"לא בטוח שבר זה הדבר הכי נכון לפתוח באמצעות קואופרטיב"

אחרי שורה של טעויות עסקיות, ה"בר קיימא" שנוסד לאחר המחאה החברתית ב-2011 יסגור בקרוב את פעילותו בשל בעיות כלכליות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

למרות הידיעות על כך שהוא עומד להיסגר בקרוב, גם השבוע המשיך ה"בר קיימא" לעבוד כרגיל, בזמן שמייסדיו מנסים למצוא לו רוכש. הבר־מסעדה שבדרום תל אביב הוקם ב–2012 כחלק מקואופרטיב שנשא את אותו שם, ושכן בבניין שכולו הוקדש לפעילויות חברתיות — כשמעליו פעל קואופרטיב של מדריכי יוגה ועל הגג התקיימו פעילויות של חקלאות עירונית אורגנית.

"זו לא טרגדיה לעולם הקואופרטיבים. זה היה ניסיון אחד - ויהיה עוד ניסיון כזה בעתיד", אמר השבוע אורי בן דב, חבר הקואופרטיב, ואחד ממדריכי היוגה שעבדו במקום. "בסופו של דבר העסק פשוט לא הצליח לכסות את ההוצאות הראשוניות שלו. הטעות העסקית הגדולה היתה ההחלטה לשכור את כל הבניין - המסעדה פשוט לא הצליחה להחזיק את הכל על הכתפיים ולשלם על עוד שלושה קומות שעבדו שם. מעבר לכך אני לא בטוח שבר זה הדבר הכי נכון לפתוח באמצעות קואופרטיב. אבל עצם זה שהמקום קם היה הצלחה. אני פעיל במאבק הגז ואני יכול לומר שכל המאבק לא היה קורה בלי הבר קיימא - הכל התחיל שם. כל הפגישות הראשונות וכל ההתארגנות. לקהילות החברתיות אין מקום אחר שבו אפשר לשבת ולהתארגן".

מייסדי הבר קיימא, עם פתיחתו ב– 2012 . "זו לא טרגדיה לעולם הקואופרטיבים"
מייסדי הבר קיימא, עם פתיחתו ב-2012 . "זו לא טרגדיה לעולם הקואופרטיבים"צילום: אייל טואג

"לא רק המאבק נגד מתווה הגז התחיל פה. גם המאבק של רפי רותם (איש משטרה שיצא למאבק בשחיתות; ח"ע) נולד אצלנו", אומר אהרון פורת, אחד מחברי המזכירות לשעבר של הבר קיימא. "גם עכשיו המקום עובד ומתפקד בלי בעיות אספקה. חברי הקואופרטיב נותנים משמרות בהתנדבות והשאיפה שלנו היא להגיע למצב שבו אנו מוכרים עסק חי מתוך הבנה שגם אם אנחנו לא הצלחנו - אין ספק שיזם אחר יוכל להרוויח על בסיס התשתית הזו. יש כבר יזמים שמתעניינים ברכישה של הבניין".

"הבעיה העיקרית היתה ההשקעה התחלתית", אומר פורת, "ההתחייבויות הכספיות שלקחו על עצמם המייסדים, מתוך תמימות וחוסר הכרה של התחום. המבנה שנכנסנו אליו היה במצב מחפיר והשקענו בכל האספקטים שלו — אינסטלציה, חשמל, ריצוף".

בין המקימים לא היה אף אדם מעולם המסעדנות?

פורת: "הרבה יועצים ליווו אותנו לאורך הדרך, אבל הם באו והלכו - ובתחום קשה כל כך כמו מסעדנות זה כנראה לא מספיק".

אולי היו בעיות במודל העסקי? בתפריט?

"היינו המסעדה הטבעונית השלישית שקמה בתל אביב. זה היה יתרון שנבע מאידיאולוגיה, אבל בשנתיים האחרונות איבדנו אותו - כיום לכל מסעדה כבר יש תפריט טבעוני. עצם העובדה שהבר קיימא שרד תקופה כזו נובעת מכך שיש מאחוריו קהילה תומכת שחבריה הרגישו שהמקום נותן להם ערך מעבר לבר רגיל".

אז זה באמת הסוף?

"אנחנו מקווים שלחלק מהפעילות יתאפשר להמשיך, כמו הגג הירוק, שבעזרתו הצלחנו להגיש במסעדה ירקות שגודלו על הגג".

וחברי הקואופרטיב יישארו לדעתך בקשר?

"לא בטוח. הגרעין הראשוני של 200 החברים המקימים נוצר מהמחאה החברתית של 2011, שהתפזרה בין המון יוזמות. ועדיין, יש גרעין קשה של כמה עשרות אנשים שצריכים לראות על מה יעבדו ביחד עכשיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker