תיקון חוצות |

המזרקה המבוזבזת של עיריית תל אביב

הבריכה שמתחת למרפסת עיריית תל אביב לא מושכת אליה תושבים גם כשיש בה מים. לפרנסי העיר כדאי לשאוב השראה ממה שעשו לא רחוק משם, בכיכר הבימה

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בריכת המזרקה של כיכר רבין
בריכת המזרקה של כיכר רביןצילום: אייל טואג
מירב מורן
מירב מורן

לפני כחודש פנינו לעיריית תל אביב וביקשנו לברר מה עתיד המזרקה והבריכה הריקה שמתחת לבניין העירייה, בגבול הצפוני של כיכר רבין. בעירייה הסבירו שהבריכה "לא ריקה", כי אם "מרוקנת לרגל אירועי הזיכרון וחג העצמאות המתקיימים בכיכר". הופתענו: היא הרי היתה ריקה עוד קודם, אבל שם התעקשו שהבריכה פעילה וביקשו שנחכה עד אחרי החג. עבר שבוע, עברו שבועיים וגם שלושה, ועד מועד כתיבת שורות אלה — מים אין.

אולי עוד יגיעו, מי יודע, אבל האמת שבכלל לא כדאי להפעיל את הבריכה הזו. אין בה שימוש ולא נוי, באמת חבל על המים. מיקומה באזור הצחיח של כיכר רבין מרחיק קהל, הנוף הנשקף הוא חניון מקורה לכלי רכב, אין מקום נוח לשבת, גם לו היה — צל אין, ולכן בקיץ גם עמידה לא באה בחשבון. כך או כך, יש לה מתחרה חזקה במרחק כמה עשרות מטרים לכיוון דרום — הבריכה האקולוגית באותה כיכר עצמה. ליד הבריכה האקולוגית יש ירק ועצים עבי צמרת ושלל אטרקציות מעוררות עניין ומשמחות לבב: פסל לטפס עליו, דשא להשתולל בו, דגי זהב להאכיל, ברז מים, ולכן היא שוקקת חיים ומבקרים מכל הגילים, כל היממה וסביב עונות השנה.

הוכחה שהבריכה הראשונה מיותרת ניכרת מתצפית על כיסאות שפיזרה העירייה בכיכר בחינם לשימוש הציבור ומותר להזיזם לכל מקום. הם מרוכזים ליד הבריכה האקולוגית, ואיש לא משך אותם מעולם לכיוון המרחב בניחוח אגזוז שליד הבריכה האחרת.

זו לפיכך גרוטאה עירונית מהזן המרגיז — שטח פתוח בלב אזור מבוקש, נדל"ן ציבורי מבוזבז שראוי לשרת אותנו באופן יותר צודק ומועיל.

כיכר הבימה בתל אביבצילום: עופר וקנין

מה אפשר לעשות? למשל, להפוך את השטח שכיום משמש חניון עם בריכה צמודה לשטחי מסחר לחנויות ובתי קפה שיפנו לכיכר. כמובן שלפני שמשחררים מקומות חניה לצורכי בילוי ופנאי חייבים למצוא דיור חלופי ראוי למכוניות, ולכן אף על פי שבתי קפה בכיכר עיר הם שימוש מתבקש, הוא יתגשם רק בטווח רחוק.

בינתיים, עד שידאגו לקורת גג ראויה אחרת למכוניות, כדאי לפחות להציל את הבריכה הזנוחה ולשנות לה תכלית. הנה רעיון למהלך מהיר, אקולוגי וקל לתחזוקה, שניתן ליישם מיד, באפס עלות ומאמץ: במקום מים, למלא את הבריכה בחול. ניסיון כבר יש, והוכיח את עצמו בארגז החול בלב כיכר הבימה הגדוש בפעוטות מהאזור המשכשכים ומתפלשים בו בשמחה כל יום אחר הצהריים. מדוע לא לייצר סביבה דומה להנאת פעוטי השכונות ליד כיכר רבין? למלא את הבריכה בחול ים עד חצי גובה, השוליים ישמשו כספסל להורים ומשגיחים, ואת הצנרת הקיימת לנצל להתקנת ברז מי שתייה שאפשר לצרף להשתובבות בחול. אפילו להצללה יש תשתית — הבריכה צמודה לרחבת מרפסת העירייה המוגבהת, וממנה אפשר למתוח יריעה מודולרית שתגן מפני הקרניים הקופחות בצהרי הקיץ. היא תתקפל בערב, ובלילה תכסה את החול למניעת שימוש לצורכי כלבים וחתולים — קבלן הכיסאות יתפעל בתמורה לעוד שעתיים עבודה ביום.

העירייה יכולה להפיק מהמהלך עוד תועלת שנמצאת רק דרגות ספורות מתחת לרווחת התושב: מיתוג חוף הים התל אביבי. בשנים האחרונות יזמה מחלקת יחסי הציבור של העירייה את אירועי "תל אביב ביץ'" בחו"ל. שטחים בסנטרל פארק במנהטן, בחוצות וינה, ברלין ועוד נהפכו לכמה ימים לחופי ים — פוזר חול, הוצבו שמשיות וכיסאות נוח, וחולקו דליים וכפות חפירה מפלסטיק לילדים. אקט פרסומי לתיירות נעטף באטרקציה זמנית לתושבים, וכולם יצאו נשכרים. חלק מבריכת החול יכול לשמש להמחשת אירוע תל אביב ביץ', ויוצג בפני אורחי העירייה הנוגעים לעניין, אחרי שיתרשמו מהדבר האמיתי הפרוש עד האופק, בקצה השדרה שממערב לכיכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker