הנכסים במיליונים, מכונית היגואר, השערוריות - ולמה אף אחד לא יקרא למיקי זוהר "אפס"?

בקדנציה הקצרה שלו בכנסת הצליח ח"כ מיקי זוהר לצבור קילומטראז' של שערוריות ופרסומים מביכים ■ אבל דווקא הדברים שהוא עושה הרחק מעיני התקשורת הם אלה שמעוררים שאלות ■ זוהר: "לשמאל אין הכוח הפוליטי הדרוש כדי לנצח אותנו בקלפי, ולכן אתם בוחרים לנסות לפגוע בשמנו"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהרצילום: אוליבייה פיטוסי

בקצה הצפוני של קרית גת עובדים בימים אלה טרקטורים ודחפורים על הקמת שכונת הענק החדשה כרמי גת. מבעד לאבק הרב אפשר להבחין בשכונת בתים צמודי קרקע, שחלקם יהיו מוכנים בקרוב לאכלוס. גם רבי הקומות מתחילים לטפס לשמים ולשנות את קו הרקיע של העיר הדרומית.

זה המקום שבו נבנה בימים אלה ביתו הפרטי של ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, שזכה לפני שלוש שנים במכרז בנה ביתך של רשות מקרקעי ישראל. לפני שנבחר לכנסת היה זוהר חבר מועצה וסגן ראש העיר קרית גת, ומלבד זאת עסק בנדל"ן. אחד הפרויקטים שלו, כפי שנחשף כאן לראשונה, היה בכרמי גת. הוא קנה שם מגרשים מאנשים שזכו במכרזי בנה ביתך, ובסך הכל היו בבעלותו חמש יחידות דיור, כפי שמאשרים מקורביו. בשלב מסוים נוצר קשר עם שלושה בעלי יחידות דיור לצורך קבלת הצעות מחיר מקבלנים שיבנו את הבתים. כיום חמשת הבתים האלה נמצאים בבעלות פרטית של אשתו של זוהר, ימית, שעוסקת בתיווך נדל"ן בקרית גת. רק בשבוע שעבר, לדוגמה, היא שוחחה עם רוכשים פוטנציאלים והציעה להם דירה למכירה בכרמי גת: בתים צמודי קרקע בטווח מחירים של 2–2.5 מיליון שקל, וגם דירה בת חמישה חדרים שתהיה מוכנה בעוד שנה וחצי. בשיחות האלה עלו, באופן טבעי, סוגיות כמו הקמת בתי ספר ומוסדות חינוך בשכונה, עניינים חשובים ביותר לזוגות הצעירים הרוכשים דירות במקום.

אחד מתפקידיו של זוהר בכנסת הוא יו"ר הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי. כבר ביומה הראשון של עבודת הוועדה, ב–1 באוגוסט 2016, קיים זוהר דיון תחת הכותרת "אי־היערכות המדינה להרחבת קרית גת". לפי הפרוטוקול, נושא הדיון היה היעדר התשתיות ובעיקר תשתיות חינוך בשכונה החדשה כרמי גת, נושא דחוף מאוד מבחינת העירייה. בישיבה נתן זוהר גילוי נאות על כך שהוא בונה בית בשכונה, אך לא אמר דבר על חמשת הבתים הנוספים שבבעלות אשתו ועל פעילותה כמי שמוכרת דירות בשכונה. כעבור שלושה חודשים התקיים דיון נוסף בווידה, ועוד דיון התקיים במאי. כל שלושת הדיונים עסקו בנושא אחד — הבעיות שצריך לפתור בשכונת כרמי גת. בדיון האחרון בוועדה אמר זוהר שאם יהיה צורך — הוא יקיים עוד דיונים בנושא.

אחד המשתתפים בדיון, פקיד במשרד האוצר, הסביר שהבעיות שעולות בקרית גת קיימות גם במקומות אחרים שחתמו על הסכמי גג עם הממשלה לבניית כמות גדולה של יחידות דיור, ויש ניסיון לטפל בדברים. בזמן עבודתה הקצר של הוועדה, קרית גת היא היישוב היחיד בארץ שזכה לעמוד במרכזם של שלושה דיונים. מועצה אזורית חוף אשקלון קיבלה שני דיונים, ושני אזורים (שכונה בצפת ודרום תל אביב) זכו כל אחד לדיון אחד בוועדה. כל שאר הדיונים בוועדה לא התייחסו למקומות ספציפיים.

"אין כל משמעות למספר הדיונים אלא למהות הדיון", אומר זוהר בתגובה. "הסיבה לכך שקרית גת נדונה בוועדה היא שמדובר בעיר הראשונה שחתמה על הסכם גג, שלצערנו התברר כהסכם גרוע. הדיון נערך לבקשתו של ראש העיר, לאור המצוקות הרבות שנבעו מההסכם שנחתם עם המדינה ובהתאם לפנייה רשמית שלו לקיום דיון בוועדה בראשותי. לא מצאתי עניין ציבורי לעדכן ולפרט על נכסיה הפרטיים של אשתי, ויש לציין שאין זה מחובתי בהתאם להנחיות למניעת ניגוד עניינים, שקובעות שכאשר יש ריבוי אנשים הקשורים בסוגיה מסוימת, אין כל חשש לניגוד עניינים (בכרמי גת נבנות כ–8,000 יחידות דיור). בהתאם להנחיות היועץ המשפטי טיפלתי בעסקי הקודמים עד לסוף ספטמבר 2015, ובתום תקופה זו הסתפקתי בייעוץ לאשתי, כמו כל בן זוג סביר, ולקחתי חלק פעיל בבניית ביתנו הפרטי".

"כדי להתבלט — הכל בעיניו כשר"

ח"כ זוהר בוועדת כספיםצילום: אוליבייה פיטוסי

בחודשים האחרונים עורר זוהר כמה שערוריות שאמנם הפכו את שמו למוכר מאוד יחסית לח"כ חדש, אבל לא בהכרח בצורה חיובית. נקודת ציון משמעותית התרחשה לפני כמה שבועות, אז התעמת זוהר עם לאה גולדין, אמו של החייל הדר גולדין, בדיון שנערך בכנסת להפקת הלקחים מדו"ח המבקר על מבצע צוק איתן. זוהר קטע אותה בטענה שטענותיה מוגזמות, אף שביקשה במפורש שלא ייכנס לדבריה. זוהר התנצל כמה פעמים בראיונות בכלי התקשורת, אך נראה שבהתנהגותו הוא חצה גבולות.

בקדנציה הקצרה שלו בכנסת הצליח זוהר לצבור קילומטראז' של שערוריות ופרסומים מביכים. בפעם הראשונה הוא עלה לתודעה הלאומית בדצמבר 2015 כאשר יזם את חוק השבת, שביקש לקבוע שלא יתקיים מסחר בשבת. באותה תקופה אמר ל–TheMarker כי "תל אביב מתנהלת כמו מדינה בפני עצמה, אנשים לא מבינים את זה, היא לא חלק ממדינת ישראל, היא משהו נפרד לגמרי. זאת עיר שנוגדת את כל מה שקשור לרעיון היהודי במדינה". בהמשך הראיון אמר: "מי שמוותר על הרעיון היהודי פשוט פוגע בצביון של המדינה ומסכן אותה, הוא מסכן את הילדים והצאצאים שלנו. אם נוותר על הרעיון היהודי, הצאצאים שלנו עוד עלולים לחיות במדינה דמוקרטית". הדברים חוללו סערה ציבורית, וזוהר טען שהם הוצאו מהקשרם, אך הקלטה שפורסמה הוכיחה שאלה הדברים שאמר.

לפני כמה חודשים פורסמה בגלי צה"ל קלטת שחשפה עימות חריף בין זוהר ליו"ר הקואליציה דוד ביטן, סביב דיונים על אישור התקציב. זוהר דרש שכספים יועברו למטרות שהוא מבקש, אחרת לא יתמוך בתקציב. "תקשיב, לא מעניין אותי אף אחד, לא ביטן, לא ראש הממשלה, לא הליכוד. אף אחד. זהו, עלה לי עד פה. נטו מיקי זוהר. אני אומר לך, אתם לא מכירים אותי. אתה מאיים עלי? תאיים על נאוה בוקר", אמר זוהר לביטן, והוסיף: "אתה מגיע לי לקרסול של הנעל. אתה לא תגיד לי ליד כולם אפס, אתה לא תגיד לי אפס ואף אחד לא יגיד לי אפס, כיף, איך אני?".

סערה אחרת שעורר זוהר, בסמוך לעימות עם לאה גולדין, התחוללה כאשר התראיין לערוץ i24NEWS ותמך בסיפוח הגדה המערבית, כולל גיוס הפלסטינים לצה"ל (בהמשך הראיון תיקן זוהר את דבריו ואמר שהתכוון לשירות לאומי), אך הבהיר שהמדינה תעניק לפלסטינים מעמד של תושבות בלבד. השבוע טענו מקורביו של זוהר שלתוכנית הזו, שתפורסם בהרחבה בקרוב, יש היתכנות כלכלית משום שפועלים פלסטינים יעבדו בישראל וישלמו ביטוח לאומי, הוצאות הביטחון יפחתו, והעולם (שיקבל את האפליה באזרחות) יסייע כלכלית.

סערות מסוג זה הביאו את זוהר עד מהרה לתוכניות הסאטירה. ב"גב האומה" בערוץ 10 הוא כבר הופיע פעמיים, ו"בארץ נהדרת" הציגו חיקוי שלו. הוא הוצג כטיפש ונלעג, אך מקורביו טוענים שלמרות האמירות האומללות בפומבי — זוהר רחוק מלהיות טיפש.

זוהר הוא אבטיפוס של ח"כ מסוג חדש בליכוד: אנשי העשירייה השנייה והשלישית שהגיעו מהמחוזות, ובפריימריז הבאים יהיו חייבים להיבחר ברשימה הארצית, ולכן הם מוכרחים לשמור על פרופיל תקשורתי גבוה. התנהלותו של זוהר מזכירה מאוד את זו של יו"ר הקואליציה ביטן: שניהם עושים רעש ושערוריות, צמד־חמד שנתפש כנושאי כליו של הליכוד וראש הממשלה נתניהו.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטןצילום: ליאור מזרחי

"כולם יודעים שיש הזיות בליכוד. זוהר הוא לא כזה", אומר מקור בחוגים פוליטיים הבקי בדברים. "זה אולי לא נראה ככה בתקשורת, אבל זוהר הוא בחור ממולח מאוד, וגם מאוזן בדעותיו. לא קיצוני. הוא עושה את מה שהוא עושה, כי הוא מבין את המגרש התקשורתי מצוין ומבין שצריך ללכת לקצוות. הוא עובד בצורה מחושבת מאוד".

אותו מקור מספר שבתקופה שבה זוהר התכוון להעלות את חוק השבת לקריאה טרומית בכנסת, הוסכם בקואליציה ובליכוד שהחוק יירד מסדר היום, ואף סוכם שיימסר שכך הוחלט לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לזוהר בעניין. אלא שזוהר, כך לדברי אותו מקור, השתהה במשך יום־יומיים לפני שהוריד את ההצעה בפועל, ובזמן הזה התראיין לתוכניות אקטואליה שונות שבהן המשיך להציג את עמדתו לגבי החוק כאילו הוא נלחם עליו. "הוא בחור אינטליגנטי", מסביר אותו מקור, "הוא הבין את הדקויות של החוק הזה, איפה יש בו בעיות, אבל בכל זאת ביקש את הזמן לעשות את הסיבוב שלו בתקשורת. ממה שאני התרשמתי, כדי להתבלט — הכל בעיניו כשר. הוא פשוט משחק מאוד פוליטי וציני".

ח"כ מהליכוד מוסיף: "זוהר מבין פוליטיקה היטב, הוא מתוחכם כמו שכל פוליטיקאי צריך להיות מתוחכם. אני לא בטוח שהוא מחפש שערוריות. לדעתי, הוא פשוט עשה טעויות כאשר נכנס לנושאים שהוא לא מבין או מנוסה בהם, כמו התוכנית המדינית שהציג. גם בנושא חוק השבת הוא עשה טעות קשה. אני לא מבין למה הוא נכנס לזה בכלל, הוא לא מרוויח על זה נקודות בליכוד".

טקטיקה אחרת בעבודה של זוהר היא המוכוונות שלו לעבר בוחרי הליכוד, וכדי לעשות זאת הוא מנצל את תפקידו כמרכז הקואליציה בוועדת הכספים. בסוף שנת התקציב 2015, רגע לפני שאושרו הטבות מס ליישובים, זוהר יזם מהלך שבו לארבע רשויות מקומיות נוספות ייתפרו במיוחד, בחקיקה נפרדת, הטבות מס: קרית גת, קרית מלאכי, נצרת עילית ומגדל העמק, ערים שבהן יש רוב למצביעי הליכוד.

"הרעיון הוא הכרת הטוב. הערים האלה בחרו ליכוד וצריך לזכור את זה", הסביר זוהר ל"כלכליסט" את המהלך, אך בסופו של דבר, החקיקה לא יצאה אל הפועל. בעקבות הריב עם ביטן, שנחשף שנה לאחר מכן, הצליח זוהר להוציא מתקציב המדינה 40 מיליון שקל עבור מטרותיו, בין היתר, כספים שיעברו למשרד הנגב והגליל ומטרות אחרות.

השבוע הסבירו מקורביו כי "הסיפור של 'נטו מיקי זוהר' הוא להעביר כספים לאינטרסים הציבוריים של זוהר, לסייע למצביעי הליכוד ששלחו אותו לכנסת. לכן הרוב הלך למשרד הנגב והגליל וגם למטרות של חיזוק יהדות, ארץ ישראל וההתיישבות".

נכסים בסך 20–30 מיליון שקל ומכונית יגואר

בנייה בשכונת כרמי גת. לזוהר ואשתו יש במקום כמה נכסיםצילום: אילן אסייג

זוהר, 37, נולד בקרית גת לאב שהיה בעל סוכנות נדל"ן ובמקביל בעל עיתון מקומי. האב היה פעיל ציבור בליכוד שביקש להיבחר כחבר מועצה, אך בשלב מסוים נפלט מסניף הליכוד והצטרף למפלגת יחד בראשות עזר ויצמן, שאותו הכיר מהליכוד. כשהיה זוהר בן חמש נהרג אביו בתאונת דרכים. אמו, דינה, היא זו שלקחה פיקוד על העסק המשפחתי והתחילה לעבוד כמתווכת. בצבא שירת זוהר כמ"כ וסמל בבסיס הטירונים ניצנים, אך סיים את השירות אחרי שנתיים בלבד הן משום שהתחתן ועמד ליהפך לאב והן בשל אירוע מוחי שעברה אמו. עם שחרורו מהצבא נכנס לעסק המשפחתי ובשנים הבאות עסק בתיווך וייזום בתחום הנדל"ן. במקביל, הספיק לכהן כחבר מועצה וכסגן ראש העיר קרית גת, לנהל ות מועדון כדורסל המקומי ולהיות חבר באיגוד הכדורסל, וגם לסיים תואר ראשון ושני במשפטים.

חלק מהנכסים שהיוו את הבסיס לקריירת הנדל"ן של זוהר נקנו על ידי אמו, מיד לאחר תאונת הדרכים שעבר אביו, מכספי הפיצויים של הביטוח. בחמש השנים שלפני בחירתו לכנסת נוצרה חלוקת עבודה בינו לבין אשתו ימית: הוא עסק בייזום פרויקטים נדל"ניים והיא עבדה כמתווכת דירות ושיווקה פרויקטים.

אנשים שעמם שוחחנו, ובכלל זה ח"כים, ציינו בפנינו שזוהר נוהג לומר שהוא איש עסקים מצליח, שעשה בעבר הרבה כסף. הוא גם חזר על כך בראיונות בתקשורת. לפני הבחירות האחרונות זוהר אף נהג במכונית יגואר בשווי 300 אלף שקל, דבר שחיזק את התדמית הזו.

כל זה מעלה השאלה כמה כסף באמת יש לזוהר. הוא עצמו מסרב להגיד, ומקורביו טוענים שהוא מסר את כל הפרטים בהצהרת ההון למבקר המדינה. בעבר אמר ל–TheMarker שיש ברשותו חמישה בתים, אך לא פירט היכן הם נמצאים. השבוע אישרו מקורביו שיש לאשתו חמישה בתים בכרמי גת, והוסיפו שלחברה שבבעלותה יש עוד נכסים מסחריים בקרית גת. כשהצגנו בפני זוהר הערכה שלפיה סך נכסי המשפחה נע בין 20 ל–30 מיליון שקל, הוא העדיף שלא להגיב.

ב–2008 נבחר זוהר למועצת העיר קרית גת בסיעת יחיד וכעבור חמש שנים נבחר פעם נוספת — הפעם מטעם הליכוד — ומונה לסגן ראש העיר. בשנתיים חצי והראשונות שלו כחבר מועצה היה חשש לניגוד עניינים בפעילותו, משום שבמקביל גם היה חבר בוועדה לתכנון ובנייה. פעיל ציבור בעיר אך פנה בעניין למחוז דרום במשרד הפנים. כמה חודשים לאחר אותה פנייה, ולאחר שהיועץ המשפטי של העירייה הבהיר לו שזה לא מצב תקין, זוהר התפטר מתפקידו. כעבור כמה שנים, בסוף 2014, זוהר היה אחד מחברי המועצה שהצביע בעד פטור מהיטל השבחה לחברת אפיק הירדן, שבנתה את אפיקי סמדר, פרויקט פינוי־בינוי ענק בקרית גת, שבו נבנו כ–460 דירות חדשות במקום כ–50 שיפונו. כעבור שנתיים מונתה אשתו ימית לאחת מנשות השיווק של הפרויקט במסגרת פעילותה כמתווכת, אך כעבור חודשיים עזבה את התפקיד. בסופו של דבר, משרד הפנים לא אישר את ביטול היטל ההשבחה.

"מדובר בטענות ממוחזרות שנבדקו עשרות פעמים", אומר זוהר בתגובה. "מעולם לא פעלתי בניגוד עניינים בשום צורה וברגע שהובהר לי ה'חשש', התפטרתי מיד. לצערי הרב, 'שכחתם' לציין שההצבעה על היטל ההשבחה הועברה ברוב עצום תחת משמעת קואליציונית, כאשר לקול שלי אין כל משמעות פוליטית. לדאבוני הרב, גם 'שכחתם' לציין שהצבעה זו לא אושרה על ידי משרד הפנים, ולכן לא קיבלה תוקף מעולם. מכל מקום, ראוי לציין שמעולם לא פגשתי את יוזמי הפרויקט או מי מטעמם, ואין לי היכרות עם מי מהנוגעים בדבר. כשנתיים לאחר ההצבעה המדוברת, אשתי, כמי שנחשבת למובילה בתחום השיווק בקרית גת, קיבלה פנייה מחברת הבנייה לשיווק הפרויקט והסכימה. חודשיים לאחר שהצדדים לא הסתדרו, נפרדו דרכיהם".

המבקר: "זוהר פעל בניגוד עניינים"

נראה שהדבר הבעייתי ביותר בתקופתו של זוהר כחבר מועצה היה הכספים הרבים שזרמו מקופת עיריית קרית גת לעמותת מועדון הכדורסל קרית גת, שאותו הקים. מיד לאחר שזוהר נבחר לראשות המועצה, קפצו באופן דרמטי התקציבים שהגיעו לקבוצה. זוהר המשיך לעמוד בראש העמותה ובמקביל השתתף בישיבות מועצה שבהן אושרו העברת תקציבים לעמותה.

ב–2010, לדוגמה, העמותה קיבלה רבע מיליון שקל, אחרי שבשנה שקדמה לה כלל לא קיבלה תקציב מהעירייה. ב–2012 קיבלה העמותה 800 אלף שקל, ב–2013 — 1.2 מיליון שקל, וב–2014 — 2.4 מיליון שקל. מעבר לכך, העמותה קיבלה רשות להשתמש באולם ספורט עירוני, כאשר זוהר חותם, כנציג העמותה, על השימוש באולם של העירייה — בזמן שהוא מכהן גם כסגן ראש העיר. זוהר אף השתתף בהצבעה על מינוי מפקחת על התמיכות העירוניות, שמפקחת בין השאר, על התמיכות שהעמותה שלו קיבלה. כמו כן, הוא הצביע בעד העלאת שכר של אחד מחברי העמותה, ששימש כמנהל האולם העירוני. הדברים נחשפו בתחקיר "ידיעות אחרונות" שהתפרסם בסמוך לבחירתו של זוהר לכנסת.

בנובמבר 2016, כאשר זוהר כבר כיהן כח"כ, נמתחה עליו ביקורת בדו"ח מבקר מדינה שעסק בעיריית קרית גת. בדו"ח נקבע שזוהר היה בניגוד עניינים כאשר השתתף בדיונים ובהצבעות במועצת העירייה לגבי תמיכה בעמותות הספורט. מהדו"ח עולה שעד מאי 2014 זוהר השתתף בישיבות אך לא בהצבעות, וימים ספורים בלבד לאחר שהתפטר מתפקידו בעמותה השתתף בהצבעות להעברת תקציבים לעמותת הכדורסל. לפי המבקר, זוהר עדיין היה מצוי בניגוד עניינים בשל הסמיכות להתפטרות. בדו"ח המבקר נכתב על זוהר, שהיה גם מחזיק תיק הספורט בעירייה, כי "היה עליו להימנע ממעורבות בכל נושא הקרוב לתחום הספורט בעיריית קרית גת, לרבות תמיכות והקצבות לעמותות הספורט הנוספות, בתקופה זו שהיה מצוי בה בניגוד עניינים מוסדי, ובעיקר היה עליו להימנע בנסיבות אלה מלקבל את תפקיד הממונה על הספורט בעירייה".

בתגובה אומר זוהר כי "שוב מדובר בטענות ממוחזרות שהתייחסתי אליהן בהרחבה בעבר. עמותת הכדורסל שבראשה עמדתי במשך כעשר שנים קיבלה תמיכות בהתאם להצלחותיה והתקדמותה בליגות השונות, עד לעלייתה לליגה הבכירה בזמן כהונתי. כל תקצוב נעשה בהתאם לצרכים הרלוונטיים של הקבוצה ובהתאם לליגה שבה שיחקה הקבוצה. יתר הדברים שהעלה הכתב משקפים את טענות והערות מבקר המדינה בדו"ח שלו מ–2016. הפקתי חלק מהלקחים והמסקנות ואף קיבלתי חלק מטענותיו".

"זה נראה כאילו אלי עזור מדבר מגרונו של זוהר"

אלי עזורצילום: מוטי קמחי

בשנה שעברה, זוהר התכוון להתפטר מחברותו בכנסת מסיבות שעד היום לא ברורות לחלוטין. בקרבות טוויטר שניהל באחרונה עם חברו לסיעה אורן חזן, רמז האחרון שהסיבות שעמדו מאחורי הכוונה בעייתיות. זוהר, מצדו, דחה את הרמיזות וטען בראיון בערוץ 2 שהדבר קרה לאחר שראה שהעסקים שהשאיר מאחור מקרטעים.

לדבריו מקורביו, אשתו ימית התקשתה להשתלט על העסק, והם החליטו להביא מנהל שימלא את מקומו של זוהר, דבר שיאפשר לו להמשיך לשבת בכנסת. נדבך ברצונו של זוהר להתפטר היה העובדה שלא קיבל את תפקיד יו"ר הקואליציה שבו חשק. ככל הנראה, חלק מהפיצוי שניתן לו היה ראשות הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי.

לכאורה, בוועדה כזו יכול היה זוהר לקדם יוזמות מהפכניות, בעיקר בכל הנוגע להעברת קרקעות ממועצות אזוריות לערי פיתוח סמוכות, סוגיה שפעילים חברתיים בנושא צדק חלוקתי מנסים לדחוף כבר שנים. ואולם עיון בנושאים שבהם עוסקת הוועדה מגלה סוגיות שונות, בלי חוט מקשר של ממש. בכל הנוגע להעברת קרקעות, זוהר הצהיר שיש להעדיף העברת הכנסות על פני שינוי גבולות, בדיון שנגע לכמה ועדות חקירת גבולות שיפוט.

"ממה שאני מתרשם, הוועדה הזו לא ממש מצליחה להרים את הכפפה של הצדק החלוקתי", אומר אחד מחברי הוועדה. "המהלך החשוב ביותר שנעשה עד כה הוא הקמת קרן הארנונה הממשלתית (המאפשרת חלוקה של הכנסות ארנונה ממתקנים ממשלתיים בין רשויות שונות; ש"ש), אך מהלך זה לא היה קשור לעבודת הוועדה, ונעשה בשילוב של חקיקה פרטית ועבודה של משרד האוצר. זוהר היה מעורב בזה כמרכז ועדת הכספים בקואליציה, אבל הבעיה אצלו היא שהוא לא יוזם צעדים מסוג זה. מבחינה זו יש כאן פספוס".

זוהר גם לא התנגד ליוזמה להקמת ארבעה יישובים חדשים במועצה האזורית מרחבים שבדרום, דבר שעלול לפגוע קשות בערי הפיתוח הסמוכות, וטבעי היה לצפות שיעלה לדיון מיוחד בוועדה. בינואר האחרון זוהר אף הפתיע את באי הוועדה בדיון על ועדות קבלה למושבים ולקיבוצים: אפשר היה לצפות שזוהר יציג בדיון עמדה ביקורתית כלפי ועדות הקבלה, אך הוא קבע שאין בעיות בהליכי מיון לוועדות קבלה (לאחר חוק ועדות הקבלה שהתקבל ב–2011), בהסתמך על נתונים שהציגה רשות מקרקעי ישראל לפנייה של תושבים שביקשו להציג השגות על תוצאות הוועדה.

זוהר לא דן לעומק בעמדת האגודה לצדק חלוקתי וארגונים חברתיים אחרים שטענו שיש בעיה בנתונים, משום שאנשים שנדחו על ידי הוועדות מרגישים קושי לערער על כך. לדיון בוועדה הוזמנו אנשים שנדחו על ידי ועדות קבלה, אבל זוהר לא טרח לברר את שמם לפני שקרא להם לדיון והעדיף להצמיד להם שמות תואר לא מחמיאים. "המקופח, מה שמו?", אמר כאשר הזמין את הדובר להזמין את סיפורו האישי מול ועדת הקבלה. בתום הדיון מתח ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) ביקורת על התנהלותו של זוהר. "הוא התבטא בצורה מבזה מאוד כלפי חלק מהאנשים שהשתתפו בדיון", אמר יונה. "זה לא מכבד את הוועדה ולא את הכנסת. לא היה כאן ניסיון התחלתי כנה לבוא ולהתמודד עם הבעיה ולבחון אותה על כל היבטיה".

כעבור כמה שבועות, ביום העוני הבינלאומי, קיימה הוועדה לצדק חלוקתי ושוויון חברתי דיון עם אנשי עמותת לתת. אנשי העמותה מתחו ביקורת חריפה על תפקוד הממשלה, התפתחו חילופי צעקות בין זוהר לבינם, והוא אמר להם: "אתם פופוליסטים ושמאלנים". בעקבות העימות עזבו נציגי העמותה את החדר. הסרטון פורסם בערוץ 10, וגם הוא לא הוסיף כבוד לתדמיתו של זוהר.

"עוד לא ידוע לי על תוצאות של הוועדה הזו", אומרת דפנה פלס, רכזת ארגון המשמר החברתי בכנסת, העוקב אחר פעילות הוועדה. "עם זאת, זה כבר נראה תמוה שזוהר מקדיש כל כך הרבה תשומת לב דווקא לעיר שבה הוא בונה את ביתו, שלאשתו יש בה פעילות עסקית ושעד לא מזמן היה לו שם תפקיד פוליטי. זה גם נראה תמוה שוועדה של צדק חלוקתי גורמת לכך שאנשי ארגון לתת יוצאים מהחדר וקוראת להם שמאלנים, בזמן שאין פה עניין של שמאל וימין".

עמדה תמוהה נוספת של זוהר היא זו שהציג בוועדת הכלכלה נגד הרפורמה בשידורי הספורט, שהיתה אמורה להוזיל את השידורים. הרפורמה היתה אמורה להטיל חובת מכירה על ערוצי ספורט בין פלטפורמות שונות, דבר שהיה מגביר את התחרות מכיוון שהיה מוריד את חסמי המעבר בין פלטפורמות ותיקות לחדשות. זו היתה יוזמה ממשלתית שכבר היתה בחוק ההסדרים האחרון, אך מי שתקע מקלות בגלגלים הם דווקא הצמד ביטן את זוהר, יחד עם ח"כ דודי אמסלם מהליכוד.

בעקבות התנגדות זו הוריד מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, את ההצעה מסדר היום, מה ששירת את האינטרסים של החברות HOT ו–yes. אגב, בעלי yes, שאול אלוביץ', מקורב לראש הממשלה נתניהו, ומי שעוד נהנה מעצירת הרפורמה הוא אלי עזור, בעלי חברת צ'רלטון ועיתון "מעריב", שהתנגד לרפורמה שהוצעה בוועדה.

לדברי ח"כ שנכח בדיונים, העמדה של שלושת הח"כים מהליכוד היתה תמוהה. "זה היה הזוי — ממשלה שנלחמת נגד החוק של עצמה", הוא אומר. "זה נראה כאילו אלי עזור מדבר מגרונו של זוהר". לפני שנה אכן נפגשו זוהר ועזור, אך לדברי מקורבים לזוהר, הפגישה עסקה באופן ייצוגו של זוהר בכלי התקשורת שבבעלות עזור, ולא בסוגיות שקשורות ברגולציה.

ח"כ דודי אמסלםצילום: אמיל סלמן

זוהר: "אמשיך בדרכי הישרה והנכונה למען עם ישראל והליכוד"

בתגובה לכתבה מסר מיקי זוהר: "לגבי קבלת הוועדה לצדק חלוקתי ועצם פעילותה — אכן הייתי מועמד לתפקיד יו"ר הקואליציה, שבו זכה ח"כ דוד ביטן בסופו של דבר. ראוי לציין כי ח"כ ביטן מוכיח מדי יום שבחירתו היתה נכונה וטובה. ביקשתי מראש הממשלה להקים ועדה בכנסת, ואני הוא זה שבחר את אופי הוועדה ואת מהותה, מתוך רצון אמיתי לתקן את הקיפוח וחוסר השוויון עוד מימי עוולות מפא"י ובכך לצמצם את הפערים בחברה הישראלית.

"הוועדה לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי בראשותי קיימה את מספר הדיונים הגדול ביותר מבין כל הוועדות המיוחדות בכנסת ועסקה באינספור נושאים חשובים לצמצום פערים בחברה הישראלית ומניעת קיפוח. לגופן של הטענות, יובהר כי לאור ניסיוני בתחום המוניציפלי כסגן ראש עיר לשעבר אני סבור שיש משמעות גדולה יותר להכנסות מאשר לגבולות, מבלי לגרוע מחשיבות הגבולות. בבדיקה שערכה הוועדה התברר שאכן ועדות הקבלה פועלות באופן סביר מאוד., בניגוד לטענות שהועלו על ידי יוזם הדיון. חשוב לי לציין שהוועדה לא מאפשרת פופוליזם מכל סוג שהוא ולא מאפשרת חופש פעולה לארגוני שמאל שכל מטרתם היא הפלת שלטון הימין בכל מחיר. כיו"ר הוועדה אמשיך לעסוק בנושאים רציניים ומהותיים לחברה הישראלית מבלי לאפשר לגורמים לא אובייקטיביים להפריע לעבודתה הרצינית.

"לגבי ההון: מעולם לא הסתרתי את העובדה שאני אדם אמיד ואין לי עניין להכחיש זאת. באותה נשימה אבהיר כי אין לי עניין לפרט באופן מדויק מה שווי נכסי. מיותר לציין כי הגשתי הצהרת הון מפורטת ליועץ המשפטי של הכנסת כפי שנדרש ממני, והיא תישאר חסויה בהתאם לחוק. בנוגע למכונית שהיתה ברשותי קודם בחירתי לכנסת, אכן החזקתי ביגואר שעליה שילמתי ממיטב כספי, שאותו הרווחתי ביושר ובעבודה קשה. מיום בחירתי לכנסת שיניתי את אורחות חיי ולכן הפסקתי להשתמש במכונית הזאת והיא נמכרה. מאז בחירתי אני משתמש אך ורק במכונית שקיבלתי מהכנסת.

"לגבי חוק השבת: מדובר בשקר מוחלט ותלוש מהמציאות שנועד להציג אותי באור שלילי, כפי שחלק גדול מכלי התקשורת בכלל ו–TheMarker בפרט מנסים לעשות מתחילת כהונתי. הסיקור סביב סוגיית חוק השבת היה מאוד שלילי ולכן טענת הכתב נהפכת למופרכת ומגוחכת עוד יותר. כח"כ פעיל שעוסק במגוון נושאים, לא מעט הצעות חוק עולות על שולחני, אך ברור שלא כולן עושות דרכן לספר החוקים. באשר ל'האשמה' של הכתב כי אני מתנהל באופן מחושב, אני בוחר לקחת זאת כמחמאה.

"לגבי העבודה למען בוחרי הליכוד: אני גאה בעבודתי הנאמנה והבלתי מתפשרת בעבור ציבור שולחי לכנסת. כמובן שרובם הגדול מגיע מהפריפריה ולכן שמחתי לנסות לסייע לרשויות המגיעות מהפריפריה. ברשותכם אגדיל ואעשה בכך שאזכיר למערכת TheMarker שגם במגדל העמק וגם בקרית מלאכי לא גרים רק בוחרי ליכוד, אך כן גרים שם אנשים שבמשך שנים נזנחו על ידי שלטון השמאל, שהייתם ועודכם מחסידיו הגדולים. בכוונתי להמשיך ולנצל את כוחי הפוליטי והפרלמנטרי כדי לעזור לימין למשול באמצעות קידום האג'נדות שבהן אני מאמין, שכולן מושתתות על ערכי הליכוד.

"לגבי שידורי הספורט: עמדתי בכל הנוגע לשידורי הספורט נובעת מתוך אידיאולוגיה ברורה הדוגלת בשוק חופשי. כבר הוכח בעבר שכל התערבות בשוק החופשי מעלה את המחיר אך ורק לצרכן. היכרותי עם אלי עזור אינה רלוונטית כלל לאירוע המדובר, ואין לי כל היכרות ומעולם לא נפגשתי עם שאול אלוביץ' או פטריק דרהי.

"ברצוני להדגיש כי למרות אופייה השלילי של הכתבה, בחרתי להשיב לכל הטענות שהועלו בה ולהפריך את כולן מתוך עמידה על שמי הטוב, עיקרון המנחה אותי לאורך כל שנותי כנבחר ציבור. לצערנו הרב, הליכוד בכלל ואני בפרט זוכים לביקורת מסיבית ולא אובייקטיבית מחלק גדול מכלי התקשורת ומעיתונכם בפרט. אני מניח שזה נובע מהעובדה שאין לכם בשמאל הכוח הפוליטי הדרוש כדי לנצח אותנו בקלפי, ולכן אתם בוחרים לנסות ולפגוע בשמנו מתוך אמונה שכך תצליחו לפגוע בכוחנו הפוליטי. ניכר כי גם במקרה דנן מדובר בכתבה מגמתית וצהובה שנועדה לפגוע בשמי הטוב ובעשייתי הברוכה למען עם ישראל.

"אני בהחלט סבור כי הכתבה נערכה ממניעים אידיאולוגיים אישיים של הכתב ושל העיתון וזאת לאור עמדותי הברורות, שמיותר לציין כי אינן עולות בקנה אחד עם עמדות המערכת שלכם. אני בעד עיתונות חוקרת המביאה לידיעת הציבור אינפורמציה חשובה, אך סולד מעיתונות צהובה ומגמתית שנועדה לנגח אנשי ציבור באופן אישי. האם הורתעתי מכך? לא ולא. בע"ה גם בעתיד אמשיך בדרכי הישרה והנכונה למען עם ישראל והליכוד בפרט ללא חת וללא מורא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker