רוני לינדר

ועדות החריגים לא מצטיינות בתחום השקיפות, וזאת בלשון המעטה - החלטותיהן הגורליות נותרות חסויות, לא מתפרסמות ואפילו לא מדווחות למשרד הבריאות. לפי הפסיקה, ברגע שאישרת תרופה מסוימת לחולה מסוים - הקופה חייבת לנהוג באופן שוויוני עם כל חולה במצבו. למרות זאת, אף שבשנים האחרונות כללי העבודה של ועדות החריגים התחדדו בעקבות הפסיקות השונות, חולים עדיין לא יכולים לדעת על קיומם של חולים אחרים במצב דומה שהצליחו לקבל את התרופה המבוקשת דרך ועדת החריגים.

כתוצאה מכך, קורה פעמים רבות שחולה נדרש לעבור תהליך שלם מול ועדת החריגים ואולי אף להפסיד בו, בלי לדעת שחולה אחר במצבו כבר קבע תקדים בעניין. פנינו לארבע קופות החולים וביקשנו לדעת מדוע הן לא מפרסמות את החלטות ועדת החריגים. התשובות שקיבלנו מגוונות: מכבי שירותי בריאות היתה היחידה שהודיעה לנו כי החליטה לפרסם בקרוב את ההחלטות (ללא פרטים מזהים של המבוטח) - נמתין. "הנושא נמצא בפיתוח מחשובי ועם סיומו יעלו ההחלטות לאתר מכבי", נמסר מהקופה.

ועדת החריגים של קופות החולים

>> התקווה האחרונה: המקום שבו מחליטים אם נחיה או נמות

גם בכללית חלה תזוזה מסוימת, אך בינתיים ברמה תיאורטית בלבד: "פרסום פומבי של החלטות הוא סוגיה שראויה להישקל", נמסר מהקופה, אך בינתיים "רק למבוטח יש זכות לראות את התשובה. ההחלטות מפורסמות לכל העוסקים במתן אישורים בכללית ולכן הם יודעים על שינויים". מאוחדת ולאומית אפילו לא שוקלות לפרסם מיוזמתן את החלטות הוועדה: ממאוחדת נמסר כי ההחלטות לא מתפרסמות מכיוון ש"כשמה ובמהותה ועדת החריגים דנה במקרים חריגים - כל מקרה לגופו", ואילו מלאומית נמסר כי "אין לקופה שום חובה לפרסם את החלטותיה ברבים, וכל לקוח מקבל את ההחלטה בצורה מפורטת ומסודרת, בין אם היא חיובית ובין אם שלילית".

במהלך הכנת הכתבה ביקשנו מארבע הקופות לדעת אם הן אישרו טיפול באחת התרופות האימונמותרפיות היקרות והמדוברות קיטרודה ואופדיבו במסגרת ועדת החריגים, ובאילו מקרים. לא היה קל לקבל את המידע: מאוחדת סירבה באופן מוחלט להשיב על שאלתנו, כמו גם על שאלות אחרות שנשאלה לגבי ועדת החריגים שלה. כללית מסרה כי הטיפול היקר אושר לארבעה חולים בסרטן הכליה, הערמונית, שלפוחית השתן ולימפומה הודג'קינס. במכבי אושר הטיפול לחמישה חולים בלימפומה מסוג הודג'קינס, סרטן שחלות גרורתי, מלנומה וסרטן צוואר הרחם. לאומית אישרה את התרופות לשני חולים בסרטן ראש־צוואר.

ואיפה משרד הבריאות בסיפור הזה? מדוע הוא לא מחייב את הקופות לפרסם את ההחלטות כדי שגם חולים אחרים יוכלו לדעת מה היה לפניהם, או דורש לקבל עותק מכל החלטה כדי לדעת מה מתרחש בוועדות החריגים? "ככלל, החלטות ועדות החריגים אינן שונות מכל החלטה שקופת החולים מקבלת במקרה פרטני ביחס למטופל הבודד, אם לאישור בקשות שלו ואם לדחייתן", נמסר מהמשרד. "כפי שמשרד הבריאות אינו מקבל כל עותק החלטה ביחס לאישור או דחייה של טיפול על פי הסל, כן אין הוא מקבל כל עותק החלטה ביחס לאישור טיפול שאינו בסל. עם זאת, משרד הבריאות מצורף כדבר שבשגרה לכל הליך משפטי, לרבות בנושא ועדות חריגים, והדבר מאפשר לו להביע את עמדתו העקרונית בהליכים אלה, להיחשף להחלטות השונות ולהיות שותף מלא לעיצוב ההלכות בנושא".

עם זאת, במשרד הבריאות מודים ש"אכן רצוי שקופת החולים, כחלק ממכלול המידע שהיא מביאה לידי מבוטחיה, תיתן מידע לגבי החלטות וועדות החריגים כמובן תוך חיסוי פרטים מזהים של המטופלים". במשרד מציינים כי במקרים רבים החלטות ועדות החריגים נהפכות בבית הדין לעבודה, ומוסיפים כי "משרד הבריאות פועל בימים אלה לרכז את הפסיקות השונות ולפרסמן באתר 'כל הבריאות'. כמו כן, אוסף משרד הבריאות בימים אלה מידע סטטיסטי בחתכים שונים בדבר פעילותן של קופות החולים בתחום ועדות החריגים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker