נעקצתם על ידי נוכל? תוכלו לקבל פיצוי גורף ומלא בהליך אזרחי

בפסיקה תקדימית קבע בית המשפט כי משה לב, שרימה משקיעים, בהם חברים קרובים, ישלם לקורבנותיו את מלוא הסכום שבו תבעו אותו - 2.5 מיליון שקל

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
שוקי שדה
שוקי שדה

לפני שנה וחצי , שהציג עצמו כאיש השקעות, שלקוחותיו — בהם בני משפחה וחברים קרובים — טענו שהונה אותם. בכתבה נחשף כיצד פעל לב במשך שנים ללא רישיון השקעות של רשות ניירות ערך, כאשר הלקוחות — שסמכו עליו והכירו אותו באופן אישי — העבירו את הכסף לחשבונות הרשומים על שמו.

במשך שנים לב השיא ללקוחותיו תשואה נאה והעביר להם סכומי כסף כאשר דרשו זאת, בדרך כלל לפני הוצאה גדולה. הוא עצמו נהנה מחיים טובים ונוחים, עם לא מעט נסיעות לחו"ל. ואולם לפני כארבע שנים לקוחות שדרשו את כספם נענו בשלילה, ואז גם החל להתברר שדו"חות שלב העביר במשך שנים ללקוחותיו היו פיקטיביים.

משה לבצילום: רמי שלוש

כיום לב הוא פושט רגל שחייב כ–20 מיליון שקל לגורמים שונים, ומתנהלת נגדו חקירת משטרה בנוגע למרמה. אחד מחבריו הקרובים של לב היה פיני שמילוביץ', בכיר לשעבר בשב"כ, שהעביר לו את כספי הפנסיה ופיצויי הפרישה שקיבל מהשב"כ, ושיכנע גם חברים ובני משפחה להשקיע אצל לב. שמילוביץ', יחד עם חבריו, תבע ב–2012 את לב בבית המשפט המחוזי בתל אביב על סך של 2.5 מיליון שקל.

בשבוע שעבר ניתן פסק הדין בתיק, וזו הפעם הראשונה שבית משפט קובע בפסק דין דברים ברורים בנוגע להתנהלותו של לב — ומאשר שלב אכן רימה את שמילוביץ' וחבריו ועליו לשלם להם את מלוא סכום התביעה.

לדברי עו"ד אסף ברם, שייצג בתיק את שמילוביץ' יחד עם עורכי הדין תומר ברם ועמרי אושפיז ממשרד ברם־סלוקי ושות', מדובר כאן בתקדים — נפגעים יכולים לקבל את מלוא הפיצוי כתוצאה ממעשה תרמית, ללא קשר לתוצאת ההליך הפלילי. "נקבעה כאן הלכה תקדימית שלפיה משקיעים שנעקצו בתיקי תרמית יוכלו לתבוע בהליך אזרחי ולקבל פיצוי גורף ומלא, אם הוכח הדבר", הוא אומר. "במקרה זה בית המשפט קבע כי לב הפר את החובות המעוגנות בחוק. עד כה, בתביעות של משקיעים בתיקי תרמית, המשקיעים קיבלו פיצוי חלקי ביותר, אם בכלל. כאן סלל לראשונה בית המשפט בדרך המלך הגנות מלאות לציבור המשקיעים".

בכתב ההגנה טען לב שלא הונה איש, אלא הפסיד כספים בהשקעות לא מוצלחות. ואולם כבר בעדותו בבית המשפט הוא הודה שהעביר לשמילוביץ' וחבריו דיווחים כוזבים כאשר הציג מצג אופטימי, בזמן שבפועל היו הפסדים. המנהלת המיוחדת של נכסי לב, עו"ד ליאן סנדלר, עמדה על השיטה כבר לפני שנה וחצי, כאשר כתבה בדו"ח שהגישה כי "לב ניהל את עסקיו בשיטת הפונזי". באותה תקופה נפתחה נגד לב גם חקירת המשטרה.

כעת יש לקוות שחוקרי המשטרה, שלחלק ממשקיעיו של לב אמרו שהם עסוקים בתיקים כבדים יותר, יזרזו את החקירה תוך שהם נעזרים בדבריה של השופטת ענת ברון בפסק הדין. בין היתר, קבעה ברון באופן מפורש שלפחות חלק מהכספים שקיבל לב ממשקיעיו לא הועברו לחשבונות ההשקעה. "לא ניתן לקבל את גרסתו של הנתבע לגבי אובדן כספי התובעים בתום לב ובמסגרת מסחר בניירות ערך עבורם"; ובמקום אחר בפסק הדין כתבה: "כל יסודות עוולת התרמית מתקיימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker