תיקון חוצות |

במקום שממה עירונית - בגבעתיים נותנים לתושבים שוק שהם באמת צריכים

הרחבה שמחוץ לקניון גבעתיים עמדה ריקה, ובעיר לא היה שוק שיענה על צורכי התושבים ■ העירייה הקימה במקום שוק, שמביא אנשים לאזור שדישדש מאז פתיחת הקניון ■ הצעד הבא: להגדיל את המסחר בשוק עוד יותר

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק האיכרים בגבעתיים
שוק האיכרים בגבעתייםצילום: תומר אפלבאום
מירב מורן

קניוני אוכל שנפתחו בשנים האחרונות, מסוגם של שוק אלנבי בתחתית מגדל מאייר בשדרות רוטשילד ושוק שרונה בתל אביב, צולעים בדרך לקצם הצפוי. הם אינם שוק במובן ריבוי מוכרים של סחורה זהה המתחרים על ארנקו של הצרכן, והכי רחוקים מ"אוכל", במובן של מוצרי יסוד שאנשים קונים לביתם כמזונם. הם אטרקציה קולינרית, וככל אטרקציה מבקרים בה פעם, פעמיים, בפעם השלישית עם חבר שלא ביקר עדיין, ובפעם הרביעית עוברים לאטרקציה הבאה. זו הסיבה שקשה להם לשרוד, לעומת שווקים שבהם נמכרים מוצרי יסוד, טריים וארוזים, שהצורך בהם תמידי ולכן צפויים להם חיים ארוכים.

בגבעתיים לא היה שוק מעולם, ותושבים שהתעקשו לקנות ירקות ופירות טריים נאלצו להרחיק לשוק הכרמל או לשוק התקוה בתל אביב. לפני שנתיים החליטה העירייה ליזום שוק, ובחיפוש אחר שטח נבחרה הרחבה שלפני הקניון, שבגבעתיים נמצא בלב שכונות מגורים. השוק מתקן שתי טעויות עירוניות: הקניון שבלע לתוכו את המסחר ורוקן את הרחובות, והרחבה שמולו השוממה תמיד.

תושבי גבעתיים נכנסים לקניון דרך מעליות מהמרתפים שבהם חניון תת־קרקעי, ולכן אינם עוברים בכיכר. גם רחוב ויצמן עוד מתאושש מהמכה שניחתה עליו כשהוקם הקניון לפני יותר מעשור, שאינו מזרים תנועת עוברים ושבים לרחבת הקניון שהיא המשכו של הרחוב. בנוסף, מעברו השני של הקניון יש גינה, עוד שטח פתוח, והתוצאה של עודף שטחים פתוחים צפויה: שממות עירוניות צחיחות מפעילות וריקות מאדם.

השוק בגבעתיים פעיל בימי שישי וגודלו משתנה בהתאם למזג האוויר ולעונות השנה — לקראת חגים ובקיץ יש יותר דוכנים, ובחורף הוא מצטמצם. לדברי העירייה, הדוכנים מושכרים ב–100 שקל לשבוע כ"דמי רצינות". המחיר סמלי מפני שראש העיר, רן קוניק, סבור שהשוק הוא שירות חשוב.

באמצעות מסחר המתקיים בחוץ שהוא גם סיבה להגיע ברגל מהרחובות שמסביב עשו קוניק וגבעתיים צעד גדול לתיקון נגע הקניונים שבולעים לתוכם אנשים, וריפוי תקלת עודף השטחים הפתוחים. אבל כדי להשלים את התיקון יש ללכת עוד צעד ולפתוח את רחבת הקניון למסחר כמה שיותר שעות וימים. אפשר להתחיל בחגים: בשבוע חנוכה שוק של ילדים למשחקים וספרים משומשים, שוק פירות יבשים בט"ו בשבט, שוק תחפושות בפורים, ולהמשיך באישור לפתוח ברחבה דוכנים לכל מי שיחפוץ ותמיד, גם בימי חול — זו תכליתן ההיסטורית של הכיכרות העירוניות. אם בעלי חנויות בקניון יתקוממו על תחרות — אפשר להציע להם זכות לדוכן בקדימות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker