כך הורחק השופט שמחמיר עם התאגידים מלשפוט בתביעה ייצוגית נגד מונופול הגז

מתברר שלא כולם אוהבים את עסקות הפשרה שמנהל עו"ד צבי אגמון עם התובעים. כזה הוא למשל השופט המחוזי עופר גרוסקופף

שרון שפורר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון שפורר

משרד אגמון ושות' מתמחה בשנים האחרונות בהגנה על תאגידים שנגדם מוגשות תובענות ייצוגיות. אלה תובענות שבהן מתאפשר לתובע ייצוגי לתבוע בשם קבוצה של נפגעים מקרב הציבור על עוולה של תאגיד או גוף גדול. ללא המנגנון של תביעה ייצוגית, התובענה לא היתה מוגשת, שכן עבור כל אחד מחברי הקבוצה מדובר בסכום קטן שאינו מצדיק הליך משפטי. ואולם כשהקבוצה כוללת פרטים רבים הסכום נהפך למשמעותי.

השופט עופר גרוסקופףצילום: טס שפלן

עו"ד צבי אגמון, שטיפל במאות תביעות מסוג זה, דוגל במגמה של פשרה. לדברי עורך דין המתמחה בתביעות ייצוגיות, "אגמון, עם המונופולים והתאגידים הגדולים שהוא מייצג, אומר לעורכי דין שמייצגים את התובעים מקרב הציבור: 'נגרור אתכם שנים ובסוף לא תראו כסף. בואו נעשה הסכם פשרה, תקבלו שכר טרחה נדיב ותסגרו עניין' — וזה עובד. רוב עורכי הדין עושים זאת, אין בזה שום דבר לא חוקי, אבל זה עצוב כי תביעות ענק של מיליארדים לעתים נגמרות בפיצוי נמוך של מיליונים או עשרות מיליונים, שחלקם הגדול זורם לתובע עצמו ולעורכי הדין שלו. מבחינה זו אגמון נהפך לציר מרכזי בין הנתבעים גדולים (בנקים, חברות ביטוח, חברות כרטיסי אשראי וסלולר) למשרדי עורכי דין קטנים, שמייצגים תובעים. והלהקה הזאת עוברת ממקום למקום".

ואולם מתברר שלא כולם אוהבים את עסקות הפשרה האלה. כזה הוא למשל השופט המחוזי עופר גרוסקופף, שקבע באוקטובר 2015 פיצוי גדול של 365 מיליון שקל בתביעה שהוגשה נגד חברות הביטוח הגדולות על גביית דמי ניהול שלא כדין, ובכך יותר משילש את הסדר הפשרה שעליו הסכימו הצדדים — 100 מיליון שקל. באותו תיק ייצג אגמון את ארבע חברות הביטוח הגדולות: מגדל, הראל, כלל ומנורה. ההחלטה המפתיעה של גרוסקפף ניתנה בהמשך לסדרת החלטות שלו שהחלה חודשים קודם לכן, שכנראה רמזו לצוות ההגנה לאן נושבת הרוח באולמו של השופט.

באוגוסט 2015 קיבל גרוסקופף החלטה משמעותית נוספת מבחינה ציבורית: לאשר תובענה ייצוגית נגד נוחי דנקנר והדירקטורים של דסק"ש בפרשת רכישת עיתון "מעריב". בהחלטתו מתח גרוסקופף ביקורת חריפה נגד הדירקטורים ושאל: "איך אף אחד מהם לא צעק 'המלך הוא עירום'". אגמון, המייצג את דסק"ש לצד עורכי הדין גיורא ארדינסט ורם כספי, המייצגים את הדירקטורים, לא הצליחו במשך שלוש שנים לשכנע את גרוסקופף שהעסקה הזאת היתה נקייה וטהורה.

מלבד שני משפטים אלה, שמתנהלים אצל גרוסקופף, הוגשה בקשה לתובענה ייצוגית נגד שותפויות הגז. ביוני 2014 שלחה מזכירות בית המשפט המחוזי מרכז הודעה רשמית לשותפויות, שלפיה מי שינהל את המשפט יהיה גרוסקופף. האם זה הלחיץ מישהו במשרד אגמון ושות'? קשה לדעת, אבל התנהלותם בהמשך לאותה הודעה קצת מוזרה.

בספטמבר 2014 הוגשה לבית המשפט מטעם שותפויות הגז בקשה בתיק (להארכת מועד תגובתן), ובה באופן מפתיע מוזכר שמו של עו"ד רועי בלכר (עורך דין בכיר ממשרד גולדפרב־זליגמן), שאף שאינו מומחה בתחום ההגבלים העסקיים, מייצג את אחת מחמש הנתבעות — בעוד שאת ארבע האחרות מייצג אגמון. בלכר נרשם בהודעה כעורך הדין של חברת דור גז — אף שהיא לקוחה קבועה של אגמון ושות' בתחום ההגבלים העסקיים. אז התברר שלבלכר יש היכרות מוקדמת עם גרוסקופף, ולכן השופט אינו יכול לדון בתיקים שבהם בלכר מעורב. יום לאחר ששמו של בלכר עלה, הודיעה מזכירות בית המשפט כי סגן נשיא בית המשפט החליט להעביר את התיק לשופטת אחרת.

האם זה היה צירוף מקרים? אין לדעת. עורך דין המתמחה בתחום התובענות הייצוגיות טוען ששמע בשתי הזדמנויות שונות עורכי דין באגמון ושות' מספרים שיש להם שיטה למנוע מגרוסקופף לנהל את התיק. כשעורך הדין התבקש להסביר ממה נובעת ההתנגדות לגרוסקופף הוא אמר: "אין לו אלוהים, לגרוסקופף. אם יש קייס ויש תביעה טובה, וגם אם עורך הדין התובע לא מנהל כמו שצריך את התיק, הוא לא ייתן לתיק לחמוק — הוא ישאל שאלות ויבחן עוד עילות". לדבריו, "כוח האדם והמשאבים של ההגנה הרבה יותר גדולים, קשה לנהל את התיק מולם — והשופט מבין זאת".

עד כמה חשובה העובדה שגרוסקופף מנהל את המשפט? "מאוד. אם בהגנה מניחים שיש סיכוי של 10% לזכות בתביעה, כשזה מגיע לגרוסקופף האיום על ההצלחה יעלה ל–50%. הוא לא איש של הברנז'ה שלהם. הוא מנהל את השאלות כך שהם מרגישים שהוא שומט מתחת לרגליהם את הקרקע, ששנים היתה יציבה. רוב השופטים נותנים לצדדים לנהל את התיק, אבל הוא לא רוקד לצלילי החליל הזה. כשהם יוצאים מדיון אצלו הם אומרים: 'אסור לנהל מולו תיק'".

בהנהלת בתי המשפט אישרו שגרוסקופף מנוע מלדון בתיקים שבהם מעורב בלכר. עם זאת, אומרים שם שקביעת הדיון אצל גרוסקופף מלכתחילה נבעה מטעות. בין אם היתה זו טעות ובין אם לאו, הדבר לא משנה את התמונה.

מאגמון ושות' נמסר: "לגבי האמירות הנטענות של עורכי דין באגמון ושות', מדובר בהאשמות חמורות שאין להן כל בסיס. לא היו דברים מעולם וטענה כזו אם תועלה בכתבה היא בגדר לשון הרע. לגבי המקרה של דור גז: דור גז בחרו בעורך דין בלכר ללא ידיעתנו. לאחר שהם בחרו אותו הם יידעו את לקוחותינו והם יידעו אותנו".

ממשרד גולדפרב־זליגמן נמסר: "משרדנו מייצג את קבוצת דור אלון — את חברות הדלק והגז בקבוצה ואת בעלי השליטה בה — יותר מעשור. לאורך שנים אלה מייצג עורך דין בלכר את הקבוצה בשורה ארוכה של הליכים משפטיים, ובהם התובענה הייצוגית שהוגשה נגד השותפות במאגר תמר. בלכר מקיים קשרי חברות עם השופט גרוסקופף, ומשכך אינו מופיע בפניו. למיטב ידיעתו של בלכר, כשקיבל את התיק המדובר לטיפולו עדיין לא נקבעה זהות השופט שידון בעניין". 

הלקוחות של צבי אגמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker