעת הציג חולה ה' כל ניסיון לערער על כך כהפיכה שלטונית.

בסיוע שותפים בתקשורת, שלחלקם אינטרס מובהק בביטול המשפט הפלילי שייפתח בעוד שבועיים, הכתיב חולה ה' נרטיב 61 "חלוט" — תוך שהוא מעקר את הלגיטימיות של גיבוש 61 מתנגדים לו, ומציג את המתנגדים לו כמורדים. לא פחות.

משנחשף המהלך ומשהוסרה המסכה — בטרם הצליח לגייס די עריקים (או נסחטים) — בחר חולה ה' לעבור לתוכנית ב'. במסגרת תוכנית ב', יכריז חולה ה' על מצב חירום, יסגור את גבולות הארץ ויכניס את כל יושביה לבידוד.

כך, כנופייה רזה של כמה חולים בודדים, כאלה שדוגלים בעליונות גזע, בהשפלת מזרחים, שמאלנים, ערבים, קשישים ונכים; באיסוף מידע אישי וסחר בו; בספסור תומתם של יריבים פוליטיים, באיום ובסחיטה — כנופייה שאמורה היתה להישלח להסגר, הרחק מריכוזי אוכולוסייה — תסתובב כעת חופשית, ובהיעדר גורמי אכיפה ושיפוט תעשה ככל העולה על רוחה; ואילו עשרות אלפי ישראלים, ובקרוב מיליונים, ייכלאו בדירותיהם מחשש לחייהם או לפרטיותם, יבודדו מהעולם, יופרדו ויושתקו — כיאה לבני ערובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker