כמה עורכי דין החליפה ענבל אור - ומה הקשר לאלון חסן

מי שעקב אחרי פרשת ענבל אור לא היה יכול שלא לשים לב לקצב המסחרר שבו התחלפו עורכי הדין שלה בהליכים המשפטיים ■ לפעמים זה קורה בהפסקה

יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אור ועו"ד יעקב וינרוט בבית המשפטצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה

מי שעקב אחרי פרשת ענבל אור לא היה יכול שלא לשים לב לקצב המסחרר שבו התחלפו עורכי הדין שלה בהליכים המשפטיים. עורכי הדין אמנם לא היו שותפים בהתנהלות הקבוצה, אך הם התגייסו בניסיון לסייע להוציא את אור מהבוץ. לדיון הראשון בבקשת הפירוק הגיעה אור באיחור אופנתי מלווה בפמליה של יועצים ובעוה"ד יעקב וינרוט ועמית חדד שגייסה לילה קודם לכן.

המינוי של וינרוט, מבכירי עורכי הדין בתחום הצווארון הלבן, לעורך הדין שייצג את אור בהליכים של פירוק החברות - היה מפתיע. וינרוט טען בדיון כי הליך פירוק הוא דרסטי ואינו מוצדק. הוא הגיש לאורנשטיין מאזן בוחן ודו"חות כספיים ל–2014, שיש בהם כדי להראות, לדבריו, את חוסנה הכלכלי של אור. הוא הדגיש כי אין שום פיגור בתשלומים של החברה והתחייב בשמה של אור לפרוע תשלום של מיליון שקל לחברת גלובל, שממנה רכשה קרקע. שאלת התשלום הזה עמדה במרכזו של הדיון, לאחר שבנק מזרחי טפחות החליט לבטל את מסגרת האשראי של החברה בעקבות מעצרה של אור על ידי רשות המסים.

למחרת, הודיעו וינרוט וחדד חגיגית לבית המשפט כי אור העבירה לגלובל מיליון שקל, כפי שהתחייבה. השניים המשיכו ללוות את אור וניסו לסייע לה במגעים שניהלה עם בנק מזרחי. ואולם, ימים ספורים לאחר מכן הודיעו על התפטרותם מייצוג. את התגובה לבקשת הפירוק השנייה שהוגשה נגד אור, הגיש לבית המשפט עו"ד דן נובהארי, היחיד שמלווה אותה מתחילת ההליכים ועד היום. נובהרי טען כי מדובר בבקשה עקרה, קנטרנית וממוחזרת.

עם זאת, בדיון הבא שהתקיים ימים ספורים לאחר מכן הגיעה אור מלווה בעו"ד יניב אינסל. כמה ימים מאוחר יותר, אור החליטה למנות צוות של יועצים שיעזרו לה בניהול החברה, ובהם רו"ח יזהר קנה, נשיא לשכת רואי החשבון והבעלים של פירמת פאהן־קנה; איש העסקים דורון אלחנני, יו"ר קרן ברל כצנלסון ולשעבר מנכ"ל מפלגת העבודה; עו"ד בועז וילנסקי, שותף בפירמת פירט-וילנסקי־מזרחי־כנעני; עו"ד דן נובהארי ויועץ התקשורת רונן צור, שהחליף את רני רהב. קנה כבר הספיק לשגר מאז למפרק חשבון עסקה בסך כ–80 אלף שקל שלטענתו נתן לחברות.

לדיון השלישי, שנקבע כמה ימים מאוחר יותר, הגיעה אור מלווה בעו"ד רון אברמוב, אך בהפסקה היא כבר הספיקה למנות את עוה"ד ברוריה לקנר, שביקשה מאורנשטיין שהות נוספת להגשת בקשת הקפאת הליכים מטעם אור וגם התחייבה בשמה להפקיד 1.5 מיליון שקל לקופה. ימים ספורים הספיקו גם ללקנר, שהודיעה לבית המשפט על התפטרותה מייצוג, ובמקומה מונה עו"ד ראובן בילט, שגם הוא הספיק לעזוב אחרי זמן קצר. נכון להיום, מייצג את אור בהליכי הפירוק עו"ד שלמה טופז.

גם עורכי הדין שמייצגים אותה בעניינים האחרים מתחלפים במהירות. עם מעצרה על ידי רשות המסים הזעיקה אור את עוה"ד רונן רוזנבלום, אודי ברזילי ויניב רחמני, שייצגו אותה בדיון בהארכת המעצר. בתגובה ששיגרו לכלי התקשורת הם טענו כי מדובר במחלוקת אזרחית עם רשות המסים: "מעולם לא נטענה שום טענה במסגרת החקירה כלפי ענבל אור והקבוצה הקשורה ליסוד של מרמה או הונאה. החקירה מתמקדת אך ורק בהיבט מאוד ספציפי בהתאם לחוק מע"מ. אנו סמוכים ובטוחים שכפי שהחקירה החלה בעקבות הליך ביקורת אזרחי, כך יסתיים העניין בהיבט האזרחי בלבד, מבלי הצורך בהליך פלילי", מסרו.

כשנפתחה בשבוע שעבר חקירת המשטרה בעניינה הצטרף לאור עו"ד עדי כרמלי, שגם מיהר לשגר למשטרה מכתב שמאשים את עובדי החברה במעילה. אלא שגם הוא לא החזיק מעמד ונכון להיום מייצג אותה בהליכים הפליליים עו"ד בני כץ, סנגורו של אלון חסן.

מלבדם, יש עורכי דין שנתנו לאור ייעוץ משפטי או ייצוג במהלך הדרך. בין היתר ניתן למצוא את עוה"ד זיו שרון ושלומי ואקנין ממשרד עוה"ד מאיר מזרחי, שניהם מהמשרדים המובילים בתחום המיסוי, שכתבו ב–2015 עבור אור חוות דעת בנוגע לתשלום המע"מ. לטענת המפרק, רשות המסים שוללת את תוקפה של חוות הדעת מכל וכל. ואולם, שרון ומזרחי עומדים מאחורי חוות הדעת. "באופן חד־פעמי, התבקשנו להעניק לקבוצת אור סיטי נדל"ן חוות דעת מקצועית בסוגיה משפטית נקודתית שאינה נוגעת ללקוחות הקבוצה. גם היום אנו עומדים מאחורי עמדתנו המקצועית, כפי שהובעה בחוות הדעת", מסרו.

עו"ד נוסף הוא אורי דניאל, שאליו פנתה אור להגשת תביעה בגין ההפסדים שנגרמו לה בעקבות פרויקט בבלי. על חוות הדעת שדניאל כתב לה ביוני 204, שבה העריך את סיכויי התביעה כגבוהים, התבססו גם הדו"חות הכספיים של החברה. "מדובר בתביעה המבוססת היטב בדין ומכאן שלמיטב הערכתנו ישנו סיכוי טוב כי תביעה זו תתקבל. הנה כי כן כי התביעה, שצפויה להיות מוגשת על ידי משרדנו נגד הבעלים של הקרקע, נשענת על עילות ונזקים ישירים כפי שפירטנו בשיעור של 30 מיליון שקל. להשלמה יש לציין כי את התביעה בעניין מעגל נזקים נוספים מוניטין אובדן רווחים וכדומה טרם גיבשנו סופית. לסיכום אנו מעריכים כי סיכויי קבלת התביעה בקשר למעגל הנזקים הראשון (השבת דמי האופציה או חלקם) נעים סביב 85%". דניאל ניתק את יחסיו עם אור כמה חודשים לאחר מכן עקב חילוקי דעות קשים, והתביעה לא הוגשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker