הצבא שפושט על בתי המלון והמסעדות מדי יום - ומייקר לנו את האוכל במיליארדים - Markerweek - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הצבא שפושט על בתי המלון והמסעדות מדי יום - ומייקר לנו את האוכל במיליארדים

סך האנשים שמפקחים על המערכת הפיננסית בישראל הוא כ–500, וכמות דומה לזה מפקחים על מזון ותרופות, חוקי עבודה וחוקי הגנת הסביבה יחד. הפיקוח על הכשרות הוא כנראה עסק מאוד מורכב, אחרת איך נסביר שצריך צבא של אלפי משגיחי כשרות כדי לוודא שחוקי הכשרות נשמרים?

350תגובות
תעודת כשרות בבית עסק. משגיחי כשרות על בסיס יומי
אייל טואג

נניח שאתם נכנסים מחר למסעדה, מחפשים את תעודת הכשרות שלה, לא מוצאים, ובמקומה נתקלים בשלט האומר "אין לנו תעודת כשרות של הרבנות, אבל קנינו את הסחורה רק מחברות מזון ישראליות שמספקות אוכל כשר וגם הקפדנו על הפרדת בשר וחלב, ושטיפה של הפטרוזיליה שלוש דקות במי סבון וחומץ, ואף בדקנו עלה־עלה מול האור כדי לוודא שאין בו חרקים". האם תאכלו במסעדה הזאת?

זה לא דיון תיאורטי. בג"ץ, שדן בעתירה של שני מסעדנים מירושלים שנקנסו על כך שהציגו את בית העסק שלהם ככזה שמגיש אוכל כשר, עסק השבוע בסוגיה הזאת בשנית והגיע להכרעה קצת פתלתלה. הוא השאיר את המונופול של הרבנות הראשית על המלה "כשר" — בית עסק שלא קיבל הכשר מהרבנות לא יוכל להכריז על עצמו ככשר — ומנגד, הוא איפשר לבתי עסק לספק לסועדיו תיאור של הסטנדרטים שעליהם הוא מקפיד תוך הבהרה מפורשת שאין בידיו תעודת כשרות.

יש מונופולים רבים בישראל, עשרות במספר, וקשה להכריע בשאלה איזה מהם פוגע יותר ברווחת הציבור וביוקר המחיה. מרבית המונופולים פוגעים בכולנו ללא אבחנה בין דת, מין, מוצא או שיוך מפלגתי. אבל לרבנות יש מונופול מסוג שונה: הוא מייקר את המזון לכל מי שצורך מזון כשר ונכנס בשעריו של בית עסק כשר. יש אוכלוסיה גדולה שמוכנה לשלם את העלות הזו משום שהיא מקבלת תועלות מצריכת מזון כשר, כפי שיש כאלה שמוכנים לשלם יותר עבור מזון אורגני/טבעוני וכו'. אבל יש אוכלוסיה שהדבר אינו חשוב לה, והיא נאלצת לשלם את מחיר העלויות הכבדות של הכשרות במסעדות ובבתי מלון.

צרכני המזון הכשר חיים בשלום עם המונופול של הרבנות בהכרעה איזה בית עסק יקבל תעודת הכשר ואיזה לא, מבלי לתת את הדעת על השיטה הייחודית והחריגה של הפיקוח הזה בהשוואה לפיקוח על תחומים אחרים. צרכנים, שומרי כשרות ומי שאינם שומרי כשרות, אמורים לקבל עוד כמה תועלות מבתי עסק. למשל, לכולנו חשוב שבתי עסק ישלמו מס כחוק, שיעמדו בדרישות תברואתיות, שיצייתו לחוקי העבודה ביחסם לעובדים, לחוקי הגנת הסביבה ולכללי כיבוי אש וכו'.

עלות מערך הכשרות

המדינה אף מקדישה ממשאביה כדי לוודא שבתי עסק מצייתים לכללים האלה כשהיא עורכת ביקורות מעת לעת ומוודאת שבית העסק משלם מסים כחוק ולא מפר חוקי עבודה. וכאן מגיע ההבדל הגדול בין מונופול הכשרות של הרבנות לשאר הרגולטורים. הרבנות אינה מסתפקת בהצבת דרישות לבתי עסק ובביקורות תקופתיות כדי לוודא שעמדו בדרישות. היא מציבה אלפי משגיחי כשרות בבתי עסק, שעורכים בהם ביקורים כמעט מדי יום, נכנסים למטבח, נותנים הוראות, מעירים הערות, ומייצרים לבית העסק סרבול ועלויות הפוגעות ביכולת התפקוד שלו.

למה הדבר דומה? לכך שהמדינה תשלח כל יום עשרות אלפי עורכי דין לכל בתי העסק בישראל כדי שאלה ישאלו שאלות, יתחקרו עובדים, יבררו אם המעסיק הקפיד על קוצו של יוד, קלה כחמורה, בענייני חוקי עבודה; או לכך שמשרד הבריאות יערוך מדי יום בבית העסק ביקורת תברואה, יבדוק שוב ושוב את המקררים, את טמפרטורת שימור מוצרי החלב והבשר, תאריכי תפוגה וכו'. זה כמובן לא מעשי: למדינה אין צבא של מפקחים שיכולים לפשוט על כל בתי העסק ברמה יום־יומית. זה לא סביר, וככה אי אפשר לנהל עסקים. נדרשת מידה של אמון בין המדינה שמחוקקת חוקים לבין נתיניה האמורים לציית להם, ולרגולטורים מטעמה שמורה הזכות לערוך ביקורות תקופתיות כדי לוודא שהחוק מקוים וגם להעניש במידת הצורך.

אצל הרבנות זה שונה: היא לא מאמינה לאף אחד ולא סומכת על אף אחד. היא יצרה לעצמה מעמד מונופוליסטי שאיש לא מצליח לערער עליו. וזה מעורר את השאלה: מדוע הרבנות לא סומכת על בתי עסק? מדוע היא שולחת אליהם משגיחי כשרות על בסיס יומי?

אפשרות אחת היא שכשרות היא עניין מסובך ומקצועי, הרבה יותר מחוקי מס, חוקי עבודה, כללי תברואה והגנת הסביבה, ולכן מחייבים פיקוח ובקרה הדוקים יותר. אלא שבדיקה בכמה אתרי אינטרנט של גופים המכשירים משגיחי כשרות מעלה שמדובר בקורס של 70–100 שעות לימוד בתקופה של ארבעה־שמונה חודשים, ותנאי הקבלה לא מסובכים: עליך להיות בן 18 ומעלה שמקיים אורח חיים דתי ומקפיד בשמירת מצוות. וזה נחשב יחסית להתקדמות, כי בעבר אפילו הכשרה כזו לא נדרשה. בכל מקרה, מדובר בהכשרה קצרה בהרבה מזו של מומחי מס, איכות סביבה או חוקי עבודה.

העלות השנתית של השגחת הכשרות, בשקלים

אז אולי זה לא כזה תפקיד מורכב, ואת הסיבות צריך לחפש במקומות אחרים. למשל, בכך שמדובר בביזנס. משגיח כשרות הוא מקצוע שהממסד הרבני יצר, וכדי שהמקצוע יצדיק את עצמו הוא בנה רגולציה נוקשה שמחייבת נוכחות קבועה של משגיחים במסעדות, בתי מלון ומפעלי מזון. אין מידע מדויק על מספרם של משגיחי הכשרות בישראל, אך ההערכות נעות בין 7,000 לכל הפחות ל–15 אלף. גם אם המספר הנמוך הוא המדויק, הרי שמדובר במספר עצום.

לשם השוואה, כמות האנשים שעובדים בפיקוח על כל המערכת הפיננסית בישראל (בנקים, ביטוח, פנסיה ושוק ההון) הוא כ–500, וכמות האנשים שעובדים בפיקוח על מזון ותרופות, חוקי עבודה וחוקי הגנת הסביבה יחד דומה לזה. כלומר, האזרח הישראלי חי בשלום עם כך ש–1,000 איש אחראים על בריאותו הפיננסית, המזון והתרופות שהוא צורך, וחוקי העבודה שרלוונטיים לכ–3.8 מיליון עובדים, בשעה שצבא של אלפי משגיחי כשרות נמצא בבתי מלון, מסעדות ומפעלי מזון כדי לוודא שחוקי הכשרות נשמרים.

מפעל הג'ובים הזה מבטא חטא כפול של הרבנות והמועצות הדתיות: גם העלאת יוקר המחיה במיליארדי שקלים, וגם חוסר אמון בבתי עסק ובמוכנותם לציית לכללי הכשרות. אין להם על מי לסמוך, אלא על משגיחי הכשרות שהם שולחים לבתי העסק. במקומות מסוימים עבודת משגיחי הכשרות נגועה בניגודי עניינים, כשהם נהפכים לחלק מצוות העובדים וממלאים תפקידים נוספים. במקרים אחרים, המשגיחים בקושי מתייצבים בבית העסק, ובלבד שיקבלו שכר ומוצרים הביתה.

מרכז המחקר והמידע של הכנסת פירסם בינואר 2017 מסמך המתאר את עלויות הכשרות לצרכן הישראלי, וממנו עולה כי העלות השנתית של הכשרות (ישירה ועקיפה) למשק היא 2.8 מיליארד שקל. זה מהווה כ–3% משוק המזון והמשקאות בישראל. הסכום הזה כולל גם עלויות ישירות של שכר משגיחים ואגרות וגם עקיפות הנובעות מרכישת חומרי גלם יקרים יותר (ללא סיבה ממשית — עוד מונופולים בדרך), העסקת כוח אדם נוסף למשימות מיוחדות כמו הכשרה לפסח ותשתיות שדורשת הרבנות הראשית במטבחים ובקווי ייצור. פסיקת בג"ץ לא עסקה בסוג הפיקוח של הרבנות, ונראה כאילו מעדיפים שם פשוט לא לגעת במונופול הזה.

תעודת כשרות בעסקי מזון
אייל טואג

נ.ב

בג"ץ שמר בפסק הדין שלו על המונופול של הרבנות במתן תעודות כשרות, ולא התייחס כלל לשיטת הפיקוח, לעלויות המנופחות שלה, ולשאלה מדוע הרבנות לא משנה את שיטת הפיקוח למתכונת דומה לזו של גופי אכיפה ורגולציה אחרים: להודיע לבתי העסק מהם הכללים לקבלת תעודת הכשר, לתת להם לעבוד, ומדי פעם לערוך ביקורת כדי לוודא ציות, אבל בטח לא לשהות בבית העסק שעות ארוכות. שיטה כזו תייתר אלפי משגיחי כשרות מיותרים, תיתן לבתי העסק לעבוד ללא משגיחים שמסתובבים בין הרגליים, ותוזיל את עלויות המזון והאירוח בבתי מלון ומסעדות. אפשר להשאיר את הסוגיות האלה לבג"ץ הבא, אבל מוטב שהממשלה תקדם את זה אם היא באמת עומדת מאחורי הסיסמה שלה לשפר את ה–Doing Business בישראל, ולא רק את הביזנס של הרבנות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם