התיירים שרוצים לדעת עליכם הכל

מי צריך פרזנטורים מפורסמים, מאכלים מיוחדים או פסטיבלים נוצצים כדי למשוך תיירים? ■ תופעת הרשת העולמית Humans of חושפת את התושבים בערים שונות, "שהסיפורים האישיים שלהם הם אלה שיוצרים את הנשמה של העיר ומעצבים אותה"

רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשי Humans of בביקורם בישראל. מימין: דיוויאם סינגל, פיטר וורגה, ג'מינה מזרחי, מרקו מסה, סופי בייקר וארז קגנוביץ'
רינה רוזנברג קנדל

שלוש נשים בשנות ה–60 לחייהן ישבו בספטמבר האחרון בתחנת האוטובוס בשכונת הדר בחיפה ודיברו ביניהן ברוסית. לכאורה, לא סיטואציה מרגשת במיוחד, אך עבור ג'מינה מזרחי, צלמת יהודייה מבואנוס איירס, זו היתה הזדמנות מושלמת לפתוח עמן בשיחה.

היא ניגשה בנימוס, הציגה את עצמה באנגלית, והמדריך שלצדה החל לתרגם את דבריה לעברית. לאט־לאט היא גילתה שהנשים הן חברות טובות שעלו מאוקראינה לפני הרבה שנים. מזרחי התעניינה בחייהן הקודמים באוקראינה ובשוני לעומת החיים בישראל, ואחת הנשים סיפרה: "באוקראינה הייתי אחות אבל לא שילמו לי שכר כמו שצריך, בישראל טוב לי". הן סיפרו לה על הסדנאות שהן הולכות אליהן בעיר, וכשלקראת סיום ביקשה מזרחי לצלם אותן — הן נעתרו בחיוך.

כשאנחנו הולכים ברחוב אנחנו חולפים על פני עשרות אנשים מבלי לדעת מי הם, מה הם חוו לפני שנייה או לפני שבוע ומה סיפור החיים שלהם. את חלקנו לא יעניין לשמוע את הפרטים האלה, אבל יש אנשים אחרים, שרואים שליחות בהוצאת הסיפור הקטן שלהם לאור, כשהמטרה היא אחת — לחבר את האנשים החיים בעיר, לספק מקום שבו אפשר לחלוק ולשמוע את דעותיהם ועל סגנון החיים של מי שחולקים עמם את העיר.

בנקודה הזו נכנסת לתמונה תופעת הרשת העולמית Humans of: דפי פייסבוק ששמם מתחיל במלים Humans of בצירוף שם עיר, ומציגים סיפורים של אנשים מהשורה החיים באותה עיר. את דף הפייסבוק הראשון של Humans of הקים צלם אמריקאי בשם ברנדון סטנטון, שבנובמבר 2010 הקים את עמוד הפייסבוק Humans of New York שבו שיתף דיוקנאות של אנשים שפגש במהלך שיטוטיו ברחובות ניו יורק.

סיורים של אנשי Humans of בישראלצילום: גאיה סעדון

העמוד זכה להצלחה רבה, וכיום עוקבים אחריו 18 מיליון אנשים, בהם עשרות אנשים שעבורם הוא היווה מקור השראה ויצרו בזכותו את דפי ה–Humans of של העיר שלהם. בדומה לסטנטון, גם הם מספרים את הסיפור של העיר שבה הם חיים באמצעות הסיפורים האישיים של האנשים שהם פוגשים.

"רציתי לטייל בעולם כדי להכיר תרבויות ואנשים שונים, וכשנתקלתי בדף של ניו יורק הבנתי שהעיר שלי היא מקום מדהים לחקור ולצלם אותו, ושאני לא צריכה לטייל בעולם כדי להכיר אנשים מעניינים, כי הם ממש מעבר לפינה", מספרת מזרחי, שמנהלת את דף Humans of Buenos Aires, שאחריו עוקבים 140 אלף גולשים.

בין היתר, מזרחי פגשה ברחובות בואנוס איירס אדם שסיפר לה על חברו הטוב שהעדיף לקנות עבורו תרופות כשלא היה לו כסף במקום לקנות לעצמו, וגם הכירה זוג הומואים שמצאו את האומץ לצאת מהארון בפני המשפחה והחברים ולעבור לגור יחד. "אפילו דיברתי עם גבר חסר בית בן 65 שרוצה ליצור קשר עם אחותו באמצעות הפייסבוק אחרי שהקשר עמה נותק כשהצטרף לקרקס בגיל 5. אלה רק חלק מהאנשים שיצא לי לשמוע את הסיפור שלהם, אבל בסופו של דבר העניין הוא לא הסיפור הבודד, אלא כל הסיפורים ביחד שיוצרים את המהות של העיר", מספרת מזרחי, שפתחה את הדף ב-2012 ובשנה שעברה הוציאה לאור ספר ממאות הסיפורים שפירסמה.

תל אביב לא נשארה מחוץ לתופעה, וגם לעיר ללא הפסקה יש דף Humans of Tel Aviv המנוהל על ידי ארז קגנוביץ' שהקים אותו ב–2012, וכיום עוקבים אחריו 46 אלף גולשי פייסבוק. אפילו לעזה יש עמוד Humans of Gaza, אבל עם פחות עוקבים, כ–2,600 בלבד.

סיורים של אנשי Humans of בישראלצילום: גאיה סעדון

סופי בייקר, מנהלת עמוד הפייסבוק Humans of Berlin, מתארת את מהות התופעה: "אדריכלים יוצרים בניינים, הרשויות בונות תשתיות, מפעלים מייצרים מקומות עבודה, אבל האנשים והסיפורים האישיים שלהם הם אלה שיוצרים את הנשמה של העיר ומעצבים אותה".

פיטר וורגה, שמנהל את Humans of Dublin שאחריו עוקבים 144 אלף גולשים, מוסיף: "זהו מקום שבו אנשים יוכלו לקבל השראה מסיפורי חיים אמיתיים של אנשים רגילים שהם רואים ברחוב, ושבדרך כלל הם עסוקים מדי מכדי לשים לב אליהם". בניגוד ל-Humans of רבים, עבור וורגה זו כבר עבודה במשרה מלאה והוא מתפרנס הזה באמצעות קמפיינים שהוא יוצר לחברות כמו וודאפון, גוגל, בירה גינס ואחרות.

בין שכונת שפירא לשכונת הדר

לא כל אחד בנוי למשימה: צריך לגשת לאנשים זרים ברחוב, לבקש לצלם אותם ולנהל עמם שיחה ערה על חייהם. "זה היה מאוד קשה ומפחיד בהתחלה", מודה דיוויאם סינגל, שמנהל את Humans Of Delhi, שאחריו עוקבים 238 אלף גולשים. "אנשים תמיד בתנועה ובהתחלה רבים סירבו לדבר אתי, אבל אז למדתי כמה טיפים מהמנהל של דף ניו יורק שעזרו לי — תמיד תפנה לאנשים מקדימה ואל תטפח על גבם מאחור, שמור על חיוך רגוע על הפנים ונסה למצוא אנשים שלא נראים עסוקים".

סינגל, וורגה, בייקר ומזרחי מציגים בדפי ה-Humans of שאותם הם מנהלים את סיפורי האנשים שהם חלק מהמרקם העירוני בעיר שבה הם גרים, אבל בספטמבר האחרון עלו אצלם גם סיפורים של אנשים מישראל, לאחר שלקחו חלק בביקור בארץ במסגרת פעילות של ארגון Vibe Israel למיתוג ישראל בעולם.

הסיור של החמישה בישראל היה הפעם הראשונה שבה Humans of מהעולם נפגשו כקהילה. הם אמנם ביקרו באתרי התיירות הסטנדרטיים, כמו הכותל המערבי והטיילת בתל אביב, אבל גם בילו זמן רב במוקדים שתיירים כמעט לא מגיעים אליהם, כמו שכונות שפירא בתל אביב ושכונת הדר בחיפה. הם נפגשו עם אמני גרפיטי ישראלים, חברי קיבוץ עירוני, מחנכים וצלמים. וכמובן, כל אחד מהם הסתובב לבד וחיפש סיפורים ואנשים מעניינים.

מזרחי, למשל, העלתה סרטון וידיאו שבו צפו כ–1,200 גולשים, שבו מוצג צעיר מלהטט במקלות בחוף בתל אביב ומספר לה על הדיכאון שממנו סבל. "יש קו דק מאוד שמבחין בין להיות בסדר לבין לא להיות בסדר. הייתי רוצה לעזור לאחרים לצאת מהמצבים האלה", הוא סיפר בכנות.

וורגה הציג בעמוד שלו את סיפורה של עוזרת מנכ"ל בחברת היי־טק מתל אביב, שמעידה כי חייה השתנו ביום שבו אימצה את הכלבה שלה והחליטה לאחר תקופה מסוימת לעשות שינוי ולהפסיק לשלם לדוגסיטר שלה ולעשות זאת עצמה. "יש לנו אמרה בתל אביב, שאם אתה לא מגדל חיית מחמד — אתה לא תל־אביבי אמיתי", היא מספרת בפוסט שזכה לכ–800 לייקים ולעשרות תגובות מפרגנות.

לא כל פוסט שהעלה וורגה זכה לאותו פרגון. בפוסטים אחרים הופיעו תגובות שקוראות להחרים את ישראל בטענה שהיא נוקטת מדיניות אפרטהייד כלפי ערבים, ואף עלו הערות ציניות כלפי וורגה, על כך שלא פגש בביקורו פלסטינים, והוסיפו "אולי הם לא Humans מספיק".

"ברגע שישראל לא מעניינת - יש לנו בעיה"

ג'ואנה לנדאוצילום: רוני פרל

את ג'ואנה לנדאו, מייסדת ומנכ"לית Vibe Israel, אמירות כאלה לא מפתיעות. "ככל שהתדמית של ישראל בעולם פחות טובה, החבר'ה הצעירים שנמצאים באוניברסיטה מושפעים מכך", היא אומרת. "אם פעם גורמי ההסברה הישראליים רק רצו שיראו את הצדדים היפים שיש לישראל להציע, כיום זה נהיה אקוטי לשפר את התדמית שלנו בעולם, כי אנשים מאמינים לכל מה שנאמר, ואין מספיק גופים שפועלים לספר את הסיפור של ישראל מזווית אחרת".

לדבריה, "כשרוצים לעניין מישהו, צריך להעביר לו את המסר שמעניין אותו ולא לספר לו את הסיפור שאנחנו רוצים לספר. זה נכון באופן כללי ובמיוחד נכון לאוכלוסיה הצעירה. התחושה היא שהמסרים שיוצאים מישראל לעולם עסוקים בלהסביר את עמדות ישראל מבחינה מדינית ורשמית, ולא מתמקדים בערכים וביתרונות משותפים שיכולים לחבר בינינו לבין העולם".

Vibe Israel הוא ארגון הפועל ללא מטרות רווח ומוביל יוזמות לחיזוק המותג ישראל בעולם במטרה לייצר שיח חדש על המדינה. הארגון מתקיים מתרומות של אנשים פרטים מחו"ל ומתקציב שנתי של כמיליון דולר. "התורמים הם בעיקר אנשים המוטרדים מהתדמית של ישראל, בעיקר איך שזה משפיע על הילדים שלהם כשהם הולכים לקמפוסים, כלומר צעירים בני 20–30. ההסברה הקלאסית לא מצליחה להתמודד עם זה בעצמה, ולכן התורמים מבינים שחייבים ליישם שיטות חדשניות ולעבוד חזק במדיות החברתיות", אומרת לנדאו.

הדגש ששמים ב–Vibe Israel על מדיה חברתית נוצר מתוך החלטה להתמקד בבני דור ה–Y, שלטענת הארגון הם אלה שהכי התרחקו מישראל. "אנחנו רוצים שזה יעלה מעט ככל האפשר, ושהמידע יגיע הכי רחוק, בעיקר לצעירים. המטרה שלנו היא לדבר אנשים לאנשים. כשאנחנו מדברים, זאת לא ישראל שמדברת אלא גוף שמאמין שלמדינה יש סיפור מעניין לספר. ההפך מאהבה אינו שנאה אלא אפאטיות, והעולם פשוט מאבד בנו עניין כי הסיפור של הסכסוך חוזר וחוזר — וזה כבר לא מעניין. ברגע שישראל לא מעניינת — יש לנו בעיה".

במחקר שערכו בארגון כדי לברר אילו נושאים מעניינים את הצעירים באוניברסיטאות, הם גילו שהצד האנושי בערים רלוונטי להם, ולכן החליטו לפנות למנהלי דפי Humans of. "לטעמנו, אנשים צעירים מדבררים את הצד האנושי של הערים הכי טוב, אז שלחנו הזמנות לכמה מפעילים של עמודי Humans of, תוך שאנחנו מתמקדים דווקא בדרום אמריקה ואירופה ולא בארה"ב", מספרת לנדאו. "הם הופתעו מההזמנה ואמרו — למה לא. מעניין אותם לכתוב על עיר אחרת. הם צלמים מקצועיים ואוצרים של תוכן, ומבחינתם התוכן לא חייב להיות מוגבל למדינה ולעיר שלהם".

ואכן, נראה היה שהם נהנים מהתוכן ומהמראות שנגלו להם. "תל אביב היתה תגלית אדירה בשבילי", אומר סינגל מדלהי. "ירושלים היתה די דומה למה שתיארתי לעצמי שהיא תהיה, אבל תל אביב היתה משהו אחר. נפעמתי לגלות עיר כל כך חמה וידידותית במזרח התיכון, הרגשתי את התחושה של הקהילתיות בעיר, החיות שבים, ציורי הגרפיטי המעניינים ואינספור דגלי הגאווה שהיו תלויים בכל רחבי העיר".

סיורים של אנשי Humans of בישראלצילום: גאיה סעדון

גם בייקר מברלין מספרת כי לא ציפתה להרבה מהדברים שראתה בישראל, והתלהבה במיוחד מהסצנה האמנותית שישראל הציגה בפניה. "ישראל מציעה מגוון רחב של סוגי אמנות — לא רק עתיקה או דתית כמו שאפשר היה לצפות", היא אומרת. "יש בה כל כך הרבה אמנות מודרנית עכשווית ואמנות רחוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker