האיש ש"מוכן ללכת רחוק מאוד כדי לרצות את הבוס"

אחרי קריירה ארוכה בענף הרכב, ראש הסגל החדש בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, לא מתבייש לשכב על הפסים בשביל בנימין נתניהו ■ "התחושה היא שמה שנתניהו יבקש ממנו הוא יעשה, אבל גם הוא ימצא עצמו בחוץ, השאלה היא רק מתי"

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב הורוביץ עם בנימין נתניהו
יואב הורוביץ עם בנימין נתניהוצילום: GALI TIBBON/אי־אף־פי

במוצאי שבת לפני שבועיים, יום לאחר מתן ההוראה שלא לבצע עבודת תחזוקה ברכבת ישראל בשבת, וכמה שעות לפני תחילת הפקקים של יום ראשון בבוקר, הפציע לראשונה על המסך, מול אזרחי ישראל, יואב הורוביץ, ראש הסגל החדש בלשכת ראש הממשלה. הורוביץ הנרגש התייצב לראיון בערוץ 2 וביקש "חסד של פעם ראשונה". ואז, כאשר כל העיניים נשואות אליו - הוא נמנע לענות לשאלות בצורה עניינית ובמקום זה תקף באופן חזיתי את שר התחבורה ישראל כ"ץ, וטען כי הוא זה שיזם את המשבר כדי לפגוע פוליטית בבנימין נתניהו, ולשם מטרה זו לא היסס לפגוע בציבור הנוסעים והחיילים. כץ מנסה "לעשות פוטש בליכוד", הוסיף הורוביץ.

אמירות חריפות כאלה של עובד מדינה, בפומבי, הן לא רק דבר נדיר מאוד אלא גם אסורות לכאורה לפי תקנות שירות המדינה. בנציבות שירות המדינה אף פתחו בבדיקה בעניין, כפי שמתפרסם כאן לראשונה, בעקבות הראיונות שנתן הורוביץ. "נושא הראיונות לתקשורת של הורוביץ נמצא בטיפול, והדברים נבדקים על בסיס הוראות התקשי"ר", מסר דובר הנציבות. אחרי השידור עלו בטוויטר ציוצים לועגים על כך שיש לקוות כי הורוביץ, שהגיע לתפקיד אחרי קריירה ארוכה בענף הרכב, מוכר מכוניות טוב יותר מאשר את ההסברים שלו על המשבר.

"ההופעה של הורביץ בטלוויזיה היתה גרועה ומביכה", אומרת ד"ר אורית גלילי־צוקר, לשעבר היועצת לתקשורת פוליטית של נתניהו. "זה נראה כאילו הוא הגיע לשם ואמר את מה ששמע מנתניהו, ללא פילטרים הכרחיים הנדרשים ממי שנושא בתפקיד ראש הסגל. בעיני הוא בכלל לא הבין את הזירה, וגם הפנייה שלו לקבלת חסד של טירון עברה גרוע. צריך היה לשפשף את העיניים כדי לראות כיצד איש בתפקיד כה בכיר לא מבין שלא תוקפים איש פוליטי כאשר מכהנים בתפקיד של סיוויל סרוונט (משרת ציבור). אני מניחה שהוא לא יסלח לעצמו על ההופעה הזו עוד הרבה שנים".

יועץ תקשורת ותיק המקורב לחוגי הליכוד מוסיף כי "מה שעלה כאן לדעתי הוא שהורוביץ מוכן ללכת רחוק מאוד בשביל הבוס. נראה שהיה כאן מהלך מוזר וחריג. המלה 'פוטש' מסתובבת כבר הרבה שנים ברחוב בלפור. אז יכול להיות ששם היתה שמחה וצהלה באותו הערב, אבל אני מעריך שהורוביץ איבד שם הרבה מאוד נקודות, בטח אצל שרי הליכוד ובחוגים המקורבים אליהם".

הורוביץ מונה לתפקיד ראש הסגל לפני ארבעה חודשים. זו משרת אמון המתירה לראש הממשלה למנות את אנשי אמונו, ולכן אין צורך בהליכי מכרז או אישור של ועדה כלשהי. במהותו, תפקידו של ראש הסגל הוא להיות החוצץ בין ראש הממשלה לבין עולם העבודה שסובב אותו - ישיבות ממשלה וקבינט, החלטות חשובות, מפגשים עם שרים וכו'. הכוח הרב של ראש הסגל נובע מכך שהוא שולט ביומן של ראש הממשלה, ומכאן גם בסדר היום שלו. עם הכוח באה גם האחריות - לדעת איך להימנע ממצבים שיביכו את ראש הממשלה ולפתור בעיות באופן היעיל ביותר, בצוותא עם מזכיר הממשלה ומנכ"ל משרד ראש הממשלה.

משבר הרכבת היה המשבר הגדול הראשון שבו נדרש הורוביץ לטפל. לפי דבריו בערוץ 2, הוא עסק בנושא כבר שלושה שבועות לפני כן. הורוביץ השתתף גם בדיונים שבהם הוחלט למנות ועדה שתאשר או לא תאשר עבודות בשבת, שבין נציגיה היה גם נציג של הציבור החרדי. המשבר הגיע לשיאו ביום שישי אחר הצהריים לפני שבועיים, כאשר זמן קצר לפני כניסת השבת נתן הורוביץ, בשם נתניהו, את ההוראה לעצור את עבודות התחזוקה ברכבת ישראל - דבר שהתברר כקטסטרופה, מכיוון שהפסים היו מפורקים והעבודות נדחו למוצאי שבת וליום ראשון, על חשבון זמן הנסיעות הרגיל של הרכבת.

שר התחבורה ישראל כ"ץצילום: גיל אליהו

הורוביץ אמנם פעל בשם נתניהו, אבל מקורות המכירים את האופן שבו לשכת ראש הממשלה עובדת מציינים שראש סגל בקי ומנוסה היה צריך להבהיר לבוס את ההשלכות של הוראה מסוג זה, ולנסות למנוע את המהלך ככל יכולתו. מה שהגביר את עוצמת המשבר היתה עתירה לבג"ץ שהגישה ח"כ זהבה גלאון, שביקשה לבחון את הפן המשפטי בעניין: אם לראש הממשלה היתה סמכות להורות לחברה ממשלתית שלא לעבוד בשבת. בג"ץ קבע שנתניהו חרג מסמכותו. בנוסף, בעתירה התברר מתשובת המדינה שכלל לא היתה הוראה כתובה להפסיק את העבודות, והמצב החוקי בשבת היה שאפשר היה לבצע אותן.

השבוע אף הוגשה בקשה לתביעה נגזרת נגד רכבת ישראל כדי שזו תתבע את הורוביץ באופן אישי בסכום של 10 מיליון שקל בגין ההוראה שנתן. לכאורה, המשבר נפתר בכך ששר העבודה והרווחה חיים כץ הוא זה שייתן מעתה ואילך את האישורים לעבוד או לא לעבוד בשבת. מכיוון שזה היה המצב מלכתחילה, הדבר מדגיש עוד יותר עד כמה המשבר היה מיותר.

נאמן, אבל חסר ניסיון פוליטי

בעקבות משבר הרכבת היו מי שסברו שזו היתה טעות מצד נתניהו למנות את הורוביץ לתפקיד ראש הסגל. מקורות בשירות הממשלתי שמכירים את הורוביץ מדברים על משהו שמתעתע ברושם שהוא יוצר: דיבורו קולח ורהוט והוא אדם אינטליגנטי שמצליח להעביר את הרושם הזה. מצד שני הוא נתפש כאיש כוחני וחשדן, שנוטה יותר לכיוון העימות ופחות לכיוון הפשרה.

"בתפקיד כזה צריך לגשר ולפשר בין אגואים", אומר בכיר לשעבר בשירות הציבורי. "תפקיד של ראש סגל וראש לשכה של ראש הממשלה הוא לחבר ולגשר בין כל הצדדים להיות המאחד - לא המפריד. לשכת ראש הממשלה היא מקום רגיש מאוד, בכל יום אפשר ליצור שם שריפה בלי בעיה. לפחות במקרה של הרכבת, התחושה היתה שהורוביץ בא עם גישה של מלחמה במקום שאסור שיהיו בו מלחמות".

בתפקידו האחרון לפני שמונה לראש הסגל היה הורוביץ מנכ"ל חברת הרכב אוויס במשך שמונה שנים. אנשים שמכירים את הורוביץ מענף הרכב מעידים שיותר מכל הוא מצטיין בתפעול מערכות. "הורוביץ הוא איש אופרציה חזק מאוד", אומר אחד מהם. "זה מה שהוא עשה בענף - ניהול ציים גדולים של כלי רכב או מערכות שיווק גדולות, וזה מה שהוא עשה גם בניסיון הפוליטי המועט יחסית שיש לו - ארגון הפגנות כמו אחרי מלחמת לבנון השנייה או קמפיינים של פריימריס בשביל נתניהו. אבל צריך לשים לב שאלה דברים של תפעול. התפקיד שלו מחייב יכולות הקשורות לדברים עדינים יותר. מהיכרותי עמו, אין לו ניסיון פוליטי של עבודה במערכות ממשל ואני לא בטוח שהוא באמת מבין את האופן שבו המערכות האלה עובדות. הוא אמנם נאמן מאוד לנתניהו, אבל מעולם לא שחה עמוק בפוליטיקה אמיתית של ממשלה או מפלגה. לדוגמה, הוא לא הבין שלא מציבים חרדי בוועדה שתאשר עבודות בשבת, מהסיבה הפשוטה שחרדי לא יאשר דבר כזה".

נתן אשלצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי פרסומים שונים שהיו לאחר מינויו לראש הסגל, הורוביץ נכנס לתפקידו בזכות תמיכה של שניים ממקורבי נתניהו - יועץ התקשורת המשפחתי ניר חפץ; ונתן אשל, מנהל הלשכה לשעבר, שהודח על ידי נציב שירות המדינה בעקבות פרשת הצילום מתחת לחצאית של עובדת הלשכה.

הורוביץ, כמעט מיותר לציין, נאמן מאוד לבני הזוג נתניהו, וזה בעצם כרטיס הכניסה העיקרי שלו לתפקיד. ואולם במסדרונות הפוליטיים שאלו השבוע לא מעט אנשים אם מינויו לא נובע מכך שלאט־לאט אוזלים בסביבת נתניהו יועצים קרובים ואנשי אמון, כי בלשכה יש תחלופה גבוהה מאוד של עוזרים ויועצים, כמו אשל, גיל שפר, ארי הרו ודוד שרן שהיו שם לפניו בתפקיד, ועוד כמה וכמה יועצי תקשורת ויועצים אחרים שעזבו או הועזבו.

"הערך המוסף של הורוביץ לנתניהו הוא הנאמנות המוחלטת שיש לו לביבי, וכמובן גם לשרה", אומר מקור בליכוד. "נתניהו רואה בו סוג של כוכב שמגיע מבחוץ, אדם שמבין עניין, אחד שאפשר לסמוך עליו באופן אישי, בלי קשר לעניינים של מפלגה ופוליטיקה. השאלה הגדולה היא אם הנאמנות הגבוהה לנתניהו לא פוגעת ביכולת שלו לעמוד מול נתניהו, ומשבר הרכבת לדעתי לא בישר טובות בהקשר זה. אני מאמין שהמינוי הזה, בוודאי בתקופה שבה אין לנתניהו יועץ פוליטי בלשכה, מעיד על כך שאין בסביבת ראש הממשלה מנגנון של ריסונים, איזונים ובלמים".

גיל שפר, ארי הרוצילום: מרק ישראל סלם

"הוא חיפש את עצמו, ותפקיד ציבורי בכיר זה דבר שהתאים לו"

הורוביץ, 55, מתגורר בכפר בן נון שליד לטרון, בסמוך להוריו. אמו היתה מורה ואביו איש צבא קבע, שלאחר יציאתו לפנסיה עבד בלשכת העיתונות הממשלתית. בילדותו נדדה המשפחה בין כמה יישובים עד שב-1974 קנו הוריו משק במושב. אז זה היה מקום מבודד יחסית, מושב עולים שהוקם בימים שהגבול עם ירדן עבר ממש בסמוך, ואילו כיום מדובר ביישוב שמושך אליו משקיעי נדל"ן.

ב-1978 התגייס הורוביץ לצבא ושירת כלוחם בסיירת מטכ"ל, בתקופה שעוזי דיין היה מפקד היחידה. ביחידה גם פגש לראשונה את נתניהו. היתה זו היכרות שטחית שהתחזקה רק שנים מאוחר יותר, בימיו של נתניהו כיו"ר האופוזיציה. לאחר שהשתחרר מהצבא גר הורוביץ במשך שנתיים בפריז, שם עבד באבטחה, ולאחר מכן עבר לעבוד כמאבטח באל על.

דוד שרןצילום: תומר אפלבאום

הורוביץ החל בלימודי מדע המדינה וכלכלה, אך עזב באמצע ופנה לעולם העסקי. תואר ראשון השיג רק בשלב מאוחר, כאשר ב-2014 קיבל תואר במשפטים ממכללת שערי משפט. כחובב כלי רכב ואופנועים, הוא החל את הקריירה העסקית חברת האופנועים ימאהה, שהיתה שייכת לקונצרן כלל. לאחר מכן עבר לחברה המתחרה הונדה, בבעלותו של איש העסקים יעקב שחר, בעלי קבוצת הכדורגל של מכבי חיפה. בהונדה ניהל הורוביץ את חטיבת האופנועים והטרקטורונים, ובמקביל שימש כיו"ר איגוד יבואני הרכב הדו־גלגלי.

בתקופה זו, סוף שנות ה-90, התנהל מאבק חריף נגד העלאת ביטוח החובה לאופנועים. כבר אז באה לידי ביטוי הישירות והבוטות של הורוביץ: "הפקידה הזו, ציפי סמט, עשתה עבודה רשלנית", אמר אז על סמט, שהחזיקה בתפקיד הבכיר של המפקחת על הביטוח ואגף שוק ההון במשרד האוצר.

בשנת 2000 עבר הורוביץ לעבור בחברת המכוניות כלמוביל, שם ניהל את מותג הרכב מיצובישי. בשלב מסוים החליט לפרוש מעסקי הרכב, ופתח חברה פרטית בשם יואב הורוביץ אסטרטגיה עסקית, שבה עסק ברכישת זכויות שידור וסחר בכלי רכב. ב-2006 הוא קיבל את הזיכיון לשדר בישראל את מרוץ מכוניות השטח פריז־דקאר, ותמורת השידור בערוץ הראשון הוא קיבל את ההכנסות מהחסויות.

אלי גרונרצילום: יוסי זליגר

האפיזודה של היזמות העסקית נמשכה ארבע שנים, ולאחר מכן הורוביץ חזר לעולם הרכב והצטרף לאוויס. ב-2008 מונה למנכ"ל החברה, שהיא חברת בת של קרדן. בשנתיים האחרונות אף כיהן הורוביץ כמשנה למנכ"ל יבואנית הרכב UMI, בעקבות מיזוג בין קרדן רכב ליבואנית.

במשך השנים היה ידוע ענף הרכב כ"פרה חולבת" של מזומנים, בעיקר בשל תחרותיות נמוכה. הדברים השתנו מעט בשנים האחרונות, בעיקר בתחום הליסינג וההשכרה שבו עוסקת אוויס. החברה, תחת ניהולו של הורוביץ, רשמה בשנים האחרונות הפסדים. לפי הדו"ח השנתי, ב-2015 רשמה החברה הפסד נקי של 20 מיליון שקל; וב–2014 רשמה הפסד של 39.3 מיליון שקל. מנגד, ב-2013 החברה רשמה רווח נקי 21.5 מיליון שקל, אך ב–2012 הפסידה 16 מיליון שקל. כל זה, אגב, לא הפריע להורביץ לקבל עם פרישתו מענק בסך 225 אלף שקל - סכום של שלוש משכורות, כפי שהודיעה החברה לבורסה. מענק בסכום דומה הוענק להורוביץ גם בשנים קודמות, כבונוס השנתי שלו.

מלבד ההפסדים של אוויס, גם החברה הבת, אוטו־איטליה, המייבאת לישראל מותגי יוקרה כמו פרארי ומזראטי, לא הצליחה בחדירה לישראל ובשלב זה אינה רווחית. באוויס נהנה הורוביץ משכר מפנק במיוחד: ב-2011, לפי הדו"ח השנתי, הגיע סך התמלוגים שלו (שכר, מענק ואופציות) ל-2.55 מיליון שקל; ב-2012 הגיע הסכום ל-2.6 מיליון שקל; וב-2013 - 2.3 מיליון שקל. לשם המחשה, התקרה שנקבעה בחוק החדש להגבלת שכר הבנקאים עומדת על שכר של 2.5 מיליון בשנה. עם זאת, ב-2015-2014 ירד שכרו של הורוביץ מעט והוא זכה לתגמולים בסך 1.6 מיליון שקל.

צילום: מרק ישראל סלם

"הוא ותיק מאוד בתחום, אבל לא הייתי אומר שהוא אחד המנהלים המובילים", אומר בכיר בענף הרכב. "אני לא חושב שהוא יכול היה לסמן לעצמו מהפכות גדולות שהוא עשה. בהיבט הזה הוא די חיפש את עצמו, ותפקיד ציבורי בכיר זה דבר שדי התאים לו".

איתן רכטר, יו"ר אוויס ואחד מבעלי קרדן, דוחה את הדברים. "הורביץ הוא אחד המנהלים המוכשרים, האיכותיים והטובים ביותר שעבדו בקרדן", הוא אומר. "הוא ניחן בתכונות ניהול ותפעול ברמה גבוהה, והוא מנהל שיודע לגייס את העובדים ולהוביל חברה להישגים. זה נכון שאוויס הפסידה בשנים האחרונות, אבל היו לזה הרבה סיבות שלאו דווקא קשורות להורוביץ. ענף הליסינג וההשכרה כולו סבל מהפסדים והיו דרישות לתשלומים ממס הכנסה שהגיעו לפני שיואב נכנס לתפקידו, אבל ההפרשות התבצעו במשמרת שלו. אנחנו בקרדן היינו מאוד מרוצים ממנו. מ–2012 ביקשו ממנו שלוש־ארבע פעמים ללכת לתפקיד פוליטי־ציבורי. אמרנו לו שיהיה חבל אם יעזוב, אבל בסוף גם אמרנו לו שלא נעצור אותו".

מינוי פוליטי ברשות השידור

יוני בן מנחם ואמיר גילת. "לקח זמן להבין שהורוביץ הוא נציגו של נתניהו"צילום: דודו בכר

במשך השנים, במקביל לקריירה בעולם הרכב, היה הורוביץ פעיל בליכוד, אם כי הקפיד להפריד בין הדברים. הפעילות המשמעותית הראשונה שלו בליכוד היתה כאשר ניהל ב–2004 את הקמפיין למען משאל מתפקדים בליכוד על תוכנית ההתנתקות, שאותה יזם ראש הממשלה דאז, אריאל שרון. את הקמפיין ניהל עם שאול גולדשטיין, אז מזכ"ל מועצת יש"ע וכיום מנכ"ל רשות הטבע והגנים. מי שגייס אותו לפעילות הזו היה השר דאז עוזי לנדאו, ובאמצעותו הוא הכיר את איש אמונו של לנדאו אז, משה כחלון, כיום שר האוצר.

התקופה של נתניהו כראש אופוזיציה היתה התקופה שבה הורוביץ התקרב אליו, והוא אף ניהל עבורו את קמפיין הפריימריס במפלגה, שנערכו אחרי הבחירות ב-2006. השניים התקרבו בעקבות מחאת חיילי המילואים שלאחר מלחמת לבנון השנייה. על פניו היתה זו מחאה ספונטנית ואותנטית של חיילי מילואים שחזרו מהקרב ומחו על אופן ניהול המלחמה, ואולם רק מאוחר יותר פורסם שמאחורי הקלעים היתה מעורבות של אנשים מטעם נתניהו במחאה, בהם גם נפתלי בנט, עוזי דיין, הורוביץ ואחרים, דבר שצבע את המחאה בצבעים פוליטיים.

עד 2011 הפעילות הפוליטית של הורוביץ הסתכמה בפעילויות מסוג זה, בלי שיהיה לו תפקיד רשמי. דבר זה השתנה כאשר הורוביץ מונה על ידי הממשלה לחבר הוועד המנהל ברשות השידור. יחד עמו מונו עוד אנשים שבהמשך התברר כי היו מקורבים לליכוד או לנתניהו, בהם בעיקר היו"ר אמיר גילת, שהיה דוברו של נתניהו במשרד האוצר, וגם הניצב בדימוס יעקב בורובסקי ואסתי אפלבאום־פולני.

אלה היו השנים הקשות ברשות, כאשר יוני בן מנחם, מקורבו של נתניהו, מונה למנכ"ל רשות השידור. הורוביץ ישב בוועדת האיתור שבחרה את בן מנחם לתפקיד. ברשות פגש הורוביץ את זליג רבינוביץ', שהתחיל את דרכו כעוזר צלם, ולאחר מכן היה טכנאי ומפיק, ובתקופת בן מנחם התקרב מאוד להנהלה ונחשב לאיש החזק ברשות. רבינוביץ' והורוביץ נהפכו לחברים טובים והקשר ביניהם נמשך גם כיום, ושניהם חולקים תחביב משותף - מכוניות.

ברשות הורוביץ קידם את מועמדותו של מקורבו משה נסטלבאום לתפקיד מנהל הטלוויזיה, בזמן שנסטלבאום המתין למשפט (שלאחר מכן הורשע בו בעסקת טיעון) סביב התנהלות שאינה הולמת עובד ציבור, כאשר דיבר באופן מבזה לעובדים הומואים, ובין השאר אמר למגיש יגאל רביד: "לידך אני צריך ללבוש תחתוני פח"; ולעיתונאי רותם אברוצקי אמר: "אני אפתח לך מטרייה בתחת".

כיום נמצאת רשות השידור תחת פירוק, ובחודשים האחרונים נאספים במשרדי הכנ"ר (כונס הנכסים הרשמי) והמנהל מיוחד שמונה לאחראי על הפירוק חומרים על ההתנהלות בתקופה שלפני הפירוק, שמעלים חשש לשחיתות. המשטרה אף פתחה בחקירה בנושא ההפקות של רשות השידור, לאחר שתחקיר TheMarker חשף כי עשרות מיליוני שקלים מאותם תקציבים הועברו למקורבים. הדברים התרחשו לכאורה בתקופה שבה הורוביץ היה חבר הוועד המנהל, אך הוא אינו קשור לחקירה.

אחד מחברי המליאה לשעבר ברשות, שהכיר את הורוביץ, אומר כי "היתה לו נאמנות גבוהה לנתניהו. התחושה היתה שמה שנתניהו יבקש ממנו - הוא יעשה". חבר מליאה אחר מוסיף: "בישיבות הוא לא דיבר הרבה, הדברים נעשו מאחורי הקלעים. באופן רשמי הוא לא היה שם כנציגו של נתניהו, ולקח קצת זמן להביא שהוא כזה, כי הרי הוא בא לכאורה כמנכ"ל חברה עסקית".

"הורוביץ פעל כקומיסר פוליטי מטעם נתניהו"

יואב הורוביץצילום: עופר וקנין

הזיהוי הפוליטי של הורוביץ ברשות השידור קיבל ביטוי בתכתובות פייסבוק פתוחה בין בן מנחם לרבינוביץ' מ-2012. "אנו ערוכים עם מיטב הכוחות המזוינים", כתב רבינוביץ' לבן מנחם כאשר הוא מתכוון למלחמה נגד אנשים "קטנים ומעורערים" בתוך הרשות. בתגובה לסטטוס זה הודה בן מנחם לעוזרו במלים חמות, והוסיף כי "בעזרת אמיר גילת (אז יו"ר הרשות; ש.ש), אסתי אפלבאום־פולני, יואב הורוביץ, גאולה אבידן, יעקב נוה, לנה קריינדלין, עאטף כיוף וחברי מליאת רשות השידור והעובדים הטובים והנאמנים למקום ניצור את השינוי לעתיד טוב יותר. וכמובן שלא נשכח את יעקב בורובסקי, הלוחם בשחיתות!".

אחת הפרשות הזכורות מהתקופה ההיא התרחשה בתוכנית של קרן נויבך ברשת ב', "סדר יום", כאשר בשלב מסוים החליט מנהל הרדיו דאז, מיקי מירו, שבאופן כללי גם הוא זכה לגיבוי מהורוביץ, להוסיף לנויבך מנחה נוסף - לא אחר מאשר הפרובוקטור מנחם בן, "לשם האיזון". לאחר מחאה ציבורית - המהלך בוטל. בשיחות סגורות בתקופה ההיא טען הורוביץ שהוא תמך, באופן עקרוני, במהלך שיביא לאיזון בתוכנית, אך זו היתה טעות להביא את מנחם בן ולא התייעצו עמו בנושא הספציפי הזה.

ברשות השידור היו להורוביץ כמה תקריות. במקרה אחד, שפורסם בתקשורת, הוא צעק בחריפות על היועצת המשפטית של הרשות, חנה מצקביץ' - שעמה היו לו עימותים בכמה ישיבות מליאה - שלאחר מכן הובהלה לבית החולים. מקרה אחר היה עם רותם אברוצקי, ראש אגודת העיתונאים בתל אביב. באותו זמן ניסתה הנהלת הרשות לקדם רפורמה ברשות, דבר שבו תמך הורוביץ. בהצעת הרפורמה היו כמה בעיות, אחת מהן היתה שהיא לא פתרה את בעיית השליטה הפוליטית על רשות השידור. אחרי מאבקים קשים הסכים אברוצקי לתמוך ברפורמה, אך במכתב נלווה הצהיר שאם לא תתבטל הפוליטיזציה ברשות, הוא לא יתמוך בכך.

בתגובה, הורוביץ הזמין את אברוצקי לשיחה בביתו בכפר בן נון. "בשיחה הזו הוא הסביר לי שאם אני לא אחזור בי מהמכתב, יש סכנה שרשות השידור תיסגר", אומר אברוצקי. "הרגשתי שהיה בזה איום ממשי. בדיעבד, זה גם התקיים - רשות השידור אכן נסגרה". לדברי אברוצקי, הורוביץ נהג להכחיש שיש לו קשר הדוק עם ראש הממשלה. "על הקשר עם נתניהו הוא היה אומר 'זה לא מה שאתם חושבים'. הוא היה דמות חזקה מאוד בוועד המנהל ופעל כקומיסר פוליטי מטעם נתניהו".

האם הורביץ ישרוד בתפקיד ראש הסגל יותר מקודמיו על רקע הקשר ההדוק שלו עם נתניהו? מקורות פוליטיים שעמם שוחננו השבוע סבורים שהורוביץ בעצמו הביא בחשבון שבתפקיד הזה קשה להחזיק מעמד זמן ממושך. "גם הוא ימצא את עצמו בחוץ, השאלה היא רק מתי", אומר אחד מהמקורות, "אבל זה לא בהכרח יזיק לו. הוא יוכל לצאת מהתפקיד הזה ממונף עסקית. מעבודה בלשכת ראש הממשלה אתה יוצא עם המון קשרים. אם לא הספקת לצבור קשרים משמעותיים - מספיק להגיד שעבדתם שם, וזה כבר כרטיס ביקור שווה בעולם העסקי. בשבוע שעבר הורוביץ חטף זובור - אבל בחשבון הכולל התקופה שהוא יעשה לצדו של נתניהו לא תזיק לו בכלל".

הורוביץ: "זאת זכות ענקית לעבוד בשביל בנימין נתניהו ואתו עבור עם ישראל"

"במשפחה שבה גדלתי אהבת ארץ ישראל ועם ישראל הם ערכים מקודשים", אומר יואב הורוביץ בתגובה לכתבה. "כך הורי חינכו אותי וכך אני מחנך את ארבעת בניי, שהבכור שבהם משרת כרס"ן בקבע. ערכים אלה שימשו לי כמצפן בהיותי נער בצופים, כפעיל בחוגי סיירות ועת התגייסתי לצה"ל כלוחם בסיירת מטכ"ל. אין דבר בעולם שמרגש אותי יותר ממראה דגל ישראל מתנופף ברוח ואין שיר יפה יותר מההמנון הלאומי. כזה אני.

"ב-25 השנים שחלפו בניתי קריירה ניהולית מוצלחת ומתגמלת בכל מובן שהוא. רכשתי ניסיון ניהולי עשיר בניהול חברות גדולות ובהיקפים כספיים גדולים. את ראש הממשלה בנימין נתניהו אני מכיר שנים רבות, מעריך אותו מאוד כמנהיג ואוהב אותו מאוד כאדם. זאת היא זכות ענקית לעבוד בשבילו ואתו עבור עם ישראל. כשהציע לי לבוא ולשמש כראש הסגל במשרד ראש הממשלה ראיתי בזה הגשמת חלום והחלטתי לוותר על חיים נוחים ומפנקים סכומי כסף גדולים (אני משתכר כיום כרבע משכרי בשנים האחרונות). אני מאמין שהניסיון הניהולי הרב שצברתי במגזר הפרטי יכול לעזור ולרענן ולתרום לראש הממשלה ולמדינה.

"באוויס שימשתי כמנכ"ל שמונה שנים וחצי ועזבתי מרצוני. אני מפנה כל אחד לחוות הדעת של מועצת המנהלים על תפקודי ועל שביעות הרצון ממני כמנכ"ל בחברה ב-2015-2008, כולל הדברים שנאמרו על ידי יו"ר אוויס עם סיום תפקידי. הסיבות העיקריות לתוצאות העסקיות בשנים האחרונות הן השקעה יזומה ומתוכננת של החברה במיזוג עם חברת האם UMI. זאת היתה אסטרטגיה שגיבשה הנהלת החברה והדירקטוריון מתוך ראייה ארוכת טווח של הצורך להתמודד בסביבה עסקית תחרותית מאוד. אוטו־איטליה, יבואנית פרארי ומזראטי בישראל אינה כישלון. ביבוא רכב, השנים הראשונות אינן מדד מייצג לבחינה בין הצלחה לכישלון, אלא המבחן הוא ארוך טווח.

"במרחק של שנים מאז תקופת רשות השידור, איני זוכר כל שיחה עם מי מהעובדים או העיתונאים מתקופה זו. תמכתי במשה נסטלבאום לתפקיד משום שבזמן הזה חשבתי שהוא מועמד ראוי.

"בנוגע להתרחשות בנושא עבודות הרכבת: מכיוון שהנושא עשוי להגיע לערכאות, אני שומר לעצמי את הזכות לומר את דבריי (ויש לי הרבה מה לומר) במקום ובזמן הראוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker