סאבטקסט |

חיכינו ליאיר נתניהו בכניסה לחקירה. ואז פתאום הגיעה ענבל אור

המתנה של שעות ליד משרדי להב 433 הסתיימה בעוגמת נפש, כשהיורש לבית נתניהו סירב להפציע ונאלצנו להסתפק בנהג מונית שהבטיח: "נתניהו יזיין את כולכם. הוא יהיה פה גם עוד 20 שנה"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אור בכניסה למשרדי להב 433
ענבל אור בכניסה למשרדי להב 433צילום: ניר קידר

יום שלישי, השעה היא 15:00, וצפוף בסככה שבכניסה למשרדי להב 433 - היחידה הארצית למלחמה בשחיתות ובפשע המאורגן - בלוד. עשרה צלמים ועיתונאים מתגודדים במקום, מחכים ליורש העצר יאיר נתניהו, שאמור להגיע לכאן כדי להיחקר. מו"ל "ידיעות אחרונות", נוני מוזס, הגיע כבר בבוקר. גם עורך "ישראל היום", עמוס רגב, כבר בפנים, אבל י' נתניהו מבושש להגיע. הממתינים שרויים באפלה, מצבם גרוע משל לקוח הממתין לטכנאי. איש אינו יודע אפילו באיזה חלק של היום הנחקרים יתייצבו, לא כל שכן מתי הם ייצאו מהחקירה - מי יודע, יכול להיות שנתניהו ג'וניור כבר בפנים.

מוזס ורגב נאלצו לחנות בחניון המאולתר במגרש העפר שמעבר לכביש ולצעוד פנימה כאחד העם, אבל יש סיכוי גבוה שלנסיך הקטן מרחוב בלפור אישרו להיכנס עם המכונית לחניון המרווח שמעבר לחומות. הוא לא היה צריך יותר מחלונות כהים כדי להתחמק מהתקשורת.

אני תוהה מה שוות החקירות האלה בעידן שבו אנחנו חיים. "עידן הפוסט־אמת" קוראים לו. איך יכולים חוקרי להב להחליט מה מסיפורי הנחקרים באמת התרחש ומה לא? רגב יכול לספר להם שהשיחה העלומה שהוא מנהל כל ערב לפני ירידת "ישראל היום" לדפוס היא עם רוחו של ישעיהו ליבוביץ', המייעץ לו בענייני אתיקה עיתונאית. מוזס יכול להסביר שכשביקש להפחית את מספר העותקים הוא לא התכוון ל"ישראל היום", אלא לסינגל של סטטיק ובן אל. נתניהו יכול לומר שכשהוא מדבר בתמלולים על "הג'ינג'י" הוא כלל לא מתכוון לשלדון אדלסון כי אם לג'ינג'י מסדרת הילדים "היה היה". הכל הולך בעידן החדש.

בתחילת השבוע קצת הסתבכתי כשניסיתי להסביר לילדים מה משמעות העידן הזה. סיפרתי להם על החומה שדונלד טראמפ הבטיח לבנות בין ארה"ב למקסיקו בצירוף התחייבות שיגרום למקסיקאים לשלם עליה. הסברתי שהיה ברור לכל מי שהאזין שאין כל סיכוי שזה יקרה. אחר כך הזכרתי את נאום בר־אילן של בנימין נתניהו, שבו הביע תמיכה בשתי מדינות לשני עמים. לא נכנסתי לסיפור על המידע שיש לרוסים על הדרך שבה בילה טראמפ את חופשתו במוסקבה לפני שלוש שנים. הם צעירים מדי בשביל זה. בדיעבד אני לא יודע למה לא פתרתי את העניין בהכרזה פשוטה שמדובר ב"עידן השקר".

יאיר ובנימין נתניהו
יאיר ובנימין נתניהוצילום: אי־אף־פי

אבל ילדים קולטים מהר, וההסבר נתן מיד את אותותיו בבית. אחד מצאצאי נוהג בתקופה האחרונה לקנות במכולת השכונתית ממתקים בעשרות שקלים ביום, וטוען מבלי למצמץ שהוא קנה רק לחם, חלב, קוטג' וירקות. השני יוצא מהשירותים בערב, ומצהיר בשבועה שהוא ניגב את עכוזו ושטף ידיים, אף שהעדויות בשטח מראות שאין שום סיכוי שהדבר קרה. כשאני מעמת אותם עם הראיות ומאיים בעונש הם מכריזים כי "לא יהיה כלום כי אין כלום", ומאשימים אותי שאני משתלח בהם בלי סיבה, סתם כי אני מהתקשורת.

הם פשוט יודעים שאף אחד לא יגיש נגדם כתב אישום. ככה זה כשילדים גדלים במדינה שבה ראש הממשלה טוען שהשמש זורחת במערב, בזמן שתמלילים שבהם הוא מנהל משא ומתן על שוחד, עם ברון התקשורת הגדול בישראל - מתפרסמים בכל ערב.

הופעת האורח של יזמת הנדל"ן

לא כל כך נעים בסככה שמחוץ למשרדי החקירות של להב. ריח חזק של ביוב עומד באוויר והנוכחים מתלוננים על כך. "בטח שמסריח. יש פה מלא עיתונאים", מסביר אחד הנחקרים שהגיע לתת עדות. בערך פעמיים בשעה חולפת כאן רכבת משא ברעש מחריש אוזניים. חלק מהנוכחים היו שמחים לזנק עליה ולהיעלם אל מעבר לאופק. בשאר הזמן רמקול חזק, הניצב בסניף הסמוך של רשת ויקטורי, מכריז על המבצעים במחלקת הבשר. נדמה לי שהציעו שם 3 ק"ג בשר טחון ב–60 שקל.

נוני מוזס בכניסה למשרדי להב 433
נוני מוזס בכניסה למשרדי להב 433צילום: ניר קידר

היעדרו של מעבר חצייה בין הסככה למגרש החניה נותן את אותותיו. הולכת רגל שעוברת את הכביש גורמת לאחת המכוניות לעצור בפתאומיות, והמכונית הבאה אחריה נכנסת בה מאחור. הנהגת מתחילה לבכות. הולכת הרגל ממשיכה במרץ לסידורים שלה, מתעלמת מהמהומה שחוללה, והבכי של הנהגת מתחלף מהר מאוד בצרחות זעם על נציג חברת הגרירה שאליו היא מתקשרת.

נוכח היעדרם של בני משפחת נתניהו, אני נאלץ להסתפק בנציגה אחרת של עידן הפוסט־אמת, שמפציעה באופן מפתיע וללא כל התראה. מלכת הנדל"ן, האשה שמכרה למאות אנשים דירות יוקרה ניצבת כאן - ענבל אור.

בניגוד לכל הפעמים הקודמות שבהן ראיתי אותה, היא לא מאופרת, ולבושה בג'ינס וקפוצ'ון בצבע אפור בהיר. אלא שדווקא הבגדים הפשוטים מוציאים ממנה יותר חן מאשר החליפות הנוצצות שבהן התרגלנו לראות אותה.

קשה להבין מה בדיוק היא עושה כאן. לדבריה, היא הגיעה מיוזמתה כדי למסור ראיות למשטרה שישקפו את העובדה שכל הכוחות במדינה התאחדו כדי לגזול ממנה את העסק שבנתה. מתברר שהאשה שהצליחה לשכנע את הישראלים לרכוש ממנה דירות על הנייר משכנעת עכשיו את עצמה שנפילתה היא תוצאה של קונספירציה שבה מעורבים ראש הממשלה, נוני מוזס, הרב יעקב איפרגן, זכיינית ערוץ 2 קשת, בנק מזרחי טפחות ועוד רבים אחרים. מעניין מאיפה היא לוקחת את הרעיונות האלה. יכול להיות שהיא רואה יותר מדי מהדורות חדשות.

עמוס רגב בכניסה למשרדי להב 433
עמוס רגב בכניסה למשרדי להב 433צילום: ניר קידר

אני לא מצליח להחליט אם אור מאמינה במה שהיא אומרת או שהיא מנסה לתפוס טרמפ על האירועים האחרונים. מה שלוכד את תשומת הלב שלי הוא שקית הניילון הכחולה של איקאה, שבה אור מחזיקה את הראיות שיחזירו לה את 150 מיליון השקלים שהיא בטוחה שגנבו ממנה. הצלם שלצדי שואל אותה בסקרנות מה פשר השקית חסרת הפאסון שעמה היא מסתובבת, ואור מחייכת ומראה לו שבתוך השקית מסתתר תיק ורוד חדש של לקוסט.

אני נזכר שאור הכריזה פעם שהיא רוצה או יכולה להיות ראש ממשלה. אם היא נמצאת פה בחקירה יכול להיות שהיא בדרך הנכונה. רק שבינתיים נראה שבלהב לא מתלהבים מהממצאים שברשותה, ושולחים אותה לתחנת משטרה אחרת. אור מאיימת בתגובה שהיא תלך ישירות לאילנה דיין.

נתניהו עדיין לא מגיע. "מספיק, שבע שעות אתם פה. די, הוא לא ייצא", צועק נהג החולף על פנינו. "נתניהו יזיין את כולכם. הוא יהיה פה גם עוד 20 שנה", צועק נהג מונית העוצר ליד הכניסה - שלושה גיליונות "ישראל היום" זרוקים על הדשבורד שלו. אור מתייאשת ותופסת מונית. הצלמים מגיעים למסקנה שנתניהו הצעיר כבר בפנים והם פיספסו אותו. לא עברה פה אף מכונית עם חלונות שחורים, כך שההערכה שלי היא שיאיר היה מתוחכם מכולם והסווה עצמו בתוך פורד פיאסטה חבוטה מודל 84' שאף צלם לא העלה על דעתו לחפש בתוכה. אולי הוא אפילו עטה על עצמו איזה זקן היפסטרי וליכלך קצת את הבגדים בשאריות ג'אנק פוד בשביל ההסוואה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker