גיא רולניק
גיא רולניק

דברים מוזרים מאוד מתרחשים כאן בשבועות האחרונים, בוודאי לא מסוג הדברים שאתם מצפים להם בעיצומו של הקיץ החם. התפניות, העלילות, ההודעות, המחאות והסיפורים רודפים זה את זה בקצב רצחני. כשירות לציבור כדאי להביא 15 מהאירועים שלפחות את מקצתם פיספסתם השבוע

1. אולי פיספסתם את הסיבה העיקרית למחאות החברתיות והכלכליות שהתפרצו בקצב חסר תקדים: שום אירוע ביטחוני, פוליטי ומדיני משמעותי לא התרחש באחרונה. מסכי העשן הרגילים, היעילים כל כך בהסתרת המציאות הכלכלית והחברתית - ובראשם אי השוויון במשק, התפוגגו. אפילו ספטמבר המתקרב לא הצליח ליצור את תחושת המלחמה בפתח, הסורים על הגדרות והטרור יכול להרים ראש כל רגע.

2. אולי פיספסתם את כל ההצעות המטורללות וההזויות שהעלו השבוע "המומחים" בעיתונים לפתרון הבעיות החברתיות - הורדת מסים, העלאת מסים, ביטול מסים, תוספת מסים, פיקוח על מחירים, הורדת מחירים בחקיקה. אנחנו בעידן השליפות, הצרחות והדמגוגיה: כל אחד מומחה ואיש לא מתכוון לצאת פראייר ולא לנצל את החגיגה החברתית לצורכיו המיידיים.

שרים, ח"כים, פקידים ועיתונאים שקולם לא נשמע במשך שנים על כל העוולות הכלכליות והחברתיות המתמשכות גילו אותן החודש, ויש להם כבר עמדות, פתרונות, דעות ורעיונות אדירים. ואם הם לא מוצאים חן בעיניכם, כמאמר גראוצ'ו מרקס, יש להם עוד עשרה רעיונות מטופשים ולא אפויים.

3. אולי פיספסתם את אימרות השפר של שר השיכון והבינוי, אריאל אטיאס, שמתמודד על תואר קבלן הכותרות המוביל בענייני דיור, דירות ונדל"ן. בוודאי פיספסתם או שכחתם שמדובר באותו אטיאס שחימם במשך שלוש שנים את הכיסא שעליו יושב כיום משה כחלון, אותו אטיאס שבתקופתו ינקו חברות התקשורת הישראליות את לשדם של הלקוחות באין מפריע.

4. אולי פיספסתם את העובדה המשעשעת אך הלא מפתיעה שאף אחד מהמומחים והפרשנים שהתעוררו החודש, גילו את הקושי של מעמד הביניים והציעו להוריד מסים לא מצא לנכון להסביר מה יהיה מקור המימון לאותן הורדות מסים. יש להם רעיונות אדירים לפתרון המצוקות החברתיות, ושאלת המימון היא בסך הכל טכנית.

5. אולי פיספסתם את העובדה שהממשלה החליטה להקים ועדה לבדיקת מחירי מוצרי החלב ופירסמה טיוטת מסקנות תוך פחות משלושה שבועות. עד לפני חודש הכל היה מצוין בשוק מוצרי החלב, ורק באחרונה התברר שיש שם בעיה מסוימת - והיא טופלה ביסודיות, ברצינות ותוך ניתוח ומחשבה מעמיקים.

6. אולי פיספסתם את העובדה שהמכרז של משרד התקשורת למפעיל סלולר רביעי וחמישי נראה השבוע כפארסה, לאור העובדה שלבנקים בישראל, כמו גם למשקיעים המוסדיים, אין שום עניין לממן מתחרים חדשים בשוק הסלולר - מפני שהם כבר תקועים עם הלוואות של עשרות מיליארדי שקלים לחברות התקשורת, הסלולר והטייקונים שרכשו אותן.

7. אולי פיפסתם את העובדה שרפורמות, רגולציה, תקנות וחוקים רבים במשק עשויים להתפוגג, להיעלם וליהפך לאות מתה מאותה סיבה בדיוק - שללא שינויים במבנה הריכוזי במשק הם יישארו רק ככותרות בעיתון.

8. אולי פיספסתם את העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר שלו יובל שטייניץ התחילו השבוע למסמס ולדחות את פרסום מסקנותיה של היוזמה היחידה שהם הגו בקדנציה שלהם לטיפול מבני אמיתי במשק - ועדת התחרותיות והריכוזיות.

9. אולי פיספסתם את העובדה ששניהם עשו את זה בשבוע שבו התברר שבעל השליטה בחברת פרטנר, אילן בן דב, לא מתכוון לפרוע את התחייבויותיו לציבור, שמחירי רוב המוצרים והשירותים הישראליים הם מהגבוהים בעולם, ושבפתח עומדת שורה ארוכה של טייקונים שלא מעוניינים להחזיר לציבור את ההלוואות שנטלו.

10. אולי פיספסתם את העובדה שלאחר 20 שנה או יותר, שבהן כל הפוליטיקאים ורוב העיתונאים בעולם היו עסוקים בקשירת כתרים לראשו של איל העיתונות רופרט מרדוק, הם נזכרו השבוע להגיד שבעצם ריכוז כוח כה עצום בידי איש אחד הוא סכנה ברורה ומיידית לדמוקרטיה בבריטניה ואולי אפילו בארה"ב.

11. אולי פיספסתם את העובדה שחודש לאחר מחאת הקוטג' והרעש הציבורי העצום סביבה החליטו הפוליטיקאים שעדיף להתמקד בחולייה החלשה ביותר בשרשרת המזון - הרפתנים - ולא להסתכל על הנעשה במונופולים של הייצור, ההפצה והקמעונות.

12. אולי פיספסתם את העובדה שעל אף שהיא ירדה מהכותרות, החל משבוע זה יוון היא למעשה מדינה פושטת רגל ומתפוררת כלכלית וחברתית, לאחר 20 שנה שבהן המשפחות העשירות, המאיון העליון, הפוליטקאים והוועדים החזקים שדדו את המדינה הזאת והחריבו את הפיריון, את היצירה ואת הכלכלה שלה.

13. אולי פיספסתם את העובדה שבדיוק חודש לפני שהודיע שהוא לא מתכוון לפרוע את חובו לציבור, התפרסם כי אילן בן דב מנהל משא ומתן לכניסה להשקעה בערוץ 10.

14. אולי פיספסתם את העובדה שכמעט כל כלי התקשורת בישראל עברו בשנים האחרונות לשליטתם של אנשים שיש להם רק שתי בעיות עיקריות בחיים: חובות ענקיים לבנקים ולציבור ועסקים שנשענים על החלטות של רגולטורים.

15. אולי לא יצא לכם לבקר השבוע באוהל המחאה המדליק, הסקסי והמדובר בשדרות רוטשילד בתל אביב - אבל אם הגעתם לשם, לא יכולתם לפספס את ריחו של החומר המיוחד שנישא באוויר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker