כמה אנחנו משלמים על טכנולוגיה לא מנוצלת?

ככל שהגאדג'טים שלנו יהיו מתוחכמים יותר, כך נשתמש פחות בפוטנציאל שלהם; אז למה אנחנו ממשיכים לשדרג?

ירון כהן צמח
אליחי וידל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בחן את עצמך:

1. איך משנים את גודל הפונט בתצוגת הודעות ה-SMS באייפון? 2. למה משמש מקש F1 במקלדת סטנדרטית? 3. מהן "פקודות מקרו" בתוכנת וורד? 4. מה ההבדל בין "תרשים פיזור" לבין "תרשים בועות" בגיליון אקסל? 5. איך משנים זוויות צילום ב-DVD? 6. איזו תחנה משודרת באפיק 30 של TOH? 7. מה משמעות ערכי הסל"ד במכוניות אוטומטיות? 8. מתי בפעם האחרונה השתמשתם בשעון העצר עם תצוגה של אלפיות השנייה? 9. איך מקליטים שיחה בטלפון משרדי? 10. כמה תמונות ברזולוציה מקסימלית נכנסות על כרטיס זיכרון בנפח 1 גיגה במצלמת 5 מגה-פיקסל?

* התשובות בסוף העמוד

הם קטנים יותר, משוכללים יותר, דקים יותר ומהירים יותר, הם חודרים לכל נימי החיים שלנו והופכים אותם לקלים הרבה יותר. אנחנו מתמסרים לטכנולוגיה ומתמכרים לאביזרים טכנולוגיים. הסמארטפון, למשל, מלווה אותנו במשך כל השעות שבהן אנחנו ערים (ואפילו בחלק משעות השינה), אנחנו לא זזים יותר מ-20 מטר בלי המכונית, מתעדים כל שנייה מחיי המשפחה במצלמות דיגיטליות, משתמשים במחשב לעבודה ובשעות הפנאי, וצופים בטלוויזיה ללא הרף.

ככל שחולפים החודשים אנחנו מתבצרים מאחורי חומות הולכות וגדלות של חידושים טכנולוגיים. אבל האם אנחנו מנצלים את ההתפתחויות הטכנולוגיות שמתקדמות בקצב מסחרר? האם אפשר בכלל לנצל ביעילות את כל הפוטנציאל שטמון בהן? ככל הנראה, לא. יתר על כן, ככל שהמכשירים והגאדג'טים יהיו מתוחכמים יותר ויותר - כך ננצל פחות ופחות את הפוטנציאל שלהם.

במשך שמונה שעות עבודה אנחנו משתמשים בלא יותר מחמש-עשר תוכנות מתוך מאגר אינסופי כמעט, שנשאר סמוי בקרבי המחשב בתוך תיקיות ותיקי-תיקיות. בסמארטפון ואפילו בטלפון הסלולרי הישן אנחנו משתמשים בלא יותר מחמש אפליקציות באופן שוטף, וכל שאר האייקונים שעל המסך נותרים כקישוט או שלוחצים עליהם מתוך שעמום. במכונית משתמשים בלא יותר מ-10% מהזמן וכל שאר הזמן היא שוכבת בחנייה מתחת לבית או בעבודה, בלי קשר לסכומי העתק שהושקעו ברכישתה. בכבלים ובלוויין יש מאות ערוצים ובכל זאת רק מקש אחד בשלט נשחק מרוב שימוש (בעיקר מכיוון שצריך ללחוץ עליו פעמיים כדי לצפות ב"כוכב נולד"). אין מה לומר על המגוון האינסופי של תכנים שיש באינטרנט, שלעולם לא נצליח לגעת בקצה קצהו, ואם תשתמשו בעיצוב מיוחד ונועז במסמך וורד, סביר להניח שתיהפכו בן לילה לאות ולמופת ארגוני ותשמשו מוקד עלייה לרגל בקרב כל עובדי החברה.

הטכנולוגיה משמשת לצרכים שונים ומגוונים, אבל אנחנו מנצלים רק אחוזים בודדים ממנה. כל השאר הוא פוטנציאל, הבטחה, מציאות לא ממומשת. בהקבלה למוח האנושי, שגם ממנו אנחנו מפיקים רק 10% מהפוטנציאל הגלום בו, אפשר לומר שמדובר בהתפתחות אבולוציונית שהשוליים הרחבים מאוד שלה נשארים ללא שימוש, שדווקא מכיוון שהיא כל כך מתקדמת, אנחנו לא יודעים באמת מה היא מאפשרת לנו. הצרכן הממוצע לא יכול לנצל את כל הפוטנציאל שקיים במוצר טכנולוגי, והוא גם לא צריך לנצל יותר. אז מדוע היצרנים דוחפים למכשירים הטכנולוגיים לחצנים, מתגים ואפשרויות שאין להם שימוש? 1. כי הם יכולים. 2. כי אולי משתמש אחד מ-1,000 כן יעשה בהם שימוש. 3. כי ככה הם גורמים לצרכנים להוציא את כספם על שדרוג.

כך מתבצעת תנועת מלקחיים בכיוון הכיס של הצרכן: מצד אחד מחיר המוצר עולה (כי הוא מהיר יותר, דק יותר וכו') ומהצד השני הוא מנצל אחוז קטן יותר של יישומים (בהשוואה למוצר שאותו הוא שידרג). בחישוב של עלות/ תועלת, אין ספק שטלפון סלולרי "טיפש" משתלם יותר לבעליו, אם השימוש העיקרי שלו הוא לשיחות טלפון ולהודעות SMS.

הצורך הכפייתי שלנו כקורבנות תרבות הצריכה גורר אותנו לקבל החלטות לא רציונליות. בנקודה הזאת בדיוק אפל, למשל, מכה בנו בכל הכוח. בכל שנה היא משחררת מחשב מק חדש, אייפוד חדש, אייפון חדש, אייפד חדש, אבל החזירים מ"אנגרי בירדס" באייפון 5 לא יהיו ירוקים הרבה יותר מאלה שנולדו באייפון 3. העין האנושית לא יכולה כמעט להבחין בניואנסים הקטנים שבטכנולוגיות ה-HD בטלוויזיות, ובכל זאת אנחנו מתפתים שוב ושוב להוציא סכומים מופרזים לקניית מסך גדול יותר, חד יותר, משוכלל יותר רק כדי לראות את אותן תוכניות ריאליטי או מהדורות חדשות שממילא מוקלטות ומשודרות בטכנולוגיה שמתאימה יותר למסכי שפופרת מלפני 20 שנה.

חוק מור, שמנסה לחזות את קצב ההתפתחות הטכנולוגית, קובע שיכולות המחשוב מכפילות את עצמן כל שנתיים בערך, בזכות פיתוח מעבדי מחשבים מהירים יותר. בהתאם לכך "חוק הטכנומניאקים לטכנולוגיה לא שימושית" קובע: המחיר האפקטיבי שנבזבז על גאדג'ט חדש יהיה מכפלת כמות היישומים הלא שימושיים שנוספו למכשיר במספר החודשים שחלפו מאז השדרוג האחרון.

התשובות לחידון:

1. הגדרות >>> כללי >>> נגישות >>> מלל גדול 2. פותח טופס עזרה של התוכנה שבשימוש 3. רצף מתוכנן מראש של פקודות 4. "תרשים פיזור" משמש להשוואת זוגות ערכים, "תרשים בועות" להשוואת קבוצות של שלושה ערכים 5. לחיצה על כפתור Angle 6. BBC Entertainment 7. אין משמעות. נותן לנהג אשליה של שליטה 8. בשיעור ספורט בכיתה י' 9. רק מזכירת המערכת יודעת את התשובה 10. עד 300 תמונות (בלי וידאו קליפים)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker