האם אפשר להאמין למה שאנחנו קוראים - והמקום שבו באמת מורידים את הכפפות - Markerweek - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם אפשר להאמין למה שאנחנו קוראים - והמקום שבו באמת מורידים את הכפפות

מבט על ההבדלים בין השערים של "ידיעות אחרונות" ו"ישראל היום" בשנים האחרונות מחדד את השאלה מה נותר מהאמת העיתונאית שהם אמורים לשקף

תגובות
ידיעות מול ישראל היום בלי כיתוב

במכולת השכונתית ביישוב שבו אני מתגורר קשה היה שלא להבחין ביום ראשון בערימה הגבוהה של עיתוני "ישראל היום" מסוף השבוע האחרון שנותרה מונחת בחוץ. לא מדובר במחזה רגיל ביישוב; בעל המכולת רגיל לבקשות של אזרחים המגיעים לקניות רק בסוף היום, שידאג "לשמור להם בצד" גיליון סוף שבוע של העיתון החינמי. "לא היה אצלי דבר כזה אף פעם, שנשארו כל כך הרבה גיליונות", אמר. "אנשים כבר לא יודעים למה להאמין".

עדיין מוקדם מאוד להעריך אם תהיה ומה תהיה ההשפעה של "תיק 2,000" — שלפיה קיים חשד לתיאום מהלכים לכאורה בין ראש הממשלה למו"ל "ידיעות אחרונות" להגבלות על העיתון "ישראל היום" בתמורה לסיקור אוהד בעיתון "ידיעות אחרונות" ובאתר ynet — על תפוצת העיתונים היומיים בישראל. פרסומאי בכיר במשק אמר השבוע כי בטווח הקצר, הפרשה משחקת לידיהם של העיתונים הגדולים והציבור, שבאופן פרדוקסלי צורך אף יותר מהעיתונים היומיים המככבים בפרשת החקירה הזאת ומגביר את התדירות שבה הוא גולש ב–ynet — במטרה לעקוב אחר החדשות הנוגעות לחקירת ראש הממשלה.

אותו איש פרסום טען גם כי בטווח הקצר הוא לא רואה ירידה בתקציבי הפרסום המופנים לשני כלי התקשורת הנמצאים במרכז הפרשה. "עולם כמנהגו נוהג. גם השבוע סגרתי חוזים לגבי פרסום אצל שניהם", טען והוסיף כי "גם אם יכולה להיות פגיעה בעיתונים בעקבות הפרשה — מדובר בפגיעה ב'ידיעות אחרונות' ולא ב'ישראל היום', שגם כך מוכר ככלי תקשורת מוטה".

הניסיון להבין את השפעת הפרשה הנוכחית — שבמסגרתה נחקרים ראש הממשלה בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס — מעלה את השאלה עד כמה, גם קודם להתפוצצותה, חשבו מי מהקוראים הישראלים כי העיתונים שהם קוראים משקפים את המציאות האמיתית בישראל. בחינה של שעריהם של שני העיתונים הנפוצים במדינה בשנים האחרונות בראי אירועי השבוע האחרון, מדגישה את השאלה הזאת ביתר שאת. במבט לאחור קשה להבין כיצד הסתגלו הקוראים למצב שבו קיימים הבדלים כה חדים בין השערים של שני העיתונים וקיבלו כמובן מאליו את המצב שבו האמת החדשותית נהפכה לדבר כה נזיל.

מי באמת ניצח בבחירות?

ההבדלים בין הכותרות של "ישראל היום" לאלה של "ידיעות אחרונות" בלטו מרגע ההקמה של החינמון. ההבדלים לא היו קשורים באופן ישיר לנושאים מדיניים, אלא דווקא לפוליטיים, ובלטו כבר ב–2007 — השנה שבה יצא "ישראל היום" לאור. באותה תקופה ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, היה תחת חקירות. בזמן ש"ישראל היום" עשה את המובן מאליו והקדיש יום אחר יום את עמוד השער לחקירות עם כותרות דוגמת "קריאות לאולמרט — השעה את עצמך", "ידיעות" נשאר אדיש. אחרי שהוגש דו"ח וינוגרד על מלחמת לבנון השנייה, "ידיעות" הכריז: "דו"ח וינוגרד: בלי מסקנות אישיות". לעומת זאת, "ישראל היום" הצהיר: "הנדנדה של אולמרט. אולי נחלץ מווינוגרד, אבל היום חקירת ממשלה".

העזיבה של אולמרט את הזירה הפוליטית השאירה את "ידיעות אחרונות" בלי פוליטיקאי בית. ל"ישראל היום", לעומתו, אף פעם לא היתה בעיה כזו. בהתאם, כשבוחנים את שערי העיתונים בתקופת הבחירות ב–2009 נדמה כי "ידיעות" ניסה להיות מאוזן, בעוד שאצל היריב קיבל נתניהו במה מחמיאה. כך, בעוד שאת התוצאות של הבחירות (שבהן זכתה מפלגת קדימה בראשות ציפי לבני במנדט אחד יותר מאשר מהליכוד) הגדיר "ידיעות" בשער שלו כתיקו — "ישראל היום" בחר לתארן בכותרת "רוב לגוש הימין".

ארבע שנים לאחר מכן, ב–2013, ב"ידיעות" כבר לא היו צריכים להתחבט בבחירת הפוליטיקאי המועדף, ואחרי הבחירות בינואר ההבדלים בתמונת המציאות ששיקפו שני העיתונים היו בולטים: בעוד ש"ידיעות אחרונות" חגג את ההצלחה הפנומנלית של אחד הכותבים הבכירים שלו לשעבר, יאיר לפיד, שהצליח להכניס לכנסת 19 ח"כים וקישט עמו את שער העיתון במשך שלושה ימים רצופים, ב"ישראל היום" קיבל לפיד פרגון צנוע יותר. כשכבר קיבל לפיד התייחסות בשערו של "ישראל היום", היא נועדה בעיקר להעביר לציבור את הצהרתו כי לא יוביל גוש חוסם כדי למנוע ממשלת ימין וכי מבחינתו נתניהו הוא ראש הממשלה של ישראל.

שערי ידיעות ישראל היום

"יש תקופות שבהן המתח בין שני העיתונים נרגע, ויש תקופות שבהן הוא עולה", אומר עורך אתר סיקור התקשורת העין השביעית, שוקי טאוסיג, שמשווה בין התכנים המתפרסמים בעיתונים השונים בישראל בשנים האחרונות. "בתקופה של החקירות והמשפטים של אולמרט זה בלט; לפני בחירות יש עלייה במתח; סביב הסכם הגרעין היו הבדלים גדולים ביניהם; אפילו בסיקור של נתונים מאקרו־כלכליים שמתפרסמים יש מקרים שבהם 'ידיעות' יחפש את הנתון השלילי ו'ישראל היום' ידאג להישאר חיובי. יש גם הרבה נושאים שבהם שני העיתונים תמימי דעים: כשמדובר בסיקור של בעלי ההון לא תמצא בהכרח הבדלים גדולים ביניהם. שניהם היו בעד מתווה הגז. גם כשיש מלחמות אמיתיות — העיתונים סוגרים שורות".

מורידים את הכפפות

תמלילי השיחות בין נתניהו למוזס מעידים כי המועד המשוער שבו השיחות בין השניים עלו על שרטון והמגעים לשיתוף פעולה התפוצצו היה לפני כשנתיים, בסוף 2014 — והבחינה של ההבדלים שנחשפו בין שערי שני העיתונים מאותו רגע מרתקת.

בסוף ינואר התנוססה תמונה גדולה של בני הזוג נתניהו על שער "ידיעות אחרונות" תחת הכותרת "פרשת הבקבוקים"; יומיים אחר כך בישר השער כי מבקר המדינה נערך לפרסם את דו"ח הוצאות מעון ראש הממשלה; יום למחרת זעקה הכותרת של "ידיעות": "המבקר התריע: חשד לפלילים". לעומת זאת, ב"ישראל היום" התייחסו לנושאים האלה בסלחנות רבה.

המקום שבו קבוצת התקשורת של מוזס מורידה את הכפפות באמת הוא ynet. באתר מקפידים כי כל כמה שעות יתבשר הציבור על חשיפה שלילית נוספת לגבי בני הזוג נתניהו.

במארס 2015 נסע נתניהו לקונגרס האמריקאי בניסיון להילחם בנשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה בביתו שלו, כדי למנוע את הסכם הגרעין, ובמקביל לתדלק את מסע הבחירות שלו בישראל. רגע לפני הנסיעה זעקה הכותרת הראשית של "ישראל היום": "נתניהו: מוזס מנהל נגדי מסע הכפשות שיטתי".

שערי ידיעות ישראל היום

במקביל, לכבוד נסיעתו של נתניהו לקונגרס "ישראל היום" יצא בכותרות מפורשות. אחת מהן היתה: "חיוני שנתניהו ינאם ויסביר: ארה"ב בדרך להסכם רע". "ידיעות אחרונות" השיב באותו היום בכותרת "האיום: חרם בקונגרס".

בחודשים שלאחר מכן, גם אחרי שהפור כבר הוכרע — המלחמה של נתניהו נגד הסכם הגרעין שהתגבש בין ארה"ב לאירן הגיעה לשיאה. "ישראל היום" ליווה את מהלכיו ויצא בכותרות ענק על שערו, ובהן "הסכם הוויתורים" ו"הסכם בכאילו" — זאת, בעוד "ידיעות אחרונות" בחר לעסוק בנושאים אחרים או להעניק כותרות עדינות לסיקור האירוע כמו "ישראל נערכת ליום שאחרי הסכם הגרעין".

במקביל, הבחירות של 2015 בישראל גוררות את שני העיתונים למחוזות רחוקים עוד יותר והמונח אובייקטיביות עיתונאית נשכח. באותה תקופה התנוססה על שער "ישראל היום" הכותרת "הסנאט חוקר: מימון מהממשל נגד נתניהו", וסדרה של שערים בימים שלפני הבחירות הוקדשה לציטוטים ישירים של נתניהו משתלח ביריביו הפוליטיים — ציטוטים המהווים תעמולת בחירות שאין בוטה ממנה. ביום הבחירות העיתון קינח עם כותרת מבישה בשער המכריזה: "נתניהו: אם לא תצביעו ליכוד — שלטון הימין ייפול".

שערי ידיעות ישראל היום

במקביל, ב"ידיעות אחרונות" ניסו לשמור על אופטימיות והציגו ביום הבחירות את הסקר האחרון שערך העיתון, שלפיו מפלגת המחנה הציוני מנצחת את הבחירות עם הפרש של ארבעה מנדטים על פני הליכוד.

הניצחון של נתניהו באותן בחירות אמנם הוריד את היקף הלהבות, אך בכל פעם שיש הזדמנות, האמת השונה של כל אחד מהעיתונים נחשפת. כך, במאי 2016, מיד לאחר הדחתו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, ציטט שער "ידיעות אחרונות" באותיות גדולות את אמירתו של יעלון כי "ביבי נטש אותי ואת הרמטכ"ל". באותו יום הכריז שער "ישראל היום" באותו עניין כי "לאף אחד אין מונופול על ערכים".

שערי ידיעות ישראל היום

חודשיים לאחר מכן, בעוד את נסיעתו של נתניהו בראש משלחת אנשי עסקים לאפריקה ביולי 2016 בחר "ישראל היום" לסקר תחת הכותרת "בחזרה לאנטבה" — כדי להזכיר כי ראש הממשלה חוזר למקום שבו קיפח אחיו את חייו — ב–ynet בחרו לדווח כי ממשרד ראש הממשלה יצאה בקשה לאתר מאפר וספר בכל מדינה אפריקאית שאליה הגיעו ראש הממשלה ורעייתו, והדגיש כי ביקורו של נתניהו באפריקה הוא אחד הביקורים היקרים ביותר של ראש ממשלה בחו"ל אי פעם.

הרגע שבו היו אמורים להיטרף הקלפים היה דווקא אירועי השבועיים האחרונים. לאור התמלילים שפורסמו בערוץ 2, קשה לראות כיצד מישהו מהצדדים — מוזס או נתניהו — יכול היה לצאת טוב מהפרשה. אלא שאפילו במקרה הזה אפשר היה לראות כיצד השערים של שני העיתונים ניסו להוציא את הצד השני רע יותר. בתחילת השבוע, ב–16 בינואר, לאחר יממה מטלטלת נוספת שבה הוצג תמלול המשקף את הדרך שבה ראש הממשלה ניסה לסגור דיל מושחת עם מו"ל "ידיעות אחרונות" — דאג "ישראל היום" לפתוח את עמוד השער שלו עם גרסת ראש הממשלה המכריזה כי "התמלילים מסוננים, המטרה להפיל את הממשלה". ב"ידיעות" זעקה הכותרת "נתניהו: פירקתי ממשלה בגלל חוק ישראל היום".

תיק 2,000 היה אולי אמור למתן במעט את הסיקור המוטה ובוטה כל כך של שני העיתונים, אך עם הכותרות מהימים האחרונים קשה לראות כיצד שני כלי התקשורת האלה יבחרו להוציא מהדנ"א שלהם את ההשתעבדות לאמת של צד פוליטי אחד. השאלה הגדולה היא איך תשפיע הפרשה הזאת על היחס של הציבור לתקשורת.

שערי ידיעות ישראל היום


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם