לאחת הנשים החזקות בכנסת יש כמה דברים מכעיסים לספר לכם

ח"כ קארין אלהרר: "לא הייתי צריכה לענות לאורן חזן. אמרתי לו מלים שלא הייתי צריכה להגיד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ קארין אלהרר במליאת הכנסת
ח"כ קארין אלהררצילום: מיכל פתאל

קארין אלהרר לא האמינה שזה קורה לה. הח"כית הבולטת של יש עתיד, שבגיל 38 הצליחה להשיג לא מעט מטרות אישיות וציבוריות כמו עזרה לבעלי מוגבלויות ומלחמה בשחיתות הציבורית, נקלעה שלא בטובתה לוויכוח קולני ועמוס בשמות גנאי עם ח"כ אורן חזן, שייצר כותרות והצליח להביך אותה. אבל היום, אחרי שהאבק שקע, היא רוצה לדבר על העשייה שלה — ובדרך מספקת כמה תובנות על האירוע ההוא.

יאיר לפיד

אלהרר משובצת במקום השביעי ביש עתיד, ונחשבת לאחת הנשים החזקות במפלגה. ההערכה היא שבבחירות הבאות היא תשובץ במקום גבוה יותר.

איך נוצר הקשר עם לפיד?

"שי פירון, שהיה סטודנט שלי באוניברסיטת בר אילן, הציע שאפגש עם יאיר, וכל מה שעבר לי בראש היה שהוא יכתוב בטור שלו על הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלות שניהלתי בבר אילן, וכך אוכל לגייס אליה עוד כספים וכוח אדם. בפגישה הראשונה לא דיברנו בכלל על פוליטיקה. הקשר נשמר בעיקר דרך איחולים לחגים, וכשלפיד הקים את המפלגה הוא התקשר עם הצעה שקשה היה לסרב לה. בדיוק התקבלתי ללימודים בקרן וקסנר היוקרתית, המממנת תואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטת הרווארד. התלבטתי יומיים והשבתי בחיוב. הרווארד תהיה שם גם בעתיד".

לפיד חסך מכם את הנשיקות בבר מצוות. אין אצלכם פריימריס.

"אם הייתי צריכה לעבור פריימריס לא הייתי מגיעה לפוליטיקה, ולא מפני שאני חוששת ממפגש עם אנשים. הסיבה הראשונה היא שאין לי כסף. לא באתי ממשפחה עשירה, אין לי חסכונות, לא הייתי לוקחת הלוואה כדי להיות נבחרת ציבור. הפריימריס היא שיטה לעשירים או למי שעושה קומבינות, ואני לא הייתי עושה קומבינות כי השם שלי חשוב יותר מכל דבר אחר".

נוח לך עם העובדה שלפיד קובע מי יהיה ברשימה ובאיזה מקום?

"באופן אישי כן. אני מאמינה שזה ישתנה".

הוא האריך בחשאי את כהונתו כיו"ר המפלגה עד לסוף הכנסת ה–22, כלומר לכעשר שנים נוספות.

"הדברים נאמרו לסיעה".

אומרים שאתם בובות על חוט, שלפיד מזיז כרצונו.

"במפלגות אחרות, כמו המחנה הציוני, ברגע שיש חילוקי דעות מוציאים הודעה לעיתונות אחד נגד השני. אצלנו חילוקי הדעות נשארים בפנים, ויש לנו חילוקי דעות. לא על כל דבר אנחנו מסכימים כמקשה אחת, אבל לא רבים — אלא מדברים על הדברים. הרשימה שלנו מגוונת, אנשים באו מרקע שונה ואנחנו עדיין יושבים ומדברים. אתם חושבים שמישהו יגיד ליעקב פרי מה לעשות? האנשים אצלנו דעתניים ויש להם אג'נדה וסדר יום".

איך היחסים שלך אתו?

"יחסים מצוינים".

יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: מיכל פתאל

אולי את יודעת למה הוא נטש את הנושאים הכלכליים־חברתיים שעל בסיסם נבחר?

"הוא לא ברח מהכלכלה. לצערנו, הנושא הבוער במדינת ישראל הוא הסוגיה הביטחונית ויחסי החוץ".

והוא אכן נמצא יותר בחו"ל מאשר בארץ.

"אני שמחה שהוא עושה פעולות הסברה בחו"ל למען מדינת ישראל, בהינתן העובדה שאין לנו שר חוץ מתפקד. אנשים נרצחים ברחובות. יחסי החוץ של ישראל מעולם לא היו מדורדרים כמו שהיום. ראש הממשלה בנימין נתניהו נזכר לפגוש את שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, שבועיים לאחר שלפיד נפגש עמה. הסמיכות בזמנים די מוזרה, לא?"

הוא התרחק מהכלכלה בעקבות עצת יועציו?

"אני לא יודעת מה יעצו לו. אבל אני כן יודעת שכל הסיעה מדברת על כלכלה, רווחה, דיור ועוד. אני עוסקת בכולם".

כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, את לא מוטרדת מהידידות בין לפיד לראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שיושב עכשיו בכלא?

"אני לא מכירה את החברות ביניהם ואני לא יודעת אם יש כזו. ממה ששמעתי בתקשורת, אולמרט היה חבר טוב של אביו, יוסף (טומי) ז"ל. אני לא יודעת אם אולמרט התייעץ עם יאיר בשנים האחרונות. גם אם התייעץ עמו, מה זה אומר? אם אדם נמצא מושחת, לא יכול להיות שאת מדברת עם מישהו, מגלה משהו לא בסדר ועוצרת הכל?"

הסקרים מחמיאים לכם באחרונה. סקר של מינה צמח ניבא לכם 18 מנדטים אם הבחירות יתקיימו כעת.

"אני לא מתרשמת מהסקרים כי זה מדד שמאוד תלוי במצב הרוח, ובישראל מצב הרוח משתנה ברגע. הסקר שמראה 18 מנדטים עושה נעים, אבל כדי להצליח עדיין צריך לעבוד קשה".

אז תשודרגי ברשימה בבחירות הבאות?

"אני מקווה שכן, אבל אני לא יודעת. לפיד מסייע לי בקידום המטרות שלי, ואני לא מרגישה שדעתי לא נשמעת. למה אני צריכה להיות בגישה אחרת מאשר מרוצה?".

הוועדה לביקורת המדינה

אלהרר משמשת יו"ר הוועדה, שדנה בדו"חות מבקר המדינה ועוקבת אחר פעולות הממשלה לתיקון הליקויים. למעשה, היא יכולה לנגח את הממשלה על חוסר הטיפול המספיק בעניין. בוועדה 11 חברים, ויש בה רוב של שישה ח"כים לקואליציה מול חמישה לאופוזיציה. לוועדה סמכות להורות על הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית בעקבות דו"ח של מבקר המדינה, ולכן כל קואליציה דואגת שיהיה לה בה רוב. זאת ועוד, הוועדה יכולה לפרסם "צו הבאה" כדי לאלץ  למושא הביקורת להופיע בפניה.

זה תפקיד עם שיניים?

"כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה אפשר לראות בדיוק מה עושים משרדי הממשלה ולבקש מהם דו"ח במקומות שח"כים אחרים באופוזיציה יכולים לפעול רק באמצעות כלים פרלמנטריים מאכזבים".

אבל הדו"חות האלה בסופו של דבר מתמסמסים, כולם מתעלמים מהם.

"אני חושבת שהממשלות לא רוצות להתעלם, הן פשוט לא יודעות לעבוד. לא פעם מגיעים לוועדה נציגי המשרדים לדיונים על דו"חות הביקורת, ואני המומה. הם לא יודעים לדבר אחד עם השני. לכן יצרנו סוג של פלטפורמה שמאפשרת להם לדבר ולפעול ביחד".

תני דוגמה.

"בדיון על ניתוק החשמל בתחילת החורף, כשיותר מ–100 אלף משפחות בישראל היו מנותקות במשך יותר מ–48 שעות, שאלתי את נציגי חברת החשמל איך זה קרה, והם השיבו שנפלו עצים על חוטי החשמל. שאלתי אותם אם הם לא חשבו שהעצים ייפלו בחורף, והם ענו שזה לא באחריותם, אלא באחריות השלטון המקומי. הרשויות המקומיות גילגלו את הנושא לפתחו של היערן הראשי, שצריך לתת אישור לכריתת העצים, והיערן אמר שהוא שלח מכתב בעניין, אבל לא ענו לו. משרד האנרגיה השיב שהנושא לא באחריותו.

"כדי שהסיפור הזה ייגמר הוריתי לחברת החשמל וליערן הראשי להודיע לוועדה בכל ראשון בחודש כמה עצים נכרתו בכל אזור. באותה צורה אנחנו פועלים למיצוי בעלי הזכויות בדיור הציבורי ובנושאים אחרים. בעצם נהפכתי לבייביסיטר של המשרדים הממשלתיים, כי נוצר מפגש סביב שולחן אחד. אין לי הרבה כוחות פרקטיים, אבל אני אביא את הנציגים של המשרדים הממשלתיים ישיבה אחר ישיבה עד שיבואו ויגידו 'עשינו'".

לא מעט פעמים רואים אנשים שמגיעים לדיונים בלי תשובות.

"אני נחרדת מכך. נוצרה תרבות כזאת — להגיע לוועדה לביקורת המדינה ולהשתמש במונחים כמו 'נראה', 'ככל שאני יודע'. איזה תשובות אלה? במקרים כאלה אני שולחת את נציגי המשרדים החוצה, כדי שיתקשרו לגורמים המוסמכים ויחזרו עם תשובה מוסמכת. אם אין להם תשובה כזו כרגע, הם מחויבים להגישה בכתב לוועדה, ואחר כך אני מקיימת דיון מעקב. ברגע שמתעקשים, העקביות מנצחת, ולראיה — כיום המשרדים קשובים יותר ושולחים ביוזמתם דיווחים על תיקון הליקויים גם בלי האיומים שלי. מבחינתי זה הישג".

את חברה גם בוועדה החסויה לענייני חוץ וביטחון וקשרי חוץ, הפועלת בתוך הוועדה לביקורת המדינה? משתלבת בשיח הגנרלים?

"לא שירתתי בצבא, וגיליתי שהשיח בוועדה הזאת מתנשא. כאילו רמזו לי שאני לא מבינה. בדיון האחרון שהתקיים בוועדה החסויה בעניין המנהרות בעוטף עזה כבר הרגשתי שהשיח היה בגובה העיניים".

הריב עם אורן חזן

העימות בין השניים פרץ בעת דיון לילי בכנסת כשחזן קרא לאלהרר, המרותקת לכיסא גלגלים, "צריכה שעיסאווי יעזור לך?", כשהוא מכוון לח"כ עיסאווי פריג' ממרצ. כמה שבועות לפני כן האשים חזן את אלהרר בהצבעה כפולה, כשפריג' הצביע עבורה בשל הקושי שלה להצביע, הנובע ממחלת ניוון השרירים שממנה היא סובלת.

מאוחר יותר הכחיש חזן כי אמר את הדברים במליאה, אך ועדת האתיקה השעתה אותו לחודש מפעילות הכנסת, למעט הצבעות (בינתיים הספיק חזן גם להתפטר מחברותו בוועדות הכנסת). חזן טען כי דווקא היא זו שתקפה אותו, ואכן בסרטון שפורסם נראית ונשמעת אלהרר הנסערת קוראת לחזן בשמות גנאי. מאז התקרית היא לא מדברת אתו.

את מצטערת על התקרית?

"לא הייתי צריכה לענות לו. אני מוכנה להתווכח על הכל, אבל אם יש משהו שיכול להוציא אותי מכלי הוא שפוגעים בשם שלי בזמן שלא עשיתי דבר. אמרתי לו מלים שלא הייתי צריכה להגיד".

אורן חזן. "לעוד הרבה ח"כים יש סיפורים אתו"
ח"כ אורן חזן בוועדת הכספיםצילום: אוליבייה פיטוסי

מה הרגיז אותך כל כך?

"ראיתי שעיסאווי נלחץ ולא היה לו נוח. הסיטואציה היתה מאוד לא נעימה. זאת היתה שעת לילה מאוחרת, סבלתי סבל פיזי כשישבתי רכונה בניסיון להתקרב ללוח ההצבעה, וכל הסיטואציה יצאה משליטה. זה התחיל כמה ימים קודם, בערב ההצבעות על התקציב, כשחזן טען שמדובר בהצבעות כפולות, אבל עברתי על זה לסדר היום. הפעם, אם לא היה ממשיך ואומר אמירות מכוערות בהצבעה על חוק הגיוס, שום דבר לא היה יוצא. בסוף נוצר היפוך, ויצא שכאילו אני הייתי המתלהמת. זה סיפור מצער, אבל הוא עבר. לעוד הרבה ח"כים יש סיפורים אתו, ולא הכל יצא לתקשורת".

אולי צריך למצוא פתרון שיקל עלייך בהצבעות המרתוניות.

"אני לא רוצה הקלות אלא התאמות, ומסרבת להצעה שסדרנית מיוחדת תשב לידי ותצביע במקומי. למה שמישהי מסכנה תעמוד מ–17:00 עד 5:00 לפנות בוקר ותצביע במקומי? אני סבורה שצריך להנגיש את מערכת ההצבעה במליאה. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, מנכ"ל הכנסת רונן פלוט ומזכירת הכנסת ירדנה מלר־הורביץ יוצאים מגדרם כדי להנגיש את מערכת ההצבעה. הם באמת עסוקים במציאת טכנולוגיה. יש הצעות מדהימות. הם מאוד מחויבים לעניין".

חזן היה חבר בוועדה לביקורת המדינה שאת עומדת בראשה, ומגיע לישיבות הוועדה.

"כשביקש רשות דיבור בוועדה, הוא קיבל אותה. כמו כולם. אבל לא היתה סולחה".

ואם הוא יבקש סליחה?

"בסדר, שיבקש".

אנשים עם מוגבלויות

אלהרר מרותקת לכיסא גלגלים מאז שהיתה בת 19, לאחר שחלתה בניוון שרירים בגיל 9.

איך היית מתארת את היחס לבעלי מוגבלויות בישראל?

"בסקאלה של 1–10 הייתי נותנת ציון 6.5. המצב טוב ממה שהיה ב–1999, בעת שנחקק החוק לשוויון אנשים עם מוגבלויות, אבל עדיין רחוק מלהיות טוב באמת, כי מחוקקים חוקים להגברת הנגישות, אבל לא מיישמים אותם. צריך לשלב יותר ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך הרגילה. אם נכיר יותר אנשים שהם שונים, יהיה קל יותר. אנשים חיים עם סטיגמות. כשאני הולכת עם בעלי לקולנוע, הסדרנית שואלת אותו אם 'היא עוברת לכיסא רגיל'. היא פונה אליו ולא אלי, לא כי היא רוצה לפגוע, אלא כי היא באמת רוצה לתת לי את השירות הטוב ביותר".

איך את מגיבה במקרה כזה?

"אני אומרת לה: 'היא מדברת'".

הכנסת והממשלה

איך את מסכמת את תפקוד הממשלה עד כה?

"הייאוש שלי מהממשלה קשה מנשוא. זאת ממשלה הישרדותית שדואגת בעיקר לכיסאות, ולא שמה לב לדברים החשובים שלשמם היא נבחרה".

את מהאופוזיציה, לא חוכמה.

"האופוזיציה נותנת פרספקטיבה טובה יותר על עבודת הכנסת, ובכלל, אני אופוזיציונרית בלבי — תמיד מחפשת מה לא טוב ומנסה לתקן. בקדנציה הקודמת, בקואליציה, הרגשתי שלא תמיד נתנו לנו לממש את החזון לשמו נבחרנו. אני מבינה שפוליטיקה היא אמנות ההישרדות ואי אפשר לדבר בשחור ולבן, אבל היו לא מעט רגעים מתסכלים גם שם".

ממה את הכי מתוסכלת?

"כשאני רואה שהקואליציה מקדמת את חוק ההשעיה, שלפיו אפשר יהיה להשעות ח"כים מכהנים ברוב של 90 ח"כים — אני ממש נחרדת, המעשה שעשו שלושת הח"כים מבל"ד, שפגשו משפחות של מחבלים, הוא יריקה בפרצופה של מדינת ישראל. עם זאת, החוק המוצע הוא אנטי דמוקרטי. היתה התנהגות לא מוסרית, אבל לא פלילית.

במקום לטפל בענייני היום, כמו כלכלה, בריאות, חינוך ורווחה, ראש הממשלה מסיט את הדיון. לדעתי, הצעת החוק הזו לא תעבור בסופו של דבר. אני גם מוטרדת מהשחיתות הציבורית שעברה מתחת לרדאר: נשיא וראש ממשלה בכלא, אשת ראש הממשלה נחקרה בחשדות לפלילים, שר אוצר לשעבר היה בכלא. אני לא מבינה איך הדברים עוברים כל כך בשקט".

מה את עושה כדי לשנות?

"אני פועלת לקידום הצעת חוק להקמת רשות ממשלתית לטיפול במיגור השחיתות, שתהיה עצמאית לחלוטין וכפופה למשרד המשפטים. היא תבצע פעולות אקטיביות, תבדוק שחיתויות ותעביר את הממצאים הלאה לטיפול".

למה זה חשוב?

"כי נוצר מצב שיותר מדי גופים אמורים לטפל בשחיתות, וחסר גוף מכליל אחד לטיפול ממוקד".

גם מינויים פוליטיים הם שחיתות?

"בהחלט. קיימת טענה מאוד לא מבוססת של קושי לנהל את המשרדים הממשלתיים, אבל אנחנו פוליטיקאים, כבודנו במקומו. טוב שיש אנשי מקצוע שנמצאים בצמתים כדי להציל אותנו מהאסונות של עצמנו. אני לא מכירה את מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב, אבל חשוב לשמור על נבחרת הדירקטורים, גם אם אפשר לגוון את הרשימה, אבל בין אפליה מתקנת לבין מינויים אישיים של חברי מרכז — הדרך עוד ארוכה".

מה הקושי הכי גדול שבו את נתקלת בעבודת הכנסת?

"שאני לא רואה מספיק את יואב בן השנתיים וחצי. חזרתי לעבודה חודש וחצי אחרי הלידה, ובאמצע השבוע אני חוזרת מאוחר מאוד. בעלי ירון ויתר על קריירה שלו, ועובד בעיקר מהבית במכירות של ציוד משרדי באמצעות האינטרנט. בעצם הוא מגדל את הילד. המשפט הראשון של הבן שלי הוא 'אמא, את הולכת לעבודה?'. אני מקווה שכשיואב יגדל אוכל להביא אותו לביקורים בכנסת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום