מי מפעיל את כרם שלום - משרד הביטחון או שב"כניק לשעבר?

נסים ג'אן, בוגר שב"כ, אחראי כבר כעשור על המעבר, אף כי לדברי משרד הביטחון זכה במכרז לאספקת שירותים ולא לתפעול המתקן ■ לפני כמה חודשים זכה ג'אן שוב במכרז, והוא צפוי לתפעל את המעבר בחמש השנים הקרובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאית במעבר כרם שלוםצילום: איברהים אבו מוסטפא/רויטרס

נסים ג'אן, בוגר שב"כ שבתקופת עבודתו בארגון עסק גם בתחום המעברים, אחראי כבר כעשור על תפעול המעבר בין כרם שלום לישראל, באמצעות חברת נ.ג'אן שבבעלותו. לפי משרד הביטחון, ג'אן מספק שירותים למשרד לאחר שזכה במכרז, ולא מתפעל את המעבר בעצמו.

הפעם האחרונה שבה זכה ג'אן במכרז לתפעול מעבר כרם שלום היתה לפני כמה חודשים, וג'אן צפוי לתפעל את המעבר בחמש השנים הבאות. לדברי מקור פלסטיני המכיר את עבודתו, ג'אן עובד בתחום התפעול גם בצד הפלסטיני של המעבר וכן מעסיק עובדים. ג'אן סירב להתייחס לסוגיה זו.

המעבר בכרם שלום כרוך בתשלום אגרות: 700 שקל לטריילר גדול ו–400–500 שקל למשאיות קטנות יותר וכאלה שמעבירות דלקים. בצד הפלסטיני משלמים 400–600 שקל למשאית. הכסף מאגרות המעבר עובר למשרד הביטחון ולרשות הפלסטינית, אבל ג'אן, לפחות באופן עקיף (כמי שעובד במעבר), נהנה מההכנסות האלה. בעבר נקלע ג'אן לסכסוך משפטי בין חברת פזגז לדור גז, לאחר שפזגז טענה שדור גז מכרה אלפי מכלי גז שלה לרצועה, בלי שביקשה את רשותה. מי שתיווך בעסקה בין הסוחר הישראלי לבין סוחרים ברצועת עזה היה ג'אן.

ג'אן לא נתבע, אבל בינואר 2014 הוא הגיע להעיד במשפט. "אני נותן שירותים למשרד הביטחון, לרשות הפלסטינית ולרשות שדות התעופה", אמר בעדותו, "וגם למשפחת בהלול (אנשי עסקים מעזה; ש"ש), כי יש לי עמם עסקים בתחום הדלק מימים ימימה". לדבריו, מאז הוא כבר הפסיק לעשות עסקים עם המשפחה ואין לו עסקים שקשורים ברצועת עזה.

ממשרד הביטחון נמסר: "חברת נ.ג'אן אינה מתפעלת את המעברים, אלא מהווה ספק בלבד לשירותי פריקה, טעינה ושינוע עבור רשות מעברים יבשתיים במשרד הביטחון המתפעלת את המעבר. המשרד פועל בהתאם לחוק חובת מכרזים. לפני כמה חודשים פירסם המשרד מכרז פומבי לאספקת שירותים אלה, שאליו ניגשו כמה חברות שעברו את תנאי הסף, ובהן נ.ג'אן, שזכתה במכרז לאחר שהגישה את ההצעה הטובה ביותר. תקופת ההסכם שנחתם היא לשנה עם אופציה להארכה בארבע שנים נוספות. לפיכך, ככל שההתקשרות עם הספק תתנהל כשורה ולא יחולו שינויים בתנאי השוק, צפוי המכרז הבא לצאת בעוד כחמש שנים.

"נ.ג'אן אינה קשורה כלל לאגרות המשולמות בצד הישראלי. לעניין כל פעילות בצד הפלסטיני יש לפנות לגורמים הרלוונטיים ברשות הפלסטינית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker