אלונה בר און חושפת: הפייק ניוז של פישמן

בתצהיר שהגישה לבית המשפט עשתה בר און לכולנו, בעיקר לעיתונאים הישראלים, שירות ציבורי חשוב: הזכירה להם שהפייק ניוז הוא לא נחלתם של פוליטיקאים ופוסטים אנונימיים. עיתונים שלמים יכולים להיות כלי אסטרטגי בידי טייקונים כדי לשבש את סדר היום התקשורתי ולקדם אינטרסים אישיים

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלונה בר און
אלונה בר אוןצילום: מתוך עמוד הפייסבוק

קרוב ל–20 שנה עבדה אלונה בר און עם הטייקון אליעזר פישמן ומשפחתו בעיתון "גלובס". בעשור הראשון בשיתוף פעולה ובעשור השני תוך יריבות ועוינות גוברת.

למרות השחיקה המתמשכת בהשפעתו של "גלובס" בזירה הציבורית בישראל בעשור האחרון, הוא היה שחקן בכלכלה הפוליטית באמצעות הקו המערכתי שלו. תחקיר ונתונים אמפיריים של "העין השביעית", שפורסמו לפני כשנה, ניתחו את הקו המערכתי של העיתון והראו כיצד, מתי ואיך הוא שירת את האינטרסים של הטייקונים והבנקאים. אלא שהשבוע קיבל התחקיר הזה חיזוק מפתיע ורשמי מלא אחרת מאשר השותפה של פישמן ב"גלובס" בשני העשורים האחרונים: בר און עצמה.

בתצהיר שהגישה לבית המשפט, כתבה בר און בין השאר את הדברים הבאים: השליטה שאותה השיג פישמן ב"גלובס" "מקורה בחטא, והיתה נגועה בפעולה בניגוד עניינים שלו כמנהל עיזבון עבור אלמנתו (אמי) ויתומיו (אנוכי ואחי הצעיר הקטין) של חיים בר און ז"ל, תוך ניצול הזדמנות עסקית של משפחתי פישמן ראה בשליטה ב'מוניטין', המחזיקה בבעלות מלאה בעיתון 'גלובס', נכס אסטרטגי לקידום עסקיו הרבים, ובעיקר חובותיו למערכת הבנקאית".

אליעזר פישמן
"ראה בשליטה ב'גלובס' נכס אסטרטגי". אליעזר פישמןצילום: עופר וקנין

נכס אסטרטגי? כיצד החזקה בעיתון, שהיה עסק שולי בגודלו ביחס לאימפריית פישמן ובשנים האחרונות ממילא רק הפסיד, היא "אסטרטגית" ביחס ל"חובות למערכת הבנקאית", שהחלק הפרטי שלהם הסתכם כידוע בכ–5 מיליארד שקל?

התשובה לפי בר און — שהיתה אחראית בעבר על אתר האינטרנט של גלובס — ברורה: הקו המערכתי של "גלובס" שנכפה על העורכים והעיתונאים על ידי פישמן התאים לאינטרסים שלו מול הבנקים. כלומר התאים לבנקאים.

בשנה האחרונה נהפכו פוליטיקאים בארה״ב ובישראל — מדונלד טראמפ ועד בנימין נתניהו — יחד עם העלייה האדירה בכוחה של פייסבוק — את הדיון בפייק ניוז למרכז סדר היום. הכל עוסקים בשאלות של ההטיה הפוליטית לימין ולשמאל של העיתונות וליכולתה של פייסבוק להפיץ שקרים ובדותות במהירות מפחידה.

והנה, אלונה בר און עושה לכולנו, בעיקר לעיתונאים הישראלים, שירות ציבורי חשוב: מזכירה להם שהפייק ניוז הוא לא נחלתם של פוליטיקאים ופוסטים אנונימיים. עיתונים שלמים יכולים להיות כלי אסטרטגי בידי טייקונים ובעלי הון כדי לשבש את סדר היום התקשורתי ולקדם אינטרסים אישיים של הבעלים, העורכים ומקורביהם.

החדשות הטובות הן שהציטוטים האלה לקוחים מכתבה שפורסמה השבוע ב"גלובס". ייתכן שמדובר באינדיקציה לכך שבעלות השליטה החדשות של העיתון, יחד עם העורכת נעמה סיקולר, החליטו לצאת מעסקי הפייק ניוז שכפו פישמן ואנשיו על המערכת במשך שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker