האם נתניהו ישמור על רמת החיים שלו כשיעזוב את לשכת ראש הממשלה

התקשורת ועכשיו הפרקליטות הופכים ויהפכו עוד חודשים רבים בתיק המתנות או תיק השוחד. אבל האמת היא שהעובדות הגלויות בתיק הזה, שאין עליהן חילוקי דעות, דורשות את התפטרותו המיידית של ראש הממשלה, בלי קשר ליכולתה של התביעה להרים את נטל הראיה הפלילית

גיא רולניק
גיא רולניק
ארנון מילצ'ן (מימין) עם משפחת ראש הממשלה, באירוע בביתו בהוליווד שבו השתתפו כוכבי קולנוע וידוענים
ארנון מילצ'ן (מימין) עם ראש הממשלה ומשפחתו, באירוע בביתו בהוליווד שבו השתתפו כוכבי קולנוע וידועניםצילום: אבי אוחיון / לע"מ
גיא רולניק
גיא רולניק

אחרי חודשים שבהם הסביר ראש הממשלה בנימין נתניהו שוב ושוב לציבור את הסיגרים והשמפניות, המעילים והתכשיטים שדרש מהמפיק ארנון מילצ׳ן בכך ש״מותר לקחת מתנות מחברים״, השבוע הוא שיפץ את הגרסה וטען שפעל למענו של מילצ׳ן כי הוא סייע לישראל בעניינים ביטחוניים.

התרגיל של עניינים ביטחוניים סמויים הוא מפלט לכל דבר מושחת ועקום, ולא מהיום. את מתווה הגז וחוקי ההגבלים העסקיים דרס נתניהו באמצעות חוות דעת ביטחוניות מגוחכות, שפירסמנו כאן לפני שנתיים. אהוד ברק התחנן בפני נשיא ארה"ב ביל קלינטון בתחילת השנות ה–2000 לתת חנינה למיליארדר מעלים המס מרק ריץ', והכל כמובן משיקולים ביטחוניים.

התקשורת ועכשיו הפרקליטות הופכים ויהפכו עוד חודשים רבים בתיק המתנות או תיק השוחד. אבל האמת היא שהעובדות הגלויות בתיק הזה, שאין עליהן חילוקי דעות, דורשות את התפטרותו המיידית של ראש הממשלה, בלי קשר ליכולתה של התביעה להרים את נטל הראיה הפלילית.

נאום ראש הממשלה נתניהו אחרי פרסום המלצות המשטרה

לנתניהו, כמו לכל ראש ממשלה, יש תנאים שרק מיליארדרים חיים בהם: כל הוצאותיו מכוסות על ידי משלם המסים, הוא מתנייד רק במכוניות שרד, מטוסים פרטיים ומחלקות ראשונות, ונהנה מהמקסימום המוחלט של שררה, כוח ופרסום. בהיותו ראש ממשלה גם מובטחים לו תנאי פנסיה, אבטחה, לשכה ושירותים רבים אחרים עד יום מותו.

אבל תיק 1000 חושף שלנתניהו זה לא הספיק. הוא היה חייב גם סיגרים ושמפניה ורודה. ואף שהוא איש אמיד מאוד עם נכסים בשווי מיליוני דולרים, הוא העדיף לקבל את אספקת הסיגרים והמשקאות ממיליארדר בעל אינטרסים כלכליים עצומים בישראל.

כלומר, נתניהו החליט בצורה מודעת לחלוטין לא רק להעמיד את עצמו במצב של ניגוד עניינים חריף ומיותר לחלוטין, אלא גם לקבוע נורמה הרסנית לכל השירות הציבורי — מותר למקבלי החלטות על כסף ומשאבים של משלמי המסים לקבל מתנות מאנשים בעלי כסף או כוח. אם כך:

למנהל מחלקה בבית חולים ציבורי מותר לקבל מתנות ממיליארדרים וסתם אנשים עשירים עם כוח, ולמחרת לקבל החלטות על תורים וטיפולים רפואיים על חשבון משלם המסים וחולים "רגילים".

למנהל בית ספר מותר לקבל מתנות ממיליארדרים וסתם אנשים עשירים עם כוח, ולמחרת לקבל החלטות לגבי הילדים שלהם על חשבון הילדים של אנשים "רגילים".

לעיתונאים מותר לקבל מתנות ממיליארדרים וסתם אנשים עשירים עם כוח, ולמחרת לקבל החלטות על הסיקור של העשירים והחזקים (נורמה שקיימת בעיתונים רבים ועכשיו יש לה גושפנקא מראש הממשלה).

לרגולטורים מותר לקבל מתנות ממיליארדרים וסתם אנשים עשירים עם כוח, ולמחרת לקבל החלטות הקובעות אם החברות שלהם ישגשגו או יקרסו, אם תהיה תחרות עזה או מוגבלת בענף שלהם על חשבון הצרכנים, העובדים ומשלמי המסים.

נתניהו, ביהירות האופיינית לו, מסביר שמדובר בכסף קטן ומזכיר שוב ושוב שאם הוא היה בוחר לעזוב את הפוליטיקה הוא היה מרוויח מיליונים.

זה כלל לא רלוונטי לשאלה של הרס הנורמות במגזר הציבורי או הכוונה הפלילית — אבל גם זה שקר.

הסיכוי של נתניהו לשמור על רמת החיים שלו לאחר פרישתו — עם הפמליות, הכבוד, תשומת הלב והמטוסים הפרטיים — הוא אפסי. במקרה הטוב נתניהו יהיה יועץ, דירקטור ומרצה מבוקש. אבל הוא לא יהיה שלדון אדלסון וגם לא יצחק תשובה. מקסימום הוא יעבוד אצלם, ימלא הוראות שלהם: ביבי תבוא, ביבי תלך, ביבי תדבר עם רגולטור זה, ביבי תדבר עם פוליטיקאי אחר. מטוסים פרטיים הוא יראה רק בתמונות או בסרטים או כשיתארח, כעובד, אצל המיליארדרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker