הקו שמחבר בין קק"ל, הפסקת החשמל הגדולה - ועשרות המיליארדים שנבזזים מכם

כמו במקרה של מיליציות המיסוי במגזר הפרטי - הטייקונים, המונופולים והבנקאים - גם כאן תהליך הלמידה הכרחי כדי למנוע מישראל להידרדר לקריסה כלכלית

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים33
גיא רולניק
גיא רולניק

לאחר קמפיין עיתונאי אפקטיבי וממושך שהוביל רביב דרוקר בערוץ 10, . דרוקר חשף בקמפיין את השיטות שבהן משחדת קק"ל את כל המפלגות ורבים מכלי התקשורת באמצעות העברת כספי ציבור בהיקפים עצומים עבור ג׳ובים למקורבי המפלגות ותקציבי פרסום. זאת גרסה נוספת של הון־שלטון־עיתון, והפעם ״ההון״ לא נשלט בידי טייקונים במגזר הפרטי, אלא בידי גוף ציבורי ענק ששולט בקרקעות ובנכסים של המדינה בשווי עשרות מיליארדי שקלים.

אבל מה קיבלנו במקום שטנצלר? את דני עטר, ראש המועצה שסלל כביש גישה לביתו בניגוד לכל כללי המינהל התקין, ושהפליא גם הוא במינויים פוליטיים של אנשי שלומו ברשות המקומית שניהל. עם היבחרו מיהר עטר להכריז שקק"ל תוביל מהלכים דרמטיים לפתרונות בעיות הדיור בישראל באמצעות שימוש בנכסיה.

דני עטר יו"ר קק"ל
דני עטר יו"ר קק"לצילום: אייל טואג

אבל רגע, מי מינה את קק״ל לטפל בבעיות דיור בישראל? האם אין לנו ממשלה? משרד אוצר? משרד שיכון? כנסת?

זה הסיפור המשמעותי ביותר שמתחבא כאן, ולא תמיד מובן וברור לישראלים: קק"ל היא מיליציית מיסוי עצמאית. כמו עשרות גופים ענקיים במגזר הציבורי, היא הוקמה כדי לעשות דבר אחד ובשלב מסוים נהפכה לארגון שאין עליו שליטה ציבורית של ממש, והיא ממוקדת בעיקר בשימור כוחה, תקציבה ותנאי השכר והפנסיה של עובדיה.

אפי שטנצלרצילום: מיכל פתאל

לפני שנה הצגנו כאן ניתוח ארוך של , והראנו שבניגוד לתדמית שהיא בונה, כאילו כספיה מגיעים מתרומות של יהודים טובים בחו״ל, הרי שבפועל רוב הכסף שלה מגיע מהכיסים של משלמי המסים בישראל. גם הראנו כיצד כל התקבולים האדירים שהקרן מקבלת - בסך מיליארדי שקלים - משועבדים בראש ובראשונה לתשלומי הפנסיות התקציביות של אלפי עובדיה. זאת קרן קיימת לעובדי, פורשי, מנהלי ומקורבי הקרן.

אבל זאת שיטה רחבה הרבה יותר: השבוע, כאשר עשרות אלפי ישראלים נותקו מאספקת החשמל, , שבחצי השנה האחרונה לכהונתו אישר למאות עובדים מעמד של ״עובדים קבועים״ - שיעלה מאות מיליוני שקלים למשלם המסים הישראלי ישירות דרך חשבון החשמל, או בעקיפין דרך חילוץ ממשלתי שיידרש לחברה פושטת הרגל.

חלוקת מעמד של ״עובד קבוע״ כזה, שדה־פקטו לא ניתן לפטר עד גיל הפרישה גם אם הוא עובד כושל ומושחת שחוסם כניסה של עובדים חדשים, מסורים וישרים, מתבצעת כל שנה בהיקפי אדירים בחלקים עצומים מהמגזר הציבורי. במקום להגן על העובדים, במקום לייצר נציגות עובדים מכלילה וחזקה, חברו יחדיו מיליציות המיסוי העצמאיות במגזר הציבורי עם צמרת ההסתדרות כדי להכות בעובדים, בחלשים ובעניים, לרוקן את התוכן החברתי האמיתי מהתאגדויות העובדים, להגדיל את האי־שוויון, לכרסם בהון החברתי ולהסיג את המשק לאחור.

ואילו ראש הממשלה הודיע השבוע שהוא מחויב להמשיך להגדיל את תקציב הביטחון, שנהפך גם הוא לקבוצת אינטרס כלכלית אדירה, למיליציית מיסוי שממוקדת לא רק בהגנה על אזרחי ישראל, אלא יותר ויותר בהגנה על תקציבי כוח האדם האדירים שלה. על כל לוחם שמסכן את חייו יש במערכת הביטחון חמישה עובדים שמקצועם זהה או דומה למקצועות מקבילים באזרחות - אבל מקבלים פנסיות כפולות, משולשות ומרובעות.

רק כאשר מיליוני ישראלים יראו את הקו המחבר בין חברת החשמל, קק״ל, מערכת הביטחון ועוד עשרות מיליארדי שקלים שמבוזבזים ונבזזים במערכת הציבורית, נוכל להתחיל לתקן. כמו במקרה של מיליציות המיסוי במגזר הפרטי - הטייקונים, המונופולים והבנקאים - גם כאן תהליך הלמידה המשותף יהיה כואב וארוך. הוא הכרחי כדי למנוע מישראל להידרדר לקריסה כלכלית בסגנון יווני או איטלקי, או לאי־שוויון אכזרי כמו בארה״ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker