בן לאדן חי בזהות בדויה באמירים

מדוע קם בוקר אחד אדם ומחליט שהעולם קשר כנגדו כדי להעלים ממנו קונספירציות

אורן פרנק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורן פרנק

בעודי משוטט בפייסבוק השבוע נתקלתי בפיד של מכר נושן - בחור מקסים ונבון - שבחר משום מה להגן בחירוף נפש על אוסף לינקים הזויים על הקונספירציה, לכאורה, שמאחורי מות אוסמה. בסרטון אחד שנקרא "דה קורבט ריפורט" (מן הסתם כדי שיישמע דומה ל"קולברט ריפורט") קובצו להן אוסף של פרשנויות וידיעות לא קשורות ולא רלוונטיות עם עריכה מגמתית. המסקנות? בן לאדן מת מזמן והופשר לכבוד האירוע הנוכחי. דיון קצר העלה גם שאותו יוזר מאמין שה-11 בספטמבר היה "אינסייד ג'וב" של הממשל האמריקאי וכך גם הפיגוע המקדים ב-1993, ואולי מאמין גם בעוד תיאוריות קונספירציה.

אל תבינו אותי לא נכון. אני מאמין שקונספירציות אכן קיימות סביבנו כל יום ובכל מקום. אבל אני גם מאמין שרובן מוגבלות בהיקפן ונוגעות בדרך כלל לאינטרסים אישיים ומצומצמים יותר, נניח פוליטיקאי שמעדיף לטוס במחלקה ראשונה או להאזין ליריביו. חשוב יותר, אני מאמין שבטווח הארוך דינן של אותן קונספירציות לצוף על פני המים - ועניין הציפה נכון שבעתיים בעידן הרשת המודרנית - ראו וויקיליקס וכו'. מה שאינו סביר בעיניי הוא שבלוגר אלמוני או עיתונאי שוליים הוא הוא שהצליח לחשוף בכוחות עצמו את מה שכל התקשורת העולמית - אותה מערכת שחשפה את ווטרגייט ואת קלטת הסקס של פאריס הילטון - לא רק שלא גילתה מאומה בעצמה, אלא גם החליטה קולקטיבית להתעלם לחלוטין ואף להסתיר את ממצאיו הדרמטיים. אפשרי, אבל כמו הסיכוי שאלוויס לא מת והוא בכלל שרה פיילין, לא ממש סביר.

עבורי, מעניינת יותר השאלה מדוע קם בוקר אחד אדם, או במקרה הספציפי של ארה"ב, חלקים גדולים מהאוכלוסיה, ומחליט שהעולם קשר כנגדו כדי להעלים ממנו קונספירציות כה דרמטיות, בשביל להסתיר שאיש מעולם לא נחת על הירח, שהאילומנטי מנהלים בחשאי את עולמנו, שמערך הבנקאות העולמי הוציא חוזה על הכסף של כולנו (טוב, התיאוריה הזו כנראה מדויקת), שחייזרים מתגוררים ברוזוול, שתיאורית התחממות כדור הארץ היא מזימה, שצ'רלס רצח את דיאנה, שה-CIA המציא את האיידס, שאובמה נולד מחוץ לארה"ב, ושבבאג 2000, סליחה ב-2012, יסתיים העולם. מדוע בוחר חלק כה גדול של האימפריה הזו להאמין באוסף של תיאוריות בלתי מבוססות עובדתית או מדעית?

לתשובה האפשרית שני חלקים. החלק הראשון עוסק בנושא הרצאתו של מייקל שרמר, המו"ל של "סקפטיק מגזין", ב-TED. כותרת הרצאתו היא "על התבניות שמאחורי הונאה עצמית", או מדוע אנחנו מעדיפים את פירורי העדויות שתומכות בתוצאה המועדפת עלינו, ומתעלמים מעובדות שאינן הולמות אותה. שרמר טוען שהצורך להאמין הוא חלק מהמבנה שלנו, ונובע ישירות מהיותנו יונקים המתמחים בזיהוי תבניות. אנו עוסקים בלמידה אסוציאטיבית המחברת סימנים ונתונים לכדי תבניות בנות זיהוי ושינון. הוא נותן דוגמה לנטייה שלנו להאמין לכל תבנית שאותה אנחנו חושבים שאנחנו מזהים: נניח שאדם קדמון שומע רחש בשיחים; הוא יכול להניח שהרעש הוא נחש ארסי, או להתעלם ממנו ולחשוב שאולי מדובר במשב רוח. כמובן שבטוח יותר להניח שהוא זיהה את התבנית נכון ומדובר בנחש, וכך האבולוציה מעודדת זיהוי חיובי כברירת מחדל.הדרך משם ועד לאלוהים כאלה או אחרים, או למעגלי תבואה, קצרה וברורה.

לא בטוחים? שרמר מציג מחקרים שמראים שאנשים ששרויים במצוקה מזהים יותר תבניות (גם היכן שאין כאלה), שיותר תבניות מזוהות על ידי הצד הימני (היצירתי) של המוח, ושיותר דופאמין מביא ליותר תבניות דמיוניות, בעוד שתרופות פסיכיאטריות מובילות לירידה תלולה בזיהוי תבניות לא קיימות. את המסקנות אותיר לכם ולפונדמנטליסט החביב עליכם.

החלק השני של התשובה עוסק בדיסוננס קוגניטיבי, אותה תחושה לא נוחה שעולה בנו כשרעיונות או דעות מתנגשים באמונות הקיימות שלנו. באחד הניסויים המפורסמים בדיסוננס קוגניטיבי עקבו חוקרים בשנות ה-50 אחר קבוצה שהאמינה שסוף העולם קרוב, ושחייזרים יביאו לחורבנו בתאריך מסוים. כשאותה שעה באה וחלפה, חברי הקבוצה שיכנעו את עצמם חיש קל שבזכותם החייזרים נתנו סיכוי נוסף לכדור הארץ, העמיקו את אמונתם, ואף גייסו מאמינים חדשים לשורותיהם. קצת כמו הליכוד.

ארה"ב היא אומה שבמובנים מסוימים מצויה בדיסוננס קוגניטיבי. מדובר בחברה שנולדה כמרד נגד מוסדות מרכזיים, ושבה מתקיימת כיום התפלגות לא סבירה כמעט בכל תחום: עושר, אושר, בריאות, השכלה ותרבות. זו אומה שהאתוס המרכזי שלה פוסח על רבים מאזרחיה, ובחוויה האישית שלי, אומה קצת ילדותית, שבאופן מקסים וגם מביך מצטיירת לעתים כסובלת מהפרעה מרדנית (ODD), תסמונת שנפוצה בקרב ילדים ובני נוער. תיאוריות הקונספירציה המרובות משמשות כאן כמיתולוגיה, כמפלט לכעסים וכתחליף לזהות ודת, והן נדחפות כיום בידי המדיה החברתית שכה חובבת נרטיבים הזויים.

כמובן שתמיד אפשר לבחור באפשרות שממשל בוש, שנכשל חרוצות בכל מה שניסה לבצע בכל שמונה שנותיו, הוא הממשל שהצליח לבצע ולהסתיר את התרמית הגדולה בהיסטוריה - "תרמית ה-11 בספטמבר". באותו עניין, ידוע שאוסמה מיודעינו הוא בכלל סוכן מוסד שעבד עם ה-CIA על התרמית הגדולה, ועושה היום שאכטות באמירים, שם שיער הפנים שלו משתלב היטב בסביבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker