תעשיית התרופות שהביאה את פרינס ועוד 165 אלף אמריקאים אל מותם

ג'ניפר וייס-בורק יצאה למלחמה בחברות התרופות שמייצרות משככי כאבים ממכרים, לאחר שאלה גרמו למותו של בנה ■ היא לא חשבה שתצטרך להילחם בכוח פוליטי חזק, שמוציא עשרות מיליוני דולרים כדי שהרופאים ימשיכו לדחוף למטופליהם מרשמים מסוכנים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הזמר פרינס
לוגו אי-פי
אי-פי

קמרון וייס מת מצריכת הירואין לפני שמלאו לו 19, אבל הידרדרותו לסמים החלה כמה שנים קודם לכן, כשבית חולים שלח אותו הביתה עם בקבוק של משכך הכאבים פרקוסט, אחרי ששבר את עצם הבריח שלו באימון היאבקות. אבל כשאמו החליטה לבחון לעומק את ספר החוקים של מדינת ניו מקסיקו ופתחה במאבק למען חקיקת סעיף שלטענתה היה מציל את חיי בנה, היא גילתה שהיא לא יכולה להתחרות בלוביסטים רבי העוצמה של חברות התרופות.

ג'ניפר וייס-בורק נאבקה למען אישור סעיף בחוק שיגביל מתן מרשמים של אופיאטים (המשתייכים לקבוצת הסמים המדכאים את מערכת העצבים המרכזית) לכאבים חזקים לעד שבעה ימים. הסעיף פוטר אנשים בעלי כאב כרוני, אבל מתנגדי הסעיף נלחמים חזרה, ולוביסטים של תעשיית התרופות נאבקים במספרים גדלים והולכים כדי לבטל את הסעיף. הלוביסטים האלה לא מדברים בשימועים של הצעת החוק, "הם היו הולכים באופן אישי לסנאטורים וחברי קונגרס ומדברים אתם אחד על אחד", אומרת וייס-בורק.

יצרניות של משככי כאבים במרשם אימצו אסטרטגיה הכוללת העסקת מאות לוביסטים ותרומות של מיליוני דולרים לקמפיינים פוליטיים כדי להחליש או לבטל צעדים שנועדו לבלום את הצפת השוק באופיאטים, הנמצאים במוקד של משבר בריאותי שעלה בחיי 165 אלף אמריקאים וגרם להתמכרות קשה בקרב אינספור אנשים נוספים.

יצרניות התרופות מצהירות כי הן נאבקות במגיפת ההתמכרות, אך סוכנות הידיעות אי-פי והמרכז לאמון הציבור בארה"ב (Center for Public Integrity) מצאו כי לרוב הן נוקטות צעדים שנועדו להיאבק בחוקים המגבילים תרופות כמו אוקסיקונטין, ויקודין ופנטניל, שגרם ככל הנראה למותו של הזמר פרינס.

בלי לדעת, וייס-בורק יצאה למלחמה בכוח פוליטי רב-עוצמה, שהוציא ב-2015-2006 יותר מ-880 מיליון דולר ברחבי ארה"ב על לובינג ותרומות פוליטיות - יותר מפי 200 מהסכום שהוציאו ארגונים שתומכים בפיקוח קפדני יותר, ויותר מפי שמונה ממה שהוציא הלובי של תעשיית הנשק על פעילות דומה בתקופה המקבילה.

בנוסף למאבק בהגבלת אופיאטים, שמהווים חלק מהפעילות הפוליטית שלהם, ליצרניות התרופות ולארגונים קשורים יש כמה אינטרסים הקשורים לחקיקה, אבל הנוכחות הקבועה שלהם בבירות של המדינות בארה"ב מעידה כי הם מוכנים לזנק לתוך כל דיון בקונגרס שעשוי להשפיע עליהן.

בסך הכל, יצרניות התרופות וארגונים קשורים העסיקו מדי שנה 1,350 לוביסטים בממוצע במוקדי חקיקה ב-2015-2006, לפי בדיקת אי-פי והמרכז לאמון הציבור. "לובי האופיאטים עשה כל שביכולתו כדי לשמר את הסטטוס־קוו של מדיניות מרשמים אגרסיבית", אומר ד"ר אנדרו קולודני, מייסד ארגון "רופאים למען מרשמי אופיאטים אחראיים" ותומך בולט ברפורמה בתחום. "הם מניבים רווחים עצומים מהמדיניות האגרסיבית הזאת".

ג'ניפר וייס-בורק ובנה קמרון. התמכר להירואין לאחר שרופא רשם לו משכך כאביםצילום: /אי־פי

חברות התרופות אומרות שהן מחויבות לפתור את הבעיות הקשורות למשככי הכאבים שהן מוכרות. יצרניות אופיאטים גדולות נקטו אמצעים שונים כדי לעודד שימוש זהיר יותר בתרופות מרשם. בין היתר, הן מאפשרות למדינות לשתף מאגרי נתונים של מרשמים ומסייעות למנוע מסוחרי סמים לרכוש תרופות.

התעשייה ובנות בריתה לא היו לבד במאבק בהגבלות על אופיאטים. ארגונים רבי עוצמה של רופאים מהווים חלק מהמאבק בכמה מדינות, וטוענים כי מחוקקים לא צריכים להגיד להם איך לעסוק ברפואה.

בעוד שהרגולציה על תרופות נמצאת ברובה באחריות של הממשל הפדרלי, שבו יצרניות של משככים פעלו למנוע הגבלות בחוק, אזרחים פשוטים שמתקשים להתמודד עם מגפת האופיאטים בשכונותיהם, פונים לבירת המדינה שלהם בניסיון למצוא פתרונות.

מאות הצעות חוק הקשורות לאופיאטים הוגשו ברמת המדינות בשנים האחרונות. הקבוצות הספורות שמתחננות להחיל הגבלות על תרופות מרשם הן לרוב ארגונים קטנים שהוקמו על ידי משפחותיהם של צעירים שמתו בשל צריכת אופיאטים. ב-2015-2006 הם הוציאו 4 מיליון דולר בכל ארה"ב ברמת המדינה וברמה הפדרלית על תרומות פוליטיות ועל לובינג, והעסיקו שמונה לוביסטים בממוצע ברמת המדינה בכל שנה.

התמכרות מסוכנת או שיפור אמיתי של איכות חיי החולים?

אופיאטים במרשם הם בני הדודים הסינתטיים של הירואין ומורפין, שניתנים כדי להקל על כאב. מכירות האופיאטים גדלו פי ארבעה בין 1999 ל-2010, ובתקופה הזאת מספר מקרי המוות ממנת יתר מהם עלה בהתאם ל-165 אלף איש. בשנה שעברה נכתבו 227 מיליון מרשמים בארה"ב, מספיק כדי לחלק מכל כדורים לתשעה מתוך כל 10 אמריקאים. אופיאטים יכולים להיות מסוכנים אפילו לאנשים שפועלים בהתאם להנחיות הרופאים, אף שהמשככים האלה גם מסייעים למיליוני אנשים להקל על כאבים שנוצרים כתוצאה מסרטן, פציעות, ניתוחים וטיפולים בשלב של גסיסה.

ההכנסות של יצרניות האופיאטים אדירות: פורדו פארמה (Purdue Pharma), יצרנית אוקסיקונטין ואחת מיצרניות האופיאטים הגדולות במונחי מכירות, רשמה בשנה שעברה הכנסות של 2.4 מיליארד דולר ממכירות אופיאטים, לפי הערכות של חברת נתוני הבריאות IMS health. ההכנסות האלה נרשמו אפילו אחרי שב-2007 מנהלים בחברה הודו באשמה על שהטעו את הציבור בנוגע לסיכונים של אוקסיקונטין, והחברה נאלצה לשלם קנסות של 600 מיליון דולר. "פורדו אינה מתנגדת, במישרין או בעקיפין, למדיניות שמשפרת את האופן שבו ניתנים מרשמי אופיאטים, כולל כשצעדי המדיניות האלה יכולים להפחית את השימוש בהם", נמסר מהחברה.

ג'ניפר וייס-בורקצילום: Mary Hudetz/אי־פי

ניתוח נתונים של מדינות בארה"ב מספק הצצה למאבקי יצרניות התרופות בניסיון להגביל אופיאטים. הנתונים מראים כי חברות התרופות הגבירו את מאמצי הלובינג ואת התרומות הפוליטיות שלהן בניו מקסיקו ב-2012, כאשר מחוקקים במדינה שקלו - ובסופו של דבר ביטלו - הצעת חוק שנתמכה על ידי אמו של קמרון וייס.

אבל אחד המנועים הפוליטיים החזקים ביותר של חברות התרופות כלל אינם ידועים לציבור. מדובר ברשת של ארגונים ללא מטרות רווח התומכים באופיאטים, שממומנים על ידי החברות ונפגשים אחת לחודש במסגרת הקרויה Pain Care Forum, שנוסדה לפני יותר מעשור.

הארגונים האלה תרמו יותר מ-24 מיליון דולר ל-7,100 מועמדים פוליטיים ברמת המדינה ב-2015-2006, כשהתרומות הגדולות ביותר מוזרמות למושלים ולמחוקקים ששולטים בסדר היום של החקיקה, כמו יו"ר בתי נבחרים, נשיאי סנאט ויושבי ראש של ועדות הבריאות.

הארגונים היו מעורבים במאבקים דקדקניים אפילו מעבר לרמת המחוקקים. אחרי שב-2007 מדינת וושינגטון הציגה לראשונה סדרה של הנחיות רפואיות הדוחקות ברופאים לא לרשום רמות גבוהות של אופיאטים, Pain Care Forum שכר חברת יחסי ציבור כדי לשכנע את המועצה הרפואית של המדינה שההנחיות יפגעו במטופלים עם כאבים כרוניים.

חלק משמעותי מהמאבקים שמנהלות יצרניות האופיאטים מתבצע באמצעות פעילים ממומנים שמפיצים נרטיבים חיוביים על השימוש באופיאטים, כשהחיבור שלהם לחברות התרופות לא מוזכר, או באמצעות שכנוע מחוקקים תומכי מגזר התרופות להגיש הצעות חוק שנוסחו על ידי החברות.

עם זאת, חולים רבים טוענים כי בזכות אופיאטים החיים שלהם טובים יותר. "יש כזאת היסטריה" בנוגע לאלה שמתו ממנות יתר, אומרת ברבי אינגל, נשיאת הקרן הבינלאומית לטיפול בכאב (International Pain Foundation), שזוכה למימון מחברת תרופות. "יש מיליוני אנשים שחייהם טובים יותר ונוטלים תרופות לטווח ארוך".

ואולם דברים אלה מנוגדים למה שחוקרים טוענים: מחקרים הוכיחו כי אופיאטים מסייעים מעט או לא מסייעים כלל לטיפול בכאב כרוני. מחקר מ-2015 של מערכת בתי החולים במדינת פנסילווניה מצא כי כ-40% מהחולים בעלי כאב כרוני (למעט סרטן) שמקבלים אופיאטים, הפגינו סימנים של התמכרות, ול-4% היו בעיות אחרות.

״עם מרשם אופיאטים לשבעה ימים אפשר ליצור נזק גדול", אומר דיוויד ג'ורלינק, מומחה לרעלים מאוניברסיטת טורונטו. "זה יכול לדחוף אנשים למחצית הדרך להתמכרות, כשבדרך אחרת הם לא היו מגיעים לשם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker