תוכנית המציאות של נתניהו - Markerweek - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תוכנית המציאות של נתניהו

להקל על כניסתם של מתחרים חדשים, לגוון את לוח השידורים, להגביר את הרגולציה ולפתוח את השוק הריכוזי: ועדת פילבר רוצה להפוך לגמרי את שוק הטלוויזיה בישראל, השאלה היא כמה רחוק ילך עם זה שר התקשורת, בנימין נתניהו

5תגובות
בנימין נתניהו
Sebastian Scheiner/אי־פי

נטפליקס, סלקום TV, יוטיוב וסטרימינג - כל המהפכות של שוק השידורים עמנו כבר כמה שנים, אבל הרגולציה הישראלית לשוק התקשורת נותרה תקועה עמוק בשנות ה-90, בלי שהתאימה עצמה לשינויים בתחום. כל זה עשוי להשתנות בקרוב: אתמול פורסמו לראשונה מסקנות ועדת פילבר לשוק השידורים, שצפויות לעורר מהפכות בתחום.

המטרה המוצהרת של הוועדה היא חיזוק התחרות והגדלת ההיצע בשוק השידורים, באמצעות הסרת חסמים ועידוד פתיחתם של ערוצים חדשים, גם אם דלי תוכן יחסית. האמצעים שבהם משתמשת הוועדה הם בעיקר התערבות משמעותית בשוק השידורים. בראש הוועדה עומד מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, והרפורמות שעליהן הוא ממליץ הן אלה שראה לנגד עיניו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כאשר נטל לידיו את סמכויות שר התקשורת.

הדו"ח שפירסמה הוועדה, שעקרונותיו מתבססים על מסקנות ועדה קודמת בראשות פרופ' עמית שכטר, כולל שורת המלצות לעיצוב מחדש של הרגולציה בשוק השידורים, בהתאם לשינויים הטכנולוגיים וכניסת האינטרנט לתחום, תוך התמודדות עם מבנה השוק הריכוזי בישראל: דואפול HOT ו–yes, לצד סלקום TV הקטנה יחסית בשוק, שולט בטלוויזיה הרב־ערוצית. חוסר התחרות מביא לכך שהצרכנים משלמים מחיר גבוה, של יותר מ–200 שקל בחודש, עבור חבילת ערוצים גדולה.

יישום מסקנות הוועדה צפוי להתקיים במושב החורף הבא של הכנסת, או לפחות הסעיפים הדורשים הליכי חקיקה. שאר הנושאים אמורים להתגלגל לפתחה של המועצה החדשה לשוק השידורים, שאמורה לקום במקום שתי המועצות הקודמות — מועצת הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין. נתניהו צפוי לדחוף בעצמו לקידום החקיקה, אולם ככל הנראה באמצעות שר אחר, שכן היועץ המשפטי לממשלה אוסר עליו לטפל בנושאים הקשורים ל–yes.

האם יקומו ערוצים
 שיתחרו ב–2 ו–10?

הוועדה נוסדה בין היתר כדי להתמודד עם הריכוזיות בשוק הטלוויזיה המסחרית, שבו שולטות זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, יחד עם חברת חדשות 2, לצד ערוץ 10 הקטן. בוועדה רוצים לעודד הקמת ערוצים מסחריים חדשים, ולכן מעניקים לשחקנים החדשים "הגנת ינוקא". רק שחקן שיגיע לנתח שוק של 10% יחויב באחריות רגולטורית כלשהי — למשל בשידור חדשות. החובות יגדלו ככל שיעלה נתח השוק של הערוץ. ברגע שיגיע לנתח של 20%, המחויבויות הרגולטוריות שלו יהיו מלאות — כלומר, הוצאה מינימלית של כ–70 מיליון שקל לחדשות והשקעה של כ–50 מיליון שקל בסוגה עילית.

ההמלצה הזאת מתיישבת היטב עם המטרות הפוליטיות של נתניהו. התגברות התחרות בתחום תחליש את הדומיננטיות של חדשות 2 ו–10, שלטעמו של נתניהו אינם מסקרים אותו בהגינות. ייתכן שהוא מקווה שייכנסו לשוק שחקנים שיהיו אוהדים כלפיו (כמו ערוץ 20), באותו מודל שבו פועל היום החינמון "ישראל היום".

האם באמת יקום ערוץ חדש בזמן ששוק הפרסום בטלוויזיה מתכווץ? ספק רב מאוד. החשש הוא שייכנסו לשוק גורמים שמטרתם אינה עסקית, אלא פוליטית, וכדי ליישם את מטרתם יזרימו באופן לא רציונלי כספים לערוץ שיקום, ויפגעו במתחרים.

האם יקומו מפעילים רב-ערוציים שיתחרו ב-HOT ו-yes?

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר
מוטי מילרוד

הרפורמות המשמעותיות יותר, או לפחות כאלה שאמורות להשפיע באופן ישיר על כיסם של הצרכנים, נוגעות לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצי. השוק הזה נשלט כבר שנים על ידי HOT ו–yes, עם כ–1.5 מיליון לקוחות יחד. סלקום TV הקטנה, שנכנסה לשוק לפני כשנה וחצי, הצליחה לפי הדיווח האחרון לגייס כ–70 אלף לקוחות בלבד.

לכן, הוועדה קובעת כי שחקנים חדשים שייכנסו לשוק הרב־ערוצי, כמו סלקום TV או אפילו נטפליקס, לא יחויבו במחויבויות רגולטוריות כלל עד שיגיעו ל–10% מהשוק. רק כאשר נתח השוק שלהן יצמח ויגיע עד 20% — הן יחויבו להשקיע בהפקות מקור, בדומה לחובה שיש כיום ל–HOT ו–yes.

המשמעות היא שחברות כמו נטפליקס, שרחוקות מנתח שוק של 20%, לא יחויבו להשקיע בהפקות מקור בישראל, אך ינגסו משמעותית בנתח של החברות הקיימות — שכמובן מתרעמות על כך. עם זאת, הוועדה המליצה להפחית בהדרגה את מחויבויות התוכן של הפלטפורמות הוותיקות, בין השאר בהתבסס על כך שתאגיד השידור הציבורי יזרים לשוק כ–220 מיליון שקל להפקות.

אילו מגבלות נוספות יחולו על השחקנים בשוק הטלוויזיה?

הוועדה נכנסה לעומק מערכת היחסים בין הערוצים המסחריים והחברות שמפיקות עבורן את התוכן, וגם ליחסים שבין הפלטפורמות הרב־ערוציות והחברות שמפיקות עבורן את הערוצים. נקודת המוצא של הוועדה היא ששחקנים חדשים לא נכנסים לשוק מפני שיצרני התוכן הגדולים חוששים להסתבך עם הגורמים הריכוזיים, ששולטים ברוב הכסף בשוק, ולכן לא ממהרים למכור תוכן לשחקנים חדשים.

בהתאם לכך, על הערוצים המסחריים יחולו מגבלות חריפות: למשל, כדי לחזק את כוחם של היוצרים ומפיקי התוכן, ייאסר על הערוצים המסחריים להחזיק בבעלות של יותר מ–50% מהתוכן החיצוני שהופק עבורם (כיום, חלקם מחזיקים ביותר מ–80%), בהתאם למסקנה קודמת של ועדה בראשות ד"ר עדי אייל.

כמה כסף מושקע בסוגה עילית במיליוני שקלים בשנה
כיום: הפקות מקור - 959, מתוכן סוגה עילית - 396
ב-2021 - סוגה עילית, לאחר יישום המלצות ועדת פילבר: 385 סך הכל

עבור הערוצים המסחריים, המלצה זו היא סדין אדום, שכן הם רוצים לשלוט בתוכן כדי להרוויח ממנו בזירות נוספות או בחו"ל. חברי הוועדה הגיעו למסקנה שכדי להגביר את היכולת של השחקנים החדשים בשוק הרב־ערוצי להקים פלטפורמות תחרותיות, יש צורך לחזק את כוחם של יצרני התוכן. המפיקים ובעלי הערוצים העצמאיים בפלטפורמות נסמכים על שולחנן של HOT ו–yes ונמנעים ממכירת תוכן לשחקנים חדשים.

לפיכך, הוועדה ממליצה על התערבות משמעותית בשוק התוכן, והסדרה שלו על ידי חיזוק של הערוצים העצמאיים. כך, בעלי התוכן המקורי יחויבו למכור אותו לכל דורש לאחר שלוש שנים, ובכך לאפשר לשחקן חדש להציע תוכן נרחב ללקוחותיו, עוד לפני שיפיק בעצמו תכנים חדשים. פלטפורמות השידור מצדן יחויבו להעלות ערוצים עצמאיים במתכונת של רישיון מיוחד — וגם יחויבו לאפשר להם להציע את מרכולתם ישירות בשירות ה–VOD.

התקווה של הוועדה היא שיקומו שחקנים חדשים, למשל פרטנר. שחקן חדש שיהיה מפוקח באופן חלקי לא יחויב להשקיע כלל בהפקות מקור.

בוועדה הבינו גם כי קיימים שני סוגי תכנים שמהווים חסם משמעותי בפני כניסה של שחקנים חדשים לזירת הטלוויזיה הרב־ערוצית: ספורט וילדים. בנוגע לילדים התגלעו חילוקי דעות בוועדה, אבל בכל הנוגע לספורט, הוועדה ממליצה על רגולציה מתערבת מאוד. כך, כל מפעיל של ערוץ ספורט יחויב להציע למכירה את שידור הערוץ שלו לכל פלטפורמה. בנוסף, כל ערוץ אחר יוכל לרכוש מהמתחרה שלו את אחד מרשימת הענפים הבולטים (למשל, ליגת NBA וליגת האלופות), שמהווים מוקד משיכה משמעותי לשידורי ספורט. כך מקווים בוועדה לאפשר לכל פלטפורמה שתקום להציע שידורי ספורט החיוניים לשחקן בשוק הרב־ערוצי. המלצות אלה כבר נכללו בדו"ח ולא יעברו שימוע נוסף.

אילו עוד שינויים יהיו ביחסים שלנו מול חברות הכבלים והלוויין?

במשך שנים ניסו הרגולטורים לחייב את HOT 
ו–yes להעניק חבילת ערוצים זולה יותר למעוניינים בכך. בתחילה היתה זאת חבילת בסיס, אחר רק חבילה צרה ובסוף חבילת בסיס. עכשיו מגיע עידן חדש: חבילת הליבה.

הוועדה ממליצה לבטל את החובה של HOT ו–yes לשווק חבילת בסיס וחבילת יסוד, הנמכרות כיום 
בכ–220 שקל וכ–120 שקל בחודש בהתאמה. במקום זאת, הן יחויבו לשווק חבילת ליבה במחיר שייקבע על ידי שר התקשורת נתניהו. חבילת הליבה תכלול את הערוצים המסחריים (2 ו–10), הערוצים הציבוריים (1, 33 וערוץ הכנסת) והערוצים הייעודיים (9, "הלא" בערבית, 24 ו–20), וכן ערוץ ספורט וערוץ ילדים. בנוסף, כל ערוץ עצמאי שירצה להיכנס לחבילת הליבה יוכל לעשות זאת ישירות מול הצרכן, כשהפלטפורמות רק גובות עבורו את התשלום. נשקלת גם אפשרות, שהועלתה להתייעצות עם הממונה על ההגבלים העסקיים, לאפשר לערוצים העצמאיים לפתח יחדיו מערכת גבייה ישירה מול הצרכנים ללא צורך ב–HOT וב–yes.

עם זאת, ההמלצות שנוגעות לחבילת הליבה או לחובת המכירה של תכנים, לא תחול באופן מיידי, אלא רק לאחר שימוע שייעשה לחברות הכבלים והלוויין על ידי צוות מיוחד במשרד התקשורת. חברים בוועדת פילבר מחו על העיכוב הזה, אך פילבר טען כי כדי למנוע סחבת משפטית בבג"ץ יש לקיים שימוע ספציפי על הנושאים האלה.

כיצד עוד ישתנה המסך שלנו?

צופי הטלוויזיה בוודאי מזהים מפעם לפעם מסרים שיווקיים שחודרים לתוכניות בולטות. למשל, כאשר מוצע פרס של חברה מסחרית בתוכנית ריאליטי, או משימות שמעורב בהם מותג מסחרי. עד עתה, שילוב התוכן השיווקי הזה היה אסור בישראל — בניגוד לנעשה ביתר העולם — והתנהל באופן פרוץ ולא מוסדר. עתה ממליצה הוועדה לאפשר שידור תוכן שיווקי בערוצים המסחריים, אך לא בתוכני חדשות או ילדים.

בכמה נושאים מרכזיים הוועדה לא נגעה. כך למשל, חוק הבעלויות הצולבות, האוסר על בעלי תשתית תקשורת או בעלי עיתון להחזיק בערוץ מסחרי או בחברת חדשות, נותר על כנו, וימנע למשל מ–yes להקים ערוץ חדשות, או משלדון אדלסון להקים ערוץ מסחרי.

סוגיה נוספת שבה לא יחול שינוי היא הפיצול המתקרב של ערוץ 2. לפי החוק הקיים, באוקטובר 2017 יתפצלו זכייניות ערוץ 2 ויצאו כל אחת לערוץ נפרד. לוועדה לא היתה כל התייחסות לכך והמשמעות היא שהפיצול — שנעשה למורתם רוחם של אנשי ערוץ 2 וחדשות 2 — יתקדם כרגיל.

על אילו עוד שינויים מהותיים ממליצה הוועדה?

הוועדה קבעה כי יוקם צוות יחד עם הממונה על ההגבלים, שיבחן את נושא עמלות היתר שגובים משרדי הפרסום מגופי השידור. בוועדה חוששים כי סכומים מהותיים שאמורים לזרום לשוק התוכן נעלמים בדרך אצל המתווכים — משרדי הפרסום.

צוות נוסף שיוקם יחליט כיצד לפעול בנוגע למערך ההפצה הלוויינית. במקביל, משרד האוצר מתכוון לשלב חקיקה בנושא מערך עידן פלוס והכוונה להפריטו, בחוק ההסדרים הקרוב.

גם סערת רמי סדן הגיעה בעקיפין למסקנות הוועדה: הסערה פרצה לאחר שהיחצן המקורב למשפחת נתניהו נבחר על ידי הרשות השנייה כדירקטור מטעם הציבור בחברת החדשות של ערוץ 10. ועדת פילבר ממליצה שמעתה ואילך הרשות השנייה לא תמנה דירקטורים, אלא בעלי המניות, כפי שנעשה בחברות ציבוריות.

אחד הקרבות הכי רועשים שאירעו בחודשים האחרונים היה זה של ערוצי הברודקאסט, שניסו לשלב המלצה שלפיה HOT ו–yes יחויבו לשלם להם תמורת שידור ערוצים 2 ו–10 — בניגוד למצב הרווח כיום, שבו הן משדרות את הערוצים האלה ללא תשלום לבעלי התוכן. הוועדה קבעה כי אין סיבה לשנות זאת בשלב זה.

"יישום הדו"ח ירסק את 
הטלוויזיה הישראלית"

השחקנים בשוק הטלוויזיה הגיבו בחריפות למסקנות הדו"ח. "המטרה האמיתית של פילבר הושגה — יישום הדו"ח יביא לסופה של הטלוויזיה המסחרית בישראל", כך מסרו אתמול קשת, רשת וערוץ 10 בהודעה משותפת.

עוד מסרו השלושה כי "יישום דו"ח פילבר ירסק את הטלוויזיה הישראלית, זו שהציבור אוהב, מעריך וצופה בשידוריה, ויהפוך אותה לרסיסי תחנות שידור מוחלשות. תם עידן. מטרת הדו"ח, לפתוח את השוק לתחרות, נדחתה והיא מחוץ לדו"ח בפועל. הערוצים מאוחדים במאבק זה על עתיד הטלוויזיה בישראל".

שלושת הגופים התייחסו גם להחלטת הוועדה, כפי שנחשף ב–TheMarker, לדחות לשימוע נוסף מסקנות הנוגעות לתחרות בשוק הטלוויזיה הרב־ערוצי. "המלצות ועדת פילבר משנות לחלוטין את האיזון הקיים היום בין חברות הכבלים והלווין, HOT ו–yes והערוצים הייעודיים, לבין הערוצים המסחריים (ערוץ 2 וערוץ 10)".

לדבריהם, "לא יעלה על הדעת כי ועדה שהמנדט שלה הוא בחינת שוק התקשורת כולו תפעל במישרין כנגד הערוצים המסחריים ותדחה למועד עתידי, עלום, המלצות לגבי הפלטפורמות הרב־ערוציות. ערוץ 2 וערוץ 10 גאים בהשקעה בתוכן הישראלי, לא ביקשו ואינם מבקשים כל הקלה בחובות המוטלים עליהם".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#