"אנחנו כל כך גדולים וחכמים, ונרוויח רק 40 אלף שקל בחודש?": הלוחשים לאוזנם של מיליארדרים ופוליטיקאים שלא עמדו בפיתוי

דוד שרן, רונן משה, ישראל יהושע, סטיבן לוי וטל זילברשטיין הם חלק קטן מהיועצים והלוביסטים שהסתבכו בשנים האחרונות - למה זה קורה?

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים45
השיטה החדשה להלבנת הון: יועצים

"יועץ מקבל 50 אלף שקל לייעוץ, לדוגמה, מתוכם הוא משלם 45 אלף שקל לאיש שנקרא 'מנוף', זה ששם אותו מלכתחילה בעבודה הזו. לאן הולך הכסף של המנוף? לארבעה־חמישה אנשים שהם 'מעורבבים'. זו דוגמה לכסף שאפשר להזרים לכל מיני מקומות, כמו אנשים שמקורבים לשרים".

כך הסביר לנו השבוע יועץ תקשורת, שייעץ בעבר לשרים ולח"כים ומכיר היטב את הזירה הפוליטית. לדבריו, זירת יועצי התקשורת והאסטרטגיה שמסתובבים בחוגי הפוליטיקה והעסקים היא נקודת תורפה, בעיקר בכל הנוגע לאופן התשלום עבור שירותיהם. "לצערי, יש הרבה סיפורים שלא מדברים עליהם בתפר שבין יועצים בשוק הפרטי למגזר הציבורי", מוסיף יועץ אסטרטגי. "חלק מזה התחיל בשיטת עבודה תמימה. בעבר, אם היית אחראי על איזה פרויקט ובמהלך העבודה עלו דרישות נוספות, היו מעבירים משימות לקבלני משנה. ראו זאת המושחתים, והחליטו שזאת שיטה — לנפח מראש את התקציבים, ואז באמצעות הריטיינר להעביר את הכסף למישהו אחר. לפעמים מעבירים 10%, לפעמים 30%. זאת תרבות איומה שפשתה בשנים האחרונות במגזר הציבורי. כספים עוברים דרך כל מיני יועצים, והם נהפכים לצינורות. מי שמסרב להשתתף במשחק עלול למצוא את עצמו בחוץ".

הארכת מעצר פרשת הצוללות
דוד שרןצילום: אילן אסייג

התרבות הזאת צפה ועולה אל פני השטח בשבועות האחרונים, כאשר יועצי תקשורת ויועצים אסטרטגים נעצרים בזה אחר זה. בפרשת הצוללות היו אלה מקורבי שר האנרגיה יובל שטייניץ — צחי ליבר, נתי מור, דוד שרן, אביעד שי (שנחקר אך לא נעצר) ורמי טייב, היחיד שנעצר בעודו מכהן כיועץ לשר שטייניץ. בפרשת השחיתות הבינלאומית של הטייקון בני שטיינמץ נעצר היועץ האסטרטגי טל זילברשטיין. בפרשה גדולה אחרת, שנחקרת בימים אלה, חשוד יועץ אסטרטגי בכיר ומקושר ששמו נמצא בשלב זה תחת צו איסור פרסום. גם בפרשות השחיתות במעצ ובמפלגת ישראל ביתנו היו יועצים ולוביסטים בין העצורים. אם סוקרים את השמות והמקרים, מגלים שרק שניים־שלושה הם יועצים בכירים ומוכרים, ואילו כל השאר הם במדרג ביניים — אמנם צברו ניסיון בענף, אך לא נמצאים בשורה הראשונה של היועצים. המכנה המשותף הוא שלכולם יש עבר כלשהו במערכת הפוליטית או הציבורית. הם נמצאים גם בתוך המערכת וגם מחוצה לה — על התפר שבין ההון לשלטון.

"שחיתות ועבירות צווארון לבן הן לא עבירה של יחיד, אלא עבירות שנעשות בצורה מאורגנת", אומר נצ"מ בדימוס מאיר גלבוע. "ככל שאדם בכיר יותר, קשה לו לעשות את הדברים בעצמו, ולכן הוא צריך להיעזר במישהו. בדרך כלל הוא לא ימצא שותפים בתוך המינהל הציבורי. עם כל הבעיות שיש למינהל הציבורי שלנו, הוא נקי יחסית. לפעמים יש עצימת עיניים, אבל הבכיר המושחת יתקשה למצוא שותפים למעשה בפנים, בין השאר כי לעתים הוא חושד שאותו פקיד נאמן למישהו אחר במערכת. לכן הוא 'נאלץ' לקחת יועצים חיצוניים, שיעזרו לו בעיקר בביצוע עבירות שהוא לא תמיד יכול או רוצה לעשות בעצמו".

ישיבת סיעת ליכוד
מימין: יובל שטייניץ ואביעד שי. שי נחקר אך לא נעצרצילום: דניאל בר און

בפרשות של השבועות האחרונים בולטים היועצים שנעצרו בחשד ששימשו לכאורה ככלים להסוואות כספי שוחד והלבנת הון. במקרה של זילברשטיין, המשטרה חושדת שהוא הוציא שתי חשבוניות ייעוץ על סך מיליון דולר במסגרת הלבנת הון כוללת בסכום גבוה יותר. יועץ התקשורת ליבר, המקורב לשטייניץ בעיקר בשל חברותו הקרובה עם שרן, שהיה ראש המטה של שטייניץ ולאחר מכן ראש לשכת ראש הממשלה, נעצר בחשד לשוחד ותיווך לשוחד. גרסתו של עד המדינה בפרשת הצוללות, מיקי גנור, היא שחוזה הייעוץ על סך 100 אלף שקל בינו לבין ליבר ונתי מור, שותפו למשרד, היתה פיקטיבית ונועדה לשמש אמצעי להעברת כספי שוחד לשרן, שנעצר אף הוא בפרשה, תמורת מידע שהעביר שרן לגנור בנוגע למכרזים הקשורים לקניית ספינות המגן.

גרסת ליבר, כפי שהביא עורך דינו יאיר רגב בדיון הארכת המעצר לפני כחודש, היא שהייעוץ שנתן היה אמיתי, אך ליבר נענה לבקשת טובה מחברו הטוב שרן — להעביר עשרות אלפי שקלים מגנור לשרן, בלי שידע שתמורת הכסף הזה מועבר מידע. "פנה אליו חבר ואמר, 'גש לגנור ותביא את הכסף'. מפה ועד לזה שהוא נהפך לעבריין הראשי — זה רחוק", אמר רגב באותו הדיון.

"היועצים הם שיטת הלבנת הון חדשנית", אומר עורך דין פלילי בכיר. "איש ציבור לא יכול להוציא חשבונית או קבלה, אז צריך למצוא איזה פראייר שכן יוציא קבלה, ולהגיד שהוא נתן איזו עבודה תמורתה. זה מתאפשר גם כי יועצים הם דבר ערטילאי, שאפשר לשלם להם גם בבארטרים — 'בוא תייעץ לי פה, תייעץ לי שם'. אני בהחלט מזהה פה מגמה. לא אתפלא אם בעוד כמה שנים זה יקרה אצל עורכי דין, ואולי זה כבר קורה".

הארכת מעצר רמי טייב
רמי טייבצילום: תומר אפלבאום

לדברי יועץ תקשורת בכיר, "יועצים הם לפעמים עוקפי ביורוקרטיה. במקום לפנות לשירותי ייעוץ בדרך מסודרת, אתה מוסיף ליועץ איזה משהו בחשבונית כדי שיעשה עוד פעולה שהיא לא ממש בפעולת הליבה שלו. הרי לא במקרה איש העסקים דוד אפל לקח בתחילות שנות ה–2000 את גלעד שרון, בנו של ראש הממשלה דאז אריאל שרון, כיועץ להקמת מיזם תיירות באי יווני. בברנז'ה של היועצים זה כבר נהיה מושג: 'זה אמיתי או שזה גלעד שרון?'" (שרון הבן היה חשוד בפרשת האי היווני, אך בסופו של דבר הוחלט שלא להעמידו לדין; ש"ש).

אם כך, עולה השאלה מדוע היועץ מסכים להיות מעורב בפעילות שמקדמת את הקריירה של אחרים, אך לא בהכרח את שלו — ועלולה להסתיים בחקירה נגדו. "היועץ עשוי לחזק ככה את מעמדו", מסביר יועץ אסטרטגי בכיר. "יועץ הרי עושה חיבור בין לקוחות. ככל שיש לו יותר חיבורים, יש לו יותר כוח".

לדברי אנשים המכירים את המקרה של ליבר, ההיכרות בינו לבין גנור התחילה באמצעות שרן, ובמסגרת הקשר ביניהם ליבר הציע לגנור להביא משקיעים למיזמים שונים. אם העסקות היו יוצאות לפועל, אומרים אותם מקורות, ליבר היה גוזר עמלה באופן חוקי ומקובל. עורך דינו יאיר רגב מסר: "בהוראת בית המשפט, מרשי מנוע מלהגיב או להתראיין בכלי התקשורת במישרין או בעקיפין".

לדברי לוביסט ותיק, יועצים שמסתבכים מונעים גם ממוטיבציה חזקה להגיע לפסגה. "יש עניין של להיות מהגדולים — לוביסט גדול או יועץ אסטרטגי גדול", הוא אומר, "זאת אחת החוויות המרכזיות של יועצים ועוזרים שנמצאים באמצע הדרך בקריירה שלהם. הם יושבים במוקדי הכוח, רואים אנשים שגוזרים קופונים ענקיים בעסקות, ואומרים לעצמם 'אני רוצה גם'. צריך מבנה אישיות חזק כדי לא לגלוש למקומות האלה".

אימון מכבי תל אביב
צחי ליברצילום: ניר קידר

"בהחלט יש עניין אנושי", מוסיף יועץ תקשורת בכיר. "אנשים מתעוורים מכסף ומתרגלים לרמת חיים מסוימת. ליועצים קורה הרבה פעמים מה שקורה לפוליטיקאים שעמם הם עובדים. הם אומרים לעצמם, 'אנחנו כל כך גדולים וחכמים, ונרוויח רק 40 אלף שקל בחודש? הרי אנחנו לא פחות חכמים מאיש העסקים שהרגע פגשנו'. כשאתה יושב עם בן אדם בגובה העיניים, אפילו אם הוא האיש העשיר או החזק במדינה, בסוף זה בן אדם, מוכשר יותר או פחות. ואז עולה עניין הקנאה — איך הוא מרוויח כל כך הרבה ואני כל כך מעט? עם התחושה הזאת מתחילה הדרך שבה יועץ מנסה למצוא דרכים להגדיל את ההכנסה שלו, ויש כאלה שפונים גם לדרכים לא כשרות".

יועץ אסטרטגי נוסף מאיר זווית אחרת: "עבור יועצים מסוימים שמסתובבים בתפרים שבין הון לשלטון, אין ברירה אלא לעשות את העבודות המלוכלכות. אם אתה רוצה להיות קרוב לצלחת, לקבל יותר תקציבים ולקוחות, השולחן עובד לפי כללים מסוימים, והכללים הם כללי שחיתות. אגב, יש כאלה שגם מוצאים את עצמם מרומים בתהליך. אומרים להם, 'תעבוד בחינם, נסדר לך אחרי זה עבודות ותקציבים'. כשזה לא קורה, הם לא מתלוננים במשטרה. הם נשארים באזור, כי אולי בהמשך הדרך משהו ייפול מהעגלה לכיוון שלהם".

קבלת תקציבים ממשלתיים היא נדבך נוסף בהסתבכותם של יועצים. אחד המקרים הבולטים הוא זה של היועץ הבכיר והמקושר רונן משה, שבעבר היה יועצם של השרים אהוד ברק ובנימין בן אליעזר, דירקטור בחדשות ערוץ 2 ומקורב לאיש העסקים אודי אנג'ל. בזמן מעצרו בינואר 2015 שימש כיועץ קמפיין בבחירות של מפלגת כולנו והעומד בראשה, משה כחלון. הפרשה שבה הוא מעורב היא ספיח של פרשת ישראל ביתנו: על פי החשד, משה שילם שוחד כדי שאיש פרסום אחר יקבל תקציב פרסום ממשלתי ואילו הוא עצמו יגזור קופון על אותו תקציב. משה מכחיש את החשדות נגדו. אחרי החגים הוא צפוי לעבור שימוע אצל היועץ המשפטי לממשלה, ולאחר מכן יוחלט אם להעמידו לדין.

פאינה קירשנבאום
פרשת ישראל ביתנו. פאינה קירשנבאוםצילום: דודו בכר

"הפיתוי לעשות כסף קל טומן בחובו סיכונים"

תופעת היועצים שהולכים ומסתבכים מתרחשת דווקא בזמן שמעמדם מתחזק, ואולי דווקא בגלל זה. "ב–20 השנים האחרונות מעמדו של יועץ התקשורת מתחזק", אומר זאב ינאי, יועץ תקשורת, מנהל משברים ומנהל קבוצת הפייסבוק הגדולה בישראל של אנשי תקשורת, PRguru. "מיחצ"ן ששולח קומוניקטים, יועץ התקשורת נהפך ליועץ עם הבנה אסטרטגית — לא רק בתקשורת, אלא גם איך לעבוד מול מקבלי החלטות וחברות מסחריות, איך לנהל משברים, איך להתנהל בדיגיטל. הדובר נהפך לאיש אמונו וסודו של ראש הארגון, ובחברות גדולות דוברים משתלבים בהנהלה ומקבלים תואר סמנכ"ל. ראש הארגון לא ייצא מהבית בלי יועץ תקשורת צמוד".

במקביל, יועצי תקשורת, יועצים אסטרטגים ולוביסטים נהפכים בהדרגה גם לאנשי עסקים. הם יודעים לחבר בין האנשים הרבים שהם מכירים כדי לתווך ולתפור עסקות שעליהן הם גוזרים עמלות. "בשלב מסוים מגיע צומת קריטי בקריירה של היועץ — אם להיכנס לתחומי עיסוק חדשים", אומר יועץ התקשורת רונן צור. "זה קשה לעבוד עם חברת ענק או טייקון, להיות קרוב לבעלים, לראות הזדמנויות עסקיות מונחות לפתחך, ולוותר עליהן".

עצורים בביהמ"ש ישראל ביתנו
ישראל יהושעצילום: ניר קידר

צור מעיד על עצמו שהוא לא עוסק בתיווך בעסקות. "אני חושב שאחד המבחנים הגדולים הוא מבחן ההיצמדות לתפקיד", הוא מסביר. "אם התפקיד שלך הוא יועץ, אל תיהפך למתווך בעסקות, ולא לשליח שמעביר כספים מאחד לשני. בתפרים האלה יועצים הסתבכו, ואני מקווה מאוד שאף אחד לא יחטוף כתב אישום מהסוג שיביך את כולם. המסר שכולם צריכים להפנים הוא שאסור לגלוש מעבר לתפקיד שלשמו נשכרנו. מצד שני, אני מבין את מי שהפיתוי לנצל את המעמד, את הכוח ואת האמון גורם להם לחשוב שהם יכולים לעשות דברים נוספים. אלה דברים לגיטימיים, אבל אלה גם הדברים שאחר כך נוצרות סביבם בעיות. הפיתוי לעשות כסף קל טומן בחובו סיכונים משמעותיים".

צור עצמו נקלע לסיטואציה לא נעימה, לפחות ברמה התקשורתית. בפרשת ישראל ביתנו הוא ייעץ לפאינה קירשנבאום, לשעבר סגנית שר הפנים והמואשמת הבכירה בפרשה, עם היועץ האסטרטגי עובד יחזקאל, שהיה מזכיר ממשלת אולמרט. בינואר 2015 נחקר יחזקאל באזהרה בפרשה, אך בסופו של דבר התיק נגדו נסגר. מקריאת כתב האישום בפרשת עמותת איילים־ישראל ביתנו כלל לא ברור מדוע יחזקאל נחקר מלכתחילה, בוודאי נוכח העובדה שהוא לא היה חתום על חוזה עם איילים. דבר זה מרמז שלפעמים יועצים מסתבכים רק מעצם העובדה שהם באו במגע עם גורמים שמתברר מאוחר יותר כי סרחו.

לדברי צור, שלא היה חשוד בפרשה, "העמותות איילים ורוח חדשה שכרו את שירותינו לקמפיין שנועד להילחם בתופעה של ירידה מהארץ עקב יוקר המחיה. פאינה היתה בת ברית לקידום חקיקה בכנסת וייעצנו לה בהקשר של הפרויקט. לא היה לי צל של מושג שראש מטה ישראל ביתנו דאוד גודובסקי ועמותת איילים עשו כל מיני דברים מאחורי הקלעים".

פרשת פרח לרנר: סייעה ללקוחות של בעלה

המעצרים של השבועות האחרונים נהפכו לשיחת היום במשרדי הייעוץ הגדולים, שבהן גם עלתה השאלה אם הגיע הזמן לקבוע רגולציה וכללים אתיים ברורים יותר בעבודתם של יועצים. ינאי סבור שזה אכן הזמן לכך. "במיוחד צריך לדבר על צורת התשלום", הוא אומר. "יש פוילשטיקים ודברים לא יפים שקורים. זה נובע גם מכך שחלק מההכנסות נובעות מ'חיבורים'. בתעשייה לא פשוט להרוויח כסף, ויועצים מתחילים לייצר הכנסות מחיבורים — עובר אצלם המון מידע, והם יודעים לחבר בין לקוחות בכל הנוגע לפרויקטים, עסקות נדל"ן או השמת כוח אדם בכיר. רני רהב היה הראשון שעשה את זה, וממשיך בהצלחה וביושרה. אני גם עושה חיבורים ומקבל מזה אחוזים, וממה שאני יודע במשרדים אחרים, ההכנסות מהדברים האלה גבוהות יותר מאשר הריטיינר החודשי.

פרח לרנר. לשעבר היועצת לענייני חקיקה של נתניהוצילום: מיכל פתאל

"לכשעצמו, זה תהליך חיובי. אין ידע רע, יש אנשים שמשתמשים בידע בצורה רעה. יש מי שמשתמש בידע שלו כיועץ תקשורת כדי לעזור להסברה של ישראל בעולם או לאימהות יחידניות, ויש כאלה שעושים עם זה שיימינג או מסייעים ביודעין או שלא ביודעין למעשי שחיתות. לכן חייבים לקבוע גבולות אתיים ברורים בכל הנוגע לסוגיות של תשלום ויחסים עם לקוחות".

רהב אכן ידוע במשך שנים בענף כמי שיודע לעשות חיבורים בין אלפי האנשים שהוא מכיר, כדי לתפור עסקות שבזכותן הוא מרוויח היטב. פעם אחת נגרמה לו מבוכה גדולה בגלל הלקוח הכי גדול שלו, נוחי דנקנר, לשעבר יו"ר אי.די.בי. באפריל 2015, במשפט הרצת המניות של דנקנר נחשפו שתי שיחות טלפון בין רהב לאיתי שטרום, הנאשם השני במשפט. בשיחות דנו רהב ושטרום בין היתר בדרכים להצלת אי.די.בי, כדי שיוכלו להרוויח את דמי התיווך. "שלא ייצא מצב שאנחנו כמו חמורים עובדים, בסוף מישהו אחר יבוא ייקח את הכל", אמר רהב לשטרום באחד מחילופי הדברים.

לדברי בכיר בענף התקשורת, דווקא המקרה של רהב עשוי להראות שהבעיה אינה בחיבורים העסקיים, אלא באנשים שעושים אותם. "אין שום רע בעסקות כשעושים את זה ביושרה", הוא אומר. "למה שרק אנשי עסקים בכירים יקבלו עמלות? גם ליועץ תקשורת מותר. הכל צריך להיות מעוגן ומסודר בחוק. מה שקרה בפרשת הצוללות פוגע בענף שלם, אבל זה לא אומר שעצם התיווך בעסקות הוא דבר לא לגיטימי".

שחיתות ישראל ביתנו
סטיבן לויצילום: מוטי מילרוד

יועץ התקשורת נסים דואק מוסיף שכמה פירות באושים לא צריכים להקרין על כלל העוסקים במקצוע. "עבריין זה עבריין", הוא אומר. "מי שמציעים לו כל מיני הצעות — סימן שחושבים שהוא פרטנר לדברים כאלה. מי שלא הציעו לו — סימן שהבינו שאין טעם להציע לו הצעות לא כשרות. זה נכון לכל תחום ולכל תעשייה".

יועצים מסתבכים לא רק בגלל הצעות שוחד למיניהם, אלא גם בגלל רמה נמוכה יותר של חשדות — ניגוד עניינים. אחד המקרים הבולטים בשנים האחרונות הוא זה של פרח לרנר, היועצת לענייני חקיקה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ב–2009–2015, שבשנות עבודתה נחשבה לכוכבת עולה בלשכת נתניהו וזכתה להערכה רבה מצד הח"כים. אחרי בחירות 2015 היתה לרנר אמורה להתמנות למנכ"לית משרד הקליטה, אלא שהמשטרה פתחה בחקירה נגדה בחשד לעבירות של מרמה והפרת אמונים, לאחר שהתגלה שלא דיווחה על לקוחות של בעלה, אבי לרנר, יועץ שמייצג גופים פוליטיים וציבוריים במגזר הדתי־לאומי, ובמקרים מסוימים אף פעלה לטובת לקוחותיו.

נגד לרנר כמעט הוגש כתב אישום, אך בסופו של דבר הוחלט להגיש נגדה תובענה משמעתית בנציבות שירות המדינה במסגרת הסדר מותנה. לפי הסדר זה, רק אם לרנר תעמוד בתנאים שהציבה המדינה, לא יוגש נגדה כתב אישום פלילי. לרנר הודתה בעובדות המתוארות בגזר הדין, ובכלל זה שפעלה בניגוד עניינים, הורשעה בשורה של עבירות משמעת והורחקה לחמש שנים משירות המדינה ונקנסה ב–20 אלף שקל. מקורבים לבני הזוג לרנר אומרים כי "מדובר בעניין ביורוקרטי שנופח מעבר לכל פרופורציה. פרח קיבלה אחריות על הטעויות שנעשו בתום לב".

הארכת מעצר רונן משה
משה רונןצילום: מוטי מילרוד

ארי הרו, לשעבר ראש הלשכה של נתניהו, הוא כיום עד מדינה נגד נתניהו בפרשות 1000 ו–2000, לאחר שהסתבך בפרשה של ניגוד עניינים. בדצמבר 2015, כשכבר לא היה בתפקידו כראש הסגל, הוא נחקר במשטרה בחשד להפרת אמונים וקבלת דבר במרמה, ביחס לתקופה שבה היה ראש סגל, בחשד שפעל בניגוד עניינים בנוגע לחברה פרטית שהיתה בבעלותו, ועסקה בלובינג וייעוץ. לפי החשד, הרו היה מחויב להפסיק את פעילות החברה ולהעביר אותה לאדם אחר, לאחר שנכנס לתפקידו כראש לשכת נתניהו, אך הוא המשיך לקבל רווחים מפעילות החברה ואף לנהל אותה בשלט רחוק, דבר המהווה ניגוד עניינים חמור שהיה עלול להוביל למאסרו. במסגרת הסכם עד המדינה שנחתם עמו, הרו יעמוד לדין, יודה בחשדות המיוחסים לו, יורשע בעבירות של מרמה והפרת אמונים ויקבל עונש קל של שישה חודשי עבירות שירות וקנס של 700 אלף שקל.

יועץ שנחקר יסייע ללקוחות בחקירה

סוג אחר של יועצים שמצאו את עצמם בחדרי החקירות הם לוביסטים. "כלוביסט, היו מקרים שבאו אלי לקוחות פוטנציאלים, אמרו לי, 'אני יודע שהמדינה מחלקת כספים או שיש מכרז שאני רוצה לזכות בו. איך אתה יכול לסייע לי בזה?'", מספר לוביסט מוכר. "אחרים הציעו לי אחוזים אם הם יזכו במכרז. אני מעדיף לא להתקרב לדברים כאלה, ורוצה להאמין שרוב משרדי הלובינג לא לוקחים עבודות מהסוג הזה".

פרשת שטיינמץצילום: תומר אפלבאום

בניגוד לאותו לוביסט, היו אחרים שכן התפתו למעשים לא כשרים. אחד מהם הוא ישראל יהושע, המקורב לאביגדור ליברמן, שחשוד גם בפרשת ישראל ביתנו וגם בפרשת מעצ, בעבירות של שוחד, בין היתר משום שתיווך לכאורה בהעברת שוחד. המשטרה מצאה בחשבון הבנק של יהושע 13 מיליון שקל.

גם בפרשת עמותת איילים־ישראל ביתנו הסתבכו לוביסטים. באוגוסט הוגש כתב האישום בפרשה זו, וחשף את עומק המעורבות של חברת הלובי אימפקט ושל אחד העובדים בה, סטיבן לוי, בפרשה. לפי כתב האישום, לוי תיווך בין אנשי ישראל ביתנו למייסדי עמותת איילים, מתן דהן ודני גליקסברג, שאף הם נאשמים בפרשה, בנוגע לשוחד שנתנו השניים לאנשי ישראל ביתנו כדי שיוכלו לקבל מהמפלגה תקציבים. בתחילת הדרך ביקשו אנשי ישראל ביתנו כסף מזומן מדהן וגליקסברג, אך הם סירבו. בהמשך הם התרצו לתת שוחד בצורות אחרות — מינויים בעמותת איילים או מימון קמפיינים לטובת פוליטיקאים של ישראל ביתנו.

"ביום שישראל ביתנו ביקשה כסף במזומן לוי היה צריך לעשות סטופ וללכת ליו"ר הכנסת, למשטרה, לכל מי שצריך", אומר אותו לוביסט מוכר. "זה במקרה של 'הגדלת ראש'. אבל במינימום הוא היה צריך להגיד סטופ, זה לא שווה את הכסף, ולהפסיק לעבוד אתם אחרי הצעה כזאת".

טל זילברשטיין
טל זילברשטייןצילום: JACK GUEZ/אי־אף־פי

לאחר הגשת כתב האישום עלתה גם התהייה כיצד אורית לרנר, מבעלי אימפקט, שבתחילת הפרשה היתה חשודה, לא הואשמה בסופו של דבר. זאת, על אף שלפי אחד מסעיפי כתב האישום היא היתה נוכחת בשיחה שבה הסכימו אנשי איילים לתת תפקיד לח"כית לשעבר של ישראל ביתנו, ליה שם טוב, בתמורה להעברת תקציבים לעמותה.

הסיפור של אימפקט ואיילים ממחיש שגם בענף שבו היה ניסיון לעשות הסדרה ורגולציה — ב–2008 נחקק חוק הלוביסטים והכנסת מפקחת על פעילות הלוביסטים בתחומה — הרי שקשה למנוע שחיתות פלילית. לוי אמנם הורחק לצמיתות מהכנסת, ומאימפקט נמסר שהוא גם פוטר מהחברה, אך החברה יצאה בזול.

ב–2012 השעה יו"ר הכנסת דאז, ראובן ריבלין, למשך חודש את אנשי חברת גלעד לובינג ולמשך שלושה חודשים את הבעלים, אריאל סנדר, בגלל פעילות שנחשפה בתוכנית "עובדה" — שבה לא היה שום דבר פלילי, אלא בעייתי ברמה האתית בלבד. הלוביסט הסורר, צח בורוביץ', שבהקלטה נשמע מתרברב ביכולתו "לייצר" הצעת חוק, הורחק לשנתיים. מנגד, יו"ר הכנסת הנוכחי, יולי אדלשטיין, לא נקט צעדים נגד אימפקט, והיא עדיין מייצגת את עמותת איילים.

 ארי הרו עם נתניהו
מימין: רה"מ נתניהו וארי הרוצילום: דניאל בר און / ג'ינ

"מי שקורא את כתב האישום מזהה בקלות פגיעה בכבוד הכנסת, ובצורה עמוקה וחריפה הרבה יותר מאשר הסיפור של גלעד לובינג", אומר שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שפנתה לאדלשטיין בדרישה להרחיק את הלוביסטים של אימפקט מהכנסת. "איפה האחריות של הכנסת? לכנסת יש כל הכלים בחוק לפעול נגד אימפקט, אך דבר לא נעשה".

מהכנסת נמסר בתגובה: "עוד לא נדרשנו לנושא. הכנסת תקבל החלטות — וגם תשיב לפונים — רק אחרי חג סוכות". מאימפקט נמסר: "מיד עם קבלת הידיעה על החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד לוי, הודיעה אימפקט לכנסת, ביוזמתה ובלב כבד, על הפסקת עבודתו כשתדלן. זאת, על אף שאנו מאמינים ובטוחים בחפותו ומייחלים לזיכויו. להבדיל, אורית לרנר וחברת אימפקט אינם נאשמים בכל עבירה. גם איילים אינה נאשמת בכל עבירה ואנחנו ממשיכים להאמין בעמותה, במטרותיה ובפעילויותיה, שהן ציונות לשמה, התיישבות וקידום הפריפריה וסיוע אקטיבי לצמצום הפערים החברתיים והכלכליים בין תושבי המרכז לפריפריה. מתוך אמונה זו, נמשיך לסייע לעמותה ככל שיידרש וככל שיבקשו".

דוגמה זו מעלה את השאלה אם ההסתבכות ברמת פליליות כזו או אחרת פוגעת ליועצים בפרנסה או בהמשך הקריירה. בטווח קצר, ברור שכן. מאורית לרנר, למשל, נלקח באופן זמני היתר הכניסה לכנסת, בזמן שהיתה חשודה בפרשת ישראל ביתנו, אף שלא נעצרה. עבור העצורים זו מכה קשה יותר: מעבר למעצר ולפרסום השלילי, לחלק מהחשודים גם מקפיאים את חשבונות הבנק, כפי שקרה לחלק מהחשודים בפרשת הצוללות. עבור עובד מדינה המשמעות בטווח הקצר היא פעמים רבות השעיה. רמי טייב, למשל, נמצא כעת בחופשה על חשבונו ונציב שירות המדינה שוקל את השעייתו.

בטווח ארוך יותר לא ברור אם הפגיעה מהותית: מפרח לרנר אמנם נמנע תפקיד מנכ"לית משרד והיא הושעתה לשנה וחצי, אך ברוב תקופה זו היא קיבלה שכר וכיום היא אוחזת בג'וב נחשק במגזר הפרטי — סמנכ"לית הרגולציה בחברת אי.די.בי. ניסיונה הרב בתחום הליכי החקיקה, שאותו צברה במשרד ראש הממשלה, עומד כעת לטובת בעלי ההון. עדיין לא ברור אם רונן משה יועמד בסופו של דבר לדין, אבל בשנתיים וחצי שבהן הוא בחזקת חשוד הוא ממשיך לעובד במרץ עם לקוחות בישראל ובחו"ל, והמשרד שלו, Together, נחשב למשגשג.

"נכון, הפגיעה התדמיתית נראית קשה, אבל אנשים שמכירים אותנו לא מורידים או מעלים אותנו בגלל פרסומים בתקשורת", אומר יועץ עם ניסיון בחדרי החקירות. "חוץ מזה, ליועץ שעבר חקירה יש יתרונות — לקוח שעבר חקירה מזדהה עם מישהו שגם עבר חקירה. לכן, עבור היועץ שהסתבך עשויה להיפתח פה גם נישה חדשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker