כמה עולה להשאיר רופא במערכת הציבורית?

אחד הפרויקטים המסקרנים שעליהם עובדים כיום במשרד הבריאות הוא תוכנית הפולטיימרים - רופאים שיקבלו שכר גבוה יותר ובתמורה יקדישו את כל זמנם למערכת הבריאות הציבורית

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחד הפרויקטים המסקרנים שעליהם עובדים כיום במשרד הבריאות הוא תוכנית הפולטיימרים - רופאים שיקבלו שכר גבוה יותר ובתמורה יקדישו את כל זמנם למערכת הבריאות הציבורית. על נושא הפולטיימרים מדברים כבר שנים במערכת הבריאות, ככלי למניעת זליגת הרופאים למערכת הפרטית אחר הצהריים, ולחיזוק בתי החולים הציבוריים וטיפול באחת הרעות החולות המרכזיות במערכת - משך התורים.

כיום מתקיימים הסדרים כאלה בכמה מבתי החולים, בעיקר של שירותי בריאות כללית, שמשלמת "שכר כוכבים" לרופאים בכירים שעובדים בבתי החולים הציבוריים שלה, וגם כמה מבתי החולים הממשלתיים משאירים רופאים אחר הצהריים בתמורה לביצוע פעולות ("ססיות"). ואולם עד היום לא היתה תוכנית מסודרת ומנוהלת עם תכנון ראשי מצד משרד הבריאות, וכמובן שלא היה תקציב ייעודי לשם כך.

רופאים מנתחים בבית החולים רמב"ם בחיפה
חדר ניתוח בבי"ח רמב"םצילום: חגי פריד

בתקציב משרד הבריאות האחרון הוקדש סעיף תקציבי מיוחד, של כמה עשרות מיליוני שקלים, לנושא הפולטיימרים. "המטרה של פרויקט הפולטיימרים היא מעבר לקיצור תורים ולתחרות עם המערכת הפרטית", אומר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב. "המטרה היא להראות שאפשר גם אחרת, לשנות את הדנ"א של המערכת ולהפסיק את התבנית שבה הדרך היחידה של רופא רציני להצליח ברמה מקצועית ולהרוויח הרבה היא באמצעות עבודה בשתי המערכות - הציבורית והפרטית. אנחנו רוצים להתחיל לבנות פה דור שיעבוד אחרת, כך שכבר בתור מומחים צעירים יתחילו לעבוד רק במערכת הציבורית ויראו בה את ביתם".

על תכנון הפרויקט מופקד ראש מטה מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר ספי מנדלוביץ', שנדרש להתמודד עם דילמות לא פשוטות. למשל, מי מחליט מי יהיו הרופאים הנבחרים - משרד הבריאות או המוסד הרפואי? מה הסכום שמספיק כדי להשאיר אותם במערכת הציבורית למרות אפשרויות ההשתכרות בחוץ, אך מאפשר להכניס לתוכנית כמה שיותר רופאים?

"התוכנית פונה בעיקר לדור הצעיר של הרופאים, שרואה במערכת הציבורית את ביתו. הפנייה היא למומחים הצעירים, לא לכוכבי השכר", אומר מנדלוביץ'. "הרעיון הוא לשנות את האתוס - שאנשים יגדלו כשהם מחוברים מגיל צעיר בטבורם למערכת הציבורית, ויצמחו לאט-לאט, ובעוד עשר שנים המערכת תהיה מושתתת על אנשים שרתומים, על הדור הבא של המנהיגות הקלינית של מדינת ישראל". לדבריו, "עד היום לא ידענו במקרים רבים לתת מענה מספק לרופא צעיר שרצה להתמסר למערכת הציבורית. הכלי הזה מאפשר לתת את המענה התשתיתי. זאת התחייבות הדדית: הוא מסור ובית החולים מתחייב לתת לו מענה".

האם בכלל יש ביקוש למודל הוולונטרי, שאמנם כולל תוספת שכר נדיבה, אך לא יוכל להתחרות עם הסכומים שרופאים מרוויחים במערכת הפרטית? לדברי מנדלוביץ', יש גם יש. "מהשטח עולה שיש ביקוש רב", הוא אומר. "אנחנו שומעים על הרבה רופאים שרוצים להתמסר למערכת הציבורית, ואני שמח שגם באוצר מצאנו הבנה, יכולת ראייה לטווח ארוך ונכונות גדולה ואמיתית להירתם לנושא חשוב זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker