"כשהחברה מתכווצת במהירות כל החרא צף למעלה"

מבצע צוק איתן, חוסר מזל, ענף שלם שנמצא במצוקה ומוסר התשלומים הגרוע של המדינה הבעלים של חברת הבנייה אורתם סהר גייסו הרבה גורמים כדי להסביר את קריסתה ■ אבל את הסיבות לנפילה צריך לחפש גם בתוך החברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל אורתם סהר, אמיר נחום
מנכ"ל אורתם סהר, אמיר נחום, בבית המשפט השבוע. "אני לא נוכל, יש כאן צירוף מקרים שהוביל לתזרים מזומנים קשה"צילום: תומר

"אני לא אחד מהמוטבים. מבחינתי כבר נתתי 100% מהמניות שלי למשקיע. אותי כבר לא יצילו. מזמן הקרבתי את כל מה שיש לי. לא ביקשתי ולא דבר לעצמי. אמרתי: 'אני החייל הטוב ביותר למי שינסה להבריא את אורתם'".

המשפט הזה, שנאמר על ידי אמיר נחום, המנכ"ל והבעלים של חברת הבנייה אורתם סהר ביום שלישי בצהריים השבוע, היה שיאו של נאום בן יותר משעה שנערך בקומה ה–21 של בית אירופה שברחוב ויצמן בתל אביב. נחום ניסה להבהיר לקבוצה של 50 נציגי בעלי האג"ח כי כדאי להם לאפשר לחברת אורתם סהר להיכנס להקפאת הליכים ולא לדחוף לפירוק החברה, אף שאין ביכולתה לפרוע את חובותיה אליהם.

"כל עוד פס הייצור עובד, נכנסים לחברה 80–100 מיליון שקל בכל חודש, וכדי להאכיל את המנגנון הזה צריך לשלם לספקים ולעובדים", הסביר נחום, שדיבר ארוכות על הנסיבות שהובילו את החברה למצב שבו היא נמצאת. הוא האריך במיוחד בדבריו על נסיגת המשקיע שהיה אמור לרכוש ממנו את החברה, איש העסקים המיליארדר ליאו נואי, כמה ימים קודם לכן, במהלך חג סוכות, ופירט על הרגע שבו התעורר מהשינה ביום שישי לפני החג, וראה את המייל שלפיו המשקיעים נסוגים מהעסקה.

מבחינת נחום, המצב שאליו התגלגלה אורתם הוא תולדה של בעיות שמהן סובל תחום חברות הביצוע בענף כולו, וביש מזל גדול. במלים שלו: "אני לא נוכל, יש כאן צירוף מקרים אשר הוביל לתזרים מזומנים קשה". אם זו אכן המציאות, ההחלטה של נשיא בית המשפט המחוזי, השופט איתן אורנשטיין, להשעות את סמכויותיו כמנכ"ל ואת סמכויות הדירקטוריון עד להחלטה אחרת, אינה מוצדקת.

אלא שכפי שהעידו השאלות של חלק מבעלי האג"ח באסיפה שכינסו יום לפני שנערך המשפט, הסיפור של נפילת אורתם סהר — ששמה נגזר משמות ילדיו של נחום — רחוק מלהיות סיפורו של קורבן לסערה עסקית מושלמת שפקדה אותה. סימני שאלה רבים סובבים את התנהלות החברה, שצפויה לקרוס בימים אלה — ולהותיר 5,500 אזרחים עם חוסר ודאות לגבי המחיר הסופי שישלמו על הדירה שהיתה אמורה להיבנות עבורם; ציבור בעלי אג"ח שלא יודע כמה כסף מתוך הסכומים שהלווה לחברה דרך שוק ההון יחזור אליו; מאות קבלני משנה שעומדים בפני פשיטת רגל אם אורתם לא תשלם להם את הסכומים שהיא חייבת להם; יותר מ–300 עובדים שלא יודעים מה יעלה בגורל משכורתם; וכמה בנקים גדולים שחשופים לחברה במאות מיליוני שקלים.

כמות הנושים הרבה התבטאה בכך שביום רביעי השבוע נאלצו מאבטחי בית המשפט המחוזי לפנות מהאולם, שבו נערך הדיון בבקשה להקפאת ההליכים של החברה — חלק ניכר מהאנשים שחפצו להשתתף בו. השופט ניסה לרסן את עורכי הדין, שכל אחד מהם ניסה להשמיע את קולו ולייצג את לקוחותיו. "עם כל הכבוד לבנקים, אף אחד מהם לא יהיה חדל פירעון", הצהיר עורך דין המייצג לקוח בשם מ. מלכה חשמל בע"מ. "מאות קבלני משנה מחזיקים היום צ'קים שחזרו. 3 מיליון השקלים שחייבים ללקוח שלי, קוטניק שיש, זה עולם ומלואו. שיאפשרו לנו לקבל את הציוד שלנו", זעק אל השופט עורך דין בשם חיים כהן. "אני מייצג מזמינים של 1,000 דירות בכמה פרויקטים ואנחנו לא מוכנים שהסכום שהם חייבים יממן כל מיני תנועות כלליות בחברה", זעק עורך דין אחר.

חלק מסימני השאלה סביב אורתם התבטאו בטענות בעלי האג"ח שהתאספו ביום שלישי בחדר הצפוף במשרדיו של עו"ד ליפא מאיר, שנשכר על ידי החברה לנהל את המשא ומתן במטרה לדחות את תשלומי הריבית לנושים, וסירבו להתעלם ממשבר האמון שכבר שורר בין הצדדים. "ניהלת חברה עם הון עצמי רזה מאוד ויצרת בלון פיננסי", אמר עו"ד אופיר נאור, המייצג את נאמני בעלי האג"ח. "יש בעיה קשה במצגים שלכם. הצגתם לשוק ההון מצג שלא תואם את המציאות. גם אחרי שנתקלתם בקיר המשכתם להציג מצג לא מתאים. הייתי מצפה למצגים שלמים שתציגו למשקיעים. מצד הנכסים, אני לא מצליח להבין מה יש בחברה. אני לא רוצה לקנטר. תנו לי מספר טלפון של רואה חשבון, שאבין", ביקש.

"כשהגעת אלינו, תשואות האג"ח היו כבר גבוהות. עשית סיבוב בשביל להרגיע את השוק. המצב שתיארתם לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים שונה באופן מהותי ממצב החברה שתואר בדו"חות", הטיח נציג בית ההשקעות פסגות במנכ"ל.

"אמרתם שהבעיות שלכם התחילו במאי. זה לא מסתדר עם התזרים שפירסמתם באוגוסט, שהראה כי עד דצמבר 2017 לא יהיו לכם בעיות. המשמעות היא שההתראה של רואי החשבון של החברה לא התאימה לתזרים המזומנים שלה", אמר נציג חברת הביטוח הראל.

נחום, מותש כנראה מכמעט שבוע של ישיבות דירקטוריון, התקשה להשיב לשאלות אודות הסתירות, לא זכר את שם הפרויקט של אורתם בחיפה, נקב במספרים כלליים כשנשאל לגבי גודל קופת המזומנים של החברה ובסופו של דבר התחיל להשתעל ארוכות, כשהוא מנסה לסיים את ההתקפה נגדו.

פרויקט של אורתם סהר בגבעת שמואלצילום: תומר אפלבאום

מכוניות יוקרה בשווי של 100 מיליון שקל

הדו"חות החשבונאיים של אורתם אכן לא ניבאו את המצב שאליו נקלעה, ולא מעט גופים מוסדיים קיבלו את קריסת החברה כהפתעה מוחלטת, במיוחד לאור ההון העצמי שבו נופפה, בסך 65 מיליון שקל, כפי שהוצג בדו"חותיה האחרונים. ואולם עדויות לכך שהחברה אינה מתנהלת כמו בית מרקחת אפשר היה למצוא בתביעות שהוגשו נגד החברה ובחקירות שהתנהלו סביבה בשנים האחרונות.

ביולי 2015 החלו עשרה חברים בקבוצת רכישה שאירגנה אמפא מליבו, חברה שהיתה בבעלות משותפת של אורתם סהר וחברת אמפא, בהליכים משפטים נגד שתי החברות באמצעות עו"ד אלעד פרסקי. כמה חודשים קודם לכן, כאשר קבוצת הרכישה ביקשה לקבל הנחה ממחלקת מיסוי מקרקעין ברשות המסים, התברר לטענת התובעים כי לא כל חברי הקבוצה שילמו את אותם הסכומים עבור הזכות להיות חלק מקבוצת הרכישה, וחלק מהם זכה להנחות על חשבון האחרים.

במסמך המצורף לבקשת ההמרצה שהוגשה לבית המשפט (בקשה לחשיפת מסמכים על ידי הנתבע) הוצגה רשימה המפרטת את סכומי ההנחות שבהן זכו חלק מרוכשי הדירות המקורבים לחברה. מי שמוביל את רשימת מקבלי ההנחות הוא אביעד רוזנצוויג, שבמקביל לתפקידו כמשנה למנכ"ל אורתם באותה תקופה היה חלק מקבוצת הרכישה, וקיבל בדרך פלא הנחה של 335 אלף שקל — כ–19% משווי הדירה שרכש. ההנחה הזאת היתה גבוהה משמעותית מהאחרות, כאשר מרבית החברים קיבלו הנחות שהסתכמו באלפי שקלים בודדים או שלא קיבלו הנחה כלל.

מלבדו מעידים המסמכים על שתי דירות נוספות בפרויקט שנרכשו על ידי אורתם סהר עצמה, וגם הן זכו להנחה גבוהה מזו שקיבלו חברי הקבוצה האחרים. אם לא די בחוסר השקיפות הזה, במסמכים שהוגשו לבית המשפט מוזכר כי כל אחד מחברי קבוצת הרכישה שילם דמי תיווך לחברה הנמצאת בבעלותם של אותם יזמים שגם מכרו את הקרקע לאורתם. כלומר, חברי קבוצת הרכישה שאירגנה אורתם שילמו פעמיים לאותו גורם על זכויותיהם בפרויקט.

שמו של רוזנצוויג, שעדיין מכהן כמשנה למנכ"ל, הוזכר גם באסיפת בעלי האג"ח השבוע. היה זה כאשר המשקיעים בחדר שאלו אודות הסיבות שעמדו מאחורי העובדה שבימים האחרונים רוזנצוויג מכר את כל אחזקותיו במניות החברה בבורסה בהיקף גבוה — מכירה תמוהה וחסרת היגיון כלכלי בהתחשב בכך ששוויה של אורתם סהר כיום, אחרי שמנייתה קרסה ב–82% בשנה האחרונה, נמוך מ–11 מיליון שקל. לשאלת המשקיעים ענה נחום: "אני לא מכרתי את המניות. ידעתי על המכירה בדיוק כמוך, באותו העיתוי".

רוזנצוויג אינו בהכרח האדם היחיד שנחום לא יכול להסביר את מהלכיו. באוגוסט הובילה חקירת הרשות לניירות ערך לגילוי פרשה נוספת שבה על פי החשד מנהלת החשבונות הוותיקה בחברה, אושרת מוסינדי, חשודה כי ב–2010–2016 גנבה יותר מ–9 מיליון שקל מקופת אורתם סהר יחד עם אליק בלס גריידי, איש אמונו של נחום. בלס גריידי החל את דרכו באורתם כנהג של נחום בעת שזה היה בשלילת רישיון ובהמשך נהפך לעוזרו האישי. שני החשודים עבדו לצדו של נחום בחברה יותר מעשור.

הטענות שהועלו במסמכים שהוגשו לבית המשפט השלום חושפות תמונה של התנהלות בעייתית באורתם. הרשות טוענת כי מוסינדי ביצעה רכישות של מכוניות יוקרה במזומן, איפשרה לבלס גריידי לחגוג על חשבון קופת החברה הציבורית באמצעות כרטסת פיקטיבית וכי הכספים שלקחו השניים במזומן איפשרו לבלס גריידי לשדרג את מכוניתו מסוזוקי סוויפט למיצובישי אאוטלנדר ולצאת לחופשות ארוכות בתאילנד.

לטענת עורך דינם של החשודים, נחום פיטר את השניים וניסה להשתיק את הפרשה באמצעות תשלום של 200 אלף שקל במזוודה. בדיון טען עורך הדין כי השניים הם קורבנות של המנכ"ל, כי הכרטסת הפיקטיבית נועדה לשימושו של נחום עצמו — וכי על שמו של נחום רשומות לא פחות מחמש מכוניות יוקרה בשווי של 100 מיליון שקל.

עם זאת, הצל הכבד ביותר שנופל על נחום נובע מהחקירה שלו עצמו — שלמעשה הובילה לגילוי פרשת המעילה של מוסינדי וגריידי. החקירה התפוצצה בתקשורת ביולי 2016, ביום שבו שוחרר נחום ממעצר פתאומי. בבית המשפט השלום בתל אביב התגלה כי רשות ניירות ערך ורשות המסים, שניהלו חקירה משותפת, חושדות כי נחום ניהל מערכת כספים פרטית עם ספקי החברה — ויחד עם אנשים אחרים באורתם הצליח לגרוף לכיסו 4 מיליון שקל. לפי החשד, בעקבות פרשת המרמה, ב–2012–2015 הוצגו דיווחים כספיים כוזבים בדו"חות החברה, ובהם עלויות של שירותים שקיבלה החברה הציבורית מידי ספקיה.

הרשויות טוענות כי העבירה התבצעה באמצעות החברה הפרטית אורתם הנדסה בע"מ, שבה שולט נחום. באותו היום שיחררה שופטת המעצרים שלומית יצחק את נחום בתנאים מגבילים ובהם הפקדת ערבות בנקאית של 250 אלף שקל, הפקדת דרכונו בידי הרשות לניירות ערך ואיסור יציאתו מישראל במשך חצי שנה. לבית המשפט הוא לא התייצב, אך עורך דינו, ירון ליפשס, הכחיש את החשדות המיוחסות לו והבהיר כי הוא לא נעצר אלא עוכב לחקירה. עד ליום כתיבת שורות אלה לא ננקטו הליכים נוספים נגד נחום בפרשה.

אם יש אמת בחקירות סביב החברה, ייתכן כי מדובר באי־סדרים חשבונאיים שאיש לא שם לב אליהם במשך השנים — שהתגלו כשהמחזור וצבר ההזמנות שלה התכווצו במהירות בשנתיים האחרונות. ייתכן שבמציאות, כפי שהעיד אחד הגורמים המייצגים את נושי החברה בבית המשפט השבוע, "במצבים כאלה, כשהחברה מתכווצת במהירות — כל החרא צף למעלה".

"הופתענו כמו כולם לגלות את המצב"

נחום ואורתם זכו השבוע לסופרלטיבים חיוביים מאנשים שעשו עמם עסקים, גם כאלה שהיתה אמורה להיות להם בטן מלאה נגד החברה. "אנחנו חברים טובים עד היום, יש לנו קשר מצוין ואני ממש מצטער שזה מה שקורה לחברה. עבדתי עם אמיר 14 שנים ויש לי רק דברים טובים לומר עליו", אמר אבי יעקובי, מנכ"ל החברה לשעבר, שנאלץ לסיים את תפקידו ב–2011.

"קבוצת מליבו היתה זו שהציעה לנו את ההצעה הטובה ביותר. הם לא היו הכי זולים, אבל המוניטין שלהם גבר על האחרים. שמה הטוב של החברה הלך לפניה", אמר שבתאי קטש, המוביל קבוצות רכישה שעבורן בונה אורתם שלושה פרויקטים בלוד.

מרפסות שנפלו בבניין בחדרהצילום: נמרוד גליקמן

"בחלק מהפרויקטים אנחנו אחרי סיום שלד, אחרי שעשו אינסטלציה וחשמל, בחלק אחר כבר סיימו את הרצפה הראשונה. היינו מרוצים מהעבודה מולם. לא היתה אתם שום בעיה. הם הכי ישרים שאפשר להיות, הם היו בסדר גמור. עבדנו מול בכירים בחברה. המנכ"ל רק חתם על ההסכמים, ולא היו לנו שום טענות לגבי נותני שירותים מולם. הופתענו כמו כולם לגלות את המצב. כנראה שהמצב הנוכחי נבע משרשרת של בעיות שהיתה לחברה, אבל אני מעריך שזה עדיין לא סוף הסיפור. אני מאמין שהם יצליחו לחזור", אומר קטש.

גם עובדי החברה, המיוצגים על ידי עו"ד חיות גרינברג הרעיפו מחמאות על אורתם והעידו כי מדובר בחברה מגובשת עם הרבה אמון, חום ואווירה של משפחתיות. העובדים, שקיבלו הנחיה מהחברה שלא לשתף פעולה עם התקשורת — וקיבלו אותה — נמצאים כעת בחוסר ודאות לגבי תשלום שכרם באוקטובר. על התלושים לחג בראש השנה כבר לא היה מה לדבר.

מקורב לחברה הסביר כי "איך שהוגשה הבקשה להקפאת הליכים הוגשה, כל חברות הביצוע הגדולות במשק, כגון דניה סיבוס ואלקטרה, פנו למנהלי הפרויקטים והציעו להם הצעות בלתי־רגילות בשביל שיעזבו את אורתם. מי שנשאר בחברה עשה זאת בגלל נאמנות, אך הוא לא יישאר אם לא יהיה לו אופק". ייתכן כי זאת הסיבה שבגללה ניסה השבוע בבית המשפט עו"ד אמיר ברטוב ממשרדו של ליפא מאיר, שמייצג את החברה, להשאיר את הפרויקטים פעילים, ובכך למנוע מעובדי החברה לנטוש אותה באופן מיידי.

"אם היית שואל אותי מה אני חושב על נחום עד התפוצצות הפרשה, הייתי אומר לך: 'הוא איש מדהים ואיש טוב — לא מאכער או נוכל'. מקרה המרפסות שהוביל לנפילה שלהם הרי לא קרה במזיד. אבל אני לא יודע מה קרה מאז", אמר לנו ספק שעבד עם החברה עד לפני שנתיים.

ב"מקרה המרפסות" מתכוון אותו ספק לקריסת המרפסות בפרויקט בחדרה ב–2013, שבו שימשה החברה הבת של אורתם, מליבו בנייה, קבלנית ביצוע עבור חברת הייזום גינדי השקעות. אורתם עדיין נאבקת בבתי המשפט בחברות הביטוח בניסיון לקבל פיצוי על הקריסה, מתמודדת עם תביעה בסך 100 מיליון שקל שהגישה גינדי השקעות נגד מליבו, וסבלה מפגיעה תדמיתית בגין המקרה. התביעה הזאת, יחד עם תביעות אחרות שעמן מתמודדת החברה, היא גם הגורם העיקרי שהבהיל את המשקיעים שבחנו את רכישת אורתם בחודשים האחרונים.

ממקום חמישי בדירוג חברות הבנייה בישראל - לסף פירוק

נראה כי הסדק הראשון במותג החברה נגרם לאור הפרויקט הכושל בחיפה. ב–2010 נכנסו כשותפות אורתם סהר וחברת מנרב הנדסה לפרויקט בנייה גדול בעיר. השתיים היו צריכות להקים יחדיו חניון תת־קרקעי, הכנה לבית חולים חירום ושלד לשני בניינים בבית החולים רמב"ם. ואולם העיכוב במועד שנקבע לסיום הפרויקט הוביל לתביעת עתק בין הצדדים.

בשנים האחרונות עברה אורתם מהפך, מחברה שסוללת כבישים ומשתתפת בפרויקטים לבנייה של בתי חולים לחברה יזמית המתמקדת בפרויקטים רווחיים פחות, כגון המכרזים הממשלתיים של מחיר למשתכן. אורתם, שמחזיקה בסיווג בלתי־מוגבל לעבודות בנייה, היתה אחראית לבנייה של לא מעט פרויקטים המעטרים את קרקעות ערי ישראל. בין הפרויקטים המוכרים ניתן למנות את בניית מגדלי בסר 3 ו–4 בבני ברק, מלון רויאל ביץ' בתל אביב, גשרים המחברים את מודיעין לכביש 431, מוסכים לרכבת ישראל ותחנת הרכבת כפר יהושע.

ואולם גם המקום החמישי שבו התנוססה החברה בדירוג של BDI ל–21 חברות הישראליות הפועלות בתחום הייזום והבנייה ב–2016 לא מנע ממנה להידרדר לסף פירוק. לאורתם סהר חובות עתק של 980 מיליון שקל (הכוללים את הערבויות הפיננסיות), שעומדים מול מצבת נכסים המסתכמת ב–529 מיליון שקל בלבד. מעבר לכך — ואולי זו הנקודה המטרידה ביותר עבור הלקוחות שלה — החברה צריכה להתמודד עם תביעות בסך כולל של 368 מיליון שקל. מקורבים למשא ומתן מול המיליארד ליאו נוי, שהתעניין ברכישת החברה, טוענים כי בור התביעות העמוק הוא הסיבה העיקרית שהבריחה אותו מהעסקה.

את הידרדרות אורתם תולים מנהליה בסדרה של גורמים חיצוניים, כמו מבצע צוק איתן, שלפי החברה מנע את כניסת עובדיה מהשטחים ופגע בהתקדמות הפרויקטים שלה. גם התנאים הקשים שבהם מצוי ענף הייזום כולו — שכוללים סדרה של חברות שנקלעו לקשיים כספיים בחודשים האחרונים — תרמו לפיה להחרמה במצבה. כך, כשהתקשה להתמודד עם תהיות הנושים לגבי הסתירות בדיווחי החברה באסיפת בעלי האג"ח, הגיב נחום באמירה כי "הייתי מצפה שחברת הביטוח תפצה אותי על קריסת המרפסות. הייתי מצפה שהמדינה תפצה אותי על צוק איתן".

מנכ"ל אורתם סהר, אמיר נחוםצילום: תומר

"הדו"חות הכספיים והחשבונאות שלה - קשקוש"

ההחלטה שקיבל השופט אורנשטיין, שקבעה כי לא ניתן לפרק את אורתם אך גם לא להמשיך להפעיל את אתרי הבנייה שלה — שהעבודה בהם נעצרה כבר לפני כשבוע — הפתיעה את קהל הנוכחים. אמנם עשרות עורכי הדין שנכחו באולם ציפו כי אורנשטיין יעניק "הקפאת הליכים" לחברת אורתם סהר, אך מעטים חשבו כי הבנקים, המחזיקים בערבויות בסכום כולל של 433 מיליון שקל, ישכנעו אותו כי צריך לעצור את הפרויקטים ואין לאפשר לה להמשיך להתנהל.

אורנשטיין לא השתכנע מדבריו של ברטוב כי "משמעות עצירת העבודה היא קשה, הידרדרות מהירה לפירוק — קטסטרופה". דברים שתאמו את הצהרותיו של נחום באסיפת בעלי האג"ח, שלפיהם "אם האתרים לא יפעלו זה אסון. אנחנו בונים 5,000 דירות — המשמעות של כל חודש שבו חל פיגור בבנייה היא 30 מיליון שקל".

את אורנשטיין הדאיגה העובדה כי ברטוב לא ממש הציג בפניו תוכנית עבודה סדורה, והחברה אפילו לא ציינה בבקשתה כמה כסף נמצא בקופת המזומנים שלה ומה מצבו של כל פרויקט מבחינת חובות. כאשר לשופט הובהר כי המשך פעילות החברה כרוך בתשלומים לעובדים וספקים בסך כ–80 מיליון שקל בחודש, הוא קבע כי הוא "שותף לעמדת הנושים כי אין לפנינו תוכנית הבראה סדורה. אין מידע הכרחי באשר למצב של כל אחד ואחד מהפרויקטים הרבים של אורתם".

כדי להמשיך ולהפעיל את האתרים דורש אורנשטיין כי שני בעלי תפקיד חדשים ניטרליים (ראו מסגרת) יובילו להסדר. בכיר בשוק ההון אומר כי "הליך של הסדר יותיר את החברה בריאה. יפרידו בין החובות לנכסים ויאפשרו לרוכש לצאת לדרך חדשה. אם בעלי התפקיד יצליחו להבריא את החברה ואולי אף למכור אותה למשקיע חיצוני, יחל החלק השני — החקירות".

נורת האזהרה על שלב החקירות שמזכיר אותו בכיר נדלקה למחזיקים באג"ח של החברה לאחר שב–6 באוקטובר פירסמה אורתם דו"ח תזרים מזומנים חזוי, שבו כתבה שחור על גבי לבן כי יתרת הפתיחה שלה היא כ–70 מיליון שקל. ואולם בהערה נכתב כי יתרה זו כוללת 32 מיליון שקל בערבויות המופקדות בבנקים — שאותן החברה לא יכולה לשחרר כל עוד לא מסתיים הפרויקט שבגינו ניתנו.

בדו"חות של הרבעון השני, שפורסמו באוגוסט, טענה החברה כי אותם 70 מיליון שקל "אינם מביאים בחשבון שימוש במסגרות אשראי מעבר לניצול בפועל של הלוואות קיימות". הנושים נדהמו לגלות כי בבקשה שהוגשה לבית המשפט לצורך קבלת צו הקפאת ההליכים קיים מצג להיעדר כל תזרים מזומנים. בין היתר, מי שיצטרך לתת את הדין על אי־הסדרים בדו"חות הכספיים הוא משרד דלויט בריטמן אלמגור זהר, ששילשלו לכיסם שכר טרחה שנתי של 450 אלף שקל לביקורת על הדו"חות.

נאור, המייצג את חברות הנאמנות של מחזיקי אג"ח מסדרה ד' ה' ו–י' כבר נופף באיום של תביעות נגד כל הקשורים לאותם מצגים שנראו באסיפה האחרונה. בשיחה עמנו הוא הוסיף: "החשבונאות בחברות כמו אורתם סהר בלתי־מתקבלת על הדעת. לא ייתכן שחברה תציג פיקציות למשקיעים ותכניס לתזרים נתון שלא יכול להימצא בו".

בנוגע לדו"חות שפירסמה החברה בשנתיים האחרונות אמר: "זה נראה רע מאוד. מדובר בחברה שאין לה הון עצמי או נכסים אמיתיים או כרית ביטחון. אם הכל בסדר בחברה, הגלגל עובד וכולם מרוויחים, אך אם מתברר שיש תקלות כגון מרפסת נופלת או אי־כניסה של עובדים לישראל - כל העסק נופל כי אין כל מטריית הגנה. זה עצוב לראות שחברות מסוגה של אורתם סהר פועלות ללא מטריית הגנה ורק מתגלגלות. כשהן מתחילות להסתבך הן לוקחות כסף מיזמים (בשוטף פלוס 30) ומשלמות לספקים (שוטף פלוס 90) - ואז הפערים בין ההכנסות להוצאות משמעותיים יותר.

"אנו רואים כי הדו"חות הכספיים שלה והחשבונאות שלפיה היא מדווחת זה קשקוש. האופןשבו הוצגו הדו"חות והטיפול החשבונאי הם נושא שאנחנו מתכוונים לחקור ובמידת הצורך להגיש תביעות בגינם. בלתי־מתקבל על הדעת שחברה כותבת בדו"חות שהיא תסיים את 2016 עם עודף של 85 מיליון שקל במאזן והון עצמי חיובי של עשרות מילויני שקלים - אך בפועל מעדכנת את בית המשפט כי היא נכנסה לקושי תזרימי, קריסה מוחלטת מול הספקים שלא מוכנים לעבוד עמה. הם לא יכולים לעבוד עלינו ולטעון שהמצב נוצר בפתאומיות בחודשים האחרונים".

מאורתם סהר נמסר: "בעניין הטענות לסתירות בדיווחי הבורסה של החברה מול מה שהוצג לבעלי האג"ח, ניהול בלון פיננסי והצגת תחזיות לא נכונות — הטענות לפערים בין דיווחי החברה למצב בפועל חסרות כל שחר. לא נפל כל רבב בדיווחי החברה. בעניין הבקשה של חברי קבוצת רכישה בפתח תקוה, הטוענים כי למקורבים לחברה ניתנו הנחות על דירות שרכשו במסגרת קבוצת הרכישה, מדובר בתביעה קנטרנית והחברה תגיב עליה בבית המשפט. בעניין השחרור בערבות ב–2003, החקירה קבעה כי התנהלות בעלי התפקידים באורתם היתה ללא רבב והתיק נסגר. מדובר היה בחקירת חשדות לעבירות מע"מ מצד קבלני משנה של החברה".

אליק בלס גריידי, איש אמונו של המנכ"ל, ואושרת מוסינדי, מנהלת החשבונות של אורתם. חשודים בגניבה של 9 מיליון שקל מקופת החברה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker