חבילות התקשורת בישראל יקרות פי 2 מאשר באירופה

לא משנה אם מדובר בחיבור אינטרנט, בטלפון סלולרי או בטלוויזיה - תושבי ישראל משלמים יותר בכל המדדים

אמיתי זיו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הוצאות התקשורת מכבידות על הכיס הישראלי. סקר הוצאות משקי בית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2008 מראה כי משפחה ישראלית הוציאה על טלפון סלולרי בלבד כ-4,000 שקל בשנה, ועל טלוויזיה רב ערוצית כ-2,400 שקל בשנה. שני הסעיפים גם יחד, המסתכמים ב-6,400 שקל, גבוהים מכל הוצאה אחרת של משפחה ישראלית: על חשמל אנחנו מוצאים כ-4,100 שקל בשנה, על טיפולי שיניים ושירותי בריאות 2,400 שקל, על מים 1,400 שקל. לסל התקשורת יש להוסיף הוצאה על אינטרנט ועל טלפון קווי, ולזכור כי מאז 2008 עלו מחירים של רוב שירותי התקשורת.

האם זה חייב להיות כך? כנראה שלא. השוואות בינלאומיות מוכיחות כי במרבית תחומי התקשורת אנחנו משלמים הרבה יותר מאזרחי אירופה, מלבד בסעיף הטלפון הקווי שבו השירותים בישראל זולים יחסית.

אינטרנט בפס רחב: חברת Ookla, האוגרת נתונים על מהירויות הגלישה בעולם ועל המחירים, מפעילה אתר השוואתי בשם netindex שבודק את המצב בתחום על פי מחיר למגה-ביט. על פי האתר, באיחוד האירופי המחיר החציוני למגה-ביט גלישה הוא 4.10 דולרים. בהולנד ובשוודיה, למשל, המחיר למגה-ביט הוא 3.6 דולרים; 3.8 דולרים בבריטניה, 3.9 דולרים בדנמרק, 4.1 דולרים בגרמניה, 5.7 דולרים באוסטרליה ו-6.8 דולרים באיטליה.

וכמה בישראל? קחו לדוגמה חבילת אינטרנט של 5 מגה-ביט לשנייה. ב-HOT - הזולה מבין חברות התשתית - מחיר חיבור כזה עולה 79 שקל לחודש. ספקית אינטרנט תציע שירות למהירות כזו ב-40 שקל לחודש. בתרגום לדולרים ובחלוקה למגה-ביט בודד, מחיר מגה-ביט בישראל הוא 6.7 דולרים, מה שמציב אותנו במקום ה-16 מתוך 20 באירופה. המחיר הגבוה יוצר תופעה מצערת נוספת: מהירות החיבור הממוצעת בישראל היא מהנמוכות באירופה.

צילום: בלומברג

סלולר: ההוצאה על טלפון סלולרי היא הכבדה בענף: 56% מכלל הכנסות שוק התקשורת מגיעות מהתחום הסלולרי, וחלקו של הסלולר בסל ההוצאה עולה עם השנים. כדי לנתח את מחירי הסלולר בישראל בהשוואה עולמית, הזמין משרד האוצר מחקר השוואתי מחברת שלדור. היא לקחה מחיר ממוצע של סל שימוש סלולרי, התאימה אותו לכוח קנייה בכל מדינה ויצרה השוואה בינלאומית על פי הצעות המחיר הטובות ביותר. המצב שעולה מהמחקר מדאיג: ישראל שלישית בעולם ביוקר הסלולר, אחרי ספרד וארה"ב. שירותי הסלולר בכל מדינות אירופה זולים יותר.

קל לערוך את ההשוואה באופן עצמאי באמצעות גלישה לאתרים של חברות סלולריות בחו"ל. קחו לדוגמה סל של 350 דקות שיחה בחודש (ממוצע השימוש של לקוח ישראלי) ו-300 הודעות SMS. בחברת 3 UK הבריטית יכול לקוח לקבל חבילה סלולרית הכוללת 500 דקות שיחה ו-5,000 הודעות SMS ב-20 ליש"ט בחודש - 114 שקל. ב-TIM האיטלקית עולה חבילה של 500 דקות שיחה ו-600 הודעות SMS 39 יורו - 193 שקל. בוודאפון הולנד עולה חבילה של 400 דקות שיחה ו-220 הודעות SMS 25 יורו - 124 שקל.

ובישראל? חברות הסלולר לא אוהבות לקוחות "בינוניים", והן מנסות לדחוף את הלקוחות האלה להתחייב לחבילה נרחבת. בפלאפון מציעים כעת חבילה של 450 דקות שיחה ו-450 הודעות SMS ב-199 שקל.

השיטוט באתרים מראה בקלות כיצד חברות הסלולר בחו"ל משתדלות לחשוף את התוכניות האטרקטיביות שלהן, בעוד החברות הישראליות עושות כל מאמץ להסתיר אותן.

השוואה בינלאומית בין חבילות תקשורתצילום: TheMarker

טלוויזיה רב-ערוצית: ההשוואה הרשמית האחרונה שפורסמה בעניין הטלוויזיה הרב- ערוצית בוצעה ביוני 2009 על ידי חברת הלוי-דוויק עבור משרד התקשורת. גם ההשוואה הזו מציגה מצב מדאיג: אנחנו משלמים על תוכן טלוויזיוני יותר מתושבי אירופה. לפי הבדיקה, מחירה של חבילת בסיס בכבלים באירופה הוא בממוצע 25.7 דולר לעומת 44 דולר בישראל. מחירה של חבילת בסיס בלוויין הוא באירופה 18.5 דולר לעומת 43.4 דולר בישראל.

הטענה המוכרת של HOT ו-yes היא שהמחירים בישראל גבוהים רק לכאורה, מאחר שלחברות המתחרות בעולם מותר לייצר הכנסה מפרסומות, דבר שנאסר עליהן. הן טוענות עוד כי הממירים בישראל ניתנים בחינם, לעומת ממירים בתשלום במדינות אחרות.

חבילות: למעשה, הדיון על מחירו של כל שירות תקשורת נהפך לפחות ופחות רלוונטי. שוק התקשורת בעולם ובישראל מתכנס לקבוצות תקשורת, שמוכרות חבילות של שירותים. גם השוואה של חבילות שירותים מצביעה על מצב צרכני חמור אצלנו - חבילות נדיבות פחות אך יקרות יותר: בהולנד, חבילת תקשורת הכוללת אינטרנט (ספק ותשתית) במהירות של 40 מגה-ביט וכן קו טלפון וטלוויזיה רב-ערוצית עולה 275 שקל. בספרד עולה חבילה דומה 220 שקל, בצרפת 150 שקל ובבלגיה 193 שקל. ובישראל: ב-HOT עולה חבילה כזו 370 שקל ובבזק 440 שקל.

בתחום התקשורת נהוג להשוות את ישראל למדינות אירופה: הרגולציה דומה, הטכנולוגיות דומות (GSM), טווחי התדרים דומים וחלק מהמדינות (דנמרק, שוודיה, פינלנד) דומות בגודל האוכלוסיה. השוק האמריקאי הוא עוף מעט מוזר בנוף העולמי: יש בו ערבוביה של טכנולוגיית סלולר, החברות עובדות על תדרים אחרים ובתחום הסלולר יש גם שיטה שונה של חיוב שלפיה מקבל השיחה משלם עליה. מסיבה זו אין במדינה דמי קישוריות בכלל. לכן ארה"ב היא אלופת תוכניות ה-Unlimited: מפעילות סלולר, כמו קריקט ו-MetroPCS, מציעות תוכניות ללא הגבלה של שיחות והודעות SMS במחירים התחלתיים של 35-40 דולר (125-145 שקל). הלוואי עלינו.

בתחום חבילות התקשורת, ארה"ב יקרה מאירופה. חבילת טריפל בחברת הכבלים קומקאסט עולה 99 דולר לחודש - 357 שקל. החבילה כוללת אינטרנט במהירות 6-12 מגה-ביט, 80 ערוצי טלוויזיה ושיחות טלפון ללא הגבלה. זו אינה חבילה זולה, אך היא עדיין זולה מהחלופות הישראליות.

בשורות גדולות לתחרות

מחירי התקשורת בישראל גבוהים בעיקר בגלל היעדר תחרות. בשוק הסלולר פועלות שלוש חברות, שחולקות את השוק שווה בשווה ומנסות לא לזעזע את הספינה, ודאי לא במלחמת מחירים. בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית פועל דואפול של שתי חברות, HOT ו-yes, ובשוק תשתיות האינטרנט פועל הדואפול של בזק ו-HOT.

השנה הקרובה תזמן בשורות גדולות לתחרות בישראל. לשוק הסלולר ייכנסו מפעילי הסלולר הווירטואליים, ומאוחר יותר גם מפעילות סלולר חדשות במודל מלא, וזאת בעקבות מכרז תדרי ה-GSM שמקיים משרד התקשורת. בתחום תשתיות התקשורת עתידה חברת חשמל להשתלב בתחרות, דבר האמור לשפר את מצב התחרות גם בשוק האינטרנט וייתכן שגם בשוק הטלוויזיה. יש לקוות שהתחרות החדשה תייצר גם ירידת מחירים.

מחירי כבלים ולווין לחודש בדולרים

בחברות התקשורת טוענים שההפרדות המבניות הקיימות כיום בענף, למשל בין ספק אינטרנט לתשתית אינטרנט, דורשות כפילות במערכים ומכאן שגם ייקור תעריפים. מנכ"ל HOT העריך באחרונה שההגבלות האלה מייקרות את התעריפים ב-40%. משרד התקשורת ניגש כעת למהלך ארוך של ביטול ההפרדות המבניות. מבחן האמת לחברות יוכרע בהתאם להחלטה אם לגלגל את פירות ההתייעלות והחיסכון רק לכיסיהן - או לשתף גם את הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker