השריפה בנוה אילן: "גם באסון הכרמל לא עברנו בליץ כזה"

"היער ההוא כבר אבוד", "אנחנו לא יכולים להתקרב" - הצעקות במכשירי הקשר באזור ירושלים הבהירו את חומרתו של המצב ■ מנכ"ל רשות הטבע והגנים: ההכנות לשריפה התבססו על יצירת קווי חיץ, אבל לא היה תקציב מספיק כדי לממש את כל התוכניות

חגי עמית
חגי עמית
בית שרוף בנטף
בית שרוף בנטף. "לא סביר שלפני שבוע לא היתה אף דליקה טבעית — ועכשיו יש כל כך הרבה שריפות"צילום: RONEN ZVULUN/רויטרס
חגי עמית
חגי עמית

"אמרתי לכם שהכבאית בדרך אליכם". "אני תכף אעלה מול אזור ההר לגבי סיוע אווירי". "האש קופצת פה מצמרת לצמרת בגלל הרוח". "תדבקו במשימה לשמור על פארק קנדה. היער ההוא כבר אבוד. מתקרבת אליכם עוד כבאית". "תסתכלו על אזור ההר. אתם רואים את השריפה מתפשטת למטה? יש סיוע אווירי שיורד לשם. זה מתחיל להיות חזק ולסכן אותנו. לשם אנחנו לא יכולים להתקרב מלמטה".

ההאזנה לשיחות שניהל גלעד מסטאי, מנהל אזור השפלה בקק"ל, כשהוא נאבק באש בפארק קנדה הסמוך לנוה אילן, הבהירה את מצב הלחימה שבו היו נתונים אתמול כל גורמי הכיבוי וההצלה. הוא נאלץ לקטוע את השיחה עמנו כמה פעמים, כדי לתקשר עם הפקחים בשטח.

"אנחנו כל הזמן תחת אש, מאז יום שני בלילה", סיפר. "המצב התחיל בנוה שלום, בשריפה שפרצה ב-23:00. הצלחנו לייצב שם את המצב לקראת הצהריים, ומאז אנחנו בקרב שאינו נפסק נגד ההתחדשויות של השריפה. המצב קשה, יש רוח חזקה מאוד עם 5%-10% לחות.

"התגברות הרוחות הביאה לדלקה בנטף, שנמצא מעל נחל יתלה. השריפה שפרצה שם שרפה את יער נוה אילן ונחל אילן. במצב כזה הנחלים האלה, שהתוואי שלהם עובר ממזרח למערב, משמשים גם כארובות רוח. בנוסף לכך, המצוקים שיש בנחלים האלה גורמים לכך שהאש מתגברת, בגלל נטיית החום לעלות למעלה. המצוק הוא כמו ארובה, כמו מנהרת רוח. כל ההצתות האלה מתקדמות במקביל למוקדים חדשים בדילוגים. הסיבה לדילוגים היא שהאוויר כה יבש עד שהגצים מהשריפה עפים קדימה למרחק של כמה ק"מ, וכל הזמן ניצתים מוקדי אש חדשים. השריפות נכנסו לתחום פארק איילון ופארק קנדה מכיוון נחל יתלה, בין מבוא חורון לפארק קנדה. בפארק קנדה רצנו אחרי כל מוקד חדש כזה, וכיבינו אותו".

שריפה נווה אילן 2016
בשריפה בנווה אילןצילום: אילן אסייג

יש בכלל יכולת להתמודד עם המצב הזה מבחינת מספר הכבאיות הקיים?

"אנחנו בגיוס כללי של עובדי קק"ל ובגיוס כללי של כבאיות. אנחנו ישנים בשטח, ולא עוזבים עד שהכל יירגע".

שמעתי אותך אומר לאחד הפקחים שיוותר על אחד היערות - כי הוא כבר אבוד.

"יש אסטרטגיה בכיבוי אש, שלפיה אי-אפשר להתמודד מול חזיתות אש שבאות עם רוח, כי זה כבר סיכון של חיי אדם. התמודדות קרקעית במצב כזה היא חסרת סיכוי. כשיש חזית מלווה בדילוגי אש, אתה יכול למצוא את עצמך מוקף באש - ולהישרף. במצב שלנו, שבו אין לנו סיוע של כיבוי אווירי, מפני שכל הכיבוי האווירי עסוק בלהציל בתים בחיפה - אנחנו נאלצים לוותר על חלק מהיער. כשמדובר על יער קנדה, החזית למזלנו תיעצר בקו של עבודות הרכבת. באזור הזה האש כרגע הגיעה עד שער הגיא. שם זה ייעצר בגלל עבודות התשתית ולא יעבור ליער. אבל עד שהאש תיעצר היא תביא אתה הרבה טילי גצים שנורים עלינו כמו מטח קטיושות.

"זה מזג אוויר מוזר ומטורף - רוח קרה ואבק. לראשונה אנחנו מכבים שריפות, כשאנו לבושים במעילים ובכובעי גרב. אני מ-1990 בקק"ל ואף פעם לא עברתי בליץ כזה. הובלתי צוותים באסון הכרמל - ואף פעם לא ראיתי דבר כזה".

"אין לי ספק שמדובר בהצתות"

את שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אנו תופסים כשהוא על כביש 6 בדרך לצפון. לדבריו, "כאזרח פשוט אין לי ספק שמדובר פה על הצתות. הטבע אינו מייצר גפרורים. לא סביר שלפני שבוע לא היתה אף דליקה טבעית - ועכשיו יש כל כך הרבה שריפות במיקומים אקראיים בכל רחבי ישראל. אם נביט על מה שאנו רואים בקרבת יישובים, אין ספק שאלה הצתות. אפילו אם השריפות הראשונות נבעו מרשלנות - הן עודדו את ההצתות".

ובכל זאת, היה אפשר למנוע את זה, להיערך מראש לאפשרות כזאת?

"את הטיפול בשריפה אני מחלק לארבע קטגוריות: מניעה, התרעה, כיבוי ושיקום. את המניעה עושים על ידי יצירת קווי חיץ ודרכי אש, על ידי דילול של העצים שנשרפים, שרובם אורנים, ועל ידי אי־נטיעת אורנים בכלל".

שריפה נווה אילן
השריפה בנווה אילן צילום: אילן אסייג

נטיעת האורנים לא הפסיקה בשנים האחרונות?

"לא לגמרי. מעבר לכך, הבעיה הקשה, כשמדובר על שיקום אזורים שנשרפו, היא שכאשר יער אורנים נשרף, אחרי כמה גשמים אנו רואים פי עשרה או אף פי מאה אורנים שצומחים לעומת מה שהיה קודם. יש תהליך שבו האצטרובלים של האורנים מתפוצצים בשריפה, זרעיהם מתפזרים בכל השטח, ועם הגשם השני אחרי השריפה אפשר לראות יער אורנים חדש, שצומח כמו דשא. האורנים האלה יצמחו להיות פצצת התבערה הבאה בשטחים שלנו. אנו מנסים לדכא אותם, כדי שלא נחטוף אחרי שנתיים יער צפוף יותר משהיה קודם לכן, אבל זו עבודה אינסופית".

אילו עוד תהליכים של מניעה ניתן לבצע?

"צריך גם לפרוש צינורות מים לטיפול באש. יש גבול לכמות המים שהכבאיות יכולות לנייד אתן. רשות המים לקחה על עצמה להכין צנרת כזאת".

והדבר נעשה?

"בכרמל עוד לא התחילו לעשות את העבודה הזאת, או התחילו באופן חלקי ביותר. בדיון האחרון שבו נכחתי בנושא, נאמר שרשות המים צריכה לעשות זאת. איני בקיא בהחלטות, אבל אני מניח שהם יתקשו לעשות זאת כל כך מהר כשאין כסף".

תחת האחריות של מי נמצאים השטחים שבוערים?

"היער בחיפה נמצא תחת פיקוח העירייה. האזורים במבואות ירושלים ליד כביש 1 - נחל יתלה, כפירה ואחרים - הם שמורות טבע שפשוט נשרפו לגמרי. חלקם של רשות הטבע והגנים וחלקם שטחי קק"ל. הבעירות הן אצל כולם. מי שמצית לא מתעניין למי שייך השטח".

מה מעכב את הקמת קווי החיץ?

"קווי חיץ הם חלק ממסמך מדיניות בנוגע לתקנות כיבוי אש, שנוסח בשיתוף פעולה בשולחן עגול של כל הגופים הרלוונטיים. כרגע, חסר כסף לממש את המסמך, לכן תקנות כיבוי האש עדיין לא נחתמו. אנחנו לדוגמה קיבלנו כסף לביצוע קווי חיץ בכרמל, ואכן ביצענו אותם. קיבלנו גם כסף לביצוע באזור ירושלים, וביצענו. חלקם הצילו אתמול את היישוב נטף".

שריפה נווה אילן
השריפה בנווה אילןצילום: אילן אסייג

מה ההגדרה של תקנות כיבוי האש לגבי קווי החיץ האלה?

"תקנות כיבוי אש מדברות על כך שרשויות מקומיות יהיו חייבות לבצע את קווי החיץ באזורים שתחת אחריותם. אבל אין טעם להטיל משימה על גוף שאינו יכול לבצע אותה. רק אצלנו ברשות הטבע והגנים ההשקעה בקווי חיץ בחמש השנים הקרובות היא 100 מיליון שקל. מהיכן נביא את הכסף הזה? זה לא שאני יכול לשדוד בנק. ברשויות המקומיות מדובר על השקעה של 400-200 מיליון שקל. מאיפה הן יביאו סכומים כאלה? לקבוע תקנות קווי חיץ זה נחמד, וזה כסת"ח נהדר למי שקובע אותן - אבל עד שלא יימצא הכסף אי־אפשר להרים את זה.

"בסוף, אחרי כל זה, יש את נושא השיקום, שלא מדברים עליו עדיין. הוא כרוך בהרבה עבודה. להוציא את המסה השרופה, לדלל את היער".

אז המחסור בכסף מנע את החתימה על תקנות כיבוי האש?

"תקנות כיבוי אש התבססו על תוכנית קווי חיץ. הן לא נחתמו כי לא סגרו את הנושא התקציבי".

ובינתיים, עד שלא יירד גשם זה לא ייפסק?

"איני יודע אם יהיה גשם, מתי הוא יירד ואיפה. המצב הזה יימשך כמה ימים טובים. שירותי הכיבוי וההצלה כבר הכריזו על מצב חירום עד יום שלישי. גם אנחנו הכרזנו אצלנו על מצב חירום, שאיני רואה שיסתיים בימים הקרובים. הרוחות הן מטורפות, וההצתות נמשכות באזורים נוספים. הפקחים שלנו פזורים כרגע במקומות שלא הוצתו, כדי לראות שאין הצתות נוספות.

"כשמדובר בשריפות בשטחים הפתוחים אנחנו בדרך כלל מגיעים למקום ראשונים. הפקחים והעובדים שלנו מאומנים בכיבוי שריפות קטנות. יש לנו כבאיות קטנות, ואנו מתעסקים רק בשטחים הקטנים. האמרה שלנו היא שאש קטנה אתה מכבה עם כוס מים, אבל אש גדולה - גם חמש כבאיות אינן מכבות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker