תיקון חוצות

מי מפחד מהחושך? מה ששוק מחנה יהודה יכול ללמד את שוק הכרמל

שוק מחנה יהודה בירושלים עובד מסביב לשעון, מחבר בין תושבים ומנגיש שירותי תחבורה. לעומתו, שוק הכרמל בתל אביב מתפקד כחומת לילה עירונית שמנתקת בין שכונות האזור

מירב מורן
מירב מורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שוק מחנה יהודה בלילה
שוק מחנה יהודה. צפוף מדי, תחרותי מדי, לא מאוזן, שהולך ומאבד את צביונו המקורי. נקווה ש-2020 תשיב מעט מהאיזוןצילום: אוליבייה פיטוסי

מרגע שיורד החושך, נהפך שוק הכרמל בתל אביב למקום שהתושבים עושים הכל כדי לא לעבור בו. אף שהוא נמצא בלב אזור מבוקש ועל צירי תנועה מרכזיים, ואף שעשרות רחובות מובילים אליו, במקום לחבר בין שכונות — הוא מתפקד למעשה כחומה. תושבים ואורחים מזדמנים מדירים רגליהם מהמקום, אפילו במחיר עיקוף ארוך, ובהיעדר עוברים ושבים, העסקים בסביבה מפסידים פוטנציאל להתפתח ומאבדים לקוחות.

זו החמצה עירונית גדולה. שוק הכרמל הוא הנדל"ן של כולנו, מתוחזק בכספי משלם המסים כדי לשרת אותנו. הצרה היא שבמצבו הנוכחי הנדל"ן הציבורי הזה עושה נזק: מפחיד את קהל המשתמשים, משתק קשר בין שכונות, ומונע מעסקים למצות את הפוטנציאל הכלכלי הטמון במיקומם.

העירייה עושה את המוטל עליה, מסלקת פסולת ומצחצחת בזרנוקי מים את הכביש ושוליו בסוף כל יום. אך ניקיון לא מספיק: השוק שומם, שממה מזמינה פעילות שוליים — ופעילות שוליים מרחיקה פעילות נורמטיבית. זהו גורלם של אזורים עם פעילות אחידה ומוגבלת לשעות מסוימות. כדי לשנות זאת, צריך לעשות אחד מהשניים: לגרום לפעילות המקורית להתרחב לעוד שעות, או לפתח פעילות אחרת לשעות הריקות.

האפשרות השנייה מתקיימת בשוק מחנה יהודה בירושלים, מאז שהעירייה החלה לתת היתרים למסעדות, פאבים ובתי קפה, שתופסים את מקומם של דוכני המזון הוותיקים שפעלו רק ביום. התוצאה היא שכיום יש בשוק הירושלמי עסקים מסוגים שונים, ולכן הוא שוקק אדם מעלות השחר ועד אחרי חצות. השינוי מניב תשואה לעיר: הרווח העיקרי הוא אזור בילויים מיוחד שהיה חסר בירושלים, אך התרומה החשובה יותר היא לשגרה — רחובות השוק בטוחים גם בלילה, מחברים בין שכונת נחלאות לרחוב יפו, שם עוברת הרכבת הקלה, והם גם הדרך הנוחה לתושבי שכונת מאה שערים, שיורדים מהאוטובוסים ברחוב אגריפס והולכים בכיוון ההפוך, לבתיהם. תיירים ומקומיים שבאים לבלות וגם אלה שעוברים בשוק הם לקוחות פוטנציאלים לכל העסקים. התוצאה היא שהדוכנים נשארים פתוחים יותר זמן ומגדילים את המחזור העסקי, וכך עסקי הבילוי החדשים מזינים את העסקים הוותיקים. אגב כך נוצרת סביבה בטוחה, שמשפרת את הניידות ואת שגרת הלילות והערב.

שוק הכרמל בשעות הלילה
שוק הכרמל בשעות הלילהצילום: אייל טואג

אז איך הופכים את הכרמל וסביבותיו לשימושיים גם בלילה? במקרה הזה אין טעם לשנות תוכן, משום שבתל אביב יש די אזורי בילוי. צריך מהלך פשוט, הצתת פתיל שיבער מאליו וימשוך את העסקים להישאר פתוחים שעות נוספות, דבר שיקרה אם יתגלה שזה משתלם. פוטנציאל יש: תושבי העיר ומבקריה קונים כיום מוצרי יסוד (וגם מותרות) בכל שעות היום. לא לחינם משגשגות רשתות מסוג AM:PM וטיב טעם, ולא במקרה בכל פעם שנפתחת אטרקציית מזון חדשה, כמו מתחמי הנמל, שרונה והתחנה, עדר לקוחות מגיע בדהרה. בעבר היו ניסיונות לארגן "אירועי לילה" בכרמל, אך הם כשלו ובצדק — אטרקציות הן אטרקציות, מעניינות פעם אחת או שתיים ומקסימום שלוש, עד האטרקציה הבאה.

כדי שיגיעו, אנשים צריכים להרגיש שהמקום בטוח, ולשם כך צריך להוסיף תאורה לאזור שכיום חשוך מאוד בלילות. הפתרון המיידי, הזול והפשוט הן מנורות, שיידלקו כשיורד הערב וייכבו עם הזריחה. האור יזמין אנשים, ותנועת האנשים תביא מסחר, המסחר יביא עוד מסחר ואתו עוד אנשים. הדבר לא יקרה בן לילה, וכך עדיף — הכרמל אינו אטרקציה חד־פעמית.

תוקף לתהליך אטי עם ערך כלכלי מצטבר אפשר לראות באזור אחר בתל אביב — שוק לוינסקי. בעבר האזור היה נטוש ומפחיד בערב, אך משהתאכלס בדיירים, ותנועת אנשים התחילה לזרום בלילה, שעות פעילות העסקים התארכו. במקרה או שלא, החנות שנסגרת תמיד אחרונה בלוינסקי צמודה למסעדת שכונתית שפתוחה עד חצות. והרי ברור שמבחינת החנות — הסועדים הם גם פוטנציאל קונים שכדאי למצות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker