"האונקולוגים נפגשים בעיקר בכנסים שממומנים על ידי תעשיית התרופות"

האם חברות התרופות משפיעות על היחס של הרופאים לתרופותיהן, ועל השימוש המרשמי בהן?

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: בלומברג

מי ומה קובע איזו תרופה תזכה לבאזז תקשורתי ורפואי ובקרב החולים, ואיזו תישאר בצל? האם אלה הממצאים האובייקטיביים של מחקרים והעדויות הקליניות נטו, או שגם חברות התרופות (שמשקיעות כמחצית מהכנסותיהן העצומות במכירות, שיווק והנהלה) משפיעות על הבחירות המרשמיות שעושה הרופא?

"חברות התרופות עובדות כיום במידה רבה כמו תעשיית האופנה, והאופנה האחרונה היא אימונותרפיה. כל מי שיש לו סטארט־אפ בתחום - המניות שלו נוסקות", אומר פרופ' מולי בן ששון, חוקר סרטן מבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית.

ולא בצדק? בעצם זו רק אופנה חולפת?

"בסופו של דבר המבחן יהיה מבחן קליני: אילו גידולים יגיבו לאימונותרפיה ואילו לא. ייתכן שעל סמך ידע שקיים שנים רבות, אפשר כבר כיום לעשות ניחוש מושכל לגבי גבולות הגזרה שלה. זה במישור האקדמי, אבל הבאזז של אימונותרפיה כדבר שיכול לפתור את בעיית הסרטן חזק מאוד, החברות שמתמחות בזה מעוניינות שזה יהיה הנושא המרכזי, ואם אפשר הבלעדי, על סדר היום של המחקר התרגומי. אפשר לראות את זה בכינוסים קליניים ובכינוסי מחקר ופיתוח שבהם חברות התרופות מכתיבות במידה רבה את סדר היום, והאג'נדה שלהן בדרך כלל זוכה לאור הזרקורים, כי יש להן כוח גדול מאוד".

בארה"ב הקשרים בין חברות התרופות לרופאים מעוותים עד כדי כך שרופאים מקבלים אחוזים משווי התרופות שהם רושמים לחולים שלהם, מה שמהווה תמריץ ישיר לרשום תרופות יקרות ככל האפשר. בישראל, למרבה השמחה, אין קשר בין שכר הרופא לבין התרופות שהוא רושם, אבל לחברות יש דרכים עקיפות לצ'פר את הרופאים. אחת הבולטות שבהן היא השתתפות במימון שהייתם בכנסים מדעיים.

"האונקולוגים נפגשים כיום בעיקר בכנסים שמאורגנים או ממומנים חלקית על ידי תעשיית התרופות, ובדרך כלל ההרצאות עוסקות בסיכום התוצאות והישגים של התרופות", אומרת ד"ר רעיה ליבוביץ'־עמית מהמרכז הרפואי שיבא. "גם המחקרים שהוצגו בכנס האירופי הגדול ESMO - התוצאות שהוצגו בו (לגבי יעילות התרופות האימונותרפיות, רל"ג) עובדו על ידי חברות התרופות".

גורם בכיר באחת מחברות התרופות מודה שהכנסים לא רק ממומנים (חלקית או באופן מלא) על ידי החברות, לעיתים גם המצגות שמציגים הדוברים בהם נכתבים על ידי אנשים מטעם החברות. "אני לא רק משלם לעורך דין או לפרופסור שיבוא לדבר, אני כותב לו את המצגת".

ודוברים מכובדים מסכימים לכך?

"כדי להרגיש טוב הוא יכניס שינויים קוסמטיים, ישנה מלה פה ומלה שם, את הפונט של האותיות במצגת, אבל בסופו של דבר השליטה שלנו על התכנים כמעט מוחלטת".

השליטה של חברות התרופות בתכנים המוצגים בכנסים עולה שוב ושוב בראיונות שלנו עם אונקולוגים, שרבים מהם ממש כמהים למפגש בלתי אמצעי בינם לבין עצמם. חלקם מנסים לעקוף זאת: "הקמנו פורום אימונותרפיה של רופאים שנפגשים פעם בחודש ומעלים מקרים קליניים ומחקרים ומדברים עליהם", מספרת ליבוביץ'־עמית. "זה חשוב מאוד, כי הוטלנו לסיפור הזה כשאנחנו לא מכירים את התרופות האימונותרפיות האלה על בוריין. זה שילוב נהדר של רופאים בכירים ומתמחים, אחיות ומתאמות מחקר, וזה מפיח רוח של עשייה אקדמית וקלינית טובה, ולא פחות חשוב - בלי שקל אחד מחברות התרופות". לדבריה, "אני רוצה שנציג גם את הרעילות של התרופות ואת האתגרים בצורה שקופה. ראינו בחצי השנה האחרונה דברים שלא מתוארים בשום ספר, אבל כל עוד נמשיך להשתתף בסמינרים בתיווך של חברות תרופות - נמשיך לא לדבר על הדברים האלה לעומק. לכן לדעתי הסמינרים צריכים להיות אקדמיים, לא בתיווך, כך שנוכל לגעת בהם בקרביים ובמהות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker