אשת הברזל החדשה של אירופה

עם שיק צרפתי ופה קצת פחות מלוכלך ומחושב יותר מזה של דונלד טראמפ, 
מרין לה פן מסתערת על אירופה של פוסט מתקפת הטרור בפריז

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6

בזמן שדונלד טראמפ, איש העסקים והמועמד לנשיאות ארה"ב עם הפה הכי גדול בסביבה, זיעזע השבוע את האמריקאים כשאמר שצריך לאסור על כניסת מוסלמים למדינה, בצרפת הצליחה מפלגת הימין הקיצוני בראשות מרין לה פן, לזכות במרב הקולות בשישה מתוך 13 מחוזות בחירה במסגרת הבחירות המקומיות במדינה.

את החזית הלאומית - מפלגתה של לה פן - הקים אביה, ז'אן מארי לה פן, שנודע באמירותיו האנטישמיות. לעומתו, הבת מרין, 47, מנהיגה את המפלגה בסגנון מעודן יותר - מה שגרם לה להפוך למועמדת "ראויה", למרות המלים המכובסות שבהן היא משתמשת על אובדן "הזהות הצרפתית".

מרין לה פן
מרין לה פןצילום: רויטרס

בין השאר, הסיבות לנסיקתה נובעות מפיגועי הטרור המחרידים בפריז, ותדמיתו האפרורית והרופסת של הנשיא פרנסואה הולנד, שאינו מצליח להעביר רפורמות משמעותיות בשוק העבודה, כאשר שיעור האבטלה נותר ברמה גבוהה של 10%. כמו כן, בזמן שבתקופתו של הנשיא ניקולא סרקוזי נחשבה צרפת למובילת גוש היורו יחד עם גרמניה של אנגלה מרקל, צרפת של הולנד נתפשת כנגררת אחרי גרמניה הגדולה. בנוסף, לה פן הסתייעה בכך שהאלטרנטיבה למפלגתו של הולנד - מפלגת הימין־מרכז של סרקוזי - סבלה כנראה מכל סיפורי השחיתות שהתרוצצו כשסרקוזי היה נשיא.

באוקטובר האחרון, עם שטף המהגרים שהגיע לאירופה, כינתה לה פן את הולנד "סגן הקנצלר הגרמני האחראי על פרובינציית צרפת". זו היתה גם תגובתה לאזהרה של מרקל מפני "הלאומנות המרחפת על אירופה". לה פן אף הידקה את שיתוף הפעולה עם מפלגות לאומניות אחרות באירופה, כמו UKIP הבריטית ומפלגות דומות באוסטריה ובבלגיה, אך הקפידה להרחיק עצמה ממפלגת השחר המוזהב היוונית, שלה סממנים ניאו־נאצים מובהקים.

לה פן גם למדה ככל הנראה את הלקח מאמירתה השנויה במחלוקת ב-2010, שבה השוותה בין התפילה האסלאמית ברחובות פריז לכיבוש הנאצי של העיר. בימים אלה מתנהל נגדה משפט במדינה בגלל אותה אמירה, כאשר באחרונה היא מקפידה לחדד את התבטאויותיה נגד האסלאם הקיצוני, ובתגובה לאותה אמירה, טענה: "אנחנו נלחמים נגד אסלאמיזם, לא האסלאם. אסלאמיזם הוא הרצון להחיל את חוקי השריעה כחוקים האזרחיים, הפוליטיים והדתיים...במציאות, האסלאמיזם מבקש מהעם הצרפתי להקדיש את עצמו לדת האסלאם".

סגירת הגבולות הפתוחים בין המדינות באירופה מצטייר בעיניה כמו רעיון חשוב, כך גם החזרת המשילות העצמאית, ובסופו של דבר גם חזרה לפרנק הצרפתי הישן ואהוב. ואולם לה פן גם מקפידה לבדל עצמה מקיצונים אחרים בעולם, כמו תנועת מסיבת התה האמריקאית - וככל הנראה גם מטראמפ - שלדבריה היו מכנים אותה "סוציאליסטית".

כך היא מציגה אלטרנטיבה צרפתית ו"נקייה". קצת כמו "לקחת את אמריקה בחזרה" - הסיסמה של טראמפ - רק עם שיק צרפתי ופה פחות מלוכלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker