צחי הנגבי, העוזרת לשעבר שנהפכה ללוביסטית - וההקלות לבזק

אחרי שנתניהו נפסל מלטפל בענייני בזק במשרד התקשורת - הסמכויות בעניין עברו להנגבי, שהעוזרת שלו לשעבר היא כיום הלוביסטית של בזק ■ הנגבי, שהשבוע פעל להוציא מחוק ההסדרים רפורמה שתפגע בחברה: "היא לא פנתה אלי בעניין בזק"

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה

לפני כחודש החליט היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להעביר את הסמכויות הנוגעות לחברת בזק משר התקשורת בנימין נתניהו לשר אחר - בשל הקרבה של ראש הממשלה לבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', שהוא גם בעל השליטה באתר וואלה. הממשלה מצדה, החליטה להעביר את הסמכויות לשר בלי תיק, צחי הנגבי.

באותו זמן עמדה על הפרק הרפורמה של משרד התקשורת בנוגע לתחרות בשוק התשתיות - שנוסחה בתקופת שר התקשורת הקודם גלעד ארדן בתמיכת הדרג המקצועי במשרד - שממנה ייהנו הצרכנים, אך בזק תיפגע. הרפורמה נוגעת לסוגיית התשתיות הפסיביות, כלומר אפשרות של מתחרות להשתמש בתשתיות הפיזיות של בזק. את הרפורמה מבקש משרד האוצר לעגן במסגרת חוק ההסדרים שעלה השבוע לדיון בממשלה. ואולם השבוע גם התברר שעל אף שתיק בזק עבר לידי שר אחר, יש עדיין מי שדואג לחברה: הנגבי, יחד עם מנכ"ל משרד התקשורת ומקורבו של נתניהו, שלמה פילבר, לוחצים על האוצר להוציא מחוק ההסדרים את רפורמת התשתיות הפסיביות. פילבר אף איים להוציא רפורמות אחרות בתחום התקשורת מחוק ההסדרים, אם לא תבוטל הרפורמה הספציפית הזו.

צחי הנגבי
צחי הנגביצילום: אוליבייה פיטוסי

עמדתו של הנגבי עשויה להיות עניינית, אך ראוי להזכיר את הקשר שיש להנגבי, ולא פורסם עד כה, עם הלוביסטית של חברת בזק, אורלי בן־שמאי ממשרד הלובי אימפקט. בן־שמאי היתה עוזרת של הנגבי בזמן ממשלת נתניהו הראשונה, כשהוא היה שר המשפטים. באתר של חברת אימפקט, אף נכתב: "אורלי עבדה כיועצת בכירה לשר המשפטים, בעת כהונתו של ח"כ הנגבי בתפקיד", ובהמשך: "ניסיונה הרב של אורלי במסגרת עבודתה במשרד המשפטים העניק לה הבנה מעמיקה בתחום וכישורים ייחודיים בנוגע לטיפול בנושאי חקיקה. במסגרת תפקידיה השונים צברה אורלי ניסיון רחב ויצרה רשת קשרים ענפה בכל הקשור לקידום הליכים פוליטיים וציבוריים".

טיב הקשר כיום בין הנגבי לבין בן־שמאי אינו ברור. מי שרואה את השניים בשיחות מסדרון בכנסת, מעיד על מה שנראה כ"יחסים חמים". לפני כמה שבועות אף נצפתה בן־שמאי בצמוד לעוזרת של הנגבי במזנון החלבי הכנסת. הנגבי, מנגד, דוחה את הדברים. "אני מכיר את אורלי מצוין, כי היתה עוזרת שלי", הוא אומר. "אני רואה אותה בכנסת אצה ורצה בוועדות. אני מחבב אותה, כשאני רואה אותה אני מחבק אותה, אבל אין לי שום קשר מקצועי אתה יותר מ-15 שנה. אני אפילו לא יודע באיזה משרד היא לוביסטית, והיא לא פנתה אלי בעניין בזק. אף פעם לא הושפעתי מלוביסטים בשום משרד שבו הייתי, אני מאמין שכך זה יהיה גם במשרד התקשורת.

"לגבי העניין עצמו, לצערי בשבועיים הראשונים לתפקיד התחיל הדיון על חוק ההסדרים. למשרד התקשורת יש עמדה שלפיה רצון האוצר לעגן בחקיקה את סוגיית התשתיות הפסיביות הוא שגוי. זה לא שמשרד התקשורת חושב שזה מהלך שגוי, אבל צריך לעשות את זה בדרכים אחרות, ולא בחקיקה. ישבנו עם אנשי האוצר והסברנו להם את הראייה המקצועית של אנשי המקצוע במשרד. בינתיים לא הצליחו להגיע לעמק השווה".

במשרד אימפקט אישרו שבן־שמאי עבדה בעבר אצל הנגבי, וסירבו להגיב מעבר לכך.

אורלי בן־שמאי בוועדת הכספים של הכנסת
אורלי בן־שמאיצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker