האב שמת במפתיע, האח שחזר בתשובה: סיפורה של משפחת חרל"פ

דן חרל"פ: "אם אתה מודד את הכל כפונקציה של כסף, עושר ועוני, אז היה צריך להגיד שאני מצטער. אני לא מודד את הדברים כך. החיים פשוט לקחו אותי לאפיק אחר"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ד"ר שמואל חרל"פ
ד"ר שמואל חרל"פצילום: דניאל בר און

סיפורה של משפחת חרל"פ היה יכול גם לשמש תסריט לדרמה או טלנובלה: לאב המשפחה, עמיחי חרל"פ, היו שתי נשים. מאשתו הראשונה, מתילדה, נולדו לו שני בנים — שמואל ודן. מאשתו השנייה, תמרה, נולדו לו עוד שני בנים — נחום ויואב. תמרה היא בתו של יוסף מילר, שבשנות ה–50 היה בעלים של חברה שייבאה לישראל את משאיות סקניה השוודיות. בתחילת שנות ה–60 קנה עמיחי חרל"פ את חלקו של מילר בחברה והפך אותה ליבואנית כלמוביל. במקביל, הוא הצליח להשיג את היבוא של מותג היוקרה מרצדס. ב–1975, בשיא הקריירה העסקית שלו, מת עמיחי חרל"פ בגיל 58 בלבד מאירוע לב.

מות האב זיעזע את המשפחה והוביל למתיחויות בכל הנוגע לירושה. כמה חודשים לאחר מות האב מכר דן את מניותיו בכלמוביל לאחיו הבכור שמואל, המבוגר ממנו בשנתיים וחצי. כעבור כמה שנים רכש שמואל גם את המניות של אחיו נחום בכלמוביל, והצליח לקבל שליטה בחברה.

כיום שמואל הוא היו"ר ובעל מניות הרוב בכלמוביל, ואילו יואב ואמו תמרה, אמו החורגת של שמואל, הם בעלי מניות מיעוט. יואב חרל"פ משקיע גם בנדל"ן וידוע באוסף האמנות הגדול שלו. לפני כמה שנים מונה בנו של שמואל, אסף, לסמנכ"ל פיתוח עסקי בכלמוביל, והיה אחראי על המותג סמארט. ואולם המותג לא המריא וכיום לאסף אין תפקיד ניהולי־ביצועי בחברה, והוא משמש חבר דירקטוריון בלבד.

נחום חרל"פ היגר בשנות ה–80 לחו"ל, תחילה ללונדון ולאחר מכן לאוסטרליה, שם הוא חי עד היום. דן חרל"פ התפרסם בשנות ה–80 וה–90 בשל הסיפור על חטיפת ילדיו לשווייץ ולאחר מכן לספרד, במסגרת סכסוך עם גרושתו פנינה. לאחר מכן הוא חי במשך תקופה מסוימת בקנדה, ולפני 15 שנה שב לישראל, חזר בתשובה וכיום חי בדוחק בדירת חדר שכורה במבשרת ציון.

השבוע אמר לנו דן חרל"פ כי בשנים האחרונות הוא עסוק בפענוח התורה. על השאלה אם הוא לא מצטער על כך שמכר את מניותיו בכלמוביל בשלב כל כך מוקדם, אמר: "אם אתה מודד את הכל כפונקציה של כסף, עושר ועוני, אז היה צריך להגיד שאני מצטער. אני לא מודד את הדברים כך, לכן קשה לי להגיד שאני מצטער. החיים פשוט לקחו אותי לאפיק אחר. אין לי תרעומת על זה שמכרתי את המניות ושאני לא חלק מההצלחה הכלכלית של האחים שלי. העולם שלהם הוא שלהם, והעולם שלי הוא שלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום