החשדות, הקשרים והקבלנים: כך הסתבך שמעון סוסן, מקורבו של שר האוצר כחלון

שמעון סוסן, יו"ר מועצת חבל מודיעין שנעצר השבוע בחשד לעבירות שוחד, הלבנת הון וסחיטה באיומים, הוא גם איש עסקים מקושר במערכת הפוליטית - ויודע להניע מהלכים היכן שצריך ■ האם הפעם הוא הלך רחוק מדי?

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמעון סוסן בדיון בהארכת מעצרו, השבועצילום: עופר וקנין
שוקי שדה

שמעון סוסן, שנעצר השבוע בחשד לעבירות שחיתות ושוחרר אתמול, מכהן כראש מועצה אזורית חבל מודיעין מאז פברואר 2004. ואולם במסדרונות שבהם מתערבבים פוליטיקה ועסקים, יודעים שהוא הרבה יותר מכך. הוא מקורב מאוד לשר האוצר משה כחלון ואדם המקושר היטב במערכת הפוליטית. במפלגות כולנו, הליכוד וקדימה, כשזו היתה בחיים, הוא היה האיש שהניע מהלכים היכן שצריך לטובת בעלי עניין.

מעצרו השבוע הגיע ארבעה חודשים בלבד לאחר שעוכב לחקירה בפרשת יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן, שהוא חבר ותיק של סוסן. לפי החשד, ביטן פנה לסוסן כדי שיסייע למקורבו, הקבלן משה יוסף (שלפי החשד שיחד את ביטן) כדי שיסייע לו בשורה של בעיות ביורוקרטיות הקשורות לבניית ביתו של יוסף במושב משמר השבעה. סוסן חשוד בהפרת אמונים בשל סיוע זה, שקשור לכאורה בעיקר בשיחה שקיים עם פקיד באחד מוועדות התכנון בנוגע לביתו של יוסף, אך הוא לא נעצר בפרשה זו.

לעומת זאת, ביום שני השבוע נעצר סוסן למשך ארבעה ימים בחשד לשורה של עבירות: מתן ולקיחת שוחד, סחיטה באיומים, הלבנת הון ועבירות על חוקי המכרזים, קשירת קשר לפשע ומרמה בנסיבות מחמירות. כל זאת, תוך "שימוש לרעה בכוח המשרה", כפי שנכתב בבקשת המעצר של המשטרה.

ביתו של שמעון סוסן במושב בן שמןצילום: עופר וקנין

בפרשה נחקר גם איש העסקים פרדי רובינסון, בחשד למתן שוחד לסוסן. לפי החשד, עבירה זו קשורה לתרומה לקמפיין הבחירות של סוסן מצד רובינסון. הוא נחקר במשך כמה שעות באזהרה ושוחרר לביתו, והכחיש את החשדות נגדו. רובינסון, שהיה בעבר בעל השליטה בקבוצת מילומור הבורסאית, הוא בעל קרקעות בתחומי המועצה האזורית חבל מודיעין, בסמוך לאיירפורט סיטי. במשך שנים הוא ניסה לקדם בנייה על אדמות אלה, אך לא הצליח. בעבר מקורביו אף טענו שקובי מימון, שביקש למנוע תחרות לאיירפורט סיטי שבבעלותו, הכשיל מהלכים לקידום בנייה שם. רובינסון ייכנס לכלא ביום ראשון הקרוב, ל–11 חודשי מאסר, בגין עבירות מרמה ועבירות ניירות ערך הקשורות למילומור.

נבחר שלוש פעמים לראשות מועצת בן שמן

סוסן, 58, גדל במושב עזריקם הסמוך לאשדוד, והוא "בן ממשיך" בו, כלומר בעל נחלה במושב. מעט לאחר שירותו הצבאי הוא הגיע לכפר הנוער בן שמן. תחילה עבד שם כאב בית ולאחר מכן נהפך לקניין. במקביל, התחיל להיות מעורב בפוליטיקה כפעיל שטח של הליכוד וגם בפוליטיקה המקומית של חבל מודיעין.

ב–1998, כתושב כפר הנוער, התחילה באופן רשמי הקריירה הפוליטית שלו, לאחר שנבחר להיות חבר מועצת בן שמן ומונה לסגן יו"ר המועצה. בשלהי 2003 הוא התמודד לראשות המועצה ואף ניצח את פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה. בתקופה זו הוא כבר התגורר בהרחבה של מושב בן שמן, לאחר שרכש בו וילה ושיפץ אותה מהיסוד. ב–2008 נבחר שוב לתפקידו לאחר שגבר בבחירות על טומי ברנרד, תושב היישוב לפיד, הגדול ביותר ביישובי המועצה. כעבור חמש שנים נבחר בפעם השלישית, אך הפעם אף אחד כבר לא התמודד מולו.

השר משה כחלון, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

במשך השנים, במקביל לעבודתו כשכיר בכפר הנוער בן שמן, השקיע סוסן גם בעסקים עצמאיים. סוסן מחזיק ב–55% מהחברת ש.י.ר, לשעבר האחים סוסן. לחברה שטח המשתרע על פני 12.5 דונם בצומת קסטינה שליד קרית מלאכי — שבו פועלים תחנת דלק של סונול, מסוף אוטובוסים ומסעדה.

"מדובר באדם שלמזלו הטוב הצליח להרוויח כסף עוד לפני שנבחר לראש מועצה ופנה לחיים ציבוריים. מאז הוא מחזיק ב–55% ממניות של חברה רווחית, שמניבה פירות יפים, ולכן אין לו בעיות כספיות", אמר עליו פרקליטו עפר ברטל, בדיון הארכת המעצר שבו הכחיש את החשדות המיוחסים למרשו.

עם זאת, סוסן איחר מאוד בהגשת הצהרת ההון שלו למשרד הפנים אחרי שנבחר לתפקידו בקדנציה האחרונה, כפי שעולה מדו"ח מבקר המדינה מ–2016, שכלל ביקורת על ראשי רשויות בעניין אי־הגשת הצהרות הון. סוסן נמנה עם 17 ראשי רשויות שננזפו על ידי המבקר. לפי המבקר, רק באפריל 2016, לאחר פניות חוזרות ממשרדו, הגיש סוסן את הצהרת ההון שלו.

"חומר החקירה רב, מגוון ומבוסס על מקורות רבים"

סוסן נחשב ראש מועצה שהצליח לצמצם את הגירעונות על ידי גבייה יעילה של ארנונה והגדיל את הכנסות המועצה, בין היתר באמצעות פיתוח אזור תעשייה נוסף ליד שוהם, שבו יש מרכזי לוגיסטיקה גדולים, ובהם של חברת טבע. אזור זה, יחד עם איירפורט סיטי, מכניס למועצה סכומים גבוהים מארנונה.

דוד ביטןצילום: אוליבייה פיטוסי

ואולם במשך השנים נשמעו במועצה רינונים על בעיות אישיות בהתנהלותו של סוסן. "לא הופתעתי לשמוע על מעצרו", אמר השבוע חבר מועצה לשעבר בחבל מודיעין. "כבר 15 שנה יש סיפורים על קשרים של סוסן, בין היתר, עם הקבלנים ששיפצו לו את הבית".

מי שניהל את שיפוץ הבית שרכש סוסן בהרחבה של בן שמן הוא הקבלן אמיר גרשום, בעל חברת עד הגג, החשוד אף הוא בפרשה. לפי החשד, בתמורה לעבודה שביצעה חברת עד הגג בעבור סוסן, קיבלה מכרזים שונים לשיפוץ מבנים ציבוריים שבבעלות המועצה. בפרשה זו חשוד סוסן בהטיית מכרזים.

בחקירה אחרת עולה החשד כי סוסן גם קיבל הנחה מאיש עסקים בעבור קניית כלי רכב לבתו.

פרדי רובינסוןצילום: עופר וקנין

ברטל טען בדיון להארכת המעצר כי הסיבה לחקירה נגד סוסן היא יריבים פוליטיים הרוצים לפגוע בו לקראת הבחירות שיתקיימו בסוף השנה. ואולם לסוסן אין יריבים פוליטיים של ממש במועצה, ובפעם האחרונה אף אחד לא התמודד מולו.

"האמת, ציפיתי שיום כזה יגיע", אמר השבוע מקורב לסוסן. "במשך כל כך הרבה שנים מפיצים עליו שמועות זדוניות. החיים הפוליטיים במקומות קטנים רוויים בהשמצות, אמוציות וסיפורים. אז המשטרה תבדוק. אני בטוח שהוא ייצא נקי".

עם זאת, שופט בית משפט השלום ראשון לציון, עמית מיכלס, דחה בדיון הארכת המעצר את טענת הרדיפה הפוליטית. "חומרי החקירה והחומרים האחרים הנוספים נגד החשוד נאספו במשך תקופה ארוכה", נכתב בהחלטה. "ניתן אף לומר שאינם מבוססים על תלונה אחת שיכול והיה בה כדי לעורר את החשד לכך שהוגשה על רקע הבחירות המתקרבות. חומר החקירה רב, מגוון ומבוסס על מקורות חקירתיים רבים".

בנוגע לחשד בפרשת ביטן טען השבוע אותו מקורב לסוסן כי מדובר בעניין זניח שלא ייצא ממנו דבר. לדבריו, יוסף בנה את ביתו במשמר השבעה השייך למועצה אזורית אחרת — עמק לוד. העומד בראשה, דוד יפרח, הוא חבר של סוסן וקרוב משפחה של רעייתו, ובכל זאת סוסן בחר לפנות לאותו פקיד ולא ליפרח. דבר זה מעיד, לדברי המקורב, על כך שסוסן טיפל בפנייה שהגיעה אליו כמו שהוא מטפל בפניות אחרות, בלי קשר לזהותו של הפונה.

"הקשר של סוסן לכחלון אמיתי, לא כזה שנוהגים לנפנף בו"

כחיית שטח פוליטית, הקשר של סוסן עם שר האוצר ארוך שנים, עוד מהימים שכחלון היה פעיל פוליטי זוטר בליכוד. סוסן היה ראש מטה השטח של כחלון בפריימריז שלו בליכוד, ובלט במיוחד בפריימריז של 2006, שבהם כחלון הגיע למקום הראשון. המטה נוהל במשרדי איירפורט סיטי של מימון, חברו הטוב של כחלון (ששילם שכירות על המשרדים).

"הקשר בין סוסן לכחלון חזק מאוד", אומר מקור פוליטי שמכיר אותו היטב, "זה קשר אמיתי, לא כזה שנוהגים לנפנף בו. הוא באמת לוחש על אוזנו כבר הרבה מאוד שנים".

כחלון מונה ב–2009 לשר התקשורת, ובין היתר היה אחראי על דואר ישראל. לפי מקורות הקרובים לדואר, כשכחלון היה שר התקשורת, בחש סוסן במינויים של עובדים בדואר. רמז למעורבותו של סוסן בדואר נחשף עוד ב–2012 ב"כלכליסט", שפירסם סרטון שבו נראה שר התקשורת כחלון מבטיח לוועד עובדי הדואר שהם יהיו מעורבים בהקמת ועדה לבחינת התעריפים בענף הדואר. בפגישה, שבה נכח גם יו"ר ההסתדרות דאז עופר עיני ובכירים בוועד עובדי הדואר, היה גם סוסן. "אני כבר חלק מהמשפחה, אני עוד אדרוש תלוש שכר מהדואר, אפילו פיקציה או משהו", אמר סוסן באותה פגישה.

המקרה של דואר ישראל הוא רק דוגמה אחת לסוגיות ציבוריות שבהן היה מעורב סוסן במשך השנים, בלי שיהיה להן קשר כלשהו למועצה האזורית חבל מודיעין. כך למשל, סוסן היה מעורב במסע הלחצים סביב הרפורמה בשידורי הספורט בכבלים ובלוויין, שבמסגרתה תוגבר התחרות בטלוויזיה הרב־ערוצית. בדיון שהתקיים בוועדת הכלכלה בכנסת ביולי 2017, הפציעו פניו של סוסן לצדו של חברו הטוב ביטן. ב–TheMarker נחשף אז כי סוסן פעל מול חברי הכנסת, וייצג את עמדתה של חברת צ'רלטון, שבבעלות מי שנחשב ידידו, אלי עזור, שהתנגד לרפורמה. על פי הפרסום, סוסן פעל במסדרונות הכנסת בלי שנשא תעודת לוביסט רשמית (עיסוק אסור, בשל תפקידו הציבורי). את ההתנגדות לרפורמה הובילו באותו דיון ביטן, לצד חברי הכנסת דודי אמסלם ומיקי זוהר מהליכוד. סוסן הכחיש את מעורבותו בסוגיה, וטען כי אינו ידיד אישי של עזור, אלא רק מכיר אותו.

בשלהי 2012, כשכחלון שקל את האפשרות להקים מפלגה חדשה, היה זה סוסן שדאג לבצע בדיקות מקדימות בעבורו, ובין השאר הזמין סקרים שהראו על אפשרות לקבל 20 מנדטים. בסופו של דבר, החליט כחלון לקחת פסק זמן של שנתיים מהחיים הפוליטיים. בבחירות 2015, כשכחלון חזר לזירה, סוסן היה שם יחד אתו בהקמת מפלגת כולנו. בין היתר, הוא ערך "אודישנים" למועמדים שונים שביקשו להיות חברי כנסת במפלגה החדשה. "מי שרצה להתברג בכולנו, ידע שכדאי לו לעבור אצל סוסן", אומר מקור שהכיר את ההתרחשות בתקופה ההיא.

"יו"ר קק"ל שתומך בכריתה של יער"

במשך השנים, למרות פרישתו של חברו כחלון מהליכוד, סוסן המשיך לתחזק את קשריו הפוליטיים במפלגה. גם כיום הוא מוברג היטב בשטח שלה. בין היתר, הוא מקושר גם לחבורתו של שר התחבורה ישראל כ"ץ. ביטן, שצמח במפלגה בסביבה של כ"ץ, נמנה עם אחד מחבריו הוותיקים והטובים.

סוסן גם מחובר לארנון גלעדי, המשנה לראש עיריית תל אביב, שאף הוא חשוד בפרשת ביטן, ולראש עיריית רמלה, מיכאל וידל, שהיה בעבר ראש הלשכה של כ"ץ. וידל נבחר לתפקידו ב–2017, ותפס את מקומו של יואל לביא שפרש.

סוסן תמך מאוד בבחירה של וידל לראשות העיר ואף היה מעורב בקמפיין שלו. שני יועצי התקשורת שנעצרו השבוע בפרשת השחיתות בחבל מודיעין נחשבים מקורבים לסוסן ווידל. עם זאת, לא ברור באילו עבירות חשודים השניים.

עד לפני כחודש שימש סוסן יו"ר עמית של קק"ל מטעם כולנו, תפקיד ששיריין לו כחלון בהסכמים הקואליציוניים ב–2015. לפי מקורות בקק"ל, סוסן לא גילה עניין מיוחד בתפקיד, ולמעט ישיבה אחת או שתיים בתחילת הדרך, לא נכח בישיבות. מי שמאיישים את התפקיד כבר אינם מקבלים שכר בעבורו.

"הוא די התאדה בתחילת הדרך", מספר בכיר בקק"ל. "אני זוכר ישיבה אחת שבה הוא הגיע ותקף בחריפות את היו"ר דני עטר. חוץ מזה, לא זוכר ממנו הרבה. מצד שני, אולי טוב שהוא לא היה שם. כשיש קבלת החלטות אתה מעדיף שכמה שפחות עסקנים יהיו מעורבים".

מהלך שממחיש את הניתוק לכאורה של סוסן מקק"ל הוא אי־התנגדותו להעברת שטח שבו נטוע יער קק"ל מהמועצה האזורית חבל מודיעין לידי העיר אלעד. מדובר ביער קולה, הנחשב אחד משטחי הנוף הפתוחים המשמעותיים במרכז הארץ הצפוף, שצפוי לאחר המעבר לאלעד להיכרת לטובת בנייה מסיבית. העברת השטח נמצאת בהליך של ועדת גבולות. "אתה מבין מה קורה פה?", שואל בכיר ברשות מקומית באזור, "יו"ר קק"ל שתומך דה־פקטו בכריתת יער של קק"ל. זה לא ייאמן".

שמעון סוסן, קובי מימון והחניה באיירפורט סיטי

מה הקשר בין שמעון סוסן לבין איש העסקים קובי מימון? סוסן הוא אחד האנשים המקורבים ביותר לשר האוצר משה כחלון, שהוא גם חבר טוב של מימון. מימון נחשב אחד מהבעלים בקבוצת ישראמקו־אקויטל (בעלות שהוא מכחיש), שאחד מהנכסים העיקריים שלה, מתחם איירפורט סיטי, נמצא בשטח המועצה האזורית חבל מודיעין. ואולם מקורבי השניים מכחישים שקיים קשר מיוחד ביניהם.

שיחה מוקלטת שנחשפת כאן לראשונה מלמדת על מציאות מורכבת יותר. השיחה התקיימה באפריל 2014, בין שי כהן, שבמשך כעשור היה קרוב למימון עד שהסתכסך אתו, לבין פרי אטיאס, בכיר בקבוצת ישראמקו־אקויטל (בין היתר, מנכ"ל נצבא), ומי שנחשב מקורב למימון. מהשיחה עולה כי היה קשר בין אטיאס לבין סוסן, ושסוסן ידע לכאורה על שימוש לא חוקי שאיירפורט סיטי עשתה במתחם שעליו מופקדת המועצה האזורית בראשותו.

ביוני 2017 הגיש כהן תצהיר מפורט לבית המשפט בתגובה לבקשת פירוק מטעם איירפורט סיטי נגד חברה בבעלותו. כהן, שהפעיל חניונים במתחם איירפורט סיטי, טען בתצהיר שבמשך שמונה שנים איירפורט סיטי עשתה שימוש מסחרי בשטחים ציבוריים פתוחים (שצ"פ) שבבעלות רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), במתחם איירפורט, לטובת חניונים. בשיחה דיברו כהן ואטיאס על מכתב התראה שהתקבל מרמ"י בנוגע לשימוש לא חוקי בשטח.

בתחילה, אמר אטיאס לכהן שהוא נפגש יום קודם לכן בנושא עם סוסן. "הוא (סוסן; ש"ש) הביא לי מכתב ששלחו לו מהמינהל, המינהל תקף אותו, את סוסן", הסביר אטיאס לכהן. ובהמשך: "הוא (המינהל) תוקף את ראש המועצה, למה אתה לא פועל. בקיצור צריך להוציא מכתב, תראה לי את המכתב לפני שאתם מוציאים אותו. מה שחשוב במכתב זה להכחיש גם שימוש עבר". בהמשך מתדרך אטיאס את כהן לגבי תוכן מכתב התשובה: "אסור להודות, אתה לא יכול להגיד 'הכנסתי את האנשים אלי, גביתי מהם כסף והם גלשו החוצה'. אתה השתמשת, אתה גבית כסף, אתה נהנית, אחרת יתבעו אותך על דמי שימוש".

מהמועצה האזורית חבל מודיעין נמסר: "הנושא נבדק עם ראש המועצה, מנכ"ל המועצה ומהנדס המועצה, והם כולם לא מכירים חניון שפועל או פעל בעבר בשצ"פ. כמו כן, לא הגיעו למועצה התראות בעניין מרשות מקרקעי ישראל. אם היו מגיעות התראות כאלה, היתה המועצה פועלת לטיפול מהיר בנושא".

מאטיאס נמסר: "איירפורט סיטי לא עשתה כל שימוש בשטחים הציבוריים לחניון. ככל שנגבו כספים בגין חניה בשטחים ציבוריים, הם נגבו על ידי שי כהן, שניהל את החניונים באיירפורט סיטי, וללא ידיעת איירפורט סיטי. משנשלח מכתב ההתראה של המינהל לראש המועצה סוסן — הוא זימן אותי וביקש ממני הסברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker