ברמלי: "יש ניסיון מאסיבי להפחיד את המשקיעים"

אחרי חצי שנה של חקירות והתנגחויות ממושכות עם הרשות לניירות ערך, אמיר ברמלי עוצר לענות על כמה שאלות חשובות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26

מדוע לא יצא דיווח למשקיעים שמפעלה של חברת WTP סגור?

"גם אם תלכו לתיאטרון כשאין הצגה תמצאו אותו סגור. המפעל אינו סגור, ומטעמי יעילות הוא פעיל לפי הזמנות עבודה בפועל, בלוחות זמנים הקרובים למועדי המשלוחים. סביר להניח שאותם עובדים שעמם שוחחתם לכאורה אינם עובדי מפעל WTP ואינם אמונים על לוחות הזמנים של פעילות המפעל".

ברמלי במסיבת העיתונאים שערכה קרן קלע בתגובה לאישומי הרשות לני"עצילום: תומר אפלבאום

מה לגבי מכירת המניות של מנהל המפעל לפני שדווח למשקיעים על פיטוריו?

"מנהל המפעל החליט לפעול על דעת עצמו לאחר שנודע לו על זימונו לשימוע. חלקו במפעל היה מזערי ולטעמנו הנושא אינו שווה התייחסות".

בכתב התביעה הועלו טענות בנוגע למרמה ושימוש בפטנט לא שלכם במפעל WTP.

"האירועים הנטענים התרחשו לפני כניסתה של רוביקון כבעלת עניין בחברה, ומאוחר יותר כבעלת השליטה. מדובר בסכסוך מסחרי ישן בין אבנר ארזי ללוי קושניר, ואין לכך כל קשר ל–WTP. אני מאמין שהתביעה תידחה והעניין ייסגר בין ארזי לקושניר".

רשות ניירות ערך טענה בדיון האחרון בבית המשפט כי "פעילות רוביקון וקרן קלע היא פירמידה שאין לה כל רווחים או נכסים".

"חוסר הבנה של עידן הכלכלה החדשה הביא את הרשות לטעון את הטענות המופרכות האלה. לרוביקון נכסים רבים ששוויים עולה משמעותית על 500 מיליון שקל, פי כמה מהתחייבויותיה, וכן רווחים שמהם נהנים גם משקיעיה כבר יותר משמונה שנים. תמוה בעינינו שרשות מינהלית המייצגת את המדינה טורחת לצעוק בקולי קולות טענות, אך כלל לא מציגה ראיות. כפי שאמרנו בעבר, מדובר לדעתנו בחוסר הבנה של עולם ההשקעות השיתופיות והחברתיות וקושי של הרגולציה להתמודד עם המציאות שמכתיבה הכלכלה החדשה. אנחנו בטוחים שבתום החקירה האמת תצא לאור ופעילותנו בסיוע לעסקים קטנים ובינוניים תוך שיתוף משקיעים תמשיך להתעצם".

הרשות טענה גם כי "עדיף לברמלי לברוח מישראל שכן אין ביכולתו להחזיר את הכספים".

שותפים במפעל WTP, "אני מאמין שהתביעה תידחה והעניין ייסגר בין ארזי לקושניר". ברמלי מימיןצילום: WTP

"זו טענה חסרת שחר המבוססת על דעה פופוליסטית של הרשות. יש ניסיון מאסיבי להפחיד את ציבור המשקיעים בשוק ההשקעות הפרטיות אף שהאפיקים הריאליים מציגים בשנים האחרונות תוצאות טובות בהרבה מאלה של שוק ההון. קרן קלע עומדת בכל התחייבותיה כלפי המשקיעים בה ומדובר בסיסמאות שאינן מגובות בראיות גם אחרי חצי שנה של חקירה".

בדיון נאמר כי החזרתם 90 מיליון שקל ללקוחות. האם מדובר בלקוחות שקיבלו את כספם למרות החוזה שבו נקבע אחרת? או לקוחות שהיו אמורים לקבל את כספם לפי החוזים?

"תשלום סכומי עתק אלה למשקיעים, בתקופה כל כך סוערת, הוא הפגנה של חוסן כלכלי מהמעלה הראשונה והוכחה כי הבטוחות והערובות העומדות לרשות המשקיעים של קרן קלע הן איתנות. ההחזרים הללו הם חלק מהפעילות השוטפת של הקרן ומדובר במשקיעים שעשו אקזיט, לקוחות שקיבלו את כספם במועד הפדיון ולקוחות שקיבלו את כספם לפני מועד הפדיון, כמחווה של רצון טוב. הקרן ממשיכה לפעול ומשלמת למשקיעים ריביות ממוצעות של יותר מ–10% בשנה כבר כמעט 10 שנים, וכך תמשיך לעשות, חרף ניסיונותיה של רשות ניירות ערך למנוע מהמשקיעים רווחים כאלה".

לטענת הרשות, עובדים שפנו אל הקרן בבקשה לקבל את כספם בחזרה לא נענו.

"קרן קלע מעולם לא ביצעה תספורות ולא מחקה אגורה למשקיעים בה. בקרן קלע אין משקיעים שביקשו את כספי ההשקעה שלהם בחזרה ולא נענו. במהלך התקופה האחרונה אכן היו כמה משקיעים שנבהלו מהכותרות בעיתונים וביקשו למשוך את כספם, לפני מועד הפדיון. משקיעים אלה טופלו באופן אישי ולגופו של עניין".

בראיונות שהענקת בעבר סיפרת כי את תחילת דרכך בעולם העסקים עשית בזכות מועדון צלילה שמכרת. גורמים בענף לא מכירים את החברה שמכרת, וטוענים כי סכום המכירה המדובר - 1.5 מיליון שקל - אינו ריאלי בעולם זה. גם בחברת לאקי דייברס שהזכרת בפגישתנו לא הכירו את העסקה הזאת. האם תוכל להפנות אותנו לגורם שרכש ממך את המועדון בסכום זה?

"אנו מציעים שתבדקו את המקורות שלכם פעם נוספת. בכל אופן, עסקה זו דווחה לרשויות המס בישראל וניתן לבדוק אותה בקלות".

האם המשכתם לגייס כספים לקרנות המימון שבבעלותך מאז פתיחת החקירה על ידי הרשות?

"בוודאי. קרן קלע פועלת על פי חוק. כחברה פרטית, שאינה כפופה לרשות ניירות ערך, היא ממשיכה לאפשר למשקיעים ממעמד הביניים, שאינם טייקונים, ליהנות מתשואות ומריביות גבוהות יחסית, בהתאם למסלולי ההשקעה השונים".

האם לאור עמדת הרשות בדיון, כי היא עומדת על כך שיש לסגור את פעילות הגיוס של רוביקון וקרן קלע, אתם מתכוונים להפסיק את גיוס הכספים לקרן?

"נהפוך הוא. אנו מאמינים שהרשות היתה שמחה מאוד אילו לא היו כלל השקעות פרטיות בישראל ואילו לא פעלו בה קרנות פרטיות המסייעות, בין היתר, לעסקים קטנים ובינוניים. אנו מתכוונים להמשיך ולהרחיב את קרנות קלע הפרטיות, ולאפשר לעוד משקיעים להצטרף להשקעותיה של קבוצת רוביקון, כך שלכלל אזרחי מדינת ישראל תהיה אפשרות להשתתף בהשקעות שעד היום היו שמורות רק לטייקונים.

"אנו מדגישים כי אין לנו עניין במלחמה עם הרשות ואנו מכבדים את פעולתה וקוראים למיצוי מהיר של החקירה. לצד זאת אנו קוראים לרשות לבצע התאמות בחוק, כך שגם משקיעים ממעמד הביניים וגם עסקים קטנים ובינוניים יוכלו להיות חלק מפעילות ההשקעות השוטפת בישראל. רק השבוע קראנו שהרשות פתחה בחקירה נגד פעילותה של חברה נוספת, BTB, העוסקת בחיבור בין משקיעים ליזמים. מדובר בחברה שגם מייצגת את עידן הכלכלה החדשה. לא יהיה ניתן לעצור את ההתקדמות בתחום זה בישראל ותרומתה לכלכלה תהיה משמעותית עבור כל שכבות האוכלוסיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker