הקשר בין קרין גורן - לסערת מקדונלד'ס

תוך שבוע אחד הצליחו "נאום מקדונלד'ס" של שר הבריאות יעקב ליצמן ו"סערת קרין גורן" להעלות לדיון ציבורי 
את סוגיית המזון הלא בריא ונזקיו. ואחרי כל הדיבורים - הגיע הזמן לקפוץ לשלב המעשים

רוני לינדר

הנה תרגיל מחשבתי קל: נניח ששר הבריאות יעקב ליצמן היה אומר בכנס הקרדיולוגים "המבורגרים אאוט", במקום "מקדונלד'ס אאוט" - האם היה מתקיים בישראל אותו דיון סוער על מזון לא בריא ונזקיו? אנחנו מהמרים שלא.

הכל אישי, הכל מותגים, וליצמן - בין אם במתכוון ובין אם בפליטת פה רגעית שהשתמשה במותג החזק "מקדונלד'ס" כסמל לג'אנק פוד מזיק - הצליח לעורר דיון ציבורי נדיר בנושא הקריטי של איכות המזון שאנו וילדינו צורכים.

צילום: Bloomberg

כמה שבועות לפני כן הצליח אותו משרד בריאות להוציא מדעתם את אנשי חברת קוקה קולה, לאחר שבקמפיין שמעודד שתיית מים והפחתה בשתיית משקאות קלים כיכב בקבוק שמזכיר מאוד בקבוק של קוקה קולה. שתי החברות, מקדונלד'ס וקוקה קולה, זימנו פגישות בהולות עם אנשי משרד הבריאות, שמצדם נענו ונפגשו עמם. התוצאה ידועה: משרד הבריאות לא התכופף ולא ויתר על המתקפה הממוקדת לטובת סיסמאות כלליות יותר.

אפשר לטעון שזה לא הוגן לשים על המוקד שתי חברות ספציפיות, ושיש עוד הרבה מזללות וחברות מסחריות שמייצרות מוצרים שפוגעים בבריאות - אפילו יותר ממקדונלד'ס. ואולם מצד שני, מדובר בשתי חברות ענק, שני סמלים של מזון מהיר שהעולם כולו מנסה להילחם בו, ובעיקר קשה מאוד להתווכח עם מבחן התוצאה: דיון ציבורי ער בנושא שנחשב מפוהק ולעוס - איכות המזון.

בסיס מוצק להפרעות אכילה

קרין גורן בתכנית "בייק אוף"
קרין גורן בתוכנית האפייה, ערוץ 2צילום: דניאל לילה

מעניין שסערת מקדונלד'ס מתרחשת כמה ימים אחרי פרוץ "סערת קרין גורן" לחיינו. אם יש חוט כלשהו שמקשר בין שתי הסערות לרגע האלה, הוא כנראה המסרים הסותרים שאנשים, ובעיקר ילדים ומתבגרים, חיים בתוכם: מצד אחד מציאות שכל כולה מכוונת לתעל אותנו לצריכה של מזון מהזן המזיק באמצעות פרסום, סידור מדפים, טעמים ממכרים ועוד, ומצד שני סגידה לרזון (בעיקר נשי), בין השאר בפרסומות של אותן חברות שמנסות לשדל אותנו לצרוך עוד קלוריות ריקות, והסתרה מכוונת היטב של כל מה שנמצא מעבר למידה SMALL - החל במידות ההולכות וקטנות בחנויות ועד לפרסומות וייצוג תקשורתי של שמנים בכלל.

מה אמורים להרגיש ולעשות נערים ונערות שמתועלים ומתוכנתים לחשוב שיופי שווה רזון קיצוני מצד אחד, ולצרוך חטיפים ומשקאות קלים מצד אחר? כן, יש סיכוי לא קטן בכלל שזה יסתיים בהפרעת אכילה ובהררים של תסכול ושנאה עצמית.

תשכחו מגחמה חרדית

יעקב ליצמן
יעקב ליצמןצילום: מוטי מילרוד

היה די עצוב לראות כיצד "נאום מקדונלד'ס" של ליצמן הוציא מהבקבוק את שד הגזענות נגד חרדים. משפט אחד בתגובה של מקדונלד'ס שכלל "תהייה" אם ליצמן תוקף את הרשת כי היא פועלת בשבת, הצליח ליצור ספין מוצלח מאוד ששיכנע רבים כי מניעים זרים מניעים אותו במלחמה הנוכחית.

אנחנו לא בוחני לב וכליות, אבל משיחות רבות שקיימנו עם גורמים בסביבתו של ליצמן, ניתן לקבוע במידה רבה מאוד של ביטחון כי אין כל קשר בין פתיחת הרשת בשבת לבין המתקפה. גם תגובות כמו "איך הוא מדבר על מקדונלד'ס כשהאוכל של החרדים כל כך שמן ולא בריא"; או "חרדים בכלל לא אוכלים מקדונלד'ס" היו נפוצות ברשת — מסגירות כי ליצמן, פופולרי ככל שיהיה בסקרים, לא לגמרי התקבל עדיין כשר לגיטימי של כ־ו־ל־ם בקרב קהלים רבים בציבור, שעדיין חושדים בו בסקטוריאליות צרה. הגיבוי המלא שקיבל "נאום מקדונלד'ס" שלו מבכירי משרד הבריאות ואנשי המקצוע, מוכיח כי לא מדובר בגחמה חרדית.

יש לאן לשאוף

למשרד הבריאות יש עוד המון עבודה, והעבודה הזאת צריכה להתחיל מהבית, בדוגמה אישית: למשל, השבוע פירסם העיתונאי תומר אביטל כי ב–2015 המשרד רכש 17 אלף בקבוקי שתייה קלה, בכל בתי החולים הממשלתיים יש סניפים של מקדונלד'ס ומכונות של שתייה ממותקת בכל פינה, והחקיקה מפגרת משמעותית אחרי מדינות מערביות אחרות. מכל מקום, את שלב א' בכל מהלך - שלב יצירת המודעות, הדיון הציבורי ותחושת הדחיפות - הם הצליחו להשיג השבוע מעל ומעבר למצופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker