הגרף שמסביר למה יותר מ-1,000 עובדי טבע יאבדו את עבודתם

המשמעות של הפחתת התחזית של תזרים המזומנים היא שפעילותה של טבע רווחית הרבה פחות מבעבר, ושיכולתה של החברה לפרוע חוב פיננסי נטו של 34.7 מיליארד דולר מוטלת בספק חמור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שביתה של עובדי טבע ברמת חובב ב– 2013 , לאחר שהכריזו על סכסוך עבודה

הגרף שמתאר כיצד השתנתה תחזית תזרים המזומנים של טבע במהלך 2017 מסביר מדוע 1,300–1,700 מעובדיה יאבדו בשבועות הקרובים את מקום עבודתם. טבע העריכה בינואר 2017 שתרוויח 5.9 מיליארד דולר על בסיס מזומן ב–2017, ובתחילת אוקטובר הפחיתה בפעם השנייה את התחזית לכמעט מחצית מכך - 3.225 מיליארד דולר. המשמעות של הפחתת התחזית היא שפעילותה של טבע רווחית הרבה פחות מבעבר, ושיכולתה של החברה לפרוע חוב פיננסי נטו של 34.7 מיליארד דולר מוטלת בספק חמור.

סוכנות הדירוג פיץ' הורידה לפני שבועיים את דירוג איגרות החוב של החברה לדרגת אג"ח זבל, ובכך הקשתה על ניסיון להנפיק איגרות חוב חדשות כדי למחזר את החוב ולקבוע לוח סילוקין נוח יותר. גם מניית החברה קרסה ב-66% בשנה האחרונה. על רקע האירועים האלה נכנס המנכ"ל החדש, קאר שולץ, לתפקידו ב–1 בנובמבר. שולץ, שכיהן עד כניסתו לתפקיד כמנכ"ל חברת התרופות הדנית לונדבק, מגבש בימים אלה תוכנית התייעלות לחברה, שתכלול פיטורי 20%–25% מכוח האדם בישראל - כלומר 1,300–1,700 מעובדיה. תוכנית ההתייעלות, שעדיין לא גובשה סופית, תכלול גם פיטורים נרחבים בכוח האדם של החברה בארה"ב, שמנה 10,000 עובדים בסוף 2016. בשבועות הקרובים ייערכו שימועים לעובדי החברה בישראל.

סביר להניח שתוכנית ההתייעלות תוצג בתקופה שבין סוף דצמבר ועד לכנס הפארמה השנתי של ג'יי.פי מורגן שנערך ב-10 בינואר מדי שנה. לכל המאוחר, התוכנית תיחשף בתחזית ל–2018 שתספק טבע בראשית פברואר. פיטורים מאסיביים יקלו על טבע לשמור על דירוג איגרות החוב שלה, יסייעו להתאוששות המניה ובכך יסללו את הדרך להזרמת הון שנחוצה לטבע כשלב ביניים בארגון מחדש של החוב הכבד הרובץ עליה, ולוח הסילוקין, שכופה על החברה לפרוע 17.5 מיליון דולר עד סוף 2021. מצד שני, פיטורים בקנה מידה כה רחב ייתקלו בהתנגדות פוליטית עזה, כשברור כי עלות שכרו של המנכ"ל המפטר שולץ, הכוללת מענק במזומן של 20 מיליון דולר תוך שישה חודשים ממינויו, מניות חסומות ב-15 מיליון דולר ושכר שנתי של 8–12 מיליון דולר - יעמדו במוקד הביקורת. שולץ מורגל בפיטורים בקנה מידה דומה, ובנסיבות קשות הרבה פחות. כשמונה למנכ"ל חברת לונדבק הדנית במאי 2015, ביצעה החברה תוכנית התייעלות, שכללה פיטורי 15% מעובדיה. לונדבק אמנם התמודדה אז עם אובדן הבלעדיות על תרופות מוגנות פטנט, אבל מצבה הפיננסי לא היה קרוב לחומרת מצבה של טבע כיום.

החברה תידרש למכור חטיבות ונכסים נוספים

הפיטורים בישראל נעשים בהמשך לתוכנית פרישה מרצון ופיטורים מצומצמת יחסית, שכללה 230 איש במפעלה של החברה בנאות חובב ובכפר סבא, במקום פיטורים של 350 איש, לפי התכנון המקורי. הצורך בפיטורים המאסיביים נובע מאובדן הבלעדיות על התרופה המקורית קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, שסיפקה לטבע 43% מהרווח התפעולי בינואר־ספטמבר, ויותר מ–50% מתזרים המזומנים בתקופה. הנהלת טבע הופתעה כשיצרנית התרופות האמריקאית מיילן קיבלה בראשית אוקטובר אישור מרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לשווק גרסה גנרית של קופקסון - ומיד אחריה קיבלו החברות Synthon ו–Alvogen אישורים דומים לשווק גרסות גנריות של קופקסון באירופה. אובדן הבלעדיות בשיווק קופקסון התרחש במקביל לשחיקה קשה ברווחיה של טבע בשוק הגנרי האמריקאי, שהוא עיקר פעילותה.

טבע דיווחה על ירידה של 37% ברווחי חטיבת התרופות הגנריות, בעיקר בשל תחרות מחירים בשוק האמריקאי וקריסה בפעילותה בוונצואלה. החברה הורידה ב–750 מיליון דולר את התחזית למכירותיה ב–2017 וב–1.3 מיליארד דולר את התחזית לתזרים המזומנים ב–2017. הפגיעה בתזרים המזומנים כתוצאה מאובדן הבלעדיות על קופקסון והירידה ברווחי החטיבה הגנרית קריטיות במיוחד נוכח חוב פיננסי עצום של 34.7 מיליארד דולר שרובץ על טבע בעקבות הרכישה הכושלת של חברת אקטוויס ג'נריקס תמורת 39.3 מיליארד דולר באוגוסט 2016. טבע אמורה לפרוע סכום של 5.5 מיליארד דולר ב–2018 ועוד 4 מיליארד דולר בכל אחת מהשנים 2019–2021. לאור זאת, החברה תידרש למכור חטיבות ונכסים נוספים, להגדיל את מספר המפוטרים - מלבד 7,000 העובדים שלה בעולם שהיא התכוונה להיפרד מהם בכל מקרה עד סוף 2017 - לסגור 15 מפעלים עד סוף 2018 ולצאת מפעילות ב–45 מדינות.

כחלק מתוכנית ההתייעלות צפוי פרופ' מייקל היידן, מנהל המחקר והפיתוח הגלובלי של טבע, לעזוב את תפקידו. היידן, 66, הצטרף לטבע בתקופת כהונתו של המנכ"ל ג'רמי לוין. היידן הוביל את טבע לרכישת שתי חברות, שאחראיות על שתי התרופות שעשויות לקזז חלק מנזקי אובדן הבלעדיות על קופקסון. תחת ניהולו גם קיבלה טבע אישור לשיווק התרופה Austedo לטיפול בכוריאה, אחד מתסמיניה של המחלה הניוונית הנטינגטון, ובדיסקינזיה מאוחרת, הפרעה מוטורית של מערכת העצבים המרכזית. אולם לפי שעה, התרופה הניבה מכירות של 6 מיליון דולר בלבד, וטבע הודתה שלא תניב הכנסות מהותיות ולא תתרום לרווח עד 2020, כך שלא תוכל להחליף בשלב זה את קופקסון. תרופה אחרת שניצבת על סף אישור היא Fremanezumab לטיפול במיגרנה ארעית וכרונית, אולם השקתה אינה צפויה עד לסוף 2018.

היידן קיבל ב–2016 שכר בעלות של 5.6 מיליון דולר, כולל שכר בסיס של מיליון דולר, ומענק של מיליון דולר. סביר להניח שעזיבתו הצפויה משקפת את הערכתו של שולץ לאיכות צנרת המוצרים המקורית של טבע, ולחוסר הצלחתה להפיק תועלת מסחרית של ממש מהשקות של תרופות חדשות.

צילום: אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker