יום לימודים קצר: המסלול המהיר של הח"כ הטרי לדוקטורט

הוא טוען שאת התואר הראשון קיבל מאוניברסיטת חיפה - אך שם לא מכירים אותו ■ הוא נחקר על מעורבותו בתעשיית התארים הפיקטיביים ובתור ראש עירייה נשלח למעצר בית ■ הכירו את הח"כ אכרם חסון ■ חסון: "מדובר במיחזור טענות שנבדקו ונמצאו חסרות בסיס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"נושא גלגול הנשמות היה במשך דורות שעשוע של מיסטיקנים, חובבי מדע בדיוני ותמהונים", כותב הח"כ הטרי אכרם חסון, מחבר הספר "גלגול נשמות בראייה הדרוזית" שיצא 
ב-2003, בטור שפורסם בתחילת 2012 באתר מפלגת קדימה. "לראשונה בהיסטוריה מרשה לעצמו דרוזי לדון בנושא בשפה העברית".

הטור לא היה מתפרסם באתר לולא המחבר היה אז חבר בכיר במפלגה. שלושה חודשים לאחר פרסום הטור, נהפך חסון לראשונה לח"כ, כשהחליף את גדעון עזרא שהלך לעולמו, וכיהן במשכן חמישה חודשים. בבחירות 2013 חסון כבר לא נכנס לכנסת, אך בינואר 2015 כיהן יומיים תמימים כיו"ר המפלגה, לאחר פרישת שאול מופז מהחיים הפוליטיים. את התפקיד הנכבד עזב חסון כשקיבל הצעה להצטרף למפלגת כולנו של משה כחלון, שבאחרונה מימש את החוק הנורווגי, התפטר מהכנסת - וסלל לחסון את הדרך חזרה לכנסת.

אכרם חסון
ח"כ אכרם חסוןצילום: מיכל פתאל

מיהו בעצם אותו ח"כ החדש־ישן? על כך אפשר ללמוד מהדרך שבה הציג עצמו בגב ספרו מ-2003: "המחבר, ד"ר אקרם (ק' במקור) חסון, משכיל בן העדה הדרוזית, תושב דלית אל כרמל, בוגר אוניברסיטת חיפה, מוסמך מאוניברסיטת לינקולן הבריטית, מרצה אורח באוניברסיטת קלוז' ברומניה בנושא הדרוזים, מנהל מכללת הכרמל ומנהל המכון לחקר העדה הדרוזית בדלית אל כרמל".

קורות החיים המרשימים האלה והצלבתם עם הדף של חסון באתר הכנסת מעלים כי הוא אכן מתגורר בדלית אל כרמל, בן העדה הדרוזית ואף אחד המפורסמים שבה. הוא נשוי ואב לחמישה ילדים, ויש לו גם קשר אמיץ למכללת הכרמל ולמכון לחקר העדה הדרוזית. עם זאת, חסון, שמציג עצמו כבוגר אוניברסיטת חיפה, דווקא לא מוכר במוסד. בדיקות עם האוניברסיטה מעלות את אותה תשובה - חסון אינו בוגר האוניברסיטה, לא מתחום החינוך (כפי שכתוב באתר הכנסת) ולא בכלל.

הניסיון להבין היכן קיבל חסון את התואר הראשון שלו עלו בתוהו. פניות אל חסון עצמו הניבו מכתבי התראה מעורכי דין, אך לא תעודה מכל אוניברסיטה שהיא. מהכנסת נמסר כי "הכנסת אינה מאמתת את פרטי קורות החיים, לרבות השכלה, שנמסרים לה על ידי הח"כים לצורך פרסום באתר הכנסת, והדבר נעשה על אחריותם של הח"כים בלבד". מסיעת כולנו לא נמסרה תגובה.

מבדיקת התארים המוצגים באתר הכנסת עולה כי חסון, על פי הצהרתו לפחות, זכה בכל תאריו במהירות הבזק. ב-1997, שנה בלבד לאחר התואר הראשון, כבר היה בעל תואר שני במינהל עסקים ומינהל חינוכי מאוניברסיטת לינקולן, המוכרת יותר בישראל כאוניברסיטת המברסייד, ומאז 2002 הוא דוקטור להיסטוריה בהתכתבות דרך אוניברסיטת קלוז' שברומניה, על אף שאינו מציג את עצמו כבעל תואר ראשון או שני באותו תחום.

אוניברסיטת לינקולן בבריטניה, המוכרת בישראל כאוניברסיטת המברסיידצילום: Chris Goddard / University of Li

"הלימודים היו בעברית, והפיקוח של המוסד הבריטי היה מינורי"

סיפורה של אוניברסיטת המברסייד מעלה זיכרונות לא נעימים אצל אנשי משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). המברסייד היתה אוניברסיטה בריטית שהקימה שלוחה בישראל במחצית שנות ה-90, אותן שנים עליזות שבהן פעלו במדינה שלוחות של אוניברסיטאות כמו לטביה, ניו פורט ואחרות. בעל הזיכיון של המברסייד בישראל היה דוד בן מנחם, וב-1998 עבר ניהול השלוחה של המברסייד לעמותה הדרוזית לקשרי חוץ דלית אל כרמל. יו"ר העמותה הדרוזית היה אז חסון, שהיה בקשר עם קבוע עם בן מנחם כבר מתחילת הדרך של פעילות המברסייד בישראל, אך ב-1998–1999 דרכיהם נפרדו, והזיכיון של המברסייד ואתו הנציגות בישראל עברו אל חסון באופן בלעדי.

במחצית שנות ה-90 עד תחילת שנת 2000 שלוחת המברסייד פרחה ושיגשגה בישראל, וכ-5,500–7,000 איש, רובם עובדי מדינה כמו מורים, שוטרים ועובדי רשויות מקומיות, עשו דרכה את התואר הראשון (חלקם גם תואר שני), תמורת כ–5,000 דולר לתואר. אלא ששגשוג השלוחה נתקל בקשיים, כפי שמתאר כיום ל-Markerweek הגף להארכת תארים זרים במשרד החינוך: "במהלך קיץ 2001, על יסוד חומר שהגיע ממקורות שונים, הוחלט לפתוח בחקירה משטרתית נגד מפעילי הנציגות, וכל מי שיתגלה כמעורב בפעילותה. במקביל לפתיחת החקירה, הונחה הגף להערכת תארים להקפיא את הטיפול בבקשות לקבלת אישורי שקילות (המאפשרים קבלת שכר וקידום כעובדי מדינה) לתארים מהנציגות בישראל.

"על פי חקירת המשטרה, אמורה היתה האוניברסיטה להנהיג בישראל תוכנית לימודים במתכונת של למידה מרחוק (Distance Learning), שתנוהל, כך על פי ההסכמה בין הצדדים (המברסייד הבריטית והשלוחה בישראל) במתנ"ס בדלית אל כרמל, ובכל חודש יגיע מאוניברסיטת המברסייד צוות מרצים בריטי שיעביר שיעורים במשך שבוע ימים. כל תוכנית הלימודים היתה באחריות מוסד האם, וכל נושא הניהול והארגון היה באחריות הנציג הבלעדי שלהם".

הלימודים בדלית אל כרמל אכן החלו בשלהי 1995, ועד אוגוסט 1998 נפתחו עוד כעשר כיתות במרכזים נוספים ברחבי הארץ. במקביל התקשרה האוניברסיטה עם זכייני משנה בצפון ובדרום המדינה, וכמות הסטודנטים בשלוחת המברסייד תפחה במהירות והגיעה לאלפים. ואולם אז גם החלו הבעיות.

לדברי משרד החינוך, "האוניברסיטה אז הגישה למל"ג, באמצעות השלוחה, 22 בקשות לרישיון לתוכניות לימוד אך הבקשות נדחו ומאותו מועד (13.7.1999) נאסר על נציגות אוניברסיטת המברסייד לרשום תלמידים חדשים לכל תוכניות הלימודים, למעט בשתי כיתות לימוד לתואר שני במינהל. במקביל, נציגי מוסד האם פנו למל"ג בבקשה למשוך את כל הבקשות לרישיון".

ממסמך שהגיע ל-Markerweek עולה כי המל"ג לא רק אסרה אז על רישום סטודנטים, אלא גם הודיעה כי החל ב-6.7.2002 "חל איסור על קיום כל פעילות במוסד". לדברי משרד החינוך, הדבר קרה כי "כל ההרצאות, העבודות והמבחנים נעשו בעברית, נקודה שמעלה תמיהה באשר ליכולתה האמיתית של האוניברסיטה לפקח על הנעשה. הלימודים, שכללו מפגש אחד או שניים בשבוע והגשת עבודות ומבחנים, נוהלו על ידי מרצים ישראלים בלבד, והכל נעשה בעברית. מידת המעורבות והפיקוח של האנגלים (מוסד האם) היתה מינורית".

אחרי בדיקת המל"ג ועצירת הפעילות החלה גם חקירה משטרתית מקיפה שהתנהלה בישראל ובבריטניה. בין היתר, התברר כי עשרות סטודנטים קיבלו בישראל תארים על אף שלא היו רשומים כלל במוסד האם. בין הנחקרים המרכזיים בפרשה היה אכרם חסון, שאליו מופנים כל מכתבי המל"ג כמנהל המוסד, כולל הודעת הפסקת הפעילות, שחתימתו, ולא חתימת נוטריון למשל, מתנוססת על "אישור מקור" המאשר את מקוריות התעודה שניתנה לבוגרים מהמברסייד.

בדיון בבית משפט השלום בחיפה באפריל 2004 ביקשה משטרת מרחב חיפה הקפאת נכסים וכספים בסך 15 מיליון שקל "של עמותת המברסייד, העמותה הדרוזית, המכון הדרוזי, מכללת הכרמל ומי שעומד בראשן". נגד גופים אלה, טענה המשטרה, "מתנהלות פעולות חקירה בגין עבירות זיוף ומרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, גניבה בידי מנהל, סחיטה באיומים, מתן שוחד והלבנה שלא כדין". בית המשפט נעתר לבקשת המשטרה.

כמו כן, בכתבה שפורסמה ב"טיימס" הבריטי במארס 2004, נטען כי האוניברסיטה הבריטית "קיבלה 200–300 ליש"ט לשנה עבור כל סטודנט, על אף שכמה סטודנטים בישראל שילמו לבעל הזיכיון אלפי ליש"ט עבור קורסי התואר".

ב-2008 שלל משרד החינוך מ-113 בוגרים של שלוחת המברסייד שלא הופיעו ברשימת מוסד האם את אישורי השקילות המאפשרים להם לקבל שכר וקידום כעובדי מדינה. אלה לא היססו, ופנו לבג"ץ - שדחה אותם. "אישורי השקילות שהוענקו לעותרים בוטלו לאחר שניתנה לבוגרים הזדמנות להישמע כדין, משעה שהתגלה כי הם ניתנו על יסוד מצג כוזב שלפיו העותרים אוחזים בתואר אקדמי כדין", טוענים במשרד החינוך. הסטודנטים שילמו את המחיר ונדרשו להחזיר כסף לקופת המדינה. עם זאת, תיקי החקירה השונים שנפתחו נגד ראשי השלוחה, כולל חסון, נסגרו כולם, ועמותת המברסייד עדיין רשומה כיום ברשם החברות.

משפחה שמנהלת עמותות 
וחברות בע"מ

ואולם עמותת המברסייד ותאריה לא היו הפעילות היחידה של חסון בתחום. ב-2002 נרשמה ברשם החברות חברה בשם מכללת הכרמל בע"מ. מן הטפסים שבתיק החברה עולה כי בעלת המניות בחברה היא לא אחרת מאשר עמותת המברסייד, שבשמה חותמים מורשיה, אכרם חסון וגיסו תחסין חוסייסי. בספרו מ-2002 מציג עצמו חסון כמנהל מכללת הכרמל (כיום הוא רשום כנשיא המכללה), שאינה מכללה אקדמית ומעולם לא היתה, אך לפי עדותו קיבל חסון באותה שנה תואר דוקטור מאוניברסיטת קלוז' שברומניה בפורמט ההתכתבות דרך מכללת הכרמל.

מכללת כרמל.מכללה לא אקדמית שמספקת תארים בהתכתבותצילום: רמי שלוש

מאתר מכללת הכרמל ניתן ללמוד כי היא חברה ללא כוונת רווח (על אף שברשם החברות רשומה כחברה בע"מ) שמעניקה לחברה הדרוזית מגוון לימודי תעודה, בין היתר, בעזרה ראשונה או קורסי סייעות לגנים. במקביל לאותם קורסי תעודה, נהפך המוסד גם למכללה המספקת תארים אקדמיים בהתכתבות, כשהמכללה מציגה עצמה בתגובה ל-Markerweek כ"מכללה ללימודים גבוהים". ואולם הצגת המכללה כמי שניתן לעשות דרכה תארים גבוהים אינה עולה בקנה אחד עם אישורי המל"ג, שמעולם לא אישרה למכללה כל לימודים אקדמיים.

מחיר תואר הדוקטור בהתכתבות דרך מכללת הכרמל הוא 12–14 אלף יורו - והאוניברסיטאות בקלוז', מולדובה או בלרוס, שדרכן נעשים הלימודים במכללת הכרמל, מוכרות בישראל, אך את תארי הדוקטור שלהן, כמו תארים מכל אוניברסיטה בינלאומית אחרת, יש להגיש לאישור לוועדה מיוחדת במשרד החינוך. ראשון בוגריה של קלוז' דרך מכללת הכרמל, כפי שמוצג באתר המכללה, הוא חסון עצמו, ועל אף שהיא אמורה לשרת את הקהילה הדרוזית, הרי שרוב בוגריה הם דווקא לא מהעדה.

בנוסף, הצצה לתיק החברה של מכללת הכרמל ברשם החברות מעלה כי מדובר בחברה המוגדרת על ידי משרד המשפטים כמפרת חוק. סך כל האגרות שלא שילמה הוא 5,584 שקל.

עם זאת, הפעילות הלימודית של מכללת הכרמל מנוהלת דווקא על ידי עמותה, אותה עמותה דרוזית לקידום קשרי חוץ וחינוך של דלית אל כרמל שניהלה גם את שלוחת המברסייד, ובדו"חותיה הכספיים נרשמות משכורות עובדי מכללת הכרמל, בהם דיקן הסטודנטים (במכללה לא אקדמית כאמור) - אחיינו של אכרם חסון, רוני חסון - המשתכר 210 אלף שקל בשנה ברוטו.

ב-2014 נרשמות בדו"חות הכספיים של העמותה הדרוזית גם "הכנסות משכר לימוד" בסך 1.16 מיליון שקל, וגם סעיף "הוצאות לימודים" בסך 760 אלף שקל. בנוסף, בין העמותה הדרוזית להמברסייד יש קשרי גומלין הדוקים. בשנת 2000 הועברו מהעמותה להמברסייד, ככל הנראה על פי דרישת האוניברסיטה הבריטית, לא פחות מ–33 מיליון שקל. ב-2008 הועברו בחזרה לעמותה הדרוזית היתרות של עמותת המברסייד בסך 9.3 מיליון שקל, ועוד קרוב למיליון שקל ב-2011 - וכל זה קורה שנים לאחרי שהמברסייד מפסיקה לפעול בישראל.

אגב, יו"ר הוועד המנהל של העמותה הדרוזית הוא חוסייסי, גיסו של חסון, והמשפחה עומדת גם בראש המכון הדרוזי, שלא ברור מה תפקידו, וגם הוא לא משלם אגרות למשרד המשפטים. על השאלה מדוע נדרש המערך המוזר הזה - עמותות המגלגלות מיליוני שקלים שמנהלות פעילות של חברות בע"מ, כשבני המשפחה עומדים בראשן - לא קיבלנו תשובה מאכרם ומרוני חסון.

דו"ח קשה של מבקר המדינה
על תפקוד חסון כראש עיר

ב-2003 נבחר אכרם חסון לראש עיריית הכרמל (איחוד של שתי המועצות המקומיות דלית אל כרמל ועספיא), עד שב-2008 ניסיון האיחוד נכשל ופורק. כחלק מתפקידו שימש אז חסון גם יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. דו"ח מבקר המדינה ל–2009 שבדק את התנהלות הוועדה ב-2004–2008, השנים שבהן היה חסון ראש העיר, מפרט בין היתר את הממצאים הבאים: "הוועדה המקומית קלטה חלק מעובדיה ללא מכרז כדין ובלי שעברו הכשרה מקצועית מתאימה...היו"ר והמהנדס של הוועדה המקומית התעכבו במינוי סגן למהנדס העירייה, האמור להיות אחראי על הניהול השוטף של הוועדה...למן 2004 ואילך פועלת הוועדה כמשק סגור וללא תקציב מאושר בניגוד להוראות החוק...הוועדה העניקה הנחות בהיטל ההשבחה...".

בתחום הפיקוח על הבנייה, מסקנות המבקר קשות עוד יותר: "הוועדה המקומית אינה פועלת בתוקף נגד בנייה לא חוקית ושימושים חורגים ללא היתר, ואינה עושה את כל הנדרש להפסיקם". המבקר הוסיף כי "ראש העירייה נתן אישורים למבנים שנבנו באופן לא חוקי כדי שחברת החשמל תחברם לרשת החשמל".

עוד קודם לכן כיכבה הוועדה במכתב זועם של המתכננת של משרד הפנים במחוז חיפה, שכתבה לראש העיר ויו"ר הוועדה חסון בינואר 2005, כי "מבירור שערכתי עולה כי הוועדה כביכול 'הסמיכה' את מהנדס העירייה לבדוק תוכניות ולהמליץ עליהן מבלי לדון בהן כלל. אבקש לקבל הבהרותיך בדחיפות כדי להגיש ערר".

חסון במליאת הכנסת. "אנו לא מאמתים את פרטי קורות החיים שנמסרים לנו ע"י הח"כים"צילום: אמיל סלמן

בין הנושאים שבפרוטוקול אותה ישיבה שאליה התכוונה המתכננת נמצא שינוי הייעוד מחקלאות למגורים, כשהשטח שבו דנה הוועדה שייך ברובו למכללת הכרמל, אותה מכללה שהקים חסון. במארס 2006 נחקר חסון על ידי היחידה לחקירות הונאה בחשד לזיוף פרוטוקולים של הוועדה המקומית, ונשלח למעצר בית בתנאים מגבילים. ואולם גם התיק הזה נסגר. התוכנית, אגב, נגנזה.

ביוני 2005 מפורסמת בעיתונות אישורה של תוכנית בשם "אוניברסיטת המברסייד דלית אל כרמל", על אף שהאוניברסיטה כבר לא פועלת בישראל זה שלוש שנים. התוכנית, שהוגשה ב–2001, קיבלה אישור לשינוי ייעוד שטח ממגורים לאתר מוסד חינוכי פרטי, על אדמות בסמוך לאזור המוחרקה שעל הכרמל. במארס 2005 חתום על התוכנית היזם - אכרם חסון - יו"ר העמותה הדרוזית וראש העיר דאז.

מעורך דינו של אכרם חסון נמסר בתגובה: "אתם מובלים בכחש על ידי דורשי רעתו של מרשי. מדובר במיחזור טענות שהעלו כלפי מרשי מתנגדיו בעבר, שנבדקו ונמצאו חסרות בסיס. למרבה הצער, אתם מאפשרים לאותם גורמים להלעיט אתכם ב'עובדות' חסרות בסיס. מרשי דוחה את הטענות המייחסות לו באופן אישי פעולה בלתי חוקית או התנהגות הנגועה בשחיתות כזו או אחרת".

בנושא עמותת המברסייד נמסר ממשרד המשפטים: "בדצמבר 2012 התקבלה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה פנייה מטעם התנועה לטוהר המידות, שלאחר בחינתה הוחלט ב-2014 שאין בה בסיס להורות על פתיחה בחקירה פלילית. חודשיים אחר כך התקבלה פנייה נוספת מטעם התנועה. לאחר בחינת הפנייה החליט המשנה לפרקליט המדינה כי אין מקום לשנות את החלטת היועץ המשפטי בעניין. בספטמבר 2015 הועברה פנייה נוספת, שהועברה לטיפול המשנה לפרקליט המדינה, ובתום בחינתה הפונה ייענה במישרין, כמקובל".

האם מכללת הכרמל יכולה להציע תואר ראשון?

בימים אלה מפרסמת מכללת הכרמל מודעות שעל פיהן ניתן לעשות דרכה תואר ראשון במגוון תחומים, למרות שמדובר במכללה שאינה אקדמית. בעקבות פרסומים אלה שלחה באחרונה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) מכתב כועס למכללה המבקש להסיר את הפרסומים.

במכללה טוענים כי התואר הראשון דרכה נעשה בשיתוף פעולה עם מכללות אקדמיות מוכרות - אור יהודה ונתניה. ואולם בשתי מכללות אלה טענו בתוקף כי גם אם המכללה מדלית אל כרמל פנתה אליהם בבקשה לשיתוף פעולה - הדבר מעולם לא קרה.

מבירור שערכנו עולה כי תוכנית התואר הראשון במכללת הכרמל נעשית דרך המוסד לחינוך וטכנולוגיה, עמותה שרק יושבת בבניין מכללת הכרמל. על אף הסבר זה, הרי שאת העמותה הזו לא מצאנו באתר רשם העמותות, וכל פרסומיה נושאים דווקא את לוגו מכללת הכרמל. ההצעה שמפרסמת העמותה כוללת לימודי מקצועות שונים, שלטענת יועצת המוסד לחינוך וטכנולוגיה, יזכו את התלמידים ב-30 נקודות זכות במכללות שונות. עלות התוכנית היא 12 אלף שקל.

כך, עם הקורסים החוץ־אקדמיים האלה, שאיש אינו מפקח עליהם, אמור ללכת הסטודנט הפוטנציאלי למכללה אקדמית שתכיר בהם או לא, כנקודות מן המניין. מן המל"ג נמסר בעניין כי "אפשרות כזו אכן קיימת, אך החלטה האם לקבל או לא לקבל את הנקודות היא פרטנית ועל דעת המוסד האקדמי בלבד", כך שלא ניתן בעצם להבטיח נקודות זכות תמורת התשלום. ממכללת הכרמל לא נמסרה תגובה בעניין.

מהמכללה האקדמית כנרת נמסר: "המכללה אינה מקיימת כל שיתוף פעולה אקדמי עם מכללת כרמל או עם המוסד לחינוך וטכנולוגיה בדלית אל כרמל, ואינה מכירה בנקודות זכות שאינן אקדמיות, דבר שמנוגד לכללי המל"ג. מכללת הכרמל פנתה אלינו בהצעה לשיתוף פעולה והצעתה נדחתה על ידי הנהלת המכללה. לפני כשנה קיימנו יום פתוח במוסד לחינוך וטכנולוגיה דלית אל כרמל כדי לעניין סטודנטים בתואר אקדמי מלא במכללה האקדמית כנרת".

בשל שימוש לא נאות נחסמה האפשרות להגיב באמצעות טוקבקים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker