עסקות נשק מפוקפקות, שוחד ומשפט אונס: אבל זה לא מה שהכריע את נשיא דרום אפריקה

ג'ייקוב זומה, הואשם בלא מעט עבירות, אבל תמיד הצליח לצאת נקי. בשבוע שעבר, כשהמדינה במצב כלכלי קשה והאבטלה גואה, הוא הודח מראשות מפלגת השלטון. כעת המפלגה צפויה להדיחו מתפקיד הנשיא. האם מחליפו יצליח לשקם את המדינה?

יוסף חרש
יוסף חרש
נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב זומה
נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב זומהצילום: DARREN WHITESIDE/רויטרס

"אנחנו צריכים למצוא דרכים להגן על הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC) מחמדנות התאגידים". אפשר היה להתייחס לאמירה הזאת ברצינות אם היא לא היתה מגיעה מפיו של נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה, שסיים בשבוע שעבר את תפקידו כראש מפלגת השלטון ANC. זומה הודיע לפני כחודש על פרישתו מהתפקיד על רקע אינספור שערוריות שחיתות, מחאה חברתית רחבה וקריאות להדחתו שנמשכו חודשים. "הוא נשיא גרוע, ומה שמדהים זה שכולם בדרום אפריקה מסכימים על כך", אומר אלעד סתיו, שותף ב-ZTime, חברה המתמחה בפיתוח עסקי ושיווק בדרום אפריקה.

במהלך שנות שלטונו של זומה הידרדר מצבה של דרום אפריקה: המדינה נכנסה פעמיים למיתון, האבטלה גואה ונראה כי השחיתות נמצאת בכל פינה. בשבוע שעבר נערכה ועידת ה–ANC, ובמהלכה נבחר סגן הנשיא סיריל רמפוזה לראש המפלגה. השבוע נודע כי המפלגה מתכננת לדרוש מזומה לפרוש מנשיאות דרום אפריקה. רמפוזה יהיה מועמד המפלגה לנשיאות, ורבים מקווים כי הוא יחלץ את המדינה מהמצב הכלכלי הקשה.

זומה, בן שבט הזולו, נולד ב–1942 בפרובינציית קוואזולו־נטאל, אחד האזורים העניים בדרום אפריקה. הנשיא לעתיד של דרום אפריקה החל את דרכו כרועה פרות לפני שהצטרף ל–ANC. ב–1965 הוא נעצר ונכלא לעשר שנים בבית הסוהר המפורסם ברובנס איילנד יחד עם נלסון מנדלה ואחרים. ב–1975 הוא יצא לגלות בסוואזילנד, במוזמביק ובזמביה, ובמהלכה מונה לראש אגף המודיעין של ה–ANC. ב-1990, עם נפילת משטר האפרטהייד, הוא חזר לדרום אפריקה, שירת בכמה תפקידים במחוז הולדתו קוואזולו־נטאל וב–1997 הצליח להתמנות לסגן נשיא ה–ANC. ב-1999 מונה לסגנו של תאבו מבקי, נשיא דרום אפריקה.

ב–2005 עלתה לכותרות פרשת השחיתות הראשונה שבה היה מעורב זומה. ב–1999 הכריזה ממשלת דרום אפריקה על עסקת הנשק הגדולה ביותר מאז שלטון האפרטהייד, ורכשה אמצעי לחימה ב–30 מיליון ראנד (5 מיליארד דולר). במהלך השנים עלו טענות כי זומה וגורמים אחרים בממשלה קיבלו שוחד מחברות הנשק. זומה הכחיש את מעורבותו בפרשה, אך הנשיא מבקי החליט לפטרו ביוני 2005. באותה שנה הורשע יועצו הפיננסי של זומה, שביר שייק, בניסיון לקבלת שוחד, בשמו של זומה, מחברת תינט, קבלנית דרום־אפריקאית של יצרנית הנשק הצרפתית תאלס. ב–2007 הוגש כתב אישום נגד זומה בגין שחיתות — שבוטל שנה לאחר מכן. בספטמבר האחרון החליט בית המשפט העליון לערעורים בדרום אפריקה לבטל את ההחלטה קודמת של בית המשפט ולהחזיר כתב אישום נגד זומה, שכולל 783 סעיפי אישום להונאה ושחיתות בגין פרשה זו.

ב–2005 התפוצצה שערורייה נוספת, המפורסמת ביותר בקריירה של זומה. פזקילה נטסוקלה קוזוויו, שידועה יותר בשם קווזי, האשימה את זומה כי אנס אותה בביתו בעת שהיה סגן נשיא דרום אפריקה. קווזי היתה בתו של ג'ודסון קוזוויו, אחד מוותיקי ה–ANC, שהיה חברו של זומה ושהה אתו בבית הכלא ברובנס איילנד.

זומה טען כי יחסי המין היו בהסכמה, ובית המשפט בדרום אפריקה זיכה אותו מכל אשמה ב–2016, אך טענותיו במהלך המשפט עוררו את זעמם של ארגוני זכויות אדם ושל רבים במערכת הפוליטית בדרום אפריקה. זומה טען כי זו היתה הפעם הראשונה שקווזי נפגשה עמו כשהיא לבושה בשמלה, ולא במכנסיים, וכי היא לא שילבה את רגליה כשישבה. הוא אמר כי "בתרבות הזולו אסור לעזוב אישה שנמצאת בגירוי מיני. אם הייתי מונע ממנה סקס, פשעי היה גדול עוד יותר". הוא הוסיף כי התקלח לאחר יחסי המין כדי להקטין את הסיכוי להידבקות באיידס.

קווזי, שהיתה נשאית HIV, נאלצה לעזוב את דרום אפריקה בגלל איומים על חייה — במהלך המשפט עמדו תומכיו של זומה מחוץ לאולם וצעקו "שרפו את הכלבה". היא שבה לדרום אפריקה ב-2016 ומתה באותה שנה. שערוריית האונס ממשיכה להדהד עד היום: לפני כחודש הודיע סגנו של זומה, רמפוזה, כי הוא מאמין לגרסתה של קווזי כי נאנסה.

כהונה ראשונה: אחוזה על חשבון משלם המסים

השערוריות לא הפריעו לזומה להביס ב–2007 את מבקי בבחירות לראשות ה-ANC וב–2009 הוא התמודד על נשיאות המדינה. במסע הבחירות רכב זומה על גל הפופוליזם והבטיח לשפר את מצבם של השחורים במדינה ולדאוג להם לתעסוקה, דיור וחינוך. הצהרות אלה גרמו לאיגודים המקצועיים, וכן למפלגה הקומוניסטית, לתמוך בו בבחירות. במקביל פנה זומה לקהילה העסקית והבטיח לה כי המשטר הקפיטליסטי במדינה יימשך והתנאים לעשיית עסקים ישתפרו.

זומה ניצח בבחירות, ונבחר לנשיא. הוא נחשב בעיני רבים לנשיא האפריקאי הראשון של דרום אפריקה, בן שבט הזולו ששומר על המסורת, שיש לו 22 ילדים משש נשים — פוליגמיה היא דבר מקובל בקרב בני שבט הזולו, כל עוד הגבר יכול לדאוג לרווחת כל בני המשפחה.

תומכים של זומה. בעיני רבים הוא הנשיא האפריקאי הראשון במדינה
תומכים של זומה. בעיני רבים הוא הנשיא האפריקאי הראשון במדינהצילום: MIKE HUTCHINGS/רויטרס

זומה החל את כהונתו הראשונה כנשיא רגע לאחר המשבר הכלכלי העולמי, שגרם לכלכלת דרום אפריקה להיכנס למיתון. האבטלה היתה ברמה של 23% והאינפלציה זינקה ל–8.4%. לשר אוצר הוא מינה את פראוין גורדהאן, ששירת קודם לכן כנציב מס ההכנסה בדרום אפריקה, כדי להוביל את שיקום הכלכלה. ממשלתו של זומה הכריזה ב–2010 על אסטרטגיית "נתיב צמיחה חדש" (GNP), שבמסגרתה סימנה את צמצום העוני והפערים במדינה כיעדים להשבת הצמיחה הכלכלית. ההתאוששות הכלכלית היתה אטית, ודרום אפריקה יצאה מהמיתון באופן רשמי רק ב–2013 והציגה באותה שנה צמיחה חלשה של 1.3%.

התנהלות הממשל וזומה בפרט לא סייעו לכלכלת המדינה. כל נשיא בדרום אפריקה חייב לדווח על נכסיו 60 יום ממינויו לתפקיד, אך זומה נכנס ללשכת הנשיא במאי 2009 ודיווח על נכסיו רק במארס 2010, בטענה שיש לו משפחה גדולה.

באוגוסט 2012 יצאו כ–3,000 כורי פלטינה מאזור מריקנה, כ-100 ק"מ צפונית ליוהנסבורג, להפגין בדרישה להגדיל את שכרם מכ–500 דולר בחודש ל–1,500 דולר. כוחות משטרה פתחו בירי על הכורים השובתים והרגו 34 מהם. חלקם, התברר אחר כך, נורו בגבם או בעורפם. האירוע, שכונה "הטבח במריקנה", עורר גל שביתות במגזר הכרייה, בעיקר נגד חברת לונמין, מפעילת המכרות במריקנה. זומה נאלץ לצאת לאירופה ולהרגיע את הקהילה העסקית כי המצב בשליטה ופעילות הכרייה תתחדש במהרה, ואף הורה על הקמת ועדת חקירה לבדיקת האירועים. הוועדה, בראשות שופט בית המשפט העליון, הגישה את מסקנותיה לזומה ב–2013, אך רק במארס האחרון הודיעו הרשויות כי יוגשו כתבי אישום נגד 72 שוטרים. אלה ששרדו את הטבח טוענים כי זומה נמנע מלעסוק בחקירת האירוע בגלל קשרים בין אנשי ממשלתו לחברת לונמין, ובייחוד העובדה שסגנו רמפוזה היה בזמן הטבח בעל מניות ודירקטור בחברה, במקביל להיותו בכיר ב–ANC.

שביתה נוספת בתקופת כהונתו הראשונה של זומה כנשיא הובילה לירידה בפופולריות שלו בקרב הארגונים המקצועיים. איגוד המתכת והמהנדסים ערך שביתה בת חודש בדרישה להעלאת שכר העובדים ב–12%. כ–200 אלף עובדים שבתו והדבר פגע בתעשיית הרכב של דרום אפריקה. השובתים השיגו את מבוקשם — העלאה של 10% בשכר — אך האיגוד הסיר את תמיכתו ב-ANC.

את הקדנציה הראשונה שלו כנשיא סיים זומה, איך לא, עם עוד פרשייה: הוא השתמש בכספי ציבור לשיפוץ ביתו הפרטי בטענה כי הכספים נועדו להגברת אמצעי האבטחה. בפועל, 27 מיליון הדולרים שימשו לשיפוץ מסיבי של אחוזתו, כולל בניית בריכה פרטית. התובע הכללי של דרום אפריקה, שאחראי על המאבק בשחיתות, הורה לו להשיב את הכספים וזומה אכך עשה זאת, אך רק ב–2016 לאחר שבית המשפט חייב אותו לפעול לפי הנחיות התובע.

דרום אפריקה הגיעה לבחירות 2014 כשהכלכלה צומחת בקצב אטי של 1.9%, האבטלה ברמה של 25% והאינפלציה ברמה גבוהה של 6% — והמדינה הפסידה את תואר הכלכלה הגדולה באפריקה לטובת ניגריה. כל זה לא מנע מה–ANC לזכות ב–62% מהקולות ומזומה להמשיך לכהונה שנייה.

כהונה שנייה: השחיתות עולה על כל דמיון

זומה, שהבטיח בטקס ההשבעה כי הממשל יתרכז בשיפור המצב הכלכלי, מינה לשר אוצר את נהלאנה ננה, שכיהן כסגן שר אוצר ב–2009–2014. ננה התקשה לשמור על רמת החוב הלאומי, כ–48% מהתמ"ג ב–2014–2015, בעקבות נפילת מחירי הסחורות בעולם. באוקטובר 2015 הוא הוריד את תחזית הצמיחה של המדינה ל–1.4%, נמוך משמעותית משיעור של 5% צמיחה שהממשלה צפתה עד 2019, כדי לתת מענה לשיעור אבטלה של 25.5%.

בדצמבר 2015 זומה פיטר את ננה, על רקע סירובו לאשר תוכנית להשקעה של 70 מיליארד דולר בבניית תחנות כוח גרעיניות במדינה, ומינה במקומו פוליטיקאי אלמוני בשם דיוויד ואן רויאן. שר האוצר החדש זכה לכהן בתפקיד ארבעה ימים בלבד עד שזומה פיטר אותו בטענה כי קיבל בקשות רבות לשקול מחדש את המינוי וכי "יש להקשיב לקולו של העם". גורדהאן, שר האוצר בקדנציה הראשונה של זומה, חזר לתפקידו.

ב–2016 החלו להתרבות הקריאות להדחת זומה, על רקע השחיתות הגואה והתפוצצות פרשת האחים גופטה. משפחת גופטה היא משפחת תעשיינים ממוצא הודי ששולטת באימפריית עסקים בדרום אפריקה, שכוללת בין היתר, חברות תקשורת, מחשבים ומכרות, וידועה כתורמת למפלגת השלטון. אחת מנשותיו של זומה ושניים מילדיו עבדו בחברות שבבעלות משפחת גופטה. במארס 2016 אמר סגן שר האוצר מקביסי ג'ונאס כי אחד מבני המשפחה הציע ב–2015 לקדמו לתפקיד שר האוצר. ג'ונאס אמר כי קיבל את ההצעה לפני ששר האוצר נהלאנה ננה פוטר על ידי זומה, וכי האחים גופטה אף הציעו להפקיד עשרות מיליוני דולרים בחשבונו. אוטל גופטה, אחד האחים, אמר לג'ונאס כי ננה מפריע להם לעסקים. מחליפו של ננה, דיוויד ואן רויאן, הופיע ליומו הראשון בתפקיד מלווה בשני יועצים של משפחת גופטה.

הפגנה בעקבות האלימות המשטרתית כלפי הכורים במריקנה. 34 כורים נהרגו
הפגנה בעקבות האלימות המשטרתית כלפי הכורים במריקנה. 34 כורים נהרגוצילום: רויטרס

"פרשת השחיתות של האחים גופטה וזומה מסעירה את המדינה כבר כמעט שנתיים", אומר סתיו. "השחיתות בדרום אפריקה היא דבר אקוטי. הפרשה עם האחים גופטה כל כך סבוכה, שנכתבו ספרים כדי להסביר את הנושא. אנשי עסקים מדרום אפריקה אמרו לי שהם נמנעים לחלוטין מעסקים עם חברות ממשלתיות כי זה מצריך מהם ללכת בדרכים עקלקלות".

הוכחת הקשר בין זומה למשפחת גופטה חיזקה את טענות האופוזיציה במדינה כי הנשיא מקדם את האינטרסים שלו ושל בעלי ההון על חשבון האינטרס הציבורי. גל מחאה פרץ במדינה וההמונים החלו לדרוש את התפטרותו של זומה, וקולות דומים החלו להישמע גם במפלגתו. בעקבות המחאה נפתחה חקירה לבדיקת קשרי האחים גופטה וזומה, או כפי שהפרשה כונתה בדרום אפריקה — זופטה.

הדו"ח הוגש רק בנובמבר 2016, אך אפשר היה לחוש את המרמור בקרב הציבור בדרום אפריקה בבחירות המקומיות באוגוסט 2016, אז הפסידה ה–ANC בערים רבות. הדו"ח שהוגש הציג תמונה שלפיה האחים גופטה ניסו להשתלט על המדינה וזומה מינה שרים בכירים כדי לקדם את עסקיהם. בין היתר, הוכח בדו"ח כי ואן רויאן נכח בביתם של האחים גופטה יום לפני מינויו לשר אוצר. הדו"ח קרא להקמת ועדת חקירה ממשלתית לנושא, ובעקבות פרסומו פרצו הפגנות אלימות בקריאה להתפטרותו של זומה.

במקביל, המצב הכלכלי בדרום אפריקה המשיך להידרדר. האבטלה עלתה לרמה של 27%, האינפלציה המשיכה לדהור ברמה של 6% והכלכלה צמחה ב–0.3% בלבד ב–2016. בנוסף, נראה כי הפערים בין שחורים ללבנים התרחבו בתקופת שלטונו של זומה, וסקר שערכה הממשלה בינואר 2017 גילה כי השחורים, 80% מאוכלוסיית המדינה, הרוויחו רק חמישית משכרם של הלבנים. הממשלה החליטה לנסות לצמצם את המצוקה הכלכלית על ידי קביעת שכר מינימום במדינה.

"אחת הרפורמות שזומה והפרלמנט ניסו לקדם בשנה האחרונה היא רפורמת הקרקעות", אומר חן לב, סמנכ"ל TradeLinks, המלווה חברות ישראליות בחדירה לאפריקה. "התפישה שלו היתה שחלוקת העושר במדינה מוטה לטובת הלבנים. לפי הערכות, 80% מהקרקעות החקלאיות במדינה נמצאות בבעלות פרטית ורובן בידי לבנים. השיח הציבורי במדינה טען שיש להפקיע נכסים מלבנים. ניסו את זה בזימבבואה — הקרקעות שם הועברו מידי החקלאים המנוסים לאנשים לא מיומנים, וממדינה פורייה הגיעה זימבבואה למצב שאסמי התבואה שלה התרוקנו כמעט לחלוטין".

"הרעיון הזה נוגד לחלוטין את המסורת של ה–ANC. המפלגה כמובן תומכת בצמצום האי־שוויון והעוני, אך לא בכוח ובדרכים קיצוניות", אומר סתיו.

ב–2017 גבר הלחץ על זומה, שזכה בדרום אפריקה לכינוי "נשיא הטפלון" על שום נטייתו לצאת בהצלחה מכל שערורייה. שערוריות השחיתות גרמו לפילוג ב–ANC, ורבים החלו לחשוב כי אולי הגיע זמנו של זומה לפרוש. בסוף מארס 2017 פיטר זומה את שר האוצר גורדהאן ושמונה שרים נוספים בטענה כי חתרו תחתיו. גורדהאן ניסה לשמור על יציבות תקציבית ועל הוצאות הממשלה והתעמת עם הנשיא בנושא כדאיות בניית תחנות כוח גרעיניות ודרך ניהול חברות שבבעלות המדינה. אחד מבכירי ה–ANC אמר לאחר מכן כי פשעו היחיד של גורדהאן היה שהוא לא היה מושחת. תוכנית בניית תחנות הכוח הגרעיניות במדינה קשורה באופן ישיר לפרשת גופטה־זומה: התוכנית עלתה על שולחן הממשלה רגע לאחר שהאחים גופטה השלימו את רכישתו של מכרה אורניום.

חוסר היציבות הפוליטית ופיטורי גורדהאן זיעזעו את כלכלת דרום אפריקה: הראנד ירד ב–1% עם פרסום הדבר ושתי חברות דירוג אשראי, S&P ופיץ', הורידו את דירוג האשראי של המדינה לרמה אחת מעל דירוג "זבל" — ודרום אפריקה נכנסה למיתון בפעם השנייה מאז 2009.

"אנשים חושבים שדרום אפריקה היא לא מדינה אפריקאית, אלא מערבית — והם טועים, היא חלק בלתי נפרד מאפריקה. המצב הכלכלי הקשה, והמיתון הקשה בפרט, הקשו על עשיית עסקים במדינה. בעלי עסקים התקשו לקבל החלטות ושקלו כל צעד", אומר סתיו.

באוגוסט 2017 התכונן זומה להצבעת אי־אמון נגדו בפרלמנט. בשונה משמונה הצבעות אי־אמון קודמות שזומה שרד, הצבעה זו היתה חשאית. האופוזיציה היתה זקוקה ל–50 קולות מה–ANC כדי להגיע לרוב בהצבעת האי־אמון, אך בסופו של דבר ההצבעה לא עברה — וזומה נותר בתפקידו.

האם רמפוזה ישיב את התקווה לדרום אפריקה?

ביום שני שעבר בחרה ANC ברמפוזה לעמוד בראשה. מולו התמודדה נקוסזנה דלמיני־זומה, אשתו לשעבר של זומה. רבים חששו כי אם דלמיני־זומה תזכה בבחירות, בעלה לשעבר ימשיך לשלוט במפלגה מאחורי הקלעים והיא תמנע הגשת כתב אישום נגדו — אחרי הכל דלמיני־זומה היא אם לארבעה מילדיו של הנשיא.

סיריל רמפוזה, מנהיג המפלגה הנבחר במקום זומה
סיריל רמפוזה, מנהיג המפלגה הנבחר במקום זומהצילום: SIPHIWE SIBEKO/רויטרס

הנהגת ה–ANC בראשות רמפוזה לא התמהמה וגורמים במפלגה מסרו השבוע כי ההנהגה תיפגש עם זומה ותבקש ממנו לפרוש מתפקידו כנשיא. כעת יכולה מועצת המנהלים הלאומית של המפלגה להדיח את זומה מתפקיד נשיא דרום אפריקה, כפי שהדיחה את קודמו בתפקיד, מבקי.

רמפוזה, 65, התחיל את דרכו באיגודים המקצועיים והקים את איגוד עובדי המכרות הלאומי של דרום אפריקה — אחד האיגודים החזקים והגדולים במדינה. ב-2012 הוא נבחר לסגן נשיא ה-ANC וב-2014 נכנס לתפקיד סגן נשיא דרום אפריקה. רמפוזה הוא גם אחד מאנשי העסקים העשירים ביותר בדרום אפריקה והונו נאמד ב–450 מיליון דולר, על פי מגזין "פורבס". הוא כיהן כדירקטור בחברת הכרייה לונמין בזמן הטבח במריקנה, וכיהן כיו"ר חברת הטלקום MTN , שבימים אלה נתבעת בבית המשפט ביוהנסבורג בטענה כי שיחדה בכירים בממשל האירני כדי לזכות במכרזים במדינה. אירועים אלה מעיבים על תדמיתו של רמפוזה כמוביל המאבק בשחיתות.

בפני רמפוזה עומדים שני אתגרים מרכזיים: להחזיר את התקווה לדרום אפריקה ולהשיב את אמון הציבור ב–ANC. "לאחר פרסום התוצאות שאלתי חבר בדרום אפריקה אם הן טובות, והוא ענה לי 'זה מצוין'. לפחות המדינה לא נשארה בסטגנציה ואפשר לחוש שינוי. היתה הרגשה של פספוס אדיר בדרום אפריקה. זו מדינה שצריכה, ויכולה, להציג צמיחה של 7% בשנה וכרגע הם יהיו מרוצים מצמיחה של 3%", אומר סתיו.

"ההרגשה היא שרמפוזה מסוגל להביא את השינוי המיוחל לדרום אפריקה, בדרכים פחות קיצוניות כמו אלה שהיתה נוקטת דלמיני־זומה. המשקיעים מקווים שהראנד יתחזק ודירוג האשראי של המדינה לא יירד, מה שיגביר את כניסת המשקיעים הזרים", אומר סתיו.

תומכיו של רמפוזה טוענים כי כסגן נשיא הוא לא היה יכול להתנגד להחלטות של הבוס שלו, ואומרים כי עצם העובדה שמחה נגד זומה מעידה כי הוא מתכוון לפעול בנחישות למיגור השחיתות. רמפוזה ייאלץ לפעול במהירות לנסות להציג רעיונות לצמיחה כלכלית ושיפור המצב הכלכלי במדינה, אחרת ייתכן שה–ANC תפסיד את השלטון בדרום אפריקה לאחר 25 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker