שתי המלים המסוכנות ביותר באינטרנט, ומי יותר נבזית - פייסבוק או אפל?

מקרה האטת האייפונים של אפל אמנם מקומם, אך הפרשות שהובילו את צוקרברג להעיד בקונגרס השבוע מהוות עליית מדרגה מסוכנת שמערערת את האמון בין אנשים וממשלות

סמי פרץ
מחאה נגד פייסבוק בגבעת הקפיטול, השבוע
מחאה נגד פייסבוק בגבעת הקפיטול, השבועצילום: AARON P. BERNSTEIN/רויטר
סמי פרץ

סביר להניח שלא בדקנו את זה בזמן אמת, אך אם היינו מסכמים את מספר הפעמים שלחצנו על פונקציית "אני מסכים", היינו מגיעים לכמה מאות פעמים בשנים האחרונות. כניסה לאתר חדש, הורדת אפליקציה, עדכון גרסה, התחברות לשירות כלשהו - כל פעולה כזו כרוכה בתקנון תנאי שימוש ארוך ביותר שכולל הרבה אותיות קטנות, לעתים בשפה משפטית, לרוב באנגלית, והכי גרוע - באנגלית משפטית. זהו עידן של מופרעי קשב קצרי סבלנות, ולכן סביר להניח שרובכם לחצתם בלי לחשוב יותר מדי על הכפתור "אני מסכים". רק שחררו אותי מהתקנון הזה ומהצורך לקרוא אותו, כי אין לי זמן ואני חייב לעדכן עכשיו גרסה, לראות מה כתבו לי, כמה לייקים קיבלתי - ועזבו אותי מכל השאר.

המחיר של ההתנהלות המופקרת הזאת, וכולנו מופקרים ברמה כזאת או אחרת, הוא פגיעה בפרטיות, וגם בכיס. פייסבוק פגעה קשות בפרטיות של משתמשיה. אפל פגעה בכיס של לקוחותיה כשהאטה, על פי החשד, את פעולת המכשירים הישנים כדי לעודד רכישת מכשירים חדשים. אבל הסיפור של פייסבוק מסעיר הרבה יותר את אמריקה ואת העולם כולו, ומספק את התשובה לשאלה מה יותר כואב: פגיעה בפרטיות כמובן.

על פגיעה בכיס אפשר לפצות. פגיעה בפרטיות, באמון, שטיפת מוח באמצעות פייק ניוז - אלה דברים שקשה הרבה יותר לתקן. פגיעה בכיס מכעיסה ומקוממת. פגיעה בפרטיות מעליבה ומשפילה, אך יותר מכל היא מפחידה. יש בה כדי לערער את האמון בין אנשים, תאגידים וממשלות. היא יכולה לשבש הכרעות פוליטיות ולפגוע בדמוקרטיה. סקר שבחן את מידת האמון של אמריקאים בתאגידי הטכנולוגיה הגדולים מצא כי 66% מהם סומכים על אמזון, 62% סומכים על גוגל, רק 53% סומכים על אפל, ומי בתחתית הרשימה? פייסבוק, כמובן — רק 41% מהאמריקאים סומכים עליה.

פייסבוק פגעה קשות בפרטיות של המשתמשים שלה כשלא מנעה זליגת מידע עליהם לחברת קיימברידג' אנליטיקה. מדובר בכ–87 מיליון איש שהמידע עליהם הגיע לחברה (בניגוד לתקנון השימוש של פייסבוק), ונעשה בו שימוש לבניית פרופילים של משתמשים לצורכי מערכת הבחירות של דונלד טראמפ בארה"ב. פייסבוק נכשלה בהגנה על המשתמשים שלה, ובעקבות כך הגיע השבוע מנכ"ל ומייסד החברה, מארק צוקרברג, לשימוע בקונגרס. צוקרברג הודה שמעטים ממשתמשי הרשת החברתית קוראים את תקנון תנאי השימוש. אבל במקרה הזה, גם אם הם היו קוראים אותו, הם לא היו מצליחים למנוע את השימוש לרעה במידע שנעשה בשמם.

מימין: הסנאטור לינדזי גרהאם )מימין( מציג את תנאי השימוש של פייסבוק בשימוע של מארק
צוקרברג השבוע בקונגרס, לצד הסנאטור ג'ון קנדי
מימין: הסנאטור לינדזי גרהאם )מימין( מציג את תנאי השימוש של פייסבוק בשימוע של מארק צוקרברג השבוע בקונגרס, לצד הסנאטור ג'ון קנדיצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

פרשת פייסבוק, שכוללת את המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב באמצעות הרשת ואת הדליפה של פרטי המשתמשים, היא הסיפור הטכנולוגי המסעיר ביותר בארה"ב ובעולם. עם זאת, הדבר לא נובע מההיבט הטכנולוגי, אלא מכך שהסיפור פשוט נוגע בעצבים הכי רגישים של אנשים פרטיים — בקשרים שלהם, בחברויות שלהם, בהעדפות האופנתיות, הדתיות והמיניות שלהם, ובדעות הפוליטיות שלהם. הפייק ניוז העלה את הפגיעה במדרגה נוספת, והציב בפניהם מראה לא מחמיאה על מידת האינטליגנציה וההבנה שלהם. הפרשות השונות קיבעו את מעמדה של פייסבוק כגוף שנע בין פלטפורמה משוכללת לשטיפת מוחות דורסנית ומניפולטיבית — לבין ארגון ביון שיודע עליהם הכל. זוהי סיבה מרכזית לאמון הנמוך שלו זוכה פייסבוק מהאמריקאים. וכל זאת, צריך לזכור, מחברה שציבור המשתמשים שלה מעולם לא שילם לה אפילו דולר.

לאפל, למשל, הצרכנים משלמים על כל דבר, והרבה — מכשירים, אפליקציות, מוזיקה וציוד נלווה. כל דבר שם עולה כסף והרבה, ולחברה יש שיטה מתוחכמת למדי להעמיק את הנתח שלה בארנקו של הלקוח. היצירתיות אינסופית. ואולם ייתכן שאפל לקחה את היצירתיות הזאת צעד אחד רחוק מדי.

אנחנו כבר רגילים לכך ששדרוג מכשיר יכול לאלץ אותנו לקנות מחדש את הציוד הנלווה (כמו אוזניות וכבל טעינה), כי הם משנים את התצורה שלו. אבל המהלך הנבזי שעשתה היה להאט במתכוון את פעולת מכשירי הסלולר הישנים מתוצרתה. הנימוק הרשמי של החברה היה שעדכוני גרסה של מערכת ההפעלה שלה (דבר שהיא עושה בתכיפות גבוהה — מדי כמה חודשים) יגרום למעבד לעבוד קשה יותר ולמכשיר להיכבות. ואולם המשתמשים שלה מאמינים שהסיבה היא עסקית, ושהחברה פשוט רוצה שנקנה מכשיר חדש.

קל למאוס במכשיר שעובד לאט ולא מספק לנו מהר ובאופן מיידי את המידע שאנחנו זקוקים לו. המהירות נהפכה למרכיב קריטי, ובלעדיה המכשיר נתפש בעינינו כמיושן. אפל פשוט חינכה אותנו לשדרג ולעדכן גרסאות בתדירות מסחררת. ברגע שמשהו לא עובד בקצב הרגיל — הלקוחות נאלצים לרכוש מכשיר חדש (ואת כל הציוד הנלווה). בארה"ב כבר הוגשו שתי תביעות ייצוגיות נגד החברה בגלל התעלול הנבזי הזה, ומסתבר שגם בישראל זה לא יעבור בשקט. הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן פתחה השבוע בחקירה גלויה נגד אפל בשל האטת המכשירים. מנכ"ל אפל ישראל, רוני פרידמן, נחקר במשרדי הרשות, והחברה עלולה לספוג קנס בגין הטעיית צרכנים. החברה לא דיווחה מראש כי היא מאטה את פעולת המכשירים, אלא הודתה בכך והתנצלה בדצמבר 2017 — רק לאחר ביקורת ציבורית שהושמעה בארה"ב. מדובר בהטעיית צרכנים האסורה על פי החוק. לרשות יש סמכות להטיל עיצומים כספיים בסכום של 22–45 אלף שקל על כל הטעיה, כך שהקנס הכולל יכול להגיע לעשרות, ואולי אף למאות מיליוני שקלים. בארה"ב זה עלול לעלות לה הרבה יותר.

למה צוקרברג מתנצל ואיך מתנתקים מפייסבוק? | האזינו לפודקאסט:

0:00
0:00

נ.ב

המקרה של אפל, מכעיס ומקומם ככל שיהיה, לא נתפש בארה"ב כדרמה טכנולוגית גדולה, אלא כעוד מקרה שבו חברה עסקית גורמת נזק לצרכנים שלה. בנקים, חברות תרופות, אנרגיה ומזון פגעו, הטעו וגרמו נזק לצרכנים הרבה לפניה. לכן, גם אם הפרשה הזאת תסתיים בקנס כבד, היא לא תהיה דרמטית במיוחד על רקע מקרים דומים שאירעו בעבר.

שיעור האמון של האמריקאים בתאגידים
הטכנולוגיים הגדולים
שיעור האמון של האמריקאים בתאגידים הטכנולוגיים הגדוליםצילום: .

ואולם הפגיעה של פייסבוק (והיא לא לבד, גם גוגל וטוויטר עשויות להיחקר) בפרטיות נתפשת כרגע כדבר הרבה יותר מאיים ומסוכן. שריל סנדברג, סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, אמרה בשבוע שעבר בראיון טלווזיוני בארה"ב כי אם משתמשי הרשת ירצו פרטיות מלאה שתמנע מפייסבוק להשתמש בפרטיהם לצורך מסרים פרסומיים, "הם יצטרכו לשלם". זו לא הסכנה האמיתית. המשתמשים מורגלים לעצום עיניים מול מסרים שיווקיים רגילים. מה שמסובך יותר הוא ההתמודדות עם שטיפות מוח פוליטיות בחסות מידע שקרי וניצול לרעה של מידע פרטי.

פייסבוק לא תיכננה להיות פלטפורמה לפעילות זדונית כפי שהיא מצטיירת בשנתיים האחרונות, אבל זה קרה לה, וכעת היא צריכה להתמודד עם הדימוי הזה. ספק אם היא תצליח בכך ללא התערבות רגולטורית שתחייב אותה לעשות זאת. העובדה שהנהנה העיקרי מהפעילות המפוקפקת שהתבצעה בפייסבוק הוא נשיא ארה"ב טראמפ, מעוררת תהייה אם המחוקקים והרגולטורים יילכו עד הסוף כדי לטפל בפייסבוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום