ישראל ממשיכה לשבור שיאים - כמה משכורות צריך כדי לרכוש רכב?

המיסוי הגבוה מעלה את מחיר כלי הרכב, ללא אלטרנטיבות כמו תחבורה ציבורית הולמת

אפרת נוימן
אפרת נוימן

בשנים האחרונות כל חודש שעובר מרחיק את חלום הדירה מהישראלי הממוצע. הצורך בבעלות על נכס מוטבע בדי.אן.איי של הישראלים, וזה הרבה יותר מהחלטה כלכלית נטו. זאת הרגשה (מזויפת לעתים) של ביטחון והידיעה שארבעת הקירות האלה הם שלנו. כדי להשיג את זה אנחנו גם מוכנים לקבל את הבנק כשותף יקר לדרך ל-30 השנים הבאות.

העובדה שמחירי הנדל"ן בישראל עלו בשנים האחרונות בעשרות אחוזים מביאה לכך שהאפשרות לרכוש דירה נהפכת לקשה יותר ובמקרים רבים גם בלתי אפשרית. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עלויות הדיור הן הגבוהות ביותר בסל התצרוכת החודשי של הישראלים (3,200 שקל בחודש). לפי נתוני משרד הבינוי והשיכון, מחיר ממוצע של דירה בישראל ב-2010 היה מעט יותר ממיליון שקל. הנתון הזה משקלל גם מחירי קצה זולים בפריפריה, כך שמי שחיפש דירה בחודשים האחרונים בערי המרכז היה בוודאי שמח מאוד לחתום על צ'ק של מיליון שקל, אבל נתקל במחירים גבוהים בהרבה.

צילום: לימור אדרי

בדו"ח המסכם ל-2010 של המשרד שפורסם בתחילת פברואר נכתב כי בעוד שב-2007 וב-2008 היה מחיר דירה ממוצעת שקול ל-105 משכורות ממוצעות, הרי שב-2010 קפץ מחירה ל-129 משכורות חודשיות ממוצעות.

לפי מחקר של חברת הייעוץ של פירמת BDO זיו האפט, שפורסם בסוף 2010, הנתונים בישראל קיצוניים ביחס למצב במדינות רבות: בעוד שבישראל נדרשות 114 משכורות חודשיות ממוצעות לרכישת דירה (מאז המצב הידרדר לפי הנתונים החדשים יותר של משרד הבינוי והשיכון), בצרפת נדרשות 90 משכורות, בבריטניה 71 משכורות, בארה"ב 60 משכורות, בגרמניה אפשר להגשים את חלום הדירה אחרי 54 משכורות, בשווייץ נדרשות 42 משכורות ובשוודיה דירה שווה ל-30 משכורות ממוצעות.

צילום: .

אפשר להסביר את יוקר הנדל"ן בישראל במקרה פשוט של ביקוש והיצע - ישראל היא מדינה קטנה עם מעט קרקעות וביקושים רבים. סיבה נוספת היא התחבורה הגרועה שלא מאפשרת מגורים הרחק מערים ראשיות. זה גם עניין של תרבות. לאמריקאי למשל, בניגוד לישראלי, לא תהיה בעיה לנסוע כל יום שעה וחצי במכונית או ברכבת מהבית בפרברים לעבודה, ולכן הוא גם יוכל להרשות לעצמו בית בפרבר זול יותר. גם מעברי דירה בארה"ב הם עניין מקובל: יש פחות צורך לגור קרוב להורים, ולכן יש פחות התעקשות על מקום מגורים מסוים. הביקוש לדירות בישראל גבוה גם בגלל מוסכמה תרבותית וחברתית שעל ההורים לסייע לילדים לרכוש דירות.

מצד שני, בישראל לא קיימת תרבות מפותחת לשכירות לטווח ארוך והקמת פרויקטים לשכירות, מה שמאלץ את הציבור לפנות לאפיק של רכישת דירות. זאת לעומת מדינות כמו ארה"ב שבהן השכירות היא עניין ממוסד ומקובל - מוצר חלופי שמווסת את מחירי הדירות.

במחירי השכירות - במונחים אבסולוטיים - ישראל אינה נחשבת ליקרה ביחס לעולם. בהשוואה לתמ"ג לנפש המספרים כבר מתקרבים למדדים העולמיים. עם זאת, יש המעריכים כי בתקופה הקרובה יעלו מחירי השכירות משום שהם לא משקפים את מלוא עליית מחירי הדירות בשנים האחרונות.

כמה משכורות צריך כדי לקנות מאזדה 3?צילום: TheMarker

הנה כמה דוגמאות לעלויות שכירות: דירת שלושה חדרים (שני חדרי שינה וסלון) בערים כמו ליטל רוק בארקנסו ופורטלנד באורגון שבארה"ב עולה בסביבות 850 דולר בחודש. במנהטן דירה כזאת עולה בקלות גם 3,000 דולר בחודש, בלונדון 2,000 ליש"ט (כ-3,200 דולר) ובפאריס 2,000 יורו (2,800 דולר).

בתל אביב, לעומת זאת, המחיר הממוצע לשכירות דירת שלושה חדרים הוא 5,000 שקל (כ-1,400 דולר) ובעיר לא מרכזית כמו חדרה 2,400 שקל (כ-660 דולר). בפרבר ממוצע של סידני שבאוסטרליה עולה דירת שלושה חדרים כ-2,000 דולר בחודש, אבל גם התמ"ג לנפש של האוסטרלים כפול מזה של הישראלים.

בארה"ב משלמים חצי

כל מי שהציץ במחירי הרכב בארה"ב ובאירופה הבין שבישראל אנחנו משלמים הרבה הרבה יותר. מחיר מכונית משפחתית בישראל כפול מהמקבילה האמריקאית - וזאת כשהמשכורת הממוצעת נמוכה בשליש. לאמריקאים הרבה יותר קל לקנות כלי רכב, וגם הרבה יותר זול להחזיק בו.

ניקח לדוגמה מכונית פופולרית כמו מאזדה3, שנפח מנועה הוא 1.6 ליטרים. הישראלי משלם כ-120 אלף שקל על מכונית מהניילונים, בעוד האמריקאי משלם בערכים שקליים קצת פחות מחצי (כ-60 אלף שקל על המקבילה עם נפח מנוע של 2.0 ליטרים), הנהגים בצרפת, בבריטניה ובגרמניה משלמים ביורו סכום ששווה ל-94-96 אלף שקל ובאוסטרליה המחיר הוא בסביבות 86 אלף שקל. על פולקסווגן גולף משלם הישראלי 140 אלף שקל, האמריקאי מוציא סכום השווה ל-72 אלף שקל, האוסטרלי 90 אלף שקל והאירופאים 100-108 אלף שקל.

כשבודקים את המספרים ביחס להכנסה ולתמ"ג לנפש הם מהדהדים אפילו יותר, שכן המשכורת הממוצעת בארה"ב ובמדינות כמו בריטניה, צרפת ואוסטרליה גבוהה משמעותית מהמשכורת הממוצעת בישראל. אם ניקח לדוגמה את המאזדה3, כדי לממן את רכישתה נדרש הישראלי ל-14 חודשים של משכורת ממוצעת מלאה. לפי נתוני BDO זיו האפט, בארה"ב נדרשים רק ארבעה חודשים למימון מאזדה3 (המכונית הרבה יותר זולה וגם המשכורת יותר גבוהה), בגרמניה ובבריטניה חמישה-שישה חודשים, ובצרפת שישה חודשים.

האם אנחנו משלמים מחיר מופקע על הדלק? כשהחלה בפברואר התרעומת הציבורית על העלאת מחירי הדלק מיהרו באוצר לפרסם טבלה השוואתית שמסבירה למה אנחנו בעצם לא משלמים הרבה בהסתכלות בינלאומית. כשמשווים את מחיר הבנזין 95 אוקטן עולה כי ב-13 מתוך 27 מדינות משלמים מחיר גבוה מבישראל לליטר בנזין. אם מחיר ליטר בנזין בישראל היה בינואר 1.41 יורו (מאז הוא עלה), הרי שבנורווגיה שילמו הצרכנים 1.7 יורו, בצרפת ובפינלנד 1.48 ובגרמניה בבריטניה ובשוודיה 1.47 יורו. ב-14 מדינות מחיר הבנזין נמוך יותר, ובראשן מדינות מזרח אירופה. בבולגריה, בלטוויה, באסטוניה ובפולין שילמו צרכני הבנזין פחות מ-1.2 יורו לליטר בנזין. בארה"ב, שלא מופיעה בהשוואת האוצר, מחירו של ליטר בנזין נמוך בהרבה - בסביבות 0.7 יורו-סנט לליטר. כלומר, מלבד המכוניות גם הדלק זול באופן משמעותי.

כמה משכורות צריך כדי לקנות דירה?צילום: TheMarker

אם כך, ישראל ממוקמת יפה באמצע הטבלה מבחינת מחירי הדלק, אבל ההשוואה הזו מטעה כי היא מתבצעת במחירים אבסולוטיים והמשכורת הממוצעת במדינות אירופה גבוהה מזו של ישראל. נקודה נוספת היא האלטרנטיבה. לאירופאים יש חלופה בדמות תחבורה ציבורית יעילה. אם ברצונם לזהם ולשלם פחות, הם יכולים להשאיר את המכונית בבית. בישראל, לעומת זאת, אין אלטרנטיבות אמיתיות והביקוש לכלי רכב קשיח למדי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker