הסוד, הרובוט שיחסל את נסראללה ורעידת האדמה: "איוב קרא מדבר - ואללה יוסתור"

האמירות השנויות במחלוקת של ח"כ איוב קרא בשנים האחרונות לא הרתיעו את ראש הממשלה מלמנותו למחליפו כשר התקשורת ■ אבל מעבר להתבטאויות הבעייתיות, אנשים שעבדו עמו מספרים על אדם שיעשה הכל כדי לקחת קרדיט, לעשות כותרות ולרצות את שולחיו ■ קרא: "רכילות המגיעה מבעלי אינטרס"

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו ואיוב קרא, במליאת הכנסתצילום: יצחק הררי / דוברות
שוקי שדה

נדמה שגם תסריטאים של סדרות פוליטיות־קומיות היו סבורים שדמות כמו איוב קרא, שמונה השבוע לשר התקשורת, היא מוגזמת. הרי הוא מחזיק ברזומה של דברי שטות שמסבכים את ישראל בעולם, מתחנף בגלוי לראש הממשלה ולרעייתו ("אין עוד אחת כמוה", אמר לפני כמה חודשים ל–Markerweek) ומרבה בנסיעות לחו"ל (כפי שמעיד חשבון הטוויטר שלו מהשנה האחרונה) בלי להביא תוצאות משמעותיות לממשלה או למדינה.

"ממה שאני התרשמתי, אין הבדל גדול בין הדימוי הציבורי של קרא לבין מי שהוא באמת", אומר אדם שעבד עם קרא בשנים האחרונות. "הוא מעריך מאוד את עצמו, באופן לא פרופורציונלי. חשוב לו מאוד לקדם את עצמו ציבורית גם במחיר של עשיית הדבר הנכון. אם הוא חושב שזה יקדם אותו, הוא לא אדם שעומד במלה שלו".

נראה שהרצון להתפרסם ולהיות בתקשורת הם הדלק החזק ביותר שמניע את קרא לאורך השנים. "הוא מסוג האנשים שאוהבים שבבוקר ובערב התקשורת תכתוב עליהם ותראיין אותם", אומר מנדי ספיר, שהיה ראש לשכתו ב–2009–2013. "לכן רוב המאמצים בעבודה שלו הוקדשו לאיך הוא ייכנס לתקשורת. לעתים זה עבד נגדו. כשאתה מביא לעיתונאים סיפור, ואז מתברר שהוא מצוץ מהאצבע, אז מתחילים להירתע ממך". עיתונאי בכיר מוסיף: "הוא היה לוקח קרדיטים על דברים שלא קשורים אליו".

חוץ מבנימין נתניהו וצחי הנגבי, קרא הוא הח"כ הוותיק בליכוד. הוא נבחר לראשונה לכנסת ב–1999 ומאז הוא שם, מלבד שתי קדנציות (2006–2009, 2013–2015). למרות זאת, רק בסוף ינואר השנה מונה לראשונה על ידי ראש הממשלה נתניהו לתפקיד שר — שר בלי תיק. עד אז נאלץ קרא להסתפק בתפקיד סגן שר, דבר שמנע ממנו השתתפות בישיבות הממשלה. ובכל זאת, מדי שבוע היה מגיע קרא מביתו שבדלית אל־כרמל אל משרד ראש הממשלה בירושלים. "זה לא דבר פשוט להגיע ביום ראשון ב–9:30 לירושלים. אבל הוא לא היה מוותר. כל הזמן היה בא לישיבות", אומר מקור ממשלתי. "הוא היה מגיע ולוחץ ידיים לביבי רק כדי להראות את עצמו בלשכת ראש הממשלה. אחרי זה הוא היה יושב בחוץ יחד עם כל עוזרי השרים. זה נשמע משפיל? כן, אבל הוא רצה כנראה להתקרב לשכינה".

קרא, 62, פעיל בליכוד כבר מסוף שנות ה–80. ב–1996 הוצג ברשימת הליכוד בכנסת בפעם הראשונה, אך נותר בחוץ. ב–2009–2013 היה סגן שר במשרד לנגב וגליל ובמשרד לשיתוף פעולה אזורי. לאחר בחירות 2015 מונה לסגן שר במשרד ראש הממשלה, האחראי על המשרד לשיתוף פעולה אזורי. בכל השנים שמו של קרא היה ידוע בחוגים פוליטיים, אך הוא נותר אלמוני יחסית לציבור. בשנתיים האחרונות נהפך למוכר קצת יותר בשל סדרה של אמירות מעוררות מחלוקת שהעלו אותו לכותרות.

בין היתר אמר קרא, במהלך ביקור בוותיקן, שרעידת אדמה שהתרחשה באיטליה קרתה בגלל שארגון אונסק"ו לא הכיר בזיקה של היהדות להר הבית ולכותל המערבי, דברים שזכו להתנערות רשמית של משרד החוץ. באירוע "שבתרבות" בבאר שבע סיפר על רובוט מיוחד שיכול לחסל את חסן נסראללה או אנשי חמאס מתחת למנהרות ולחזור בשלום. והיו גם אמירות אחרות, שחלפו מתחת לרדאר. למשל, ב–2012 טען שהדרוזים היו בעבר חלק מבני ישראל. "אנחנו (הדרוזים) שניים וחצי שבטים שהלכו לאיבוד", אמר בראיון לערוץ 2. כאשר מונה לשר בלי תיק אמר שהוא מתכוון לשחוט 68 כבשים לכבוד המאורע, דבר שעורר ביקורת ציבורית מצד ארגונים התומכים בזכויות בעלי חיים — והוא חזר בו מכוונתו.

בקדנציה הראשונה שלו בכנסת ב–1999, היה קרא יו"ר הוועדה המיוחדת לבעיית העובדים הזרים, ובמקביל כיהן כסגן יו"ר הכנסת. בקדנציה שלאחר מכן היה יו"ר הוועדה המיוחדת למאבק בסמים ובאלכוהול וחבר בוועדות שונות. במסגרת זו, יזם הצעת חוק שלפיה חל איסור על מכירת סיגריות מתחת גיל 18, איסור שקיים עד היום בספר החוקים. החל ב–2009 ואילך, קרא צבר לא מעט קילומטראז' במשרד לשיתוף פעולה אזורי, שם בא לידי ביטוי יתרונו היחסי, גם בזכות ידיעת השפה הערבית. לדוגמה, הוא הצליח לייסד ערוץ קשר ישיר עם ראש ממשלת ירדן, שאותו הכיר עוד כשזה עמד בראש הרשות לאזור הכלכלי המיוחד שליד עקבה.

לדברי עדי אשכנזי, ראש אגף במשרד לשיתוף פעולה אזורי עד לפני כמה חודשים, קרא הצליח בתפקיד בעיקר ביצירת קשרים חמים ובלתי פורמליים עם גורמים מדיניים במזרח התיכון, בין היתר בירדן, ופעל לקידום שני פרויקטים — תעלת הימים והקמת אזור תעשייה משותף לישראל ולירדן בעמק בית שאן. "הוא ידע ליצור יחס חם בשיחות שהתנהלו בערבית ונתנו הרגשה חמה ולא פורמלית. יש לו יכולת לשבור את הקרח", אומר אשכנזי. "לצערי, את הכותרות הוא קיבל על הדברים השטותיים יותר, כמו רובוטים ואונסק"ו".

השר לשעבר סילבן שלום חותם עם נציגי ירדן על ההסכם להקמת תעלת הימים, ב-2015צילום: חיים צח / לע"מ

לדברי אשכנזי, האמירות האלה גרמו לו מבוכה באופן אישי, מכיוון שהוא זוהה עם המשרד. "הייתי שומר עליו מכל משמר, שלא ידבר שטויות", הוא אומר. "כשהיינו נוסעים לחו"ל הייתי אתו המון. החום הזה שהוא מקרין הוא לפעמים חום מסוכן, כי לא חושבים הרבה. מדברים, ואז הוא אומר מה שהוא אומר ואללה יוסתור".

"התחושה היא שהוא כל הזמן צריך בייביסיטר, כדי למנוע מבוכות", מוסיף גורם אחר שהכיר את קרא במשרד לפיתוח אזורי. "הוא גם לא ממש מכיר את המגבלות שלו. אחת מהן היא השפה האנגלית. באירועים בינלאומיים הצוות שלו השתדל להכין לו טקסטים מראש. היו פעמים שהוא התעקש לאלתר וסטה מהטקסט שהוכן לו. בפעמים האלה זה היה מביך מאוד, כי האנגלית שלו היא ברמה נמוכה מאוד".

המבוכה על רעידת האדמה באיטליה היא לא האירוע היחיד שבו אמירות של קרא גרמו נזק במישור הבינלאומי, שריפות שאחר כך אנשי משרד החוץ עמלו לא מעט שעות כדי לכבות. במסגרת תפקידו במשרד לפיתוח אזורי, קרא היה נפגש עם דיפלומטיים וגורמים בינלאומיים. לדברי מקור שעבד עם המשרד, "לקרא אין באמת כישורים דיפלומטיים. מבחינתו אם הוא נפגש עם מישהו, שגריר, שר זר או פקיד בכיר בינלאומי, כל מה שקורה בחדר זה חומר פתוח, והוא יכול לנצל זאת ולפרסם את זה. היו פעמים שהוא פירסם דברים מתוך שיחות, שחלקם לא נאמרו בפגישה וחלקם מתוך כוונה שיישארו בתוך החדר, אבל הוא עשה את זה באופן עצמאי. חטפנו על זה לא פעם".

אותו גורם מציין שלושה מקרים לפחות שבהם קרא פירסם דברים מפגישות שערך, באופן שהיה מנוגד לסיכום עם בני שיחו בסיום הפגישה. הוא אף חרג מהפרוטוקול הדיפלומטי כאשר פירסם דברים שנאמרו על ידי הצד השני בפגישה סגורה. הדברים קרו בפגישות עם שגרירי ארה"ב בישראל ובירדן, ועם נציגים משווייץ ומיפן.

איוב קראצילום: אמיל סלמן

"ההנאה זה לעשות טוב לחברים, בטח כשהם משפיעים על עתידך"

מקרים של התנהלות בעייתית התגלו לאורך כל הקריירה של קרא בספסלים האחוריים של הכנסת. אחד החמורים שבהם התרחש ב–2012–2013 דווקא באקדמיה, כאשר למד תואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטת תל אביב, ונתפס בין היתר, בהעתקת עבודה בקורס "אתגרי משילות". 80% מהציון של הקורס הורכב מעבודה שבה נדרשו הסטודנטים להציג יוזמה לשינוי מדיניות. העבודה שהגיש קרא היתה בנושא מרכזי תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות והיתה מוכרת מאוד למרצה, ד"ר גל אלון. כשבדק את הדברים, הוא מצא שיש בעבודה של קרא פסקאות שלמות שמועתקות מנייר מדיניות של קבוצת מחקר בארגון הג'וינט שנכתב ב–2011 בהובלת מנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, רענן דינור, ושבה היה חבר אלון עצמו.

למרות המעשה החמור שהוצג לאוניברסיטה באופן מפורט, עונשו של קרא היה קל יחסית — לעבור את הקורס בשנית. לפני שנתיים חשפה טלי חרותי־סובר ב–TheMarker שבקורס נוסף באותה תוכנית חתם קרא על עבודה, על אף שהוא לא כתב אותה. קרא לא הכחיש זאת כשנשאל על ידי המרצים — וגם הפעם היה העונש סלחני, והח"כ נאלץ לעבור את הקורס בשנית.

העבר של קרא בליכוד כולל מקרים של ערבוב בין אינטרסים פרטיים־מסחריים לבין האינטרס הציבורי. לדוגמה, ב–2003–2004 קידם תיקון לחוק הרשות השנייה, שלפיה תחנות רדיו אזוריות יורשו להציב משדרים גם מחוץ לשטחי הזיכיון שלהן, דבר שיגביר את פוטנציאל ההאזנה אליהן. ואולם חלק מבעלי תחנות האזוריות היו חברי מרכז בכירים ומקושרים בליכוד.

ב–2004, בתוכנית "בולדוזר" בהנחיית מיקי רוזנטל, כיום ח"כ במחנה הציוני, לא התבייש קרא בקשר הפוליטי של היוזמה ואמר: "קודם כל זה לשרת אותם (אנשי ליכוד). אתה בסך הכל איש ציבור...ההנאה שלך זה לרצות חברים ולעשות להם טוב. על אחת כמה וכמה כשמדובר בבן אדם המשפיע על העתיד הפוליטי שלך".

מקרה אחר קשור לתושב הכפר עין מאהל, חארת' אבו ליל, שעתר ב–2002 לבית הדין לעבודה בנצרת בטענה שמוחמד חביב־אללה, שזכה במכרז לניהול בית ספר היסודי בכפר, נבחר בזכות קשריו הפוליטיים בליכוד. אבו ליל זכה בעתירה והמינוי בוטל. במשפט הוצגה קלטת וידיאו של אירוע פומבי שבה השתתפו בכירים בליכוד, בהם קרא, שהיה אז ח"כ. לפי פסק הדין, קרא אמר בקלטת, בין היתר: "הצלחנו להכניס אנשים שלנו לתפקידים במיוחד במשרד החינוך וגם במשרדים אחרים, וזה בעזרת שרת החינוך, לימור לבנת, והעוזר שלה ח'יר נבואני...מוחמד (חביב־אללה; ש"ש) נבחר בזכות הכישורים שלו ולא מפני שהוא ליכודניק. המועמדים האחרים דיברו אתי על מאות חברים שיפקדו לליכוד אם יזכו בתפקיד...כל אחד שאפשר — נקדם אותו, נעשה את זה ברצון...כשזה תלוי בנו נעשה לכל אחד את העבודה. כולם יירתעו מלהתעסק אתנו. השגנו תפקידים, מה שאפשר, לכולם".

התנהלות בעייתית נוספת של קרא היתה בנוגע לחברה שהקים לפני שנבחר לכנסת — חברת שירותי כוח אדם בתחום שמירה וניקיון א.א. אוצר וביטחון. ב–1999 העביר קרא את החברה לידיה של אישה בשם מרב סוויסה, שככל הנראה היתה מקורבת אליו. כעבור כמה שנים, כשקרא עדיין היה ח"כ, החברה נקלעה לקשיים וחובות לספקים, היו שני אנשי עסקים — קובי לוי ומחמוד עקל — שהתעניינו בחברה. קרא, שעוד היתה לו ערבות אישית לחובות החברה בסך 3 מיליון שקל, ביקש במסגרת המשא ומתן עם השניים לצמצם את גובה הערבות או לבטל אותה כליל. אלא שבשלב מסוים התגלע סכסוך בין הצדדים. עקל ולוי טענו שקרא וסוויסה לא הציגו בפניהם את מצבה האמיתי של החברה — והיותה בקשיים הרבה יותר גדולים משהוצג להם. קרא, מצדו, טען שהשניים התחמקו מהתחייבות כספיות שעליהם חתמו וגם טען שמלבד הערבות, לא היה לו כל קשר לחברה. ב–2010 נדחו התביעות ההדדיות של שני הצדדים. בית המשפט קבע שקרא אכן לא הציג בפני התובעים את קשיי הנזילות וחובות החברה בהיקפים שהיו בפועל, אך הדברים לא עלו לכדי הצגת מצג שווא, גם כי על התובעים היתה מוטלת החובה לבדוק את מצב החברה. כמו כן, בית המשפט קבע שבניגוד להצהרתו של קרא, סוויסה החזיקה עבורו את החברה בנאמנות, בין היתר, על סמך אמירתה של סוויסה ללוי ועקל כי "קרא הוא בעל המניות, אני רק מחזיקה אותה בנאמנות".

בבית המשפט הציגו לוי ועקל תמלילי שיחות שלפיהם במסגרת המו"מ בין הצדדים דובר שקרא ישתמש בקשריו כדי להשיג לשניים עבודות בצפון הארץ. "עולה מהראיות שהתובעת (החברה של עקל ולוי; ש"ש) בחרה להתקשר בהסכם עם הנתבעים בשל הרצון להרחיב את היקף פעולותיה של התובעת לצפון ובשל אישיותו הפוליטית של הנתבע, אשר התובעת ומנהליה סברו כי ישתתף בגיוס לקוחות ובאופן שירחיב את פעולותיה. בדברי הנתבע (קרא; ש"ש) בתמליל שהוצג, עולה כי אף לאחר שנבעו בקיעים בהתקשרות שבין הצדדים, המשיך הנתבע להצהיר על אפשרותו להעמיד לקוחות לטובת חברת אספקה וביטחון בע"מ ולטובת התובעת". באותו תמליל אמר קרא לעקל ולוי כי "אני מקסימום אעזור לכם בעבודות ואפתח לכם שערים בכל מקום שתרצו".

תוכנית ההתנתקות. "התחושה היא שקרא כל הזמן צריך בייביסיטר"צילום: לימור אדרי

"חבל ששר עושה כותרות על נושא שמוטב לטפל בו בפרופיל נמוך"

עד 2009 היו בבעלות קרא, המתגורר בדלית אל־כרמל, חמישה דונמים באזור תעשייה הנמצא בכניסה המערבית של היישוב הסמוך עספיא. בשנה זו העביר, ללא תמורה, את השטח לחברה שבבעלות אשתו, ובמשך השנים פעלו מיזמים מסחריים שונים בשטח. לדברי גורם הבקי בנושא, בשלב מסוים התעניין קרא באפשרות להקים על השטח בית אבות. עם קשר או בלי, נפגש קרא ב–2011 עם מיליונר גרמני, בעלים של רשת בינלאומית גדולה של בתי אבות, בשם אולריך מרסי, באחוזתו באי בים הבלטי. הפגישה נחשפה בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, שם התברר כי במהלך הביקור הציע קרא למרסי סיוע בעסקיו הפרטיים באפריקה ואף הציעו לו הצטרף אליו לביקור בניגריה. קרא סירב לומר ל"עובדה" מדוע נפגש עם אותו מיליונר ומה הקשר בין הפגישה לבין תפקידו הציבורי של קרא כסגן שר במשרד הנגב והגליל. לשאלתנו השבוע, אם יש קשר בין הפגישה לבין ההתעניינות של קרא בהקמת בית אבות בעספיא, סירב קרא להשיב.

השטח בעספיא עלה גם במהלך פגישה שערך קרא בסוף 2009 עם נציגי חברי סאנדיי אנרג'י, העוסקת בהתקנת פאנלים סולאריים. הפגישה עסקה באפשרות להתקנת פאנלים סולאריים בכפרים בלתי מוכרים בנגב. יוזמה זו לא יצאה בסופו של דבר לדרך, אך מקור הבקי בפרטי הפגישה מציין שבמהלכה קרא לא היסס להתעניין באפשרות להתקין פאנלים סולאריים גם בשטח שבבעלותו בעספיא. מבחינה קונקרטית, דבר לא יצא מהפגישה הזו.

בשנים האחרונות הצליח קרא לקבל כותרות גם בשל שורה של פרשות חשאיות. הבולטת שבהן היא פרשת המשפט של צעיר, בן לאב ישראלי, שעומד כיום למשפט במדינה ערבית לאחר שירה למוות בנהג מונית. קרא פירסם את הסיפור בפייסבוק, וננזף על כך על ידי הצנזורה, היות שהעניין היה אמור להישאר חשאי. בפרסום קרא הוסיף לא מעט פרטים שהתברר כי לא היו נכונים. בשבת האחרונה, שעות לפני שקיבל את ההודעה על מינויו לשר התקשורת, אף פירסם קרא שיש התפתחות חיובית והחקירה תיפתח מחדש. ממשרד החוץ נמסר בעניין: "לאור רגישות הנושא, המשרד מבקש שיעסקו בו כמה שפחות בתקשורת, כדי לאפשר משפט הוגן".

המלחמה בסוריהצילום: MAAN AL-SHANAN /AFP

במסגרת אותה פרשה אף ניסה ארגון זק"א לסייע לגייס כסף עבור ייצוגו המשפטי של אותו צעיר. לדברי ראש הארגון, יהודה משי־זהב, "קרא לא באמת מעורב בסיפור הזה. הוא בזמנו עשה מזה הרבה היסטריה, אבל בסופו של דבר זה משפט רגיל. אם הייתי יודע אז מה שאני יודע היום, לא הייתי נכנס לזה", הוא אומר. "חבל מאוד ששר בממשלה עושה כותרות על נושא שמוטב לטפל בו בפרופיל נמוך", אומר על כך בכיר באחד ממשרדי הממשלה המכיר את פרטי המקרה.

עוד מקרה שבו ניסה קרא לנכס לעצמו קרדיט הוא העלאת יהודי תימן. לפני כשנה הסתיים מבצע שבו עלו לישראל כ–50 יהודים מתימן, וברשותם ספר תורה עתיק. היה זה מבצע חשאי שהתנהל במשך כמה חודשים, תחת איפול הצנזורה. לאחר שהדברים התפרסמו, האשים ח"כ משולם נהרי מש"ס את קרא על כך שניסה להפיץ ידיעות על מבצע העלייה, ובכך פגע באנשים שסייעו למבצע וביהודים שנשארו בתימן. קרא טען בתגובה שזו אשמת הסוכנות היהודית, הגוף שניהל את המבצע. גורמים בסוכנות דחו השבוע את טענתו של קרא. בכל מקרה, קרא דאג להיות מצולם בשדה התעופה כאשר הגיעו העולים מתימן. "בסיפור של תימן קרא לקח על עצמו קרדיט לא שלו. הוא ידע לדחוף את עצמו למקומות האלה", אומר ספיר.

קרא אף טען כמה פעמים בשנים האחרונות שיש לו קשרים טובים עם האופוזיציה בסוריה ושקיים באירופה פגישות עם נציגי מטעמה. ואולם לטענת אנשים הבקיאים בנושא, הטענה לא נכונה. אם יש בה גרעין של אמת, הרי שהיא מוגזמת באופן שקרא מציג אותה.

"זה נכון שקרא נפגש עם כל מיני סורים שהם חלק מהאופוזיציה הסורית, השאלה היא מי האנשים האלה ואת מי הם מייצגים", אומרת אליזבט צורקוב, פעילת זכויות אדם מארגון הפורום האזורי, שמלווה כבר כמה שנים את המשבר בסוריה. "זה לא נכון שקרא בקשר עם אנשים משמעותיים, לפחות לא בכל הנוגע לקשרים פומביים. כל מיני אנשים שהוא הזכיר בפומבי שנפגש עמם הם לא אנשים שמייצגים אף אחד, הם גם לא אנשים שסורים רבים מכירים אותם. הסורי היחיד בעל השפעה בשטח שהתראיין לישראלי הוא הדובר של צבא האסלאם, והוא נאלץ להתפטר מתפקידו לאחר שאני ראיינתי אותו. זה קרה רק מפני שאני ישראלית. זה רק ממחיש עד כמה הנושא של שיח עם ישראלי הוא טאבו מוחלט אצל הסורים".

יהודים מתימן שעלו ארצה אשתקדצילום: אריאל די פורטו / ה

"במינוי של קרא — נתניהו בעצם משפיל את הדרוזים"

קרא הוא אישיות שנויה במחלוקת, בלשון המעטה, בעד הדרוזית, שאותה לכאורה הוא מייצג. לא כולם אוהבים את מעורבותו בנושא המלחמה בסוריה, נושא שנוי במחלוקת ובעייתי בתוך העדה, וגם בשל העמדות הקיצוניות שהוא מבטא. כבר שנים שקרא הוא יקיר האגף הקיצוני בליכוד. בזמן ביצוע תוכנית התנתקות, למשל, הוא ישב יחד עם המפונים בגוף קטיף והתנגד לפינוי.

"הוא ממש קיצוני", אומר מקור בליכוד. "זה שהוא נבחר כל פעם זה נובע מהשיטה בליכוד. מועמדים מובילים מסמנים לבחור אותו כדי לחסום מועמדים מובילים אחרים. הוא נבנה מזה וגם יש לו בסיס חזק אצל המתנחלים. קרא הוא אחד שהבין במהלך השנים את השיטה — גם בתוך הליכוד וגם איך לקבל בולטות בתקשורת".

"בתוך העדה הדרוזית יש שני מחנות — אחד אתו ואחד נגדו", אומר העיתונאי הדרוזי כמאל עדואן. "אלה שמתנגדים לו טוענים שהוא אמנם במשבצת המיעוטים בליכוד, אבל נבחר על ידי הפלג הקיצוני שם ולא מקבל הרבה קולות אצל הדרוזים. הוא שנוי במחלוקת גם בשל אמירותיו, בוודאי האמירה על כך שהדרוזים הם שבט אבוד של בני ישראל. אבל אני מעריך שאחרי המינוי שלו לשר התקשורת החברה הדרוזית תתלכד מאחוריו".

קרא מעורר גם ביקורת בתוך העדה בשל שינוי שיזם ב–2008 בחוקת הליכוד, לפני בחירות 2009. לפי סעיף 19 בחוקה, מועמד במגזר המיעוטים יכול להיבחר שוב במשבצת זו גם אם היה בעבר ח"כ, בניגוד לכל המועמדים האחרים המגיעים מהמחוזות. דבר זה מעורר תרעומת בקרב מתחריו הדרוזים, הטוענים לחוסר הוגנות ולהליך לא שוויוני. פטין מולא, שהתמודד מול קרא בפריימריס הקודמים בליכוד והפסיד, כבר פנה בעניין ליו"ר המרכז, השר חיים כץ, בדרישה לבטל את הסעיף ולהשוות את משבצת המיעוטים לאלה של המחוזות. אם הדרישה אכן תתקבל, הרי שקרא יצטרך לעבוד קשה הרבה יותר כדי להיבחר לכנסת ברשימה הארצית.

השבוע היה קשה למצוא אנשים בעדה הדרוזית שתוקפים בפומבי את קרא, בוודאי לעומת הביקורת החריפה שספג מינויו לשר התקשורת. מנגד, הח"כ לשעבר מהליכוד אסעד אסעד, מתח בשיחה עם Markerweek ביקורת חריפה על מינויו של קרא. "במינוי של קרא נתניהו בעצם משפיל את הדרוזים", אומר אסעד. "נתניהו לא מעריך אותו בכלל, אבל משתמש בו כדחליל במשרד התקשורת אחרי ששרים אחרים לא הסכימו להתמנות לתפקיד. קרא לא מייצג את הדרוזים והם לא בחרו בו. הוא מייצג את הימין הקיצוני בשטחים. העמדות שלו לא מייצגת את עמדת המכובדים הדרוזים ויש כפרים דרוזיים שהוא לא מעז להיכנס אליהם בכלל. זה מצער שבעדה הדרוזית יש אנשים שהגיעו לרמות הכי גבוהות, בצבא ובמקומות אחרים, ובא אחד כזה שמקשקש שטויות וטוען שהוא מייצג את הדרוזים".

מלשכת השר קרא נמסר: "שר התקשורת מגנה את רצח האופי הנבזי. כתבה זו לא בוחלת בשום דרך או אמצעי להכפיש, לבזות ולרדוף את השר. לצערנו, הכתבה נהפכה לרשות החוקרת, המבצעת והשופטת. הכתבה ממוחזרת מכתבות שנויות במחלוקת שמעולם אף אחד לא באמת טרח לבדוק את אמינותן טרם פרסומן. ההתנהלות מעידה על מגמתיות, רצח אופי ולא פחות מהיסטריה, רכילות מסולפת ושקרית.

"השר מבטיח כי במסגרת תפקידו כשר התקשורת הוא ישרת את כל אזרחי ישראל במקצועיות ובנאמנות. הלחץ של התקשורת מאז כניסת השר מובן וברור. הבקשה לתגובה שהוגשה ללשכתו רק מחזקת את הטענות, כי כמה עיתונאים איבדו מזמן את הגבול בין עיתונות ראויה, עניינית ומבקרת תוך כדי שמירה על חופש הביטוי, לשימוש ציני של התקשורת למסע הכפשות וחיסול נבחרי ציבור. בכתבה לא הוזכרה פעילותו הענפה של השר לטובת הציבור ולא עשייתו הציבורית בזירה הישראלית והבינלאומית במשך 40 שנה. צר לנו כי מתוך כל השירות והעשייה של השר, בחרתם להתייחס לרכילות המגיעה מבעלי אינטרס או מאנשים בעלי עניין לפגוע בשר. כתבה זו לא תשבור את רוחו ועשייתו של השר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker