"אדם שרכש דירה וחשב שכספו מובטח, למעשה שילם את הסדר הגירושים של ענבל אור" - Markerweek - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"אדם שרכש דירה וחשב שכספו מובטח, למעשה שילם את הסדר הגירושים של ענבל אור"

שבוע בלבד הספיק לעו"ד איתן ארז, שמונה לנאמן לאור סיטי נדל"ן, כדי לומר באופן חד- משמעי: צריך לפרק את החברה ■ הסיבות: העברת כספים מפרויקט לפרויקט תוך עירוב חברות, אי־סדרים מול שלטונות מע"מ ומשיכות אישיות במיליוני שקלים ■ אור סיטי: "מדובר בדו"ח מגמתי"

9תגובות
ענבל אור בבית המשפט מוקפת צלמי תקשורת
עופר וקנין

שבוע בלבד אחרי שהשופט איתן אורנשטיין מינה את עו"ד איתן ארז לנאמן בהקפאת ההליכים של אור סיטי נדל"ן, והטיל עליו את משימת שיקומה של החברה - חזר אתמול ארז לבית המשפט עם המלצות קשות וחד־משמעיות: לבטל את הקפאת ההליכים, להכריז על פירוק ולהורות על צו כינוס נכסים נגד בעלת השליטה, ענבל אור. הדו"ח הראשוני שהגיש אתמול ארז לבית המשפט מעלה טענות קשות ואף פליליות כלפי התנהלותה של אור. ביום ראשון צפוי אורנשטיין לקיים דיון בעניין.

ארז הדגיש כי בהתנהלות החברות של אור קיימים לכאורה היבטים בלתי חוקיים רבים שהעלו בפניו הלקוחות. בין היתר, הוא מציין העברת כספים מפרויקט לפרויקט תוך עירוב חברות; הוצאות כספים מחשבונות נאמנות או אי־הפקדת כספים בחשבונות נאמנות בניגוד למצגים; אי־סדרים מול שלטונות מע"מ ואי־תשלום מע"מ; מכירה כפולה של אותו נכס בפרויקט הושע 18 בתל אביב ובפרויקט נוסף בשם הדר 1 ברמת גן שלא נכלל בבקשת ההקפאה; מכירה רעיונית של דירות מעל למכסה שאושרה בסופו של דבר על ידי העירייה; הסתמכות על מאזנים לא נכונים; ותשלום משכורות מופרזות ללא הסבר.

"הנאמן נאלץ לציין בצער רב כי חלק נכבד מן הנתונים שנמסרו לבית המשפט על ידי קבוצת ענבל אור או על ידי פרקליטיה וכן הציטוט ממאזנים לא היו נכונים", נכתב בדו"ח. "הנאמן סבור שהדו"חות ל–2014 אינם משקפים באופן נאות משום בחינה מהותית את המצב הכספי. בהתאם לחוות הדעת של פירמת רואי החשבון RSM צריך היה להפחית ממצבת הנכסים שהוצגה בבקשת ההקפאה 55.6 מיליון שקל, להוסיף חובות נוספים שלא הוצגו בסך של 71.6 מיליון שקל, כך שבסך הכל ההבדל בין התמונה ה'ורודה' שהוצגה בבקשה להקפאת הליכים לבין המציאות הוא 127.2 מיליון שקל לחובת קבוצת החברות. כל מלה נוספת מיותרת", מודגש בדו"ח.

עו"ד איתן ארז
דודו בכר

בין היתר, כותב הנאמן כי אור ציינה בבקשה כי החובות לאיש העסקים שלי נרקיס הם בסך כ–7.5 מיליון שקל, אך נרקיס עצמו טוען כי אור חייבת לו 16 מיליון שקל.

הנאמן התייחס גם לסוגיית הייצוג המשפטי של אור, והדגיש כי למיטב ידיעתו, מאז תחילת פברואר 2016 יוצגה אור על ידי תשעה עורכי דין, כאשר רובם ייצגו אותה לפרק זמן קצר מאוד. לדבריו, עניין זה לא מקל בלשון המעטה על ההתנהלות מול עורכי הדין ועל קבלת אינדיקציות מדויקות לגבי מצב החברות. בנוסף, ציין הנאמן את הקשיים בקבלת נתונים פיננסיים מדויקים על החברות. לדבריו, מערכת המחשבים של קבוצת אור סיטי נותקה והוצפנה עקב חוב לקבוצת החברות, שלא שולם כבר עשרה חודשים לחברת יוניק תעשיות תוכנה, המעניקה שירותי מחשוב לקבוצת החברות.

"יוניק ניתקה את השרתים והצפינה אותם. באי כוח הנאמן ניסו לבוא בדין ודברים עם נציגי יוניק לצורך החזרת המערכת לפעילות, אך ללא הצלחה. לטענת מנהל יוניק, החברה הולכה שולל על ידי ענבל אור, שפברואר 2016 שיכנעה את יוניק להעלות בחזרה את שרתי החברה לפעולה על מנת שניתן יהיה לשלוף נתונים שהתבקשו על ידי רשויות מע"מ. בתמורה להעלאת השרתים, נמסר ליוניק צ'ק שחולל זמן קצר לאחר מכן", נכתב בדו"ח. הנאמן שכר לדבריו ארבעה מתכנתים מחברת מחשבים והצליח להחזיר את המערכת במשרדי החברה לפעילות מלאה, ולשחזר את כל היסטוריית העבודה בשרתים.

40 אלף שקל — לעבודה עד 14:00

הנאמן מייחד פרק בדו"ח לסיבות האמיתיות לקריסת החברה של אור: "מהבדיקות שנערכו עד כה עולות סיבות רבות לקריסת החברה, בהן ערבוב נכסים, הוצאות עתק על פרויקט בבלי, הוצאות מטה מופרזות, משיכות אישיות של בעלת השליטה במיליוני שקלים, החזקת משרד יקר ומשכורות גבוהות ביותר", נכתב בדו"ח.

ענבל אור
עופר וקנין

"במצבת עובדי החברה נמצאים עובדים שעלות שכרם היא אסטרונומית. כך למשל, מופיעים במצבת השכר מספר עובדים שעלות שכרם היא בין 35 אלף שקל ל–57 אלף שקל בחודש! לגבי עובדת אחת נמסר לצוותו של הנאמן כי עלות שכרה היא כ–40 אלף שקל בחודש אף שהיא עובדת מדי יום עד 14:00".

בנוסף מציין ארז כי מבדיקת ההנהלת חשבונות של אור סיטי עולה כי אור עצמה משכה בעצמה מהחברה סכומים בסך כולל של כ–6.5 מיליון שקל כמשיכה ולא כשכר או כדיווידנד. "כפי שהתברר לנאמן מבדיקה ראשונית של מסמכי הנהלת החשבונות, התברר כי אור השתמשה בכספי החברות כרכושה הפרטי ובכלל זה השתמשה בכספי החברות לצורך מתן הלוואות לבני משפחתה".

הנאמן מציין עוד כי כרטסת הנהלת החשבונות של החברה כוללת הוצאות פרטיות רבות, למשל, טיסות לחו"ל וחופשות משפחתיות בעשרות אלפי שקלים, אחזקת גינה בכ–17 אלף שקל, רכישת אופנוע בכ–18 אלף שקל, רכישות תכשיטים בעשרות אלפי שקלים מחברת ה.שטרן ואחרות, רכישות בעשרות אלפי שקלים בחנויות אופנה, תשלום שכר למטפלת, רכישות רבות של אביזרים לתינוקות ועוד.

עוד מדגיש הנאמן, כי מקופת החברה שולמו כ–1.7 מיליון שקל לבעלה לשעבר של אור, מכוח הסכם גירושים שבו נקבע כי עליה לשלם לו פיצוי של "איזון משאבים" בסך 5 מיליון שקל, שישולמו באמצעות 60 צ'קים עתידיים שיימסרו לו מראש. "פיצוי זה, שאמור היה להיות משולם כמובן מכספה האישי של אור, שולם מכספי החברה, כלומר מכספי רוכשי הדירות. אמור מעתה: אדם שרכש דירה ברמת גן וחשב שכספו מובטח ומיועד לבניית הבניין, למעשה שילם את הסדר הגירושים של אור", הדגיש הנאמן.

החובות האישיים של אור 
עלולים להגיע ל–50 מיליון שקל

ארז ידוע כבעל תפקיד שפועל באגרסיביות, ובין היתר שימש נאמן לנכסיו של מייסד אמבלייז, אלי רייפמן, ואשת העסקים רחל סייג סופר. ימים ספורים בלבד אחרי מינויו כבר התגלעו חילוקי דעות מהותיים בינו לבין אור. בפגישה שהתקיימה בין השניים בתחילת השבוע, ארז דרש מאור להפקיד בחשבון הנאמנות שנפתח על ידו בבנק לאומי לפחות 400 אלף שקל לצורך הוצאות ניהול הליך הקפאת ההליכים.

בבקשת הקפאת ההליכים שהגישה אור, היא התחייבה להעמיד לחברה סכום של 1.5 מיליון שקל, שאמורים לממן את הוצאות הקפאת ההליכים למשך חודשיים. לנוכח העובדה שאור לא הפקידה את הכסף, הגיש ארז לבית המשפט הודעת עדכון שבה הדגיש כי פרט להוראת העברה של 100 אלף שקל שנשלחה לבנק מחשבון נאמנות כלשהו שקשור לאור - טרם הועברו לידי הנאמן הסכומים שאור התחייבה להעביר.

עופר וקנין

ארז גם ביקש לפטר 16 מעובדי החברה, שלטענתו עבודתם מתייתרת. הוא אף פירט את משכורותיהם לפי עלות המעסיק. בין היתר, ביקש הנאמן לפטר את העוזר האישי של אור, שעלות שכרו היא 23 אלף שקל בחודש; את מנהל המכירות, שעלות שכרו היא 85 אלף שקל בחודש; את המשווק, שעלות שכרו היא 22 אלף שקל בחודש; ואת מנהלת הפיתוח העסקי, שעלות שכרה היא 26 אלף שקל.

ארז גם ביקש מבית המשפט להורות על איסור דיספוזיציה (חלוקה) בארבעה פנטהאוזים ברמת גן שבבעלות אור, וכן על זכויותיהן של בנותיה הקטינות של אור בנדל"ן — לדבריו כדי למנוע הברחת נכסים.

בתצהיר שהגישה אור לבית המשפט היא ציינה: "רציתי לקיים את ההחלטה, ואולם בהיעדר מקורות כספיים, עשיתי דבר שכל אשה היתה נמנעת מלעשותו — משכנתי את תכשיטי האישיים, מתנות נישואים וכו', על מנת שיהיה בידי הסכום שהתחייבתי להפקיד בידי הנאמן בסך של 400 אלף שקל".

בנוסף, היא ביקשה מבית המשפט להפקיד סכום של 289 אלף שקל שיש ברשותה וכן להורות לבנק מזרחי, שהסכים במהלך הדיון להעמיד מימון ביניים של 250 אלף שקל, להעמיד מימון של 510 אלף שקל לכל תקופת ההקפאה. לחלופין, היא גם ביקשה מבית המשפט לאפשר מכירת נכס שלה לצורך כיסוי הסכום.

בסיום הבדיקה שערך הנאמן, הוא מדגיש כי חובותיה האישיים של אור עלולים להגיע ל–40–50 מיליון שקל, שנובעים מיתרות החוב שלה בנתוני החברות וכן מערבויות אישיות רבות שעליהן חתמה. הוא מציין כי אור נתנה לנרקיס, שדורש ממנה 16 מיליון שקל, ערבות אישית, אם כי נרקיס טוען לביטחונות ששוויים אינו ברור כעת. בנוסף לכך, אור פיזרה לדברי ארז עשרות ערבויות אישיות לרוכשים שונים, שסכומן הכולל המדויק איננו ידוע בשלב זה, אך נראה לכאורה כי מדובר ביותר מ–20 מיליון שקל. עוד הוא מציין, כי לאור יש חוב אישי לקבוצת החברות בסך של כ–9 מיליון שקל וחוב נוסף של 3 מיליון שקל לגרוש שלה.

"במסגרת הבדיקות שביצע, הנאמן, עו"ד ארז, נתקל בעשרות מקרים מצערים ביותר של לקוחות שהונו או הוטעו בידי ענבל אור - ניצולת שואה בת 86, חסויה דמנטית בת 76, זוגות צעירים ועוד", נכתב בדו"ח. אחד המקרים שדווקא איננו עוסק בסכום גבוה, אך מלמד על התנהלותה של ענבל אור לדבריו, הוא מקרה של עמותת קו לחיים (עמותה הנותנת מענה לילדים הסובלים מנכויות מורכבות ותסמונות נדירות), שפנתה אליו בטענה כי אור חייבת לעמותה זה זמן רב 75 אלף שקל שקל שמקורם ב–25 אלף שקל שאור הבטיחה לתרום לעמותה מעל במה במעמד של מאות מכובדים בעת אירוע השקה ב–2010, סכום שלא שולם על ידה.

במקרה נוסף הבטיחה אור לממן עלויות הפקה בסך 50 אלף שקל לאירוע התרמה, ואולם למרות החשיפה הרבה שניתנה לה באותו מעמד בתקשורת ובערב עצמו, כל פניות העמותה לשאת בעלות ההפקה לא נענו, והעמותה נאלצה לשאת בהוצאות הפקת האירוע.

פרויקט של " אור סיטי נדל"ן "
דודו בכר

אור סיטי מסרה בתגובה: "מדובר בדו"ח מגמתי הבוחר להתעלם מהנתונים הפיננסיים האמיתיים של החברה. יצוין כי סוגיית המע"מ מצויה בבדיקה וכי טרם יצאו שומות ועל כן לא ניתן כל פירוט בעניין.

"אנו נקרא את הדו"ח לעומקו, נגיב עניינית לבית המשפט על כל טענה וטענה ונוכיח כי עיקר הטענות אינן מדויקות וכי אור סיטי היא חברה רווחית, שיש ביכולתה לחזור לפעילות תוך מימוש תוכנית הבראה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#