נדן פלדמן
נדן פלדמן

(פורסם לראשונה באוגוסט 2017) "דונלד טראמפ כל כך לא עקבי בהתנהלות שלו, אבל יש דבר אחד שבו הוא שמר על עקביות במשך כל השנים — רוסיה. רוסיה, ועשיית כסף. העקביות הזאת יכולה ללמד אותנו שבכל מה שקשור לרוסיה, צריך ללכת אחרי הכסף". כך מסביר פרופ' סיבא גוניצקי, חוקר רוסי־אמריקאי במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת טורונטו, למה החליט לספר לתקשורת את כל מה שהוא יודע על רשת הקשרים של טראמפ עם רוסיה — פרשה שנמצאת כבר חודשים תחת חקירה פדרלית ועשויה להביא להדחתו של הנשיא ה–45 של ארה"ב.

"הסיקור של כלי התקשורת בארה"ב בפרשה מתמקד בוולדימיר פוטין, וזה הדהים אותי, מפני שהקשרים של טראמפ עם רוסיה לא עוברים דרך פוטין, והם התחילו הרבה לפני הקמפיין לנשיאות. אם רוצים להבין את קשרי טראמפ־רוסיה, צריך ללכת אל הכסף ולחבר את הנקודות", אמר השבוע גוניצקי בראיון ל-Markerweek.

לדברי גוניצקי, הנקודות על ציר טראמפ־רוסיה רבות, והחיבור ביניהן מחייב עבודת מחקר סזיפית ודקדקנית. חלק מהנקודות מטושטשות, חלקן נסתרות, וספק אם השחורות שבהן ייחשפו בעתיד הנראה לעין, וזאת מסיבה אחת קריטית — עד היום סירב טראמפ לחשוף את דו"חות המס המלאים שלו ושל תאגיד טראמפ שבבעלותו. והיות שטראמפ הוא אדם פרטי, ותאגיד טראמפ הוא חברה פרטית, נשיא ארה"ב — אדם שפשט רגל ארבע פעמים ומתרברב שהונו הוא 10 מיליארד דולר — יכול להמשיך להניף אצבע משולשת כלפי התקשורת, הציבור והחוקרים הפדרליים שאמונים על החקירה, ובראשם ראש ה–FBI לשעבר רוברט מולר, שמכהן ממאי 2017 כתובע מיוחד לחקירת התערבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב–2016.

עם זאת, כדאי לזכור כי לכל עסקה יש שני צדדים, וטראמפ — מתוחכם, נכלולי ובעל עוצמה ככל שיהיה, הוא רק צד אחד בה. הצד השני, בין אם מדובר באוליגרך, בנקאי, עורך דין, לוביסט או פקיד ממשלתי, יכול בכל עת לשפוך עליה אור, בעיקר כשההתפתחויות מנוגדות לאינטרס שלו. גוניצקי טוען כי המחקר שלו מבוסס רובו ככולו על מקורות פתוחים: מסמכים של בתי משפט, מסמכים של משרד האוצר שזמינים באינטרנט בכפוף לחוק חופש המידע, וכמובן אינספור כתבות בעיתונות שסיקרו בשנה האחרונה את קשרי טראמפ־רוסיה. החוכמה היא לחבר את הנקודות.

החוקר רוברט מולר
החוקר רוברט מולרצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

"רשת העסקים של טראמפ היא מבוך. תאגיד טראמפ הוא חברה פרטית כך שהוא לא מחויב בדיווח לרשויות, ומבחינת אוליגרכים רוסים זאת היתה כתובת אידיאלית. אנחנו מדברים על מאות מיליוני דולרים בכסף רוסי שמושקעים בחברות של טראמפ", אומר גוניצקי.

גוניצקי, 36, הוא כיום אחד המומחים הגדולים לקשרי טראמפ־רוסיה, אולי הגדול שבהם — לפחות מבין אלה שיכולים לדבר לתקשורת. הוא נולד בסנט פטרסבורג, היגר לארה"ב עם משפחתו בגיל 11, דובר רוסית שוטפת ומחזיק באזרחות אמריקאית. במסגרת מחקריו חקר את הפשע המאורגן ברוסיה, את הדמוקרטיה הרוסית השברירית בשנים שאחרי נפילת בריה"מ, וכיום הוא עורך מחקר על התפישות בארה"ב של מדיניות החוץ הרוסית. באחרונה אף פירסם ספר בהוצאת אוניברסיטת פרינסטון, הבוחן את התפתחות הדמוקרטיה במעצמות הגדולות, Aftershocks: Great Powers and Domestic Reforms in the Twentieth Century.

גוניצקי סבור שבניגוד לתדמית שהוא מנסה לשדר, טראמפ חייב מאות מיליוני דולרים, לכל הפחות. לדבריו, "לא ברור אם הוא עצמו אישית חייב הרבה כסף לרוסים, או שמא עסקיו תלויים בכסף רוסי. לכן הוא לא רוצה לחשוף את דו"חות המס המלאים שלו, הוא לא רוצה להראות שהוא בעל חובות".

ב–2008, בעיצומו של המשבר הפיננסי, התוודה בנו של טראמפ, דונלד טראמפ ג'וניור, על היקף ההשקעות הרוסיות הגדול בעסקי המשפחה: "רוסים מהווים נתח לא פרופורציונלי בהרבה מהנכסים שלנו. אנחנו רואים הרבה מאוד כסף שזורם מרוסיה", אמר אז טראמפ ג'וניור בראיון לעיתון רוסי.

"בסוף שנות ה–90 בוול סטריט לא היה מוכנים להלוות כסף לטראמפ"

הנקודות הרבות ברשת הקשרים של טראמפ עם רוסיה כוללות קשרים עם אוליגרכים רוסים לאורך 30 שנה, השקעות רוסיות במאות מיליוני דולרים בחברות של טראמפ, תחרות מיס יוניברס אחת במוסקבה ב–2013 עם שמועות עקשניות על קלטת לוהטת, פרשת הלבנת הון גדולה שנהפכה לעימות דיפלומטי רועם בין ארה"ב לרוסיה, עורך דין רוסי שמצא את מותו בכלא במוסקבה לאחר שחשף אותה, פגישה חשאית בין אנשי סודו של טראמפ ובין נציגים של הקרמלין בעיצומו של הקמפיין הנשיאותי, וגולת הכותרת הפיננסית: הלוואות עתק שנטל טראמפ מדויטשה בנק — הבנק הגדול בגרמניה ובעל זרועות עמוקות ברוסיה — בסכום מוערך של 4 מיליארד דולר. לא ברור כמה מהסכום הזה הצליח טראמפ להחזיר.

פרופ' סיבא גוניצקי. "את האוליגרכים המקורבים לטראמפ לא מעניין לערער את הדמוקרטיה האמריקאית, כי זה מסכן את כספם. מעניין אותם לרכך את הסנקציות על רוסיה"
פרופ' סיבא גוניצקי. "את האוליגרכים המקורבים לטראמפ לא מעניין לערער את הדמוקרטיה האמריקאית, כי זה מסכן את כספם. מעניין אותם לרכך את הסנקציות על רוסיה"צילום: Seva Gunitsky

"בסוף שנות ה–90 אף בנק בוול סטריט לא היה מוכן להלוות כסף לטראמפ, בגלל ההתנהלות שלו — הוא לא החזיר חובות, פשט רגל והתנהל בשקרים ומניפולציות. הבנק היחיד שהיה מוכן להלוות לו כסף הוא דויטשה בנק", אומר גוניצקי.

דויטשה בנק המשיך להלוות כסף לטראמפ גם אחרי שהוא תבע את הבנק — טריק שטראמפ השתמש בו לא אחת נגד בנקים כשהתקשה להחזיר חובות, כדי להרתיע אותם מלנקוט אמצעים כדי לקבל את הכסף. זאת גם אחת הסיבות המרכזיות שבנקים אמריקאיים לא היו מוכנים לעבוד יותר עם טראמפ.

ב–20 השנים האחרונות, טראמפ קיבל מדויטשה בנק יותר מ–4 מיליארד דולר בהלוואות ואג"ח. קשה להאמין, אבל הבנק הגרמני המשיך להלוות לטראמפ כסף גם אחרי שהוא עצמו תבע את הבנק ב–2008, שעה שפיגר בתשלומי הלוואת ענק של 640 מיליון דולר שניתנה לו כדי להקים את מגדל טראמפ בשיקגו. עילת התביעה של טראמפ ועורכי דינו היתה שדויטשה בנק הוא אחד מהבנקים המרכזיים שאחראים למשבר הפיננסי ולהשלכותיו ההרסניות, ולכן על הבנק לשלם לטראמפ 3 מיליארד דולר פיצויים.

לא מן הנמנע שטראמפ נקב בסכום זה לא רק כדי להרתיע את דויטשה בנק, אלא גם כי זהו כמעט סכום כל החובות שלו לבנק. בסופו של דבר טראמפ הסכים להניח לתביעה בתמורה להלוואה נוספת שקיבל מחטיבת ניהול העושר (Wealth Managment) של דויטשה בנק, כדי לכסות חלק מסוים מהחובות שלו לאותו בנק עצמו.

לאורך כל הזמן הזה, נשאלת השאלה מדוע דויטשה בנק היה מוכן להמשיך לעשות עסקים עם אדם שאף בנק אחר בוול סטריט לא מוכן לעבוד אתו, גם אחרי שאותו אדם פיגר בתשלומים של מאות מיליונים, לא החזיר הלוואות ואף תבע את ענק הבנקאות הגרמני. מדוע לדויטשה בנק היה כל כך חשוב להמשיך ולעשות עסקים עם טראמפ — הרבה לפני שהחליט לרוץ לפוליטיקה, הרבה לפני שנבחר לנשיא המעצמה החזקה בעולם.

דבר אחד מהותי משותף לטראמפ ודויטשה בנק — לשניהם קשרים עמוקים ברוסיה. מוקדם יותר השנה הודה דויטשה בנק שאיפשר הלבנת הון של 10 מיליארד דולר בכסף שיצא ממזרח אירופה, רובו רוסי. בנוסף, לדויטשה בנק יש הסכם שיתוף פעולה עם הבנק הרוסי לפיתוח (VEB) שבבעלות ממשלת רוסיה, שהמנכ"ל שלו, סרגיי גורקוב, נפגש בחשאי עם חתנו של הנשיא, ג'ארד קושנר, בדצמבר — כמה שבועות אחרי ניצחונו של טראמפ בבחירות. קושנר הודה בקיום הפגישה רק אחרי חשיפתה בתקשורת.

בנוסף, לקושנר ואמו יש קו אשראי נדיב ביותר בדויטשה בנק, בסכום המוערך ב-25 מיליון דולר. כמו כן, חברת הנדל"ן של משפחת קושנר, קושנר קאמפניז, קיבלה רק בשנה שעברה הלוואה בסך 285 מיליון דולר מדויטשה בנק. גם אשתו של קושנר — איוונקה, בתו של טראמפ, היא לקוחה של דויטשה בנק.

בינתיים, מנהלי דויטשה בנק, שנמצא בעצמו במשבר נזילות וזקוק למזומנים בדחיפות, החלו לשתף פעולה עם גורם אחר — צוות החקירה הפדרלית בראשות מולר. לפי "ניו יורק טיימס" ו"גרדיאן", בכירים בבנק הגרמני כבר החלו להעביר ביולי מסמכים לצוות החקירה של קשרי טראמפ־רוסיה, והם צפויים לקבל צו רשמי מהרשויות האמריקאיות, שיחייב אותם למסור מידע נוסף.

חלק מהמידע הזה עשוי להוביל לקשרים של טראמפ עם אוליגרכים רוסים. גוניצקי מונה כמה מהם: פליקס סאטר, איל נדל"ן רוסי־אמריקאי ועבריין שישב בכלא על תקיפה והורשע בהונאת מניות של 40 מיליון דולר ב–1998; אראס אגלארוב, איל נדל"ן המכונה "טראמפ של רוסיה" ושותף עסקי של טראמפ, שאירגן אתו את תחרות מיס יוניברס במוסקבה ב–2013; ואירקלי חבלדזה, נציגו של אגלארוב בארה"ב, שבשנת 2000 הואשם בהלבנת הון של 1.4 מיליארד דולר מרוסיה ומזרח אירופה לבנקים בארה"ב.

טראמפ עם אראס אגלארוב (משמאל), המכונה "טראמפ של רוסיה", בתחרות מיס יוניברס 2013 שנערכה במוסקבה
טראמפ עם אראס אגלארוב (משמאל), המכונה "טראמפ של רוסיה", בתחרות מיס יוניברס 2013 שנערכה במוסקבהצילום: Irina Bujor/אי־פי

לאלה אפשר להוסיף גם את גורקוב, מנכ"ל הבנק לפיתוח VEB שבבעלות הקרמלין, שנפגש עם קושנר לפני שנה כדי לדון בהסכמים עסקיים.

"אנחנו יודעים שטראמפ מנהל קשרים עסקיים עם אוליגרכים רוסים זה שנים רבות, כבר מ–1987", אומר גוניצקי. "הקשרים האלה גברו מאז שנות ה–90, כשאנשי עסקים רוסים עשו הרבה מאוד כסף אחרי נפילת בריה"מ וחיפשו מקום בטוח להפקיד את ההון שלהם, בלי שיבדקו אותם יותר מדי. תאגיד טראמפ הוא חברה פרטית כך שהוא לא מחויב בדיווח לרשויות, וזה היה כתובת אידיאלית עבור רוסים. מגדל טראמפ, למשל, היה הבניין השני היחיד במנהטן שהסכים לקבל כסף אנונימי מרוכשים, בלי בדיקות. בסך הכל אנחנו מדברים כאן על השקעות רוסיות שמוערכות במאות מיליוני דולרים בחברות של טראמפ".

המקורב הרוסי: נוכל פיננסי שנהפך למודיע של ה–FBI

אחד הקשרים המשמעותיים של טראמפ ברוסיה הוא סאטר, 51, יהודי ששמו במקור הוא מיכאלוביץ' שפרובסקי, שעלה עם משפחתו לישראל ב–1974 בגיל 8 כחלק מגל העלייה הראשון מבריה"מ, אך המשפחה היגרה לארה"ב והתיישבה בניו יורק. אחרי לימודים באוניברסיטה הוא החל את דרכו כברוקר בוול סטריט. ב–1993 דקר עמית לעבודה בבר במנהטן בעזרת זכוכית של כוס מרגריטה ופצע אותו בצוואר. הוא נשלח לשנת מאסר, ונאסר עליו לעסוק בפיננסים. ב–1998 הורשע שוב, הפעם בהונאת מניות בסכום של 40 מיליון דולר. כדי להימנע ממאסר הסכים ליהפך למודיע של ה–FBI בחקר הפשע המאורגן.

ב–2003 מונה סאטר לתפקיד בכיר בחברת השקעות הנדל"ן הקזחית ביירוק גרופ, ובהמשך נהפך לסמנכ"ל התפעול. משרדי החברה ישבו בקומה 24 של מגדל טראמפ. ב–2006 מילא תפקיד מרכזי במיזם הנדל"ן משותף של תאגיד טראמפ עם ביירוק בשכונת סוהו היוקרתית — הקמת מלון דירות של 39 קומות בסכום של 450 מיליון דולר. החברה שיתפה פעולה עם טראמפ בשורה של מיזמים במדינות שונות בארה"ב, וכמו כן בטורקיה, פולין, אוקראינה ורוסיה, בסכום כולל של מאות מיליוני דולרים.

דונלד טראמפ וולדימיר פוטין. "תאגיד טראמפ הוא חברה פרטית כך שהוא לא מחויב בדיווח לרשויות, וזה היה כתובת אידיאלית עבור אנשי עסקים רוסים"
דונלד טראמפ וולדימיר פוטין. "תאגיד טראמפ הוא חברה פרטית כך שהוא לא מחויב בדיווח לרשויות, וזה היה כתובת אידיאלית עבור אנשי עסקים רוסים"צילום: Carlos Barria/רויטרס

ב–2008 עזב סאטר את ביירוק ונהפך ליזם נדל"ן עצמאי. מאז הוא פיתח את קשריו עם טראמפ ושימש יועץ, משקיע או יזם שותף בכמה מיזמי נדל"ן גדולים של טראמפ — בפניקס, מיאמי ולונדון. תחקיר "ניו יורק מגזין" שפורסם בתחילת אוגוסט תחת הכותרת "הקשר הרוסי האורגינלי", הציג כרטיס ביקור משומש של סאטר, שעליו כתוב "יועץ בכיר לתאגיד טראמפ".

הקשר של סאטר עם טראמפ נמשך אל תוך נשיאותו. בסוף ינואר השנה, כמה ימים לאחר השבעתו של טראמפ לנשיאות, נפגש סאטר עורך דינו האישי של טראמפ, מייקל כהן, ועם הפוליטיקאי האוקראיני אנדריי ארטמנקו, כדי לדון בתוכנית להסרת הסנקציות הכלכליות על רוסיה. סאטר עצמו נתן לכהן מעטפה ובה מסמך כתוב עם הצעה מפורטת להסכם שבו רוסיה תיסוג מחצי האי קרים ואוקראינה תערוך משאל עם נוסף על הריבון בחצי האי. המעטפה הועברה בתחילת פברואר ליועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, מייקל פלין. ואולם פלין נאלץ להתפטר מתפקידו ב–10 בפברואר לאחר שסגן הנשיא מייק פנס, גילה כי שיקר לו בנוגע לטיב יחסיו עם הרוסים. פלין נחקר בחודשים האחרונים בחשד שקיבל כסף כיועץ מממשלת רוסיה, בלי שקיבל אישור לכך. סאטר עצמו היה מושא חקירה פדרלית של הלבנות הון, וביולי דווח ב"פייננשל טיימס" כי הסכים לשתף פעולה עם חוקריו.

מקורב אחר של טראמפ הוא אגלארוב, איל נדל"ן רוסי מאזרבייג'ן, בעל הון אישי של 1.7 מיליארד דולר, שאת מרבית הונו צבר באמצעות חוזי בנייה ממשלתיים גדולים, בהם הקמת האצטדיון בקלינינגרד לקראת המונדיאל שייערך ברוסיה ב–2018. אגאלרוב, שידוע כבעל קשרים הדוקים בקרמלין, נהפך ב–2013 לשותף עסקי של טראמפ, כשהציע לו לקיים במוסקבה את תחרות מיס יוניברס, שנמצאת בבעלות טראמפ, ובמהלך התחרות נפגש טראמפ עם אנשי עסקים רוסים ואנשי ממשל. טראמפ אמור היה להיפגש גם עם נשיא רוסיה, אך פוטין ביטל את הפגישה. ייתכן שטראמפ פשוט לא היה אז אדם מספיק חשוב מבחינת פוטין. טראמפ עצמו התרברב על פגישותיו בביקור הזה. "הייתי עם בכירים, אוליגרכים וגנרלים, ואנשי ממשל. אני לא יכול לפרט יותר, אבל פגשתי את האנשים הכי בכירים, והיחסים שלי אתם יוצאים מן הכלל".

אגאלרוב, המקורב לפוטין וראש הממשלה דמיטרי מדוודב, נחשב האיש שאירגן את הפגישה ביוני שעבר במגדל טראמפ בין נציגי טראמפ למקורבים לקרמלין, שבה הוצע לאנשי טראמפ מידע שישחיר את יריבתו, הילרי קלינטון. עורך דינו מכחיש כל מעורבות של אגאלרוב לקרמלין, ואמר ל–CNN ב–19 ביולי כי "לא היתה כל שיחה בין אגאלרוב לבין חוקרים רוסים או הממשל הרוסי בנוגע לקלינטון או הקמפיין הנשיאותי בארה"ב, אף פעם".

זמירות מעט שונות השמיע באחרונה בנו של אגאלרוב, אמין. "עכשיו, אחרי שטראמפ רץ לנשיאות ונבחר, הוא לא ישכח את חבריו", אמר אמין, בראיון ל"פורבס" במארס. אמין אגלארוב הוא זמר פופ ברוסיה שהופיע פעמים רבות במלונות של טראמפ, וגם בתחרות מיס יוניברס, שעוד עלולה להפיל את הנשיא האמריקאי.

בינואר השנה דיווחה CNN על דו"ח ממשל בן שני עמודים, שהוצג לטראמפ ולנשיא היוצא ברק אובמה. המסמך כולל מידע לא מאומת על כך שבידי הממשל הרוסי מידע מביך על הנשיא הנבחר, שעשוי לשמש את הרוסים בעתיד כאמצעי סחיטה. בהמשך חשף אתר החדשות באזפיד את הפרטים המביכים: לטענת האתר, הדו"ח המודיעיני כולל תיאור של תיעוד מצולם של טראמפ עם זונות בסוויטה שבה שהה במלון ריץ קרלטון במוסקבה, סמוך לכיכר האדומה. בין היתר, נטען כי טראמפ ביקש מהזונות להטיל את מימיהן על המיטה שבה לנו בשעתו הזוג אובמה בביקור. בקשתו של טראמפ, לפי הדיווח, מולאה.

ולדימיר פוטין ומלאניה טראמפ
ולדימיר פוטין ומלאניה טראמפצילום: Mikhail Klimentyev/אי־פי

"קשה לדעת לגבי התיעוד המצולם, זה נשמע מטורף, אבל כיום מי יכול לדעת", אומר גוניצקי. "לא אהיה מופתע אם אחרי טראמפ נערך מעקב במשך כל הזמן ובכל מקום שהוא היה ברוסיה".

חבלדזה, נציגו של אגלארוב בארה"ב, משמש סגן נשיא בכיר בקבוצת הנדל"ן קרוקוס שבבעלות אגאלרוב מאז 2004. הוא מחזיק באזרחות אמריקאית ורוסית לאחר שהיגר לארה"ב ב–1991. בשנת 2000 הוא הואשם בהלבנת הון של 1.4 מיליארד דולר מרוסיה ומזרח אירופה לבנקים בארה"ב. חבלדזה, כפי שחשפה CNN ב–19 ביולי, נכח גם הוא בפגישה החשאית במגדל טראמפ.

לדברי גוניצקי, בין הקרמלין לאוליגרכים קיים ניגוד אינטרסים מסוים בכל הנוגע ליחסם לטראמפ ולכלכלה האמריקאית. "צריך להבין שאת האוליגרכים בעלי הקשרים לטראמפ, לא מעניין לערער את הדמוקרטיה האמריקאית. למעשה, זה באד־ביזנס עבורם, כי זה מסכן את הכסף שלהם. מה שמעניין אותם הוא שרוסיה תקבל יחס רך יותר בהיבט הכלכלי, לרכך את הסנקציות או להסירן. הקשרים של טראמפ עם רוסים קיימים הרבה זמן לפני שלטראמפ בכלל היו שאיפות פוליטיות, וסביר שלחלק מהאוליגרכים אין אותם אינטרסים כמו של פוטין. חשוב לזכור שרוסיה היא לא ישות מונוליטית", אומר גוניצקי. "פוטין ואנשיו החליטו למנף את הקשרים של טראמפ מתישהו במהלך הקמפיין, כדי לערער את התהליך הפוליטי בארה"ב. מהלכים כמו פריצת ההאקרים הרוסים למחשבי המפלגה הדמוקרטית בעיצומו של הקמפיין הם דבר חשוב, אבל צריך להפריד אותם ממהלכים עסקיים שקשורים לטראמפ".

ובעוד טראמפ מצליח להוביל אוליגרכים רוסים להשקיע בחברות שלו בארה"ב בסכומים גדולים, ברוסיה עצמה הוא נחל כישלון גדול. טראמפ אמנם יצר קשרים הדוקים עם אנשי עסקים רבים ברוסיה, כמו גם עם גורמים בקרמלין ובצבא, ביקר ברוסיה פעמים רבות ובכל פעם ניסה להגיע להסכם על הקמת מיזם נדל"ני שיישא את שמו — פעם במוסקבה, פעם בסנט פטרסבורג ופעם בעיר הנופש סוצ'י — אך למרות שלל מאמציו והבטחותיו, הוא נכשל שוב ושוב בניסיונותיו, ובסופו של דבר לא הוציא לפועל פרויקט נדל"ן אחד ברוסיה לאורך השנים. ייתכן שהרוסים העדיפו להוציא מרוסיה כסף לתוך החברות של טראמפ השוכנות במקלט בטוח מעבר לאוקיאנוס, מאשר לתת לטראמפ דריסת רגל בטריטוריה שלהם.

עורך הדין שמת בכלא הרוסי לאחר שחשף הלבנת הון והמשפט שבוטל

אחת מפרשות הלבנת ההון הגדולות בין רוסיה לארה"ב בעשור האחרון היא פרשת מגניצקי. בשיאה, גרמה הפרשה הזאת להחרפת העימות בין פוטין לאובמה, גררה סנקציות הדדיות בין הממשלים העוינים, העלתה חשדות לשחיתות פוליטית והובילה לחוק מיוחד בארה"ב על שמו של עורך הדין הרוסי סרגיי מגניצקי, שמצא את מותו בכלא הרוסי ב–2009, לאחר שחשף הלבנת הון רוסית של 230 מיליון דולר.

מגניצקי היה עורך דין ורואה חשבון שייצג ברוסיה את קרן ההשקעות האמריקאית הרמיטאג' קפיטל מנג'מנט, אותה הקימו ב–1996 המיליארדר ביל בראודר והבנקאי היהודי אדמונד ספרא. הרמיטאג' נהפכה במהרה לאחת מקרנות ההשקעות המצליחות בוול סטריט, כשבעשר השנים הראשונות לפעילותה השיגה תשואה פנומנלית של 2,697%.

בראודר עצמו היה תומך נלהב של פוטין, ודיבר בשבחו בארה"ב. כל זאת השתנה ב–2005. בקרמלין לא ראו בעין יפה את ניסיונותיו של בראודר לחשוף שחיתויות ותשלומי שוחד בין אנשי עסקים רוסים לבין פקידים בביורוקרטיה הרוסית. בראודר הוכרז על ידי הקרמלין כ"סיכון ביטחוני" וגורש מרוסיה.

ב–2007 עשרות שוטרים וחוקרים פשטו על משרדי הרמיטאג' במוסקבה בטענה כוזבת שאחת מהחברות שבבעלותה חמקה מתשלום מס. בראודר, היושב בארה"ב, הורה למגניצקי לחקור את המתרחש. בחקירתו מגניצקי קיבל את הרושם שהמסמכים הרבים שנלקחו בפשיטה על משרדי הרמיטאג' שימשו כדי להעבירם לאנשי המאפיה הרוסית, שהשתלטו באמצעותם על שלוש חברות רוסיות בבעלות הרמיטאג' תוך שינוי הבעלות. דרך החברות האלה, אנשי המאפיה גייסו עורכי דין רוסים, שתבעו החזרי מס של 230 מיליון דולר מהמסים שכבר שולמו על ידי הרמיטאג' לממשל הרוסי. הם קיבלו את הכסף. היה זה החזר המס הגדול בתולדות רוסיה. הכסף, שהיה שייך לאזרחי רוסיה, הולבן ועשה דרכו אל מחוץ למדינה באמצעות כמה חברות רוסיות.

המרכזית שבחברות האלה היתה חברת השקעות הנדל"ן הרוסית פרבזון הולדינגס, שעל פי החשד הלבינה את הכסף ב–11 חברות נדל"ן אמריקאיות בניו יורק. ב–2013 נפתחה נגד פרבזון חקירה פלילית של הרשויות האמריקאיות, שאותה הוביל התובע הראשי של מנהטן, השופט פריט בהארה.

השופט פריט בהארה
השופט פריט בהארהצילום: בלומברג

הרמיטאג' פנתה לממשלת רוסיה עם ממצאי החקירה של מגניצקי. ואולם במקום לפתוח בחקירה נגד המשטרה והמאפיה הרוסית, הרשויות הרוסיות פתחו בחקירה פלילית נגד מגניצקי עצמו, שנעצר והושלך לכלא הרוסי ללא משפט, וכעבור שנה מת בתאו.

ממצאי החקירה שלו, מעצרו ומותו של מגניצקי עוררו סערה בינלאומית, ובראודר פתח בקמפיין בינלאומי לטיהור שמו ושמה של הרמיטראג'. ב–2012 חוקק ממשל אובמה את חוק מגניצקי, שנועד להעניש את האנשים שאחראים למותו של עורך הדין הרוסי. החוק כלל רשימה של 18 גורמי ממשל רוסיים, חלקם בכירים, שכניסתם לארה"ב נאסרה, נכסיהם בארה"ב הוקפאו ונשללה מהם גישה למערכת הבנקאות האמריקאית. בתגובה העביר הקרמלין חוק שאסר על אמריקאים לאמץ ילדים רוסים, וכעבור שנה פירסם רשימה של 18 פקידי ממשל אמריקאים שנאסר עליהם להיכנס לרוסיה. אחד מהם הוא בהארה, שהגיש תביעה נגד פרבזון באשמת הלבנת הון והונאת מס של הרשויות בארה"ב. תיק פרבזון גובש במשך ארבע שנים על ידי בהארה, שהיה ידוע כאימת וול סטריט לאחר שבמהלך הקריירה שלו תבע יותר מ–100 חברות פיננסים.

לפי החשד, חלק מהכסף הולבן באמצעות רכישת נדל"ן יוקרה במנהטן וברוקלין, כולל פרויקט יוקרה בן 35 קומות עם מסלול גולף. כשהתיק נגד פרבזון נפתח, החברה החזיקה בין היתר בארבע דירות ברובע הפיננסי במנהטן בשווי של 4 מיליון דולר, דירת יוקרה בשווי של 4.4 מיליון דולר בלב מנהטן, וסכום כסף לא ידוע בשמונה חשבונות בבנק אוף אמריקה, כולם בשמות של חברות שונות הרשומות בניו יורק. ואולם במארס נהפך גם בהארה לקורבן של השלכות הנשיא החדש: ממשל טראמפ אילץ את בהארה להתפטר, חודשיים בלבד לפני פתיחת המשפט נגד פרבזון.

פרבזון עצמה העסיקה עורכת דין רוסית בשם נטליה וסלניצקיה, שייצגה את החברה בהליכים המשפטיים בארה"ב. ב–13 במאי השנה היא קיבלה בשורה שהדהימה אותה: משרד התובע הכללי בניו יורק החליט לבטל בהפתעה גמורה את המשפט נגד פרבזון. ההחלטה לסגור את התיק ולהגיע להסדר עם פרבזון התקבלה יומיים בלבד לפני פתיחת המשפט, אחרי ארבע שנות הכנה קפדנית, ולאחר שהעדים הרבים כבר זרמו לעיר — חלקם הגיע בטיסות ארוכות.

פרבזון הואשמה על ידי הרשויות האמריקאיות בכך שעמדה במוקד פרשת הלבנת הון רוסית של 230 מיליון דולר בארה"ב. ואולם במקום לנהל נגדה משפט, שהיה יכול לשפוך אור רב על נתיבי הכסף המפוקפקים של אוליגרכים רוסים, התובע הכללי החדש של מנהטן, ג'ון קים, החליט לקנוס את החברה ב–5.8 מיליון דולר בלבד, ולסגור את התיק. וסלניצקיה חגגה את ההסדר המשפטי במדיה החברתית. "ההסדר התקבל לפי התנאים הרוסיים", כתבה בסטטוס עתיר לייקים. לעיתון ברוסיה אמרה כי הקנס שקיבלה פרבזון "הוא כה עדין, שנדמה כי הוא מהווה כמעט התנצלות מטעם ממשלת ארה"ב".

עו"ד נטליה וסלניצקיה
עו"ד נטליה וסלניצקיהצילום: Yury Martyanov/אי־פי

מרגל במגדל טראמפ?

כמעט שנה קודם לכן הגיעה וסלניצקיה למנהטן לפגישה חשאית. הכתובת: מגדל טראמפ בשדרה החמישית. התאריך: 9 ביוני 2016, שבועיים בלבד לאחר שטראמפ הבטיח את מועמדותו לנשיאות מטעם הרפובליקאים, וחמישה חודשים בדיוק לפני יום הבחירות לנשיאות. הנוכחים: דונלד טראמפ ג'וניור, מנהל הקמפיין של טראמפ פול מנאפורט, וחתנו של טראמפ, קושנר.

מי שאירגן את הפגישה עבור טראמפ הוא מקורבו, המפיק המוזיקלי רוב גולדסטון, שהציג את וסלניצקיה כ"עורכת דין מטעם ממשלת רוסיה", ואמר כי בידיה "מידע שיוכל להשחיר את קלינטון ואת העסקות שלה עם רוסיה", כפי שכתב לטראמפ ג'וניור בתכתובת מייל שנחשפה לתקשורת. "המידע הזה יוכל להועיל מאוד לאביך", כתב לו גולדסטון. וסלניצקיה טוענת כי הגיעה לפגישה כדי לדון עם אנשי טראמפ באפשרות לבטל את חוק מגניצקי אם טראמפ ייבחר לנשיאות.

לצד וסלניצקיה, בפגישה במגדל טראמפ נכח גם לוביסט אמריקאי־רוסי בשם רינאט אקמטשין, קצין מודיעין לשעבר בצבא הרוסי, שהיגר לארה"ב ומחזיק באזרחות כפולה. השבוע חשף "ניו יורק טיימס" כי אקמטשין מקורב לפוטין ולאוליגרכים רוסים, ומקדם אינטרסים רוסיים בארה"ב כבר 20 שנה. הכותרת ב"ניו יורק מגזין" היתה פסקנית הרבה יותר: "הרוסי שנכח בפגישה במגדל טראמפ הוא כמעט בוודאות מרגל".

בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות אי־פי לפני כחודש, אישר אקמטשין את השתתפותו בפגישה, ואמר כי וסלניצקיה הביאה עמה לפגישה אוגדן מסמכים ובו מידע שיוכל להשחיר את קלינטון, שהובילה עליו בסקרים. בראיון שהעניקה ל–NBC לפני כחודש וחצי אמרה וסלניצקיה כי בנו של טראמפ התעניין באופי המסמכים. "הוא שאל אותי בבירור אם יש בידי מסמכים פיננסיים שיתמכו בכך שכספים ממקורות לא חוקיים זרמו למפלגה הדמוקרטית, ומשם לכיסה של קלינטון", אמרה וסלניצקיה. "אמרתי לו שלא, ושאין סיכוי שאשיג מסמכים כאלה". דבריו של טראמפ ג'וניור בסיום הפגישה יכולים לשפוך אור על גורלו של תיק פרבזון. "הסיפור שסיפרת לנו מעניין מאוד, אבל לצערי, כרגע אין לנו דרך לעזור לך. אבל אם יום אחד נעלה לשלטון, נרצה לחזור אלייך בעניין, כי זה נשמע מעניין מאוד".

"החברות שחשודות בהלבנת ההון על ידי פרבזון הן כולן נדל"ן ניו־יורקי — זה הרי הבית העסקי של טראמפ", אומר גוניצקי. "הקשרים הפיננסיים של טראמפ היו במרכז המשפט אם הוא היה מתקיים. המשפט הזה היה מגלה לנו דברים. בהארה, התובע של ניו יורק, הכין תיק משפטי אדיר, ופתאום יומיים לפני שהמשפט היה אמור להיפתח, הממשל האמריקאי מחליט לבטל אותו. נציגי פרבזון היו המומים. העיתוי פשוט נראה תמוה מדי".

גוניצקי סבור כי ייתכן שטראמפ ישלים את הקדנציה שלו לפני שהחקירה הפדרלית בעניינו תסתיים — בדומה לחקירות פדרליות אחרי המשבר הפיננסי העולמי נגד הונאות הבנקים הגדולים, שנמשכו לעתים שבע שנים עד שהגיעו להסדר. "דברים כאלה יכולים לקחת שנים", הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker