"הזוי לצפות לשינוי במדיניות כשלא מחליפים את מי שמכתיב אותה"

ח"כ איציק שמולי, שהיה אחד ממנהיגי מחאה החברתית, לא חושב שהיא נכשלה, כי "יש שינוי תודעתי", בטוח שהאשם בקיפאון במצבם הכלכלי של התושבים הוא "העומד בראש", ויוצא נגד האוצר, "שהתרשל בתפקידו בסוגיית הביטוח הסיעודי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איציק שמולי בימי המחאה החברתיתצילום: תומר אפלבאום

המחאה החברתית שפרצה לפני חמש שנים בדיוק הזניקה לכנסת כמה ממנהיגיה, כמו סתיו שפיר (המחנה הציוני) שהיתה מראשי המארגנים והפעילים (עם דפני ליף), ואיציק שמולי (המחנה הציוני) שהיה יו"ר התאחדות הסטודנטים והשתתף בעצרות. נישאים על גלי התקווה הבטיחו המצטרפים החדשים להביא רוח חדשה לכנסת ולהירתם לשינוי המיוחל - שלא ממש הגיע.

איצק שמולי, המכהן זה שלוש שנים וחצי כח"כ, מתעקש שלמרות העובדה שאין שינוי ממשי במצבם של אזרחי ישראל, הוא לא נכשל: "יש שינוי בתודעה, השיח הכלכלי נפתח ופוליטיקאים מתחרים ביניהם על הדימוי החברתי", הוא מסביר. "נכון שעם כל זה לא קונים דירה ולא הולכים למכולת ובמובן זה המחאה עדיין לא השיגה את המטרות שלה, אבל במקום להפנות אצבע מאשימה לאנשים צעירים שקמים ורוצים לשנות את הדברים הדפוקים במדיניות הכלכלית צריך להפנות אצבע מאשימה למי שקובע את המדיניות - הממשלה והעומד בראשה.

"זו הממשלה השנייה שהולכת בכיוון הפוך ביחס לדרישות שהועלו במחאה: שינוי כיוון בתחום הדיור והרחבה תקציבית של השירותים החברתיים. הזוי לצפות לשינוי במדיניות כשלא מחליפים את מי שמכתיב אותה ומתנגד לדרישות האלה".

השורה התחתונה היא שמנהיגי המחאה שהגיעו לכנסת לא סיפקו את הסחורה.

"את זה עוד נראה. צריך לזכור שבשלוש השנים האחרונות אנחנו באופוזיציה, והמפתח למדיניות הרווחה או הדיור לא בידיים שלנו, אבל אנחנו עושים מהפכה בכנסת, לא פחות. שאף אחד לא ישלה את עצמו שפתרון בעיית הדיור והסכם שלום עם הפלסטינים יבואו מחקיקה פרטית של האופוזיציה. רוצים לראות שינוי? תראו את זה גם בקלפי. בינתיים, כבר שלוש שנים אני נבחר לח"כ החברתי ביותר בכנסת, אני מוביל מאבקים עבור מוחלשים, כמו קשישים סיעודיים, ילדים חולי סרטן וחיילים בודדים, שעד היום לא עניינו אף אחד. יש עוד הרבה לאן לשאוף אבל אני מאוד שלם עם ההישגים שלי בתחום החברתי".

שמולי עם איתן כבל (מימין) ויצחק הרצוג. "להרצוג יש את הזכות לבדוק את האפשרות לכניסה לקואליציה"צילום: ניר כפרי

אבל לא הצלחתם להביא לשינוי במחירי הדיור ויוקר המחיה.

"הורדת מחירי הדיור עדיין לא התרחשה, אבל אני לא כאן כדי להגן על המדיניות הרעה של הממשלות האחרונות, שאני פועל נגדה. כשדוברי שר האוצר מנסים למכור לציבור את הירידה בקצב העלייה כהישג, אתה מבין עד כמה הממשלה לא מאמינה ביכולתה. הכי מופרך היה שמשה כחלון, שהטיקט שלו היה הורדת מחירי הדיור, אמר לפני ארבעה חודשים שאולי לא כדאי שנראה כאן הורדות מחירים דרמטיות מדי. וזה עוד אחרי עלייה של 35% במחירים מאז המחאה.

"אתם לא מבינים שיש פה דור שלם של צעירים, בני הדור שלי, שעושה את 'המסלול הנכון' ונתקע? הוא לא מבקש הרבה מהמדינה, רק להגיע לקורת גג משלו, להצליח כלכלית ולגדל משפחה. בגלל שכר נמוך מצד אחד ויוקר מחיה אדיר מצד שני, מאלצים את הצעירים לדחות את שני החלומות הבסיסיים האלה לגיל מאוחר מאוד, או לוותר עליהם".

אתה מאשים את הממשלה במצב ובכלל זה של מחירי המזון והדיור, אבל לא שמענו אותך בוויכוח על האישור שניתן ליינות ביתן לרכוש את מגה.

"נכון שהיינו יותר אדישים בשאלה מי מהשחקנים בשוק יקבל את השליטה, כי הדבר התנהל בערכאות אחרות כמו בית המשפט והממונה על ההגבלים העסקיים. אבל בהחלט נאבקנו על כך שקודם כל לא יפגעו בעובדים אחרי שהבעלים 'שתו' את החברה, ובהמשך שמגה תימכר בחתיכה אחת ולא יפרקו אותה לגורמים שונים. מעבר לזה, רוצים לדבר על יוקר המחיה במזון? קדימה, בואו אבל נשים הכל על השולחן: מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי יסוד, טיפול אגרסיבי בפערי התיווך של הרשתות והגברת היכולת של עסקים קטנים להתחרות".

שמולי ואבי ניסנקורן בכנסת. "אבי הוא השותף הקרוב ביותר שלי, ואני גאה על כך"צילום: אמיל סלמן

אתה מותח ביקורת על הממשלה, זו שיו"ר מפלגתך, יצחק הרצוג, כמעט זחל לתוכה לפני כמה חודשים.

"להרצוג יש זכות לבדוק את האפשרות הזאת. יש לי ביקורת גדולה מאוד גם על האופן שבה הדבר נעשה וגם על ההחלטה, אבל הקפדתי לומר אותה בחדר סגור ולשמור על כבודו. התחושה היתה שהרצוג קיבל החלטה להיכנס ויהי מה. זה מה שגרם להרבה מאוד תסכול בקרב הח"כים. בכל מקרה, התכנסנו וניקינו את מה שהיה. הוא היו"ר וצריך לתת גיבוי מלא עד שיהיו בחירות חדשות - ואז שכל אחד יעשה את בחירתו".

הרצוג שמר את הקלפים קרוב לחזה.

"נפגשנו אתו במהלך התקופה, אבל לא היינו שותפים למה שהתגבש. את מה שידעתי שמעתי כל הזמן מגורמים אחרים שהיו מעורבים במשא ומתן. למשא ומתן קואליציוני צריך לבוא מתוך עמדת כוח. לדעתי, התהליך היה צריך להיות הפוך, כמו שעשה אביגדור ליברמן בתחילת הקדנציה: לשים על השולחן באופן ציבורי ופומבי את הדרישות שלנו - משא ומתן עם הפלסטינים, הקפאת הבנייה בהתנחלויות, הרחבה תקציבית ועצירת החקיקה המסוכנת נגד הדמוקרטיה, התקשורת ובית המשפט - ואם נתניהו משדר שהוא בעניין, להתכנס ולחשוב על זה. גם אז לא חייבים לקפוץ ראש לממשלה.

"אם יהיה תהליך מדיני משמעותי, ואני לא רואה כזה באופק, נוכל לתת לו בשלב ראשון רשת ביטחון מהאופוזיציה, למקרה שהבית היהודי תפרוש. הבעיה היא שהמדיניות של נתניהו היא חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון, ולכן אין מה להיכנס לשם, קל וחומר כשהוא אינו מוכן ללכת על קווי יסוד חדשים לממשלה".

דורית סלינגר, המפקחת על הביטוח. "נהנית מיותר מדי חופש"צילום: עופר וקנין

אז למה לא אמרת את זה בגלוי בזמן המשא ומתן?

"שטויות. נכון שלא נכנסתי בהרצוג באופן אישי וגם לא קראתי לו להתפטר, זה לא הסגנון שלי. אבל אני חושב שבחדרים סגורים הביקורת שלי היתה לא פחות אפקטיבית מכל מי שצעק. כל עוד אין בחירות אני מכבד את יו"ר המפלגה ומגבה אותו, וכשיש לנו מחלוקת שמים אותה באופן רציני וענייני על השולחן".

אז אתה תומך בדעתו לקיים את הפריימריס על ראשות המפלגה רק בעוד כשנה?

"הנושא הזה נמרח כבר יותר מדי. כדי לזכות באמון המחודש של הציבור צריך להתחיל ולהניע תהליכים של בחירות בתוך מוסדות המפלגה לבחירת יו"ר ומזכ"ל, עדיף להגיע למועד מוסכם. היה שלא נגיע לכזה - לכנס את הוועידה ולהחליט".

אז במי תתמוך לראשות העבודה?

"רק לקראת הפריימריס אביע את עמדתי".

"אין כמו מפלגת העבודה 
בדאגה לשכבות החלשות"

למרות ההצהרות החברתיות שלך, אתה תומך ביו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, שמספק לך גב פוליטי. ההסתדרות מגנה על הוועדים הגדולים ועל עובדי המונופולים הנהנים מתנאי שכר ופנסיה שערורייתיים.

"ההסתדרות היא המעוז האחרון של שמירה על זכויות העובדים. בכל מקום שבו נותנים לשוק התעסוקה להתנהג באופן חופשי הוא מתנהל כמו ג'ונגל ודורס את העובדים: שכר המינימום והשכר החציוני הנמוכים להחריד וממדי ההעסקה הקבלנית מעידים על כך. התופעות האלה לא מתרחשות במקום שבו עובדים קמים ומתאגדים, ולא רק שאני לא מתנצל על כך - אני גאה בכך. אני יוצא נגד הדמוניזציה שעושים לעצם הרעיון של התאגדות ועבודה ומאורגנת".

אבל אתה רואה מה קורה בחברת החשמל ובנמלים? לא הוקעתם את השערוריות שהתגלו שם.

"בנמל אשדוד יש עניינים שמטופלים במישור הפלילי, וההסתדרות יצאה נגד ההתרחשות שם בזמן אמת. ההסתדרות פעלה בזמן אמת גם נגד יו"ר ועד הרכבת, גילה אדרעי. ההסתדרות דואגת לעובדים המאוגדים וזה תפקידה. רק מה, יש כאלה ששונאים את רעיון ההתאגדות, וכדי לשבור אותו עושים דמוניזציה נוראית לעובדים.

"ההסתדרות מקדמת תהליכים חברתיים אדירים: לא ראיתי הרבה אנשים במשק כמו ניסנקורן, שהוא מנהיג חברתי אמיתי, שדוחפים להעסקה של אנשים עם מוגבלות, שדואגים קודם לשכר המינימום ולביטוח סיעודי, שרצים לקדם קליטה של עובדי ניקיון. הייתי בהפגנות שבהן אותם ועדים מושמצים יצאו להגן על ההתאגדות של עובדים צעירים בחברות הביטוח והסלולר ויצאו להפגין סולידריות עמם, ובכלל ההסתדרות תחת אבי - ועופר עיני לפניו - מתנהגת ביותר ממלכתיות ואחריות מהממשלה".

אתה נשמע כמו הדובר של ניסנקורן.

"אבי הוא השותף הקרוב ביותר שלי, ואני גאה על כך. החיבור האידיאולוגי והאישי הוא אמיתי ועמוק".

והוא מספק לך גב. הראיה לכך היא שהגעת למקום השלישי בפריימריס האחרונים במפלגת העבודה.

"יש פה נתינת גב הדדית. אני נותן גב מול כל ניסיון בכנסת לפגוע בעובדים ובגמלאים. אני לא עושה טובה לאף אחד - אני מאמין בכך. מעבר לזה, ההישג שלי משקף תמיכה ואמון של כלל חברי המפלגה ולא רק של קבוצה כזאת או אחרת".

נראה שמפלגת העבודה התנתקה מהפריפריה.

"במהות, אין כמו מפלגת העבודה בדאגה לשכבות החלשות ולפריפריה. אני גר בשיכון רכבת בחיסכון ג' בלוד, והבאתי לשם 450 סטודנטים כדי לחזק את העיר. אז שאף אחד לא יטיף לי על פריפריה, חברתיות או ציונות. ברמת המפלגה צריכה להתקבל החלטה מודעת להיכנס לפעילות שטח עמוקה בפריפריה החברתית והגיאוגרפית וגם במגזר הערבי. העבודה פועלת רבות בקידום של נושאים חברתיים ומחוקקת חוקים למען שוויון וצדק חברתי, אבל היא לא מצליחה להתנחל בלבבות. מדברים על מאקרו־כלכלה בלי לפגוש את האנשים בחשבונית של המכולת. אצלי זה אחרת, גם הנושאים שאני לוקח על עצמי וגם המסר, הם יום־יומיים, ואני לא מתבייש בזה. אני רוצה להיות הגשר לאותן אוכלוסיות שאיבדנו".

הפריפריה לא ממש תומכת במפלגת העבודה.

"העניין הביטחוני תמיד שם, וכשמוסיפים לו הסתה והפחדה שעוד רגע הערבים והשמאלנים גונבים לנו את המדינה - זאת התוצאה. מתלוננים ארבע שנים על הדיור, על יוקר המחיה, על העוני, ובקלפי שוכחים מהכל. 30 שנה הפריפריה עומדת במקום תחת שלטון הימין. צועדים מהדרום והצפון לירושלים במחאה על קיפוח, והליכוד מעביר באותו שבוע כסף להתנחלויות. הגיע הזמן שיבינו שבישראל אין גשם ביוני, אלא שזאת ממשלת הימין שיורקת על דרישותיהם.

"אז אנחנו חייבים להתחזק במשבצת הביטחונית, לקרב את הפריפריה ולהבין שיש גם עניין של זהות - אנשים יכולים לכעוס על נתניהו, אבל אם הם לא ירגישו בבית אצלנו הם לא יבואו. במחנה שלנו יש כאלה שמעדיפים להשתבלל בתוך עצמנו ולהגיד בטהרנות לאחרים כמה הם לא מספיק צודקים כדי להצטרף. זה מופרך שיש מי שבגלל רבע אמירה על לאומיות, ממלכתיות ומסורת שולח אותך לימין ואומר 'אתה לא שמאל'. תרגיעו, זו המפלגה של דוד בן גוריון ויצחק רבין".

"הביטוח הסיעודי הקבוצתי 
הוא הונאה"

שמולי מוביל בשנה האחרונה מאבק בכל מה שקשור לביטוח הסיעודי הקבוצתי. הוא החל לטפל בעניין בעקבות החלטתו של עודד שריג, המפקח על הביטוח הקודם, שביטל את הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים - מה שהוביל לכך שקבוצה גדולה של קשישים בעיקר מצאה את עצמה ללא ביטוח סיעודי דווקא בתקופה שבו היא הכי צריכה אותו.

במשך שנים היה ידוע שמדובר בביטוח גרוע. גם מי שרכש אותו ידע את זה. אז איפה האחריות של הרוכש ואיפה האחריות של המדינה?

"הביטוח הסיעודי הקבוצתי הוא ההונאה הכי גדולה שהיתה במדינה. הדבר הכי חמור הוא שההונאה הזאת נעשתה ברישיון של המדינה. אם מכרו לאנשים פוליסות סיעודיות שהיו בתוקף רק חמש שנים ולא ביטחו בכלל את תקופת הסיכון, זאת פוליסת זבל - לא סיעוד. כמובן שחברות הביטוח עשקו פה במצטבר עשרות מיליארדי שקלים מהמבוטחים, אבל האשם העיקרי הוא הרגולטור לדורותיו שבמקרה הטוב התרשל בתפקידו ובמקרה הרע הפקיר ביודעין את המבוטחים בפוליסות הסיעוד, בעצם זה שנתנו רישיון למכור פוליסה מהסוג הזה. אל תשכחו ששריג הבטיח למצוא פתרון למבוגרים שנמצאים בפול.

"בסופו של דבר יש קבוצה של כ–80 אלף איש שאין להם פוליסה סיעודית בשום מקום אחר. ובמקום שתבוא המדינה לקבוצה המצומצמת הזאת ותיתן רשת ביטחון אמיתית או שתחייב את חברות הביטוח להשאיר אותם בפוליסה לתקופת ביניים עד לפתרון ממלכתי, בחרו בפתרון הקל - לזרוק את הקשישים לרחוב".

יש לזה עלויות. מאיפה יבוא הכסף?

"הצעתי להשאיר בתוך הפוליסות באותם תנאים, כלומר על חשבון חברות הביטוח. חברות הביטוח הרוויחו ב–2013 מענף הביטוח הסיעודי 808 מיליון שקל. הם לא יתמוטטו אם המבוטחים יישארו בפוליסות הישנות. בעשור האחרון הן הרוויחו 5.5 מיליארד שקל בביטוח סיעודי קולקטיבי".

זה הפתרון?

"אני מקבל את הטענה שהפוליסות הקולקטיביות הן לא הפתרון, אבל אי־אפשר לקבל את זה שאומרים ל–1.2 מיליון איש שכבר בפול ושילמו 20 שנה 'אין ביטוח וזהו. לכו תעשו פוליסה פרטית'. שריג התחייב שימצא פתרון כבר ב–2011. אם צריך, שהממשלה תכניס יד לכיס ותעניק רשת ביטחון למי שנהפך לסיעודי מאז 2011, בצוותא עם חברות הביטוח. חברות הביטוח עשו מאות מיליוני שקלים. זאת לא שאלה של ימין כלכלי או שמאל כלכלי, אלא להיות הגון עם מי ששילם לך 20 שנה".

מה אתה אומר על הביטוח הסיעודי האחיד שנכנס בתחילת החודש לקופות החולים?

"אין לי בעיה עם פוליסה אחידה. יש לי בעיה עם פוליסה אחידה שהתנאים שלה מוכתבים על ידי חברות הביטוח. בשנתיים האחרונות התרגלנו לראות את המפקחת על הביטוח מפקירה את האינטרס של המבוטחים בתחומי הסיעוד והבריאות, אבל שפל כזה עוד לא היה. היתה לה הזדמנות לכפות פוליסה אחידה עם הגדרות שמיטבות עם המבוטחים. במקום זה לקחו הגדרות קשוחות ואכזריות. למשל, נכה קטוע רגליים בכיסא גלגלים מבחינתם אינו מוגבל בניידות, ולכן לא מוכר כסיעודי".

אמורה להיות היתכנות כלכלית. אם כרגולטור תקבע את הפוליסה למה שהחברות יסכימו?

"ברור שצריך להיות סוג של הידיינות עם החברות לגבי התנאים. אבל פה לקחו את התכתיבים של חברות הביטוח ואימצו אותם. זה המשך ישיר של הקו המתרפס והכנוע של הרגולטור בתחומי הסיעוד והבריאות מול חברות הביטוח. אני מאוכזב משר האוצר שמחשיב את עצמו כשר חברתי ויכול היה לעצור את זה בשיחת טלפון, וברגע האמת הפנה את הגב לנכים, לקשישים ולתינוקות הסיעודיים. לאן נעלם כחלון של המהפכה בסלולר?"

אתה ביקורתי מאוד על המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר. למה?

"אם הגענו למצב שבו נציגי הרגולטור אומרים בוועדת הכספים שהשינויים האלה הם בכלל לטובת המבוטחים, אז מישהו כאן התבלבל לגמרי ושכח את תפקידו בשמירה על מבוטחי הסיעוד והבריאות. החשש שהרגולטור מקבל לעתים החלטות כשהוא חושב על המעסיק הבא שלו הוא אמיתי, וכשמסתכלים על ההחלטות התמוהות בשנתיים האחרונות בתחומי הסיעוד והבריאות - הוא גם לגיטימי. מישהו יכול להסביר לי לפי אילו קריטריונים זה כשר להיות רגולטור ואחרי ארבעה חודשים לנהל חברת ביטוח? זאת שחיתות ממוסדת לכל דבר. חייבים לנתק את זה, והדרך לשם עוברת בהחלת תקופת צינון לשנתיים, ללא קיצור, אבל בשכר של 75%. זה יעלה כסף אבל זה חשוב לטוהר המידות ולתפקוד התקין. בכוונתי לקדם זאת".

ומה יקרה כשסלינגר תעמוד בראש הרשות החדשה?

"הקמת רשות הפיקוח החדשה במקום אגף שוק ההון באוצר היא מהלך נבזי ומסוכן, כי הוא מקודם בחסות השקר שהפוליטיקאים הקטנים והאינטרסנטים מפריעים למפקח על הביטוח לעשות את עבודות - בזמן שהמציאות היא הפוכה. לכן הגשתי 6,684 הסתייגויות לחוק. אם תסתכלו על הרפורמות שיצאו - ביטול הביטוח הסיעודי הקבוצתי, הרפורמה בביטוח בריאות - לא היתה בהן מעורבות של הכנסת. הן נכנסו לתוקף רק בעקבות החתימה של סלינגר. הבעיה היא לא שלמפקחת על הביטוח קושרים את הידיים, אלא שהיא נהנית מיותר מדי חופש ועושה פחות או יותר מה שהיא רוצה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "אגף שוק ההון במשרד האוצר יזם את הפוליסה האחידה במטרה להבטיח כיסוי מיטבי ויציב לאורך זמן, במחירים נגישים לכלל האוכלוסייה המבוטחת ולמצטרפים בגילים המבוגרים. פוליסה אחידה תקל על ההשוואה בין תוכניות הסיעוד השונות של קופות החולים, תגביר את השקיפות ותאפשר תחרות על טיב השירות ושיעורי תשלום התביעות. הפוליסה תאפשר מעבר חופשי של מבוטחים בין הקופות ללא פגיעה בכיסוי הסיעודי שאותו רכשו לפני המעבר.

"בנוסף, שר האוצר הבהיר כי לא תהיה פגיעה במבוטחים. הניסיון להטיל דופי בפקידים מקצועיים הפועלים לטובת המבוטחים הוא מקומם. בשנים האחרונות אותם פקידים מסורים ביצעו רפורמות רבות לטובת הציבור הרחב, וכך נמשיך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker