איך קרה שאנשי הגולף האליטיסטים התאהבו בטראמפ

דונלד טראמפ, חובב גולף מושבע, בעל עסקים בתחום ושאיפה להיקבר במועדון גולף שבבעלותו, הצליח בזכות עמדות שנויות במחלוקת והתבטאויות בעייתיות ליהפך למוקצה בענף שמקדש אלגנטיות וג'נטלמניות. עד שהתמנה לנשיא, ואז הכל השתנה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דונלד טראמפ משחק גולף. "משום שאעבוד למענכם, לא יהיה לי זמן לשחק גולף, האמינו לי"
דונלד טראמפ. "משום שאעבוד למענכם, לא יהיה לי זמן לשחק גולף, האמינו לי"צילום: BRAD HORN/אי־פי

בגולף קיימים כללי התנהגות בסיסיים שמהם אין לחרוג, בין אם הם כתובים או לא: להגיע בזמן, להתלבש כיאות, לשמור על תקינות המסלול, להימנע ממשחק אטי מדי שיפריע לאחרים ולא לעלות עם קרונית גולף על הדשא המטופח מסביב לגומה. בסרטון שצולם ביוני במסלול בניו ג'רזי והתפשט במהרה בטוויטר, נראה מישהו שציפצף על הכלל האחרון. הוא נהג על הדשא הקצוץ כדי למסור מחבט לשותפו למשחק ואז שוחח בניחותא עם הצלם, בביטחון של אדם שיודע כי לא ייענש — כאילו הוא נשיא המדינה או הבעלים של המועדון. במקרה זה, הוא שניהם. "העבריין" היה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, וזירת הפשע היתה מועדון הגולף טראמפ נשיונל. כללים? כאן, גם כאן, טראמפ הוא זה שקובע או משכתב אותם.

במציאות שבה נשיא ארה"ב מסוגל להתהפך תוך שעות, אוקטובר 2014 כמוהו כהיסטוריה עתיקה. זה היה העיתוי שבו, בין הצהרותיו נגד ברק אובמה, נזף טראמפ בנשיא המכהן דאז על כך שהוא מרבה לשחק גולף במקום להתמודד עם "הבעיות והקשיים שארה"ב ניצבת בפניהם". באוגוסט 2016 הבטיח טראמפ בכנס בחירות בווירג'יניה כי "משום שאעבוד למענכם, לא יהיה לי זמן לשחק גולף, האמינו לי". כמעט שישה חודשים לאחר תחילת כהונתו, מתברר גם שהוא מוצא הרבה זמן לגולף. לפי ניתוח של רשת NBC, טראמפ שהה במועדוני גולף ב–35 מ–164 ימיו הראשונים בבית הלבן. עבורו, המסלולים הירוקים הם באמת כמו בית שני. ושלישי, ורביעי, וחמישי.

נכון לכתיבת שורות אלה, בבעלות האימפריה העסקית של טראמפ 17 מסלולי גולף — בארה"ב, אירלנד, סקוטלנד ודובאי. המסלול ה–18 מוקם בימים אלה באינדונזיה. לפי "ניו יורק טיימס", בדו"ח הכספי האחרון שלTrump Organization , החברה האם של עסקי טראמפ, שכיסה את כל 2015 וכמעט חמישה חודשים מ–2016, נכתב שמסלולים אלה הכניסו מעל 320 מיליון דולר. לא צוין אם הם הניבו רווח.

טראמפ, שבשנות ה–80 משך את מיטב קרבות האגרוף למלונות ולבתי הקזינו שלו באטלנטיק סיטי, וגם היה בעלים של קבוצת פוטבול בליגה כושלת, מתמקד כבר זמן רב בענף שלכאורה אינו הולם אותו. זה ששייך לג'נטלמנים. גם שם, פעמים רבות התנהגותו לא הולמת את המשחק. חברים במועדוני גולף שרכש או הקים האשימו אותו שדמי פיקדון לא הוחזרו להם כשעזבו. תושבים באיירשיר, סקוטלנד, ניהלו מאבק משפטי נגד טראמפ, כשניסה למנוע את הקמתה של חוות טורבינות בסמוך למסלול שלו, בטענה שהטורבינות יפגעו בנוף הנשקף מהמסלול.

אם יש דבר אחד שאפשר להיות בטוחים לגביו כשמדובר בטראמפ, הוא שהאיש באמת אוהב את המשחק, ורואה ברכישת מועדוני גולף אפשרות לשלב בין שתיים מתשוקותיו הגדולות ביותר, למעט הוא עצמו: נדל"ן וגולף. ובכל הנוגע למסלולים שבבעלותו, הוא לא מסתפק בפחות מהטוב ביותר.

המועדון באיירשיר — טרנברי ריזורט במקור,"טראמפ טרנברי ריזורט כיום — נרכש על ידו ב–2014 ונפתח מחדש ביוני השנה לאחר השקעה של כ–260 מיליון דולר. בית המלון במקום עוצב מחדש ושודרג, ובמועדון הוקם מסלול שני. "בפעם האחרונה שהיינו כאן היה סלוגן משעשע — 'החזירו את טרנברי לגדולתו'", התבדח בנו של הנשיא, אריק טראמפ, שלקח את עצמו את ניהול החברה ומוכיח כי למד מאביו, לפחות בכל הנוגע להצהרות גרנדיוזיות: "אני חושב שהיום אנחנו סוף־סוף יכולים לומר שהחזרנו את טרנברי לגדולתו", אמר.

מי יסרב למשחק גולף עם הנשיא?

אלא שבענף הזה, גדולה אמיתית אינה מסתכמת בחבורת לבנים אמידים בגיל המעבר שמשחקים גולף בינוני ומטה עם פוזה של ג'ק ניקלאוס, גדול שחקני הגולף אי־פעם. פסגת השאיפות של כל מסלול שמכבד את עצמו היא לארח את אחת מתחרויות הגולף החשובות של המקצוענים, ובראשן ארבעת טורנירי המייג'ור — אליפות בריטניה הפתוחה, אליפות ארה"ב הפתוחה, אליפות ה–PGA והמאסטרס.

דונלד טראמפ משחק גולף
דונלד טראמפצילום: Patrick Semansky/אי־פי

בעוד המאסטרס מתקיים בקביעות במסלול באוגסטה, ג'ורג'יה, שלושת הטורנירים האחרים נעים מדי שנה בין מסלולים. בנוסף, לוח השנה של הגולף מלא בטורנירים אחרים, בראשם אלה של הסבב האמריקאי (PGA) והסבב האירופי, שמתקיימים במועדונים שונים. לכבוש את לוח התחרויות יכול לעתים להיות קשה יותר מאשר לכבוש את הבוחרים.

למעשה, בעודו מנהל קמפיין שיוביל אותו לניצחון ואל הבית הלבן, הפסיד טראמפ על מסלול הגולף. ממועדון בלוס אנג'לס שבבעלותו נשלל ב–2015 אירוח תחרות בעקבות התבטאויותיו נגד מהגרים. מסלול אחר שלו, טראמפ נשיונל דוראל במיאמי, איבד ב–2016 את הזכות לארח טורניר PGA שנערך במקום במשך תשע שנים. הסיבה הרשמית היתה מחסור בספונסרים, שלפי הערכות העדיפו להתנתק מכל מה שנושא את השם "טראמפ". מיקומו של המסלול שאליו עברה התחרות היה עלבון צורב: מקסיקו סיטי. "ההחלטה הזו רק מגלמת את הסיבה לכך שאני מתמודד על הנשיאות", הכריז טראמפ, וטען שב–PGA הציבו רווח לפני אלפי משרות בארה"ב והנאתם של מאות אלפי צופים.

באותה תקופה נדמה היה כי עולם הגולף המקצועני עומד להקיא מתוכו את טראמפ. הצהרותיו של המועמד נגדו לחלוטין את ניסיונו של הענף הנתפש כלבן ואליטיסטי להדגיש שיש אצלו מקום לכולם, להתפשט במדינות שונות ובקרב קהלים חדשים. האפשרות שמועדון "טראמפ טרנברי" בסקוטלנד יארח את אליפות בריטניה נראתה קלושה.

אין עוררין על כך שאיש העסקים טראמפ, שבעבר השקיע גם כשהענף נקלע לקשיים, היה טוב לגולף, אך טראמפ הפוליטיקאי לא שייך לענף. ואולם מה לגבי טראמפ הנשיא?

מאז כניסתו של טראמפ לבית הלבן, השתנה הטון של הגולף המקצועני כלפיו. עם פיט בוואקואה, מנכ"ל PGA, הוא נפגש אחרי הבחירות במגדל טראמפ ושיחק גולף באחד ממסלוליו. אם בזמן הקמפיין, אחרי התבטאויותיו נגד מוסלמים, אמרו ב–PGA כי "הערותיו של מר טראמפ לא תואמות למחויבות החזקה שלנו ליצירת אווירה של הכללת הכל וידידותיות בגולף", הרי שעתה מתרכזים בפן החיובי של הצהרותיו. "אתה רוצה תשומת לב מהסוג הטוב, וכשהנשיא משחק גולף ואומר שגולף זה דבר חיובי, זה טוב למשחק", הסביר בוואקואה בראיון ל–CNN. בעוד ספורטאים רבים בענפים שונים בארה"ב אמרו שיחרימו ביקורים בבית הלבן אם קבוצותיהם יוזמנו — "ניו יורק טיימס" ערך השנה סקר בקרב 56 שחקני גולף — ו–89% מהם אמרו שישיבו בחיוב להצעה לשחק עם הנשיא.

הדברים אינם נאמרים רק מן השפה ולחוץ. טייגר וודס, ארני אלס ורורי מקילרוי, מבכירי הגולפאים בעולם, שיחקו עם טראמפ מאז בחירתו, ושילמו מחיר. בעוד אלס הדרום־אפריקאי רק ספג עקיצות מחבריו, מקילרוי הצפון־אירי הותקף ברשתות החברתיות, שם כונה "פאשיסט" ו"גזען". הוא הודה שבעתיד ישקול הצעה כזו פעמיים, אבל התעקש כי שיחק עם טראמפ אף שאינו מסכים עם רוב דבריו. "זה פשוט היה סיבוב גולף", אמר, "להיות שם ולראות 30 אנשים מהשירות החשאי ו–30 שוטרים וצלפים בעצים...זו היתה חוויה הזויה. זו היתה חלק מהסיבה שרציתי לבוא לשחק". הוא ואחרים הדגישו שבואם לא נבע מתוך כבוד כלפי האדם אלא כלפי התפקיד, ושהיו עושים זאת — חלקם עשו זאת — גם אילו דובר באובמה, בוש או קלינטון.

אם לפני שנה ושנתיים ריחו של טראמפ הבריח את ראשי הענף, עתה הם מעדיפים לסתום את האף. לפתע, המסלול השני שלו בסקוטלנד, באברדין, מוזכר כמועמד המרכזי לארח את אליפות סקוטלנד הפתוחה ב-2019. השנה, לראשונה, מועדון שלו בארה"ב אירח את אחת מתחרויות הוותיקים הגדולות. הפעם אף אחד לא כבר חשב להעבירו למועדון אחר. איש גם לא מדבר על הזזת אליפות ה–PGA שמיועדת להתקיים ב-2022 בטראמפ נשיונל בניו ג'רזי. תהיה זו הפעם הראשונה שמועדון של טראמפ מארח את אחד מארבעת טורנירי הגברים הנחשבים ביותר. ייתכן שזה יהיה ניצחונו השני הגדול ביותר.

דווקא השחקניות יוצאות להגנתו של טראמפ

ליזט סאלאס
ליזט סאלאסצילום: Stacy Revere/אי־אף־פי

את הנכס בניו ג'רזי קנה טראמפ ב–2002 לאחר שבעליו ג'ון דלוריאן — מעצב הרכב שאחראי בין השאר, לדגם המכונית שכיכבה בסרטי "בחזרה לעתיד" — פשט רגל. טראמפ הקים במקום, המשתרע על פני 2,100 דונם, שני מסלולי גולף, חמישה קוטג'ים ו–11 סוויטות, במטרה להעמיד סטנדרט שיאפשר למועדון לארח טורנירי מייג'ור. אהבתו של טראמפ לנכס כה גדולה עד שדיבר על האפשרות להיקבר בו, ואחרי מאבקים קיבל אישור להקמת מוזוליאום לבני משפחת טראמפ. כשהחלו העבודות, אפילו בערוץ "פוקס ניוז" האוהד לא הצליחו להימנע מהכותרת "טראמפ כורה את קברו".

בימים אלה יש הרואים בטראמפ נשיונל הוכחה לכך שהגולף איבד את בושתו. או שטראמפ הצליח לתפוס גם אותו במקום רגיש. אתמול החלה במסלול בניו ג'רזי אליפות ארה"ב הפתוחה לנשים, אחד מחמשת הטורנירים הגדולים בתחומן. לא הועילו כל המחאות בחודשים האחרונים, שכללו שלטים שהונפו ממטוסים שחלפו מעל מסלולי גולף בזמן טורנירים והפגנות מחוץ למועדוני הגולף של טראמפ; גם לא קריאה של שלושה סנאטורים דמוקרטים להעביר את תחרויות הנשים ממסלוליו, בגין "תבנית של השפלת נשים ויחס לא אנושי כלפיהן במשך עשורים", כהגדרתם.

במכתבם ביקשו הסנאטורים "להבהיר לעולם, ובייחוד לאמריקאים צעירים, כי האומה שלנו לא סובלת ולא תעשה עסקים עם אדם או עם חברה שמוחלים או מתרצים פעילות שמהווה תקיפה מינית". לא, האומה הזו רק בחרה בו לנשיא. ובמציאות כזו, בגולף שוב חשים חופשיים לעשות אתו עסקים. מייק דייויס, מנכ"ל איגוד הגולף האמריקאי (USGA), השתמש שוב ושוב בתירוץ השגרתי — אנחנו עוסקים בספורט, לא בפוליטיקה; הפוליטיקאים התנהגו כמו פוליטיקאים — שני הסנאטורים הדמוקרטים של ניו ג'רזי, קורי בוקר ובוב מננדז, אמרו שיש להעביר את הטורניר רק אם יישאר בתחומי המדינה כדי לא לפגוע בפרנסת המקומיים; והשחקניות? כרבים בימים אלה, הן פשוט יישרו קו.

"אני לא מכירה אדם שלא אמר דבר שעליו התחרט", תירצה כריסטי קר, אלופת ארה"ב ב–2007, וציינה את תמיכתו של טראמפ בעשור שעבר בגולף הנשים כאשר המשחק הזדקק לזה, לרבות אירוח טורניר בפאלם ביץ' בעל סך פרסים גבוה. "איש לא מתייחס לסבב הנשים טוב יותר מדונלד", הוסיפה במשפט שכאילו יצא מפיו של הנשיא. השחקנית נטלי גולביס, שדיברה בשבחו בכנס בחירות רפובליקאי, סיפרה איך ייעץ לה במשך השנים כיצד להילחם למען פרסים זהים לאלה שמקבלים הגברים. לקסי תומפסון, שחקנית נוספת, כבר הצטרפה לרשימת הגולפאים ששיחקו עמו מאז שנבחר.

בקיץ 2015 התייצב טראמפ באחד ממועדוניו בסקוטלנד בזמן שאירח את אליפות בריטניה לנשים, וניצל את האירוע לקידום הקמפיין שלו. כמה ימים אחרי שהתבטא בגנות מהגרים ממקסיקו, והבטיח לבנות חומה בגבול, על המסלול שנושא את שמו שיחקה ליזט סאלאס האמריקאית, בת למהגרים ממקסיקו. התקשורת לא נתנה לה מנוחה. בדיעבד, היא טוענת, ביצועיה בטורניר הושפעו מהמהומה. למרות זאת, לקראת אליפות ארה"ב השנה התעקשה סאלאס: "קיבלתי בקשות לא לשחק בגלל מה שאמר, אבל עבורי זה טורניר גולף, לא משנה מי מארח אותו או איזה שם מופיע עליו".

לשלוח מסר ברור לנשים ולבעלי נכויות

מחבטי הגולף של טראמפ
מחבטי הגולף של טראמפצילום: Sarina Carlo/אי־פי

סאלאס, כמובן, לא צריכה לשלם מחיר ולוותר על תחרות. האחריות בעניין נופלת על רשויות הענף, והן שסופגות את מרב האש. "אם ב–PGA רוצים להישאר רלוונטיים לדור צעיר יותר של גולפאים, עליהם לבחון את החלטתם", אמרה שונה תומאס, ממייסדות Ultraviolet, ארגון שהוקם כדי להילחם בסקסיזם ולהרחיב את זכויות הנשים, ואחראי להפגנות נגד קיום טורנירים במועדונים של טראמפ. "זו הזדמנות לשלוח מסר ברור לנשים, לבעלי נכויות, שהם ניצבים בצד הנכון של הכללת הכל. הנשים שמשחקות גולף לא צריכות להיאלץ לבנות את המותג של טראמפ בשום צורה".

יש הטוענים כי לבניית המותג הזה נרתמים גם תפקידו ומגוריו הנוכחיים. בתקופה שקדמה לאליפות ה-PGA לוותיקים, שהתקיימה במאי במועדון שלו בוושינגטון, ביקר טראמפ במקום שש פעמים, לפי "ניו יורק טיימס", בזמן שבו שווקו כרטיסים לאירוע. בימים שקדמו לתחרות הוא אמנם שהה בחו"ל, אך דאג לארגן לשחקנים סיור פרטי בבית הלבן. "הנשיא ביקש שנעשה השבוע משהו למען שחקני המועדון", צוטט אנדרו ג'וליאני מהבית הלבן. מחוקקים העלו בחודשים האחרונים חשדות לגבי התועלת התדמיתית והכספית הצפויה לטראמפ לנוכח נשיאותו. זה בטח לא מזיק להעניק צ'ופרים כאלה לחברים במועדוני הגולף שלו, שמשלמים לעתים עשרות ומאות אלפי דולרים עבורם חברותם.

בזמן קמפיין הבחירות זכה טראמפ בתמיכתם הפומבית של מעט ספורטאים. אחד מהם היה ג'ון דיילי, פעם כישרון גדול בגולף, שאיבד את דרכו. השניים, טוען דיילי, חברים מאז שיחקו יחד ב–1992. בתחילת מאי, כשדיילי זכה בטורניר ותיקים — תוארו הראשון זה 13 שנה — הוא מיהר להביע תמיכה בנשיא לנוכח הפגנות שהתקיימו בזמן התחרות. "הוא עושה חתיכת עבודה, אני אוהב את מה שהוא עושה עבור המדינה שלנו", אמר דיילי, וכרפובליקאי קלאסי הוסיף: "מה שבאמת צריך להדאיג אותנו זה מה שהילרי וביל עשו כל השנים האלה". טראמפ מיהר לברך אותו בציוץ בטוויטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker