העובדים שתבעו, הרוכשים שהתלוננו, המיליונים שנשרפו; בועת הנדל"ן של ענבל אור

במשרדי קבוצת ענבל אור שבקומה ה-21 של מגדלי עזריאלי נשארו לעטר את הקירות רק תצלומי ענק של הסינדרלה של עולם הנדל"ן, בעוד היא ספונה בביתה שברמת אביב ■ ענבל אור רצתה להגיע הכי גבוה שאפשר, אבל מה השתבש בדרך?

חגי עמית
חגי עמית

עו"ד תדהר צור לא הופתע השבוע מטענות רשות המסים כלפי ענבל אור. "לפני כארבע שנים חקרתי אותה במשך שעות ארוכות במסגרת תביעה שהגישו נגדה עובדים. באחת הסיטואציות היא עמדה מול השופט, ובתגובה לשאלה ששאלתי אותה היא השיבה: 'לא הבנתי את מה שאמרת', תוך שהיא מעיינת בקלסרים שמולה. שאלתי אותה שוב, ושוב היא ענתה לי 'לא הבנתי, תשאל שוב', עד שהשופט נזף בה: 'תפסיקי לסמס בזמן שהוא חוקר אותך, איפה את חושבת שאת נמצאת?' היא פשוט הניחה את הטלפון שלה בתוך הקלסר והתעסקה אתו תוך כדי החקירה.

"במקרה אחר, תוך כדי מתן העדות היא התחילה לטייל מצד לצד באולם תוך שימוש בתנועות ידיים, עד שהשופט אמר לה: 'איפה חושבת שאת נמצאת? פה לא עושים הצגות'. במקרה נוסף, תוך כדי החקירות היא אמרה לשופט: 'אדוני, אני מצטערת. אני חייבת לסיים. אני חייבת ללכת'. כשהשופט סירב, היא אמרה: 'אבל זה ממש דחוף לי. אני חייבת ללכת'.

ענבל אור
ענבל אורצילום: גיא הכט

"הגישה שלה", מוסיף צור, "היא שכולם עובדים אצלה. מתוך חמשת העובדים שייצגתי ותבעו אותה היא היתה מוכנה לשבת לגישור רק עם שלושה. לגבי שניים אחרים היא הגיעה למסקנה שהם 'מנהיגי המרד', ולא הסכימה להתפשר. עם אחד מהם היא הגיעה בסוף להסדר, וגם לו היא סירבה לשלם, אמרה שהמגשר התבלבל והיה צריך להכריח אותה לשלם. היא היתה מגיעה לישיבות הגישור באיחור, לפעמים של שעה, לפעמים פחות, ויוצאת באמצע כשהיא מצהירה ש'זה הזמן שהקצבתי לזה'. היינו קובעים מסגרת של ישיבה בת ארבע שעות, והיא היתה יכולה להכריז שהיא 'לא יכולה', ויוצאת אחרי שעתיים".

ואכן, הפרוטוקולים של דיוני אותו משפט כוללים ציטוטים של אור, כמו "בונוסים זה המצאה של עובדים כדי לאכול כסף מהחברה", ומקרים שבהם היא מבקשת חמש דקות הפסקה בדיונים בשביל שיחת טלפון חשובה.

אבל בזמן הקרוב שיחות הטלפון שתנהל אור יתבצעו מביתה. במשרדי קבוצת ענבל אור בקומה 21 של מגדלי עזריאלי, לא ניתן היה למצוא את בעלת הבית בימים האחרונים. רק צילומי הפורטרט הענקיים שלה המשיכו לעטר את קירות המקום. עד 8 במארס יהיה ניתן למצוא את אור רק במקום אחד — בביתה שברחוב שוסטקוביץ שבשכונת רמת אביב החדשה. אור תשהה במעצר בית שאליו שוחררה במסגרת החקירה שמנהלת נגדה רשות המסים בחשד לעבירות מס בשווי עשרות מיליוני שקלים, שבמהלכה היא נעצרה יחד עם מנכ"ל הכספים של החברה, דרור גלעדי. על אור, שתהיה תחת פיקוח מקורביה, ובהם בן זוגה, אביה, אחיה ואחותה, נאסר לצאת מישראל במשך 180 יום והיא נאלצה להפקיד בקופת בית המשפט 500 אלף שקל כערבות, לחתום על התחייבות עצמית בהיקף של 500 אלף שקל נוספים ולהמציא ערבים שיחתמו על 200 אלף שקל נוספים כדי להשתחרר למעצר הבית.

את הדרישה למעצר בית נימקה רשות המסים בחשש לשיבוש הליכי החקירה ובטענות כי אור לא שיתפה עמם פעולה עד כה - לא התייצבה לחקירות או נהגה לבטלן ברגע האחרון, ולא שיתפה פעולה עם הבקשה להעביר מסמכים.

במסגרת דיון שנערך השבוע בדלתיים סגורות במשרדי רשות המסים אמרה אור: "לא עשיתי כלום, זה רק חשד. שיקחו אותי לפוליגרף, זה לא אמיתי מה שאני עושה פה. אני מנהלת 18 חברות, אני המומה. אני לא משקרת. הכל אמת. אני מנהלת 11 שנה עסקים, יש לי 1,000 לקוחות, 27 פרויקטים ולא נותנים לי לדבר עם הבנק. הם עדיין מחכים לי. בניתי את העסק בעשר אצבעות. לא הייתי מעלה על דעתי שאעמוד כאן. תבדקו את זה. מעצר בית יאפשר לי לנהל את העסק. יש לי כספים רבים שאני צריכה להעמיד. גם לרצוח אותי לפני שהאשמתם אותי לפני שבדקתם את העובדות?"

הרבה תסריטים יכולים להסתתר מאחורי המינוחים היבשים של רשות המסים, המגדירים את אור כחשודה באי־דיווח על הכנסותיה ובהוצאת חשבוניות כוזבות (עורכי דינה מגדירים את הפרשה כתקלה תמימה). אחד החשדות של הרשות נוגעת ככל הנראה לכך שבתוך שלל החברות שדרכן הקבוצה פועלת, היו מקרים שבהם הוצאו חשבוניות בגין מכירות שביצעה החברה עבור חברות שאינן פעילות. כלומר, חברות שהתיק שלהן ברשות המסים סגור. המשמעות היא שהעסקות שנעשו באמצעות חברות אלה פשוט לא דווחו, וכך הועלמו עסקות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

כשמדובר על עסקות, צריך לזכור כי אור לא מכרה דירות במרבית המקרים - אלא אירגנה קבוצות רכישה, תחום שבו רווחיו של היזם הם אחוזים בודדים מסך העלויות של כלל הפרויקט. חשוב לציין כי החשדות כלפי אור לא נוגעים ליחסיה עם הלקוחות, אלא רק למסים ששילמה לרשויות על רווחיה.

עם זאת, בדיוק לפני שבוע הודיעה אור, אחרי שנים ארוכות שבהן נחשבה מלכת קבוצות הרכישה של ישראל, על מעבר לעיסוק ביזמות רגילה. הסיבה להכרזה היתה חיכוכים רבים עם חברים בקבוצות הרכישה שאירגנה, שרבים מהם הגיעו לתקשורת.

ענבל אור
ענבל אורצילום: אייל טואג

אין מה להתפלא על כך שלאור לא היה זמן לטענות של רוכשים לחוצים או עובדים ממורמרים. היא היתה עסוקה בבניית האימפריה שלה. גם השבוע, בסיור ברחבי רמת גן ותל אביב ניתן היה לראות כי עבודתה ממשיכה בעשרות האתרים שבהם מעורבת אור בבניית מגדלי מגורים. למשל, ברחוב הדר 1 ברמת גן, שוכן בית מלאכה ישן, שלפי אתר אור סיטי נדל"ן, אמורה החברה לבנות במקום פרויקט שדירותיו כבר משווקות. עובד בית המלאכה סירב השבוע להתרגש מהאירועים סביב אור. הוא אפילו סירב להאמין לכך שעל המגרש שבו יושב המחסן הרעוע שלו, יקום תוך כמה שנים מגדל עם עשרות דירות יוקרה.

"זה מה שאומרים בחדשות, אבל אני לא יודע מזה כלום", הוא אמר, אף שבאתר אור סיטי הופיעה עד יום רביעי - תחת הכתובת של המבנה המוזנח שלו - הבטחה לפרויקט מהודר הנמצא כבר בשיווק. באופן חשוד, אתמול כבר לא ניתן היה להיכנס לאתר האינטרנט. אבל על התיווך הזה שבין מגרשים ומבנים מוזנחים לחלומות באוויר - בנתה ענבל אור קריירה מטאורית בשבע השנים האחרונות, שנכון להשבוע ניצב מעליה סימן שאלה גדול.

הכישלון בפרויקט מגדלי הצעירים

אין הרבה יזמים שיכולים להציג רזומה כמו של אור (39) עוד בטרם הגיעם לגיל 40. אור, ילידת באר שבע שהחלה את דרכה כענבל אור־קריאף, הציגה סיפור סינדרלה כמעט מושלם. בראיונות רבים בעבר העידה על עצמה כי היא בת לאב שעסק בענף הבניין ופציעתו בתאונה על מנוף אילצה אותה לצאת ולמכור ספרים מדלת לדלת כבר בגיל התיכון. לדבריה, את אהבת נעוריה, לו התארסה, היא איבדה בתאונת טביעה טראגית בגיל 21, ומיד אחר כך עזבה את בירת הדרום כדי לכבוש את תל אביב.

מהרגע שבו השתחררה מצה"ל היא עוסקת בתיווך ובשיווק נדל"ן, וב–2005, בגיל 28, הקימה את אור סיטי נדל"ן והחלה בארגון קבוצות של יזמים פרטיים לצורך עסקות נדל"ן. כבר ב–2007 היא הצהירה שהמטרה שלה היא להפוך ממארגנת קבוצות רכישה ליזמית נדל"ן נטו — מהלך שעליו הכריזה בשבוע שעבר. ואולם ייתכן שהסיבה לכך שלא עשתה זאת עד כה היא היעדר היכולת לצבור את ההון העצמי הדרוש לפעילות שכזו.

בשלב מוקדם חברה אור ליזמים כמו האחים חג'ג', ומהר מאוד נהפכה לסמל של בועת הנדל"ן שהחלה להתנפח בישראל, כשאור מנהיגה במסגרת קבוצות הרכישה שאירגנה את המוני ישראל שחפצו לרכוש דירות חדשות, במטרה להצטרף לגל עליות המחירים שסירב לעצור. החל ב–2009 החלה אור לארגן קבוצה אחר קבוצה להקמת מגדלים ברחבי גוש דן, בעיקר בגבעתיים, ברמת גן ובתל אביב. כך צמחה החברה מ–80 יחידות דיור שיזמה ב–2009 לכמעט 600 יחידות שיזמה ב–2010.

מגדלי הצעירים היה פרויקט קפיצת הדרך של אור. היא זיהתה הזדמנות פז במגרש ששכן על גבול רמת גן־תל אביב - ובפברואר 2010 רכשה אופציה לרכישת המגרש תמורת 280 מיליון שקל, כשהיא מכריזה על תוכנית לגיבוש קבוצת רכישה בשיתוף פעולה עם האחים חג'ג' לבניית שני מגדלים בני 450 דירות בהשקעה של 850 מיליון שקל. יריד הדירות שערכה בגני התערוכה לרגל הפרויקט היה מופע יחסי ציבור מרשים. אור היתה סמל הפרויקט, התראיינה בכל כלי התקשורת ודאגה לשווק דירות למגוון סלבריטאים.

החשיפה התקשורתית שלה זכתה בעקבות הפרויקט, נתנה לאור רוח גבית והיא החלה ליזום פרויקט אחר פרויקט של קבוצת רכישה. בסך הכל יזמה עד כה קרוב ל–30 פרויקטים כאלה, כשהיא משתמשת בבולדוזריות שלה כדי להשיג את המגרשים וביכולת השיווק כדי למכור אותם. בחלק גדול מהפרויקטים היא אף רכשה דירות לעצמה - בדרך כלל בקומות הנחשקות יותר של הבניין.

ענבל אור בכנס נדל"ן של החברה עם לקוחות
ענבל אור (משמאל) בכנס נדל"ן של החברהצילום: מוטי קמחי

כך, כשהיא בת קצת יותר מ–30, היתה אור על גג העולם. היא התגוררה בדירת פאר בצפון תל אביב, נהגה במרצדס בשווי של כחצי מיליון שקל (שהוחלפה בהמשך בב.מ.וו מפוארת לא פחות) והעסיקה או־פר, עוזרת בית וסטייליסטית, כשבחברה הועסקו אחיה, חיים אור, אחותה שיר אור ובעלה לשעבר, אודי גרינפלד.

במקביל לטשה אור עיניים לפרויקטים גדולים יותר ולהתרחבות ליזמות אמיתית. אלא שנדמה היה שבכל פעם שניסתה לבצע את הזינוק לכיוון פרויקטים גרנדיוזיים, היא נתקלה במחסום. כך גם במקרה של מגדלי הצעירים, כאשר ב–2011 לקחו האחים חג'ג' את הובלת הפרויקט לאחר שאור לא סיפקה את הסחורה בשיווק הדירות (בכנס המכירות שהובילה נמכרו 200 דירות - במקום כ–350 דירות שעליהן דווח).

אגב, לפני כעשרה ימים, ב–15 בפברואר, עצרה עיריית תל אביב פעם נוספת את העבודות במגדלי הצעירים. הסיבה הנוכחית לצו הפסקת העבודות - שיצאו לדרך בתחילת 2010 ומועד הסיום היה 2015 - היתה סטייה מסעיף בהיתר הבנייה, שקבע כי לפני תחילת העבודות יש לתאם מול נ.ת.ע (נתיבי תחבורה עירוניים) ורשות המים את נושא הפעולות להשפלת (הנמכת) מי התהום.

המיליונים שירדו לטמיון 
בפרויקט אור בבלי

בתחילת 2011 רכשה אור את השלד הבורסאי מיינרום, ותיכננה להכניס את אור סיטי לבורסה. אלא שהמהלך לא יצא לבסוף לפועל, והיא נאלצה לשלם קנס של מאות אלפי שקלים לאחר שלא השלימה את העסקה לקניית השלד. ארבע שנים לאחר מכן הצליחה אור להגיע לבורסה, באמצעות שלד בורסאי בשם אינוונטק - במהלך שספק אם היתה בו תועלת רבה עבורה. נכון להיום, בחברה המדוברת עדיין אין פעילות.

עוד פריצת דרך משמעותית עבורה היתה אמורה להיות במסגרת פרויקט אור בבלי. באוגוסט 2011 שילמה אור 10 מיליון שקל לבעלי המגרש בצפון תל אביב במסגרת הסכם האופציה לרכישתו, תמורת 210 מיליון שקל. ב–2013 כבשו את מסך הטלוויזיה פרסומות בפריים־טיים בכיכובה, כשהיא מנסה למכור לציבור פרויקט שלא נראה כמוהו בישראל - עם אדריכלות מהפכנית של מעצב בינלאומי. מעבר למחיר האופציה, אור השקיעה מיליוני שקלים בשיווק הפרויקט במסגרת כנס בן שלושה ימים בגני התערוכה, מפגשים במלון הילטון בתל אביב וקמפיין בטלוויזיה ובעיתונות. אלא שמאמצי השיווק לא צלחו. היא אמנם מכרה חצי מהפרויקט לשותפים, אך בסופו של דבר לא השיגה את המימון - ואחרי שנתיים שבהן החזיקה באופציה לרכישת המגרש והשקיעה בפרויקט כסף רב, נאלצה לראות איך בעלי המגרש מעבירים את האופציה ליזם אחר.

את הסיבות לכך שמאמצי השיווק שלה כשלו ניתן למצוא גם בכך שלאורך כל הדרך, פעילותה של אור לוותה בטענות מצד חלק מחברי הקבוצות שאותן אירגנה. דוגמה לכך היא פרויקט ברחוב אחד העם 16, הגובל בספארי ובפארק הלאומי ברמת גן. "הפרשה של השבוע לא הפתיעה אותי, כי מישהי שהיחסים שלה עם הלקוחות שלה כאלה, לא מפליא שיש לה בעיות גם ביחסים עם רשויות המס", אומר מרטין שר, חבר בקבוצת הרכישה של הבניין ברחוב אחד העם 16.

"זו השנה השביעית של הפרויקט", אומר שר, "כשבזמנו דובר על כך שייקח שלוש שנים להשלים אותו. ההערכה שלה לגבי המחיר, שהוצגה לי בזמנו, היתה שהדירה תעלה 1.86 מיליון שקל, ועם הצמדות המחיר שאשלם יגיע ל–1.92 מיליון שקל. נכון להיום הגענו לכ–2.5 מיליון שקל. לא הייתי נכנס לזה אם הייתי יודע שזה הסכום ושייקח לי שבע שנים לבנות. כרגע אנחנו בשלבי סיום, אבל אחת הקומות בבניין היא של אור סיטי - ועם כל הפרסומים הנוכחיים אנחנו מפחדים שיסגרו לה קווי אשראי ונצטרך להשלים את התשלומים שהיא אמורה להעביר".

"היו פרטים בנוגע לתשלומים שבחברה סירבו להציג לנו", מוסיף שר. "לפני שנה היתה דרישה לשלם עוד 30 אלף שקל. ביקשתי חשבוניות כדי להבין מי מחברי קבוצת הרכישה משלם כמה. שלחו לי שתי שורות של פירוט רק לגבי הדירה שלי. שאלתי כמה משלמים אחרים. אמרו לי 'אתה לא חייב לראות כמה משלמים אחרים'. לקח כמעט שנה עד שפתחו ספרי חשבון וראינו שענבל משלמת פחות, וגם חברים אחרים בקבוצה משלמים פחות".

כמה צמוד היה הליווי של אור לפרויקט?

שר: "קשה לי לומר אם היא מלווה את הפרויקט או לא. היא היתה עד שלב מוקדם בוועד שלנו — ואחר כך שלחה רק נציגים. אבל כל מי שנותן שירות לקבוצה, החל בעורך הדין ועד רואה החשבון, הם האנשים שמלווים כל הקבוצות שלה. מה שכן, היא יזמה עכשיו שינויים בקומה שאמורה להיות שלה, שעיכבו את הפרויקט בעוד שלושה־ארבעה חודשים. היא רצתה שבמקום שהדירה של החברה שלה תפנה לדרום - שתפנה לצפון. זה גרר שינוי בכל הקומה. אם היא רצתה נוף לספארי, למה היא התעוררה רק עכשיו?"

"בשנה הראשונה של הפרויקט עוד הייתי מרוצה", אומר שר, "עד שהתחילו לבנות. אז חפרו בור ונעצרו לשנתיים וחצי, כי ועד הבניין החליט להחליף חברת בנייה. החליפו קבלן ושינו אחוזי בנייה ואחוזים על הקרקע, ולא סיפרו לאף אחד. החלפת הקבלן לא היתה בגללה, אבל את העיוותים באחוזי הבנייה החברה שלה יצרה, ואחרי כל שינוי כזה באחוזים נוצר מצב שבו הם שילמו פחות - ואני יותר".

מאור סיטי נמסר כי "בפרויקט אור אחד העם 16, החלטות ועד הקבוצה להחליף את הקבלן גרמו להתייקרות ועיכוב הפרויקט. למרות הטענות, רוכשי הדירות נהנו עד כה מעליית שווי בערך הדירה של כ–30%. בנוגע לדירה שרכשה אור בפרויקט, 'השינויים' נעשו לבקשת ועד הקבוצה ובניגוד גמור לרצונה של ענבל".

לדברי שר, "החברה הציגה את מחיר הקרקע בפרויקט אחד העם שהיה 68 מיליון שקל, אבל בתוכו הכניסה 'דמי סיחור' (עבור האופציה לרכישת הקרקע) לעצמה של 20 מיליון שקל. אצלי התשלום על תיווך היה 170 אלף שקל. אחרי זה פתחנו מסמכים וראינו עוד סכום של 2.7 מיליון שקל על הקרקע — שלא קיבלנו עליו הסבר. בסופו של דבר, הבניין שלנו אמור להסתיים בין יולי לינואר 2017. אני מניח שחבר'ה שנמצאים בשלבי בנייה מוקדמים יותר, נמצאים בבעיה גדולה יותר מאתנו. ענבל היא אשת מכירות מצוינת, הייתי רוצה אחת כזו לעסק, אבל כל ההערכה שלה לגבי מחיר וזמנים היתה לא נכונה. במבחן התוצאה שילמנו חצי מיליון שקל יותר וחיכינו עוד ארבע שנים. בפעם הבאה לא אקנה בניין על הנייר, אבל מציגים לך מחיר כזה, שקשה מאוד לעמוד בפיתוי".

"קבוצת רכישה לא מתאימה לכולם"

מטענות של דיירים וחברי קבוצות הרכישה של אור עולה תמונה שלפיה היא ידעה למכור את הדירות שלה - אבל גם במחיר של אופטימיות יתר בכל הנוגע לעלות הפרויקט ומועד הסיום שלו. כך, דיירים שלא קראו את האותיות הקטנות של החוזים שעליהם חתמו מול אור והעדיפו לראות את התמונה הרחבה והוורודה שצוירה בפניהם, מצאו עצמם מאוכזבים.

ניתן להניח כי גם אור עצמה סבלה מהדחייה בפרויקטים, מאחר שבכל פרויקט שיזמה היא השאירה לחברת אור סיטי זכויות - בין אם מדובר בדמי תיווך ויזמות, שאמורים להיות מועברים על בסיס התקדמות הפרויקט, ובין אם מדובר בדירות שהיא עצמה אמורה לקבל.

את ההון העצמי של קבוצת אור והנזילות שלה כיום קשה להעריך. בימים אלה נמצאת החברה בהליך משפטי בעקבות תביעה של קבוצת הנדל"ן לופוס. אור היתה אמורה להקים עם קבוצת לופוס, המיוצגת על ידי עו"ד פז יצחקי ויינברגר, פרויקט ברחוב בוגרשוב בתל אביב. אור החזיקה ב–20% מהפרויקט במסגרת ההסכם בין החברות, ובתביעה טענה לופוס כי אור לא שילמה את חלקה בהיטלי ההשבחה ובשכר השמאי בפרויקט - בגובה של מעט יותר מ–400 אלף שקל - ובכך בעצם טירפדה את התקדמות הפרויקט.

מאור סיטי נדל"ן נמסר: "היתרון בהצטרפות לקבוצת רכישה משתקף במחיר. חברי הקבוצות המנוהלות על ידי אור עשו עסקות מצוינות, שמשקפות עליית שווי משמעותית, גם אם במקרים מסוימים היתה עלייה בעלות היחידה. קבוצת רכישה אינה מתאימה לכל רוכש, שכן היא מותירה את קבלת ההחלטות בידי ועד הקבוצה, ולא בידי מנהל הפרויקט.

"בנוגע לדמי הסיחור, לפי ההסכמים החתומים מול חברי הקבוצה והמנגנון שלפיו פועלות קבוצות רכישה, מדובר בעסקה מסחרית לכל דבר המגובה בהסכמים עם שקיפות מלאה. כל הרוכשים הצטרפו לקבוצה בהסכמה, תמוה שפתאום חברי הקבוצה נזכרו להעלות טענה זו.

"בנוגע לתביעה של לופוס, מדובר בתביעה הזויה שעניינה פירוק שותפות עסקית שלא היתה ולא נבראה בין התובעת לאור סיטי. בהתאם לבקשת בית המשפט, הוצע על ידו כי הצדדים יבצעו התמחרות פנימית לרכישת חלקו השני והדברים נבחנים כעת. תשלום שומת היטל ההשבחה לא עמד עד כה כלל על הפרק ואינו חלק מהתביעה. יתרה על כך, רק באחרונה העבירה עיריית תל אביב את שומת היטל ההשבחה מטעמה לתשלום, הדבר יובא בחשבון במסגרת בחינת ההתמחרות הפנימית בין הצדדים".

קו ההגנה: "מדובר בתקלה בחברה שהיא דיווחה עליה לרשויות מיוזמתה"

קו ההגנה שנקטה אתמול ענבל אור גרס כי החקירה של רשות המסים מקורה בטעות. "מדובר באיזו שהיא תקלה שהיתה בחברה - תקלה שעליה החברה הלכה לדווח לרשויות מיוזמתה. בעקבות איתור התקלה, רשויות המס מבקשות עוד ועוד חומרים, וזה בסדר. אבל זה היה יכול להיגמר ברמה האזרחית ולא ברמה הפלילית", אמר עורך דינה של ענבל אור, אודי ברזילי.

לפי רשות המסים מדובר בחקירה שנמשכה חצי שנה.

ברזילי: "לפני חצי שנה החברה איתרה את התקלה, ופנתה מיוזמתה כדי לתקן אותה, באמצעות היועצים שלה".

מה היתה התקלה?

"הקבוצה פעלה במסגרת חברה שהיתה לה פעילות בעבר, אבל הפעילות הזו הופסקה - ומשום שעבר הרבה זמן עד שאותה חברה הופעלה מחדש, היא סווגה כלא פעילה על ידי הרשות. ברגע שהיא מסווגת כך יש לנו בעיה עם הוצאת החשבוניות, ולכן פנינו לרשות כדי לסדר את זה".

אז למה היה צריך מעצר בית?

"כדי להבטיח את החקירה".

אז אתה טוען שאתם והרשות מסכימים על מה שקרה, אבל מתווכחים אם זה נעשה במכוון או לא במכוון?

"כן, זו ההגדרה".

ולמה ברשות טוענים לחוסר שיתוף פעולה?

"היינו אצלם כל כך הרבה פעמים ונתנו להם כל כך הרבה מסמכים, אז יכול להיות שבאיזה שהוא שלב אמרו להם 'לא היום, מחר'. החמירו עמה. מאוד החמירו עמה".

מה יהיה אחרי מועד סיום מעצר הבית, ב–8 במארס?

"החקירה תתמשך ונגיע להסדרים - שלפיהם על התקלה צריך לשלם - ונשלם את התקלה עד השקל האחרון".

תבקשו קיצור של מעצר הבית?

"עדיין מוקדם לומר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker