אחד נזרק, השני הושלך לכלא, השלישי התפטר בגלל פרשת הטרדה מינית: האם הרביעי של אריסון יהיה קלף מנצח?

בבנק הפועלים מקווים שהיו"ר הנכנס עודד ערן יציל את המצב בבנק הגדול במדינה ■ העובדה שהוא מקושר בעולם העסקים הישראלי עד מעל לראשו תהפוך את האתגר להרבה יותר מורכב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר בנק הפועלים

עבור יגאל ארנון המנוח, 2002 היתה שנה קשה באופן יחסי. ארנון, אחד מעורכי הדין המובילים אז בישראל, התמודד בשנה זו עם חשיפת עדותו בפרשה של לקוח מרכזי שלו - הטייקון לשעבר גד זאבי. העדות של ארנון העלתה לכותרות את העובדה שב-13 השנים שבהן שימש יו"ר הבנק הבינלאומי, הוביל הבנק קבוצה של בנקים שהעניקה אשראי של מיליארדי שקלים לזאבי - שגם היה לקוח מרכזי של ארנון בכובעו כעורך דין של בכירי המגזר העסקי. בדיעבד, הסתבכותו של זאבי גרמה למתן האשראי הזה להיראות כהתנהלות לא אחראית מצד הבנקים, והאירה את הבעייתיות שבכפל התפקידים של ארנון.

ההודעה על מינויו של עודד ערן השבוע לתפקיד יו"ר בנק הפועלים העלתה בוודאי זיכרונות אצל מי שעוקב אחר מערכת הבנקאות הישראלית לאורך השנים. גם ערן, שותף בכיר בעבר וכיום יועץ בפירמת עורכי הדין הגדולה בישראל, גולדפרב-זליגמן, שימש לאורך השנים עורך דינם של דמויות בכירות במגזר העסקי בישראל. במערכת היחסים שבין הבנקים המלווים לבין הלווים הגדולים במשק, הוא היה מזוהה עד לאחרונה בעיקר עם צד אחד - הצד הלווה.

ערן יחליף את יאיר סרוסי, שנאלץ לסיים את תפקידו כיו"ר על רקע פרשת התלונה על הטרדה מינית נגד מנכ"ל הבנק לשעבר, ציון קינן. סרוסי הוא כבר היו"ר השלישי של בנק הפועלים שנאלץ לסיים את תפקידו בנסיבות לא טבעיות בתקופתה של בעלת השליטה שרי אריסון. ב-2009 הוא החליף את דני דנקנר שהודח מתפקידו בהוראת בנק ישראל וריצה תקופת מאסר בגין מרמה והפרת אמונים בתאגיד. דנקנר החליף את שלמה נחמה, שהודח מתפקידו בגלל סכסוך עם אריסון.

מי שציפה שעל הרקע הסוער הזה אריסון תמנה יו"ר חיצוני - שאין לו קשר לגורמים במגזר העסקי שעלולים להיות להם אינטרסים במערכת הבנקאות - עשוי היה להתאכזב. אתר האינטרנט של גולדפרב־זליגמן מגדיר זאת כנראה טוב יותר מכל אחד אחר: שם כתוב כי "ערן מלווה ומייעץ דרך קבע לבכירי המשק בתחומי התעשייה והרגולציה כאחד. עם לקוחותיו נמנות רבות מהחברות הציבוריות הישראליות המצליחות ביותר, קרנות הון הסיכון מובילות ומשקיעים זרים גדולים המשקיעים בישראל". שלמה אייזנברג, בעל השליטה במלם תים, דני גולדשטיין, יו"ר איגוד החברות, ועוד רבים אחרים היו לקוחותיו של ערן במשך שנים.

עם זאת, באופן כמעט אירוני, הגורם העסקי המרכזי שעמו עבד ערן עד 2010 הוא גם זה שהיה קשור לחלק ניכר מהמינויים הבכירים בבנק הפועלים בעשור האחרון. נוחי דנקנר, שהורשע ביולי האחרון בהרצת מניות, היה אחד מהגורמים שסמכו ידם על מינויו של בן דודו, דני דנקנר, ליו"ר בנק הפועלים; דני דנקנר היה אחד הגורמים המרכזיים שתמכו במינויו של ציון קינן למנכ"ל הבנק; קינן הוא זה שבנה את המנכ"ל הנוכחי, אריק פינטו, והכשיר אותו כיורשו. גם היו"ר היוצא, יאיר סרוסי, ניהל בעבר כספים של נוחי דנקנר. העובדה שהיו"ר החדש הוא עורך הדין לשעבר של אותו נוחי דנקנר אינה מעודדת.

הרומן העסקי בין ערן לנוחי דנקנר

עודד ערן
עודד ערןצילום: דודו בכר

ערן, המתגורר במגדלי צמרות בהרצליה, הוא האיש שליווה את קונצרן אי.די.בי בעסקות הגדולות שלו במרבית השנים שבהן בעל השליטה היה נוחי דנקנר. הקשר בין משרד גולדפרב־זליגמן לאי.די.בי החל עוד בימים שבהם הקונצרן נשלט על ידי משפחת רקנאטי, אבל בעשור שדנקנר תפס את השליטה גרף גולדפרב־זליגמן שכר טרחה של יותר מ-100 מיליון שקל מחברות בקבוצה.

ערן הכיר את נוחי דנקנר עוד בשנות ה-90, כשערן ייצג דווקא את דודו של נוחי, שמואל דנקנר, בחברות ציבוריות שונות שהיו בבעלותו. אף שנוחי ושמואל לא היו קרובים במיוחד, נוחי, שהיה באותה תקופה נציג משפחתו בעסקים, התרשם מיכולתיו של ערן וכשקנה את אי.די.בי עבד עמו במשך שנים. הקשר בין משרד עורכי הדין לקונצרן התהדק לאחר שב-2005 משרד עורכי הדין דנקנר-לוסקי, שבו דנקנר היה שותף, התמזג עם זה של גולדפרב, לוי ערן (שמו הקודם של משרד גולדפרב-זליגמן, לפני המיזוגים שביצע).

הרומן העסקי בין ערן לדנקנר כלל כמה מהרכישות הבולטות של קונצרן אי.די.בי: רכישת מכתשים אגן (כיום אדמה שבשליטת כמצ'יינה הסינית); רכישת השליטה בסלקום - אותה ניהל עם רם כספי; רכישת השליטה בכור; מכירת כלל תעשיות; ורכישת בניין HSBC בניו יורק - בכל עסקות הענק האלה תיווך ערן וגזר קופון. כשדנקנר השקיע ב-2007 יחד עם יצחק תשובה 1.25 מיליארד דולר ברכישת מלון פרונטיר בלאס וגאס במטרה להקים במקום פרויקט מלונאות בהשקעה של 8-6 מיליארד דולר - ערן נסע אתו כדי לסגור את העסקה, שבסופו של דבר הסבה לאי.די.בי הפסד של מאות מיליוני דולרים.

"הוא היה מאוד מעורב במהלכים של אי.די.בי ועשה אתנו עסקות גדולות מאוד. היו עשרות עסקות כאלה. הוא תמיד היה נעים וחכם עם הומור טוב, והוא מציע פתרונות יצירתיים עם מחשבה שונה ללקוחות. הוא היה אמון על כל המנהלים והיה קונצנזוס שכשעודד אומר משהו - זה בטון. הוא עסק גם ברגולציה וגם בדיני ניירות ערך. הוא גם לקח חלק במשא ומתן עם משפחת ספרא על סלקום ובמשא ומתן עם הסינים על אדמה. הוא היה מקובל מאוד על הסינים, שסמכו עליו בגלל האינטגריטי הגבוה שלו. עד היום הוא מסייע לאדוארדו (אלשטיין, בעל השליטה הנוכחי באי.די.בי; ח"ע ומ"ר) ונותן לו עצות", אומר בכיר לשעבר באי.די.בי.

יאיר סרוסי בנק הפועלים
יו"ר בנק הפועלים לשעבר, יאיר סרוסיצילום: מוטי מילרוד

"הקשר עם אי.די.בי ודנקנר היה צמוד מאוד ותובעני, שכן לדנקנר היו דרישות גבוהות והוא היה זה שקובע בסופו של דבר את הכל. לעבוד עם דנקנר זו לא היתה חוויה פשוטה, גם אם היא מתגמלת מאוד. ייתכן שלעודד היה קשה להתמודד עם הטירוף הזה ועם הממשל התאגידי המורכב של אי.די.בי, ובאיזשהו שלב הוא הוריד הילוך שם", מספר עו"ד בכיר המכיר היטב את ערן.

ערן שמר על קשרים טובים עם אי.די.בי גם בתקופה שבה השליטה עברה לאלשטיין. כך, לפני כשבועיים ערן היה מהגורמים הבולטים שייצגו את דיסקונט השקעות בעסקה למכירת 40% מאדמה לכמצ'יינה הסינית תמורת כ-230 מיליון דולר ומחילה על חוב של כ-1.17 מיליארד דולר לבנק אקזים הסיני. העסקה הזאת מהותית מאוד לאי.די.בי, וגם שיפרה את הנזילות של דיסקונט השקעות.

גם את בעלת השליטה של בנק הפועלים הכיר ערן כלקוחה. באמצע שנות ה-2000 הוא שימש יועצה של אריסון במהלכים עסקיים שונים שביצעה, בין השאר, לביצור שליטתה בבנק. בנוסף, משרד גולדפרב-זליגמן מעניק שירותים משפטיים ועסקים שונים לבנק הפועלים ולחברות שונות בקבוצת אריסון. כעורך דין עבד ערן גם עם חברת הדס תעודות סל בתקופה שבה היא ספגה דו"ח ביקורת חריף מרשות ניירות ערך בגין כשלים שהתגלו בחברה כשנחשפה לבנק ליהמן ברדרס שקרס.

ככל הידוע, ערן אינו חתום על הסכם ניגודי העניינים במסגרת תפקידו החדש. מכריו במגזר העסקי חזרו והדגישו את יושרתו האישית. לאור החשיבות של המוסד שהוא יוביל מעתה בעולם הפיננסים הישראלי והרקע שלו במגזר העסקי - ערן עשוי למצוא עצמו נאלץ להפעיל את היושרה הזאת באופן תכוף בשנים הקרובות.

משירות בנח"ל לאחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל

פינטו, המנכ"ל שערן אמור לפקח עליו, נולד למשפחה בת 11 אחים, התייתם בגיל 5 וגדל בכפר נוער; והמנכ"ל הקודם, קינן, גדל בדירת חדר בשכונת עג'מי ביפו - אך היו"ר החדש של הבנק דווקא מגיע ממשפחה מבוססת. הוא גדל בצפון תל אביב בשכונת צהלה, שבאותן שנים היתה שכונת יוקרה לאנשי קבע. אביו היה הפסיכולוג הראשי של צה"ל וגם אשתו, דפנה, פסיכולוגית. אחד מחברי הילדות הטובים שגדל עמו בשכונה ובילה עמו בצופים הוא פרופ' דני צידון - עד לאחרונה משנה למנכ"לית בנק לאומי, רקפת רוסק עמינח. השניים שומרים על קשר חברי גם כיום, אך דרכיהם העסקיות לא הצטלבו עד כה.

שרי אריסון
שרי אריסוןצילום: Ahikam Seri / Bloomberg

בסוף התיכון התגייס ערן לנח"ל, וכשהשתחרר החל בלימודי משפטים באוניברסיטת תל אביב, אותם סיים בהצטיינות ב-1981. הוא המשיך לתואר שני במשפטים וספרות, ובסיומו נסע לארה"ב ועבד במשרד עורכי דין ניו יורקי והתמחה בדיני ניירות ערך אמריקאיים. כשחזר לישראל חבר לעורך הדין עמי גניגר - כיום איש עסקים ובעל השליטה בחברת תיא - שהצטרף באותה תקופה למשרד עורכי הדין גולדפרב לוי ושות' והביא עמו את ערן.

במשרד היה ערן לסמכות המקצועית בתחומי שוק ההון ודיני ניירות ערך, ובשני העשורים הבאים הוביל את המשרד בשורה של מיזוגים עם מייסדו, עו"ד יודי לוי, להיות אחד המשרדים הגדולים בישראל. כיום משמש ערן גם מרצה באוניברסיטת תל אביב לענייני מיזוגים ורכישות.

ב-2010 פרש ערן מהפרקטיקה הפעילה במשרד מסיבות אישיות. הוא המשיך ללוות את המשרד כיועץ חיצוני עד לאחרונה. הוא החזיק בו חלל עבודה, ובנסיעה האחרונה של המשרד לחו"ל ישב בטיסה בשורה אחת לצד עוה"ד לוי ואלי זהר, שני השותפים המנהלים את המשרד. עם זאת, שלשום הודיע כי הוא פורש גם מתפקיד זה.

לוי אמר השבוע כי "עודד הוא אישיות נדירה, הן בפן המקצועי, הן בפן האישי. חכם, עניו, רואה דברים נכוחה, מקצר בדבריו, אך כל מילה שקולה היטב וראוי להקשיב לה קשב רב. הוא ניחן ביושרה אישית ובתבונה מקצועית, שללא ספק ישרתו את הבנק ואותו נאמנה בתפקידו החדש".

דני דנקנר
דני דנקנרצילום: גיל יוחנן

איש העסקים דני גולדשטיין מספר עליו כי "בסוף שנות ה-80, כשתיכננתי להנפיק את החברות שלי בארה"ב, הוצעו לי שני עורכי דין - עודד ודוד חודק. חודק היה במילואים ובחרתי בערן. הוא עבר אתי בסדרה של הנפקות בישראל ובנאסד"ק, בכל העסקים המשמעותיים של הקבוצה במשך 20 שנה. הוא איש נעים ובקי בדינים. נשארנו ידידים גם אחרי שפרש ב-2010 ונעזרתי בו בעצה טובה, גם בתפקידי כיו"ר איגוד הציבוריות. הוא מינוי מצוין ברגע הנכון. איש מחושב וזהיר, והסיכוי שתחת פיקוחו יקרו דברים שחורגים מהנורמה אפסי. עצתו היתה תמיד שמרנית ולא לוקחת סיכונים התנהגותיים כאלה ואחרים - וזה רק יוסיף למערכת הבנקאות של היום".

עמית אחר אומר על ערן כי "הוא עוף חריג בעולם עורכי הדין. איש סופר מוערך. צנוע במידה שלא תיאמן עם דיבור שקט, טיפוס שמשרה רוגע. אתה לא יכול לראות אותו במשא ומתן מתלהט ועולה לטונים גבוהים".

"למשפטן קשה לקבל החלטות עסקיות כבדות משקל"

הגבלת שכר של 2.5 מיליון שקל בשנה במערכת הפיננסית לא אמורה להוות בעיה לערן, שנהפך לאיש אמיד במשך השנים שבהן היה עורך דין בכיר. העובדה כי המינוי הטרי מהווה קאמבק גדול וחזרה למרכז הבמה העסקית עשויה להוות פיצוי על כך.

עם זאת, לערן, שמונה רק בפברואר האחרון לתפקיד דירקטור בבנק הפועלים - אין רקע בנקאי מעמיק. כל זאת בזמן שהשבוע המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, שלחה מסמך לבנקים שבו הודיעה, בין השאר, כי כהונת היו"ר תוקצב בזמן שעדיין לא נקבע וכי היא מצפה שבדירקטוריונים של הבנקים יהיו יותר בנקאים עם ניסיון בנקאי מגוון - דבר שחסר לערן.

יצחק תשובה ונוחי דנקנר
יצחק תשובה ונוחי דנקנרצילום: מוטי קמחי

"ערן הוא בחור מבריק, חכם והגון, ישר ונבון עם ראש פתוח - אבל אני לא יודע כמה הוא מומחה בבנקאות ולא יודע אם הייתי מראש מזכיר את שמו כמועמד", אומר בכיר לשעבר בבנק הפועלים המכיר את ערן. "ברור שתחתיו הדירקטוריון יעבוד והממשל התאגידי יישמר, אבל השאלה היא כמה הוא יכול להיות יצירתי מבחינה בנקאית וכמה הבנק יכול להתמודד עם האיומים במערכת הבנקאות. אם אכן יש לו קשר טוב עם בעלת השליטה, יכול להיות שהוא יבודד אותה מהבנק מבחינה מסוימת. אם אני צריך להשוות אותו לשלמה נחמה לדוגמה, אני לא חושב שערן יהיה יו"ר פעיל כמו שנחמה היה. נחמה היה כמעט הצד השני של המטבע: התערב בהחלטות והיה סוג של 'מנהל על'. יש גם לזה חסרונות. אני לא יודע אם יש הרבה תקדימים ליו"ר משפטן בהכשרתו, אבל יש בזה יתרונות - במיוחד בבנק שהתגלו בו הרבה פרשיות".

"בעבר ראינו יו"ר של בנקים שהם עורכי דין, כמו עו"ד ג'וש רוזנצווייג, שהיה יו"ר הבנק הבינלאומי שבבעלות צדיק בינו", מציין איש עסקים בכיר שעבד במשך שנים ארוכות עם ערן. "הסידור הזה לא עבד כי למשפטן קשה לקבל החלטות עסקיות כבדות משקל ולהיות זה שמוביל מהלכים עסקיים. יו"ר בנק צריך להיות מישהו שמבין היטב בפיננסים ובמערכת מיקרו ומקרו כלכלה. נכון שליו"רים בבנקים אחרים, כמו דוד ברודט (לאומי) ויוסי בכר (דיסקונט), לא היתה הבנה מעמיקה בבנקאות לפני שמונו לתפקידיהם, אבל הם הביאו עמם ניסיון עסקי-כלכלי עשיר - דבר שחסר לערן, שהוא עורך דין כוכב־על בשוק ההון, שיודע להביא כמעט כל פתרון בתחום שוק ההון, דיני ניירות ערך ומסים. אם ערן היה מתמנה לתפקיד יו"ר רשות ניירות ערך המשק הישראלי היה יוצא נשכר הרבה יותר מזה שהוא יתמנה ליו"ר בנק הפועלים".

ואכן, למרות חוסר הניסיון בתפקידו החדש יצטרך ערן להידרש לנושאים כבדי משקל הנוגעים לתפקוד הבנק. הוא יצטרך לפקח על המנכ"ל הטרי, פינטו, שנכנס לתפקידו רק לפני ארבעה חודשים; לטפל באיומי הסייבר על הבנק; ולהיות מעורב בשלבים המכריעים של החקירה המתנהלת נגד בנק הפועלים על ידי משרד המשפטים האמריקאי והמחלקה הפיננסית של מדינת ניו יורק בגין מעורבותו של הבנק בסיוע ללקוחות אמריקאים בהעלמות מסים. עד כה הפריש הפועלים בגין חקירה זו כ-600 מיליון שקל (כולל הוצאות משפטיות) והקנס הסופי שהבנק יספוג עלול להיות גבוה בהרבה מהסכום הזה.

בנוסף לכך, נגד הפועלים ובנקים נוספים מתנהלת חקירה של משרד המשפטים האמריקאי והמחלקה הפיננסית של מדינת ניו יורק לגבי חשד למעורבותם בפרשת השוחד ששולם לבכירי ארגון הכדורגל הבינלאומי פיפ"א תמורת הענקת זכויות שידור. הידע והניסיון המשפטי הרב שצבר ערן עשויים לסייע לו להתמודד עם הסוגיות האלה ולתרום לבנק במציאת פתרונות שימזערו את הנזקים, שהיקפם הכספי עשוי להיות לא מבוטל.

ערן יצטרך להיות מעורב גם במהלכים שהבנק יבצע בפעילותו הבינלאומית. בימים אלה נערך הפועלים למהלך של התרחבות משמעותית בארה"ב, בעיקר בתחום מתן אשראי לעסקים בינוניים. הבנק אף אינו פוסל אפשרות כי ירכוש בנק בארה"ב. התוכניות האלה הן חלק מהתוכנית האסטרטגית העתידית של הבנק, שאותה יצטרך להתוות ולהוביל מעתה ערן. פרט לעסקי הבנק בארה"ב, ערן, ביחד עם פינטו, יצטרך להחליט כיצד הפועלים ימשיך לפעול, אם בכלל, בתחום הבנקאות הפרטית הבינלאומית בשווייץ ובדרום אמריקה - פעילות שעד כה לא הוכיחה את עצמה.

שרי אריסון וציון קינן
שרי אריסון וציון קינןצילום: מוטי מילרוד

איום מרכזי אחר שעמו יצטרך הפועלים להתמודד הוא החקיקה המבוססת על אחת ההמלצות המרכזיות של ועדת שטרום, שלפיה יש להפריד את חברות כרטיסי האשראי משני הבנקים הגדולים בישראל - ישראכרט מהפועלים ולאומי קארד מלאומי - תוך שלוש־ארבע שנים מרגע כניסת החקיקה לתוקף בסוף השנה, לפי הערכות. למהלך הזה צפויה להיות השפעה לא מבוטלת על הפועלים, שכן ישראכרט (99%), החברה הגדולה בענף, תורמת לבנק כ-35% מההכנסות השנתיות שלו מעמלות וכ-300 מיליון שקל לרווח השנתי של הפועלים (כ-8%). בנושא הזה יצטרך ערן להיות מעורב בניסיון למצוא קונה שיהיה מוכן לפצות את הבנק על אובדן הרווחים מישראכרט, וייקרא לסייע לפינטו במציאת מקורות הכנסה חלופיים. כמו כן, בתקופה הקרובה הבנק יצטרך לקבל החלטות בנוגע לתחומים אסטרטגיים שפחות מוכרים לערן, כמו טכנולוגיה, חדשנות, דיגיטציה והתייעלות.

במקביל לכל אלה, ערן יצטרך לשמור על קשרים טובים עם המפקחת על הבנקים, בעלת השליטה בבנק, ומנכ"לית אריסון החזקות והאשה החזקה בקבוצה, אפרת פלד, שמשמשת גם דירקטורית בבנק הפועלים.

ואולם יותר מכל יהיה על ערן ליצור כימיה טובה עם פינטו, שתהיה גורם לא מבוטל בסיכויי הצלחתו של ערן בתפקיד. בין היו"ר הקודם סרוסי למנכ"ל הריכוזי קינן לא שררו יחסים אופטימליים. בימים שבהם הבנק ספג מכת מוניטין בעקבות התפוצצות פרשת התלונה על הטרדה מינית, ייתכן שהמנכ"ל הנוכחי פינטו, שבחלק מהזמן ניהל בעצמו את המגעים עם המתלוננת, יבחר בקו מפויס יותר עם היו"ר החדש.

"ערן הוא לא איש של סמול טוק. הוא לא מחפש כותרות או להיות במרכז הבמה מול התקשורת. סביר להניח שהוא יעבוד בשקט וישאיר את מרכז הבמה לפינטו", מעריך בכיר בשוק ההון שעבד במשך תקופה ארוכה עם ערן.

בניגוד לערן, לזכותו של פינטו, שצמח במערכת הבנקאות, נזקפת העובדה כי הוא מכיר לעומק את המערכת ואת בנק הפועלים. על הציר הזה - של יכולתו של ערן לשמור על חוט שדרה של מינהל תקין מול ההנהלה ובמקביל לנהל עמה יחסי עבודה פוריים - תוכרע הדרך שיסלול ערן כיו"ר הבנק הגדול בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker