מי פוצץ את שערוריית פולקסווגן ומה הקשר לאירוע ביום כיפור שכל העולם דיבר עליו

התקשורת הגרמנית סוערת סביב פרשת הרמאות של פולקסווגן, שנהפכה לסמל בגרמניה, עם עיר 
שהוקמה במיוחד עבורה וקבוצת כדורגל ■ בגרמניה מנסים להבין איך זה קרה דווקא להם

עדי הגין
גרמניה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדי הגין
גרמניה

הדוכן של פולקסווגן בתערוכת המכוניות הבינלאומית בפרנקפורט הנערכת בימים אלה היה עליז וצבעוני גם אתמול. מדי חצי שעה נשמע ברמקולים שיר שנועד להציג את דגם הטיגואן שהושק בתערוכה, והעובדים פצחו בריקוד. דיילות חינניות הסבירו למבקרים על המכוניות החדשות של החברה ללא הפסקה, וגם הקהל נהר בהמוניו. עובד בדוכן סיפר ל"פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג" כי הוא ציפה שמחצית המבקרים לפחות יעירו משהו זדוני על החברה בעקבות פרשת זיוף בדיקות הזיהום, אבל מעטים מדברים על כך אם בכלל, ומרבית ההערות הומוריסטיות בלבד. אם מבקר שואל משהו רציני יותר, הסביר העובד, מפנים אותו מיד למחלקת הדוברות של החברה לתגובה רשמית.

ואולם גם בין המסך הענק למכוניות המבריקות קשה היה לפספס את נימת הביקורת, כפי שתואר בהרחבה בכתבה שפורסמה ב"פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג", עיתון יומי אזורי הנחשב לאחד האיכותיים במדינה. "אני לא מבין למה חברה בסדר הגודל של פולקסווגן צריכה לעשות דבר כזה", אמר מבקר שבא עם אשתו במיוחד כדי לראות את הטיגואן. "אני חושב שזה טראגי, מכיוון שהמכוניות של פולקסווגן הן טובות". גם חובב מכוניות שהגיע לתערוכה לא מצליח להבין את המהלך הזה של פולקסווגן. "אני מאוכזב מהם. לא הייתי מצפה שדווקא הם ינסו לרמות בערכי הזיהום".

מפעל פולקסווגן במקסיקו

מבקר מקלן ייעץ לפולקסווגן להבהיר את ההאשמות במהירות. "הם צריכים לעשות כל דבר כדי לזכות בחזרה באמון הלקוחות. זה ממש מביך". אשה שהגיעה לתערוכה משטוטגרט אמרה כי היא חוששת שהשערורייה תתרחב. "אני מקווה שמרצדס (שמפעליה נמצאים בשטוטגרט) תימצא נקייה". בסיכומו של דבר, נכתב בכתבה, לא ניכר כי השערורייה פוגעת בהנאת המבקרים, שמסיירים בין המכוניות הנוצצות.

הדגש שניתן בעיתונות המקומית לתערוכה אינו מקרי. תערוכת המכוניות השנתית, שמסתיימת ביום ראשון ומושכת כמיליון מבקרים, היא שבוע חג עבור חברות המכוניות העולמיות בכלל והגרמניות בפרט. זאת ההזדמנות הגדולה שלהן להשיק דגמים ולהציג טכנולוגיות חדשות, בדגש על מכוניות מזהמות פחות וסביבתיות יותר. ביום חמישי שעבר פתחה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, את התערוכה באופן רשמי. גם מנכ"ל פולקסווגן, מרטין וינטרקורן, נכח במקום באותו היום, ואף ליווה את מרקל כשניגשה לבחון את דגם פאסאט GTE ההיברידי של פולקסווגן.

איש לא ידע באותו מעמד חגיגי שלמחרת תתגלה בארה"ב אחת השערוריות הגדולות בתחום הרכב: ביום שישי שעבר הורה ממשל אובמה לפולקסווגן לבצע ריקול (קריאה למוסך) של כמעט חצי מיליון מכוניות, בטענה שיצרנית הרכב הגרמנית התקינה באופן בלתי חוקי תוכנה בדגמי הדיזל כדי לחמוק מרמות תקינה של זיהום אוויר. בעקבות הפרשה, במהלך שלא הפתיע איש, התפטר שלשום וינטרקורן מתפקידו כמנכ"ל, שאותו מילא מאז 2007. "אני המום מהאירועים של הימים האחרונים", כתב בהודעה שפירסם. "יותר מכל, אני המום מכך שהתנהלות לא ראויה בהיקף כזה היתה אפשרית בפולקסווגן". הוא ציין כי החברה זקוקה להתחלה חדשה, "גם בתחום הפרסונלי".

התקשורת בגרמניה סוערת בשבוע האחרון. כולם מנתחים, מסבירים, מפרשים, ובעיקר מנסים להבין איך החברה הוותיקה, גאוות האומה, נקלעה למשבר חמור ומביש כל כך. לא מעט פרשנים גרמנים ייחסו את התרמית לשאיפתו של וינטרקורן להרים את החברה למעמד יצרנית המכוניות הגדולה בעולם בכל דרך אפשרית. במאמרים הרבים שפירסמו בימים האחרונים, טענו הפרשנים כי השאיפה הזאת למצוינות חילחלה לכל הדרגים בחברה, והגיעה עד לכדי שימוש בתוכנה שמזהה מתי המכונית עוברת בדיקות תקופתיות של פליטת פחמנים, ומופעלת רק בזמן שבו מתבצעת הבדיקה. בזמנים רגילים התוכנה כבויה, והמכוניות של פולקסווגן פולטות זיהום אוויר של עד פי 40 מהמותר לפי חוק האוויר הנקי של הממשל האמריקאי.

פרשנים בעיתון הכלכלי "הנדלזבלט" התייחסו גם לסכסוך המתוקשר של וינטרקורן עם פרדיננד פייש (Piech), נכדו של ממציא דגם החיפושית ובן למשפחת פורשה, שמחזיקה יותר מ-50% בקבוצת פולקסווגן (שכוללת בין היתר את סקודה, אודי, סיאט ובנטלי). וינטרקורן הדיח את היורש, ובגרמניה אף נפוצה שמועה כי פייש היה זה שהדליף לאמריקאים על תרמית הדיזל. ואולם התרמית היתה ידועה לחברה כבר ב-2014, כשפייש עדיין היה בכיר בחברה, ותפקידו היה לטפל בבעיה, כך שאם הדליף את הדבר הוא בעצם הפליל את עצמו. בנוסף, פייש מחזיק 14% מקבוצת פולקסווגן, כך שלא נשמע הגיוני שנקמה אישית בלבד תתמרץ אותו לנקוט מהלך שיגרום לו הפסד כספי אישי עצום.

"חומרת המקרה לא מפתיעה"

המועצה הבינלאומית לתחבורה נקייה (ICCT) ומהנדסים באוניברסיטת מערב וירג'יניה בארה"ב היו אלה שהבחינו לראשונה בפער שבין רמות הפליטה של מכוניות פולקסווגן במעבדות לפליטות בנסיעה רגילה. המועצה הביאה את הנושא לתשומת לבו של המשרד לאיכות הסביבה האמריקאי, שערך בדיקות נוספות לכלי הרכב, ולבסוף גילה את התוכנה ששימשה לתרמית.

מנהל ICCT בגרמניה, פיטר מוק, סיפר לשבועון "דר שפיגל" כי המועצה הוציאה לפני כשנה דו"ח שמטרתו היתה להראות שכלי הרכב הגרמניים בארה"ב נקיים יותר מאלה שבאירופה, מכיוון שהתקן האמריקאי מחמיר יותר. "חומרת המקרה לא מפתיעה אותי", אמר מוק ל"דר שפיגל". "כשפירסמנו את הבדיקה הצבענו בפירוש על האנומליה שהתגלתה במכוניות האלה. הסיבה שהפרשה התפוצצה רק כעת, שנה לאחר הבדיקה, היא שבבדיקה לא ציינו בדיוק באיזה מודל מדובר. המשרד לאיכות הסביבה האמריקאי התחיל לעקוב אחר העניין, ורק ביום שישי היה ברור לציבור באילו מכוניות בדיוק מדובר".

מוק סיפר שכשהוציאו את הדו"ח הם כלל לא חשבו שהוא יגרום לשערורייה בסדר גודל כזה. "ביקשנו לבדוק שלוש מכוניות של יצרנים גרמניים, כדי להוכיח שהמכוניות נקיות יותר בארה"ב. בדקנו שני דגמי פולקסווגן, ג'טה ופאסאט, ואת X5 של ב.מ.וו. באותה בדיקה ביקשנו גם לבחון דגם של מרצדס, אבל לא קיבלנו מכונית. הדגם של ב.מ.וו השיג תוצאות טובות מאוד ברמת הזיהום. כנראה שהשתלם להם להשתמש במערכת פילטר כפול".

עוד אמר מוק לעיתון כי "בשני המודלים של פולקסווגן הותקנה מערכת ניקוי אחת בלבד, כל אחת מסוג שונה. לא היה ספק שהמערכות לא עבדו כפי שצריך במכוניות - אחת דרשה ניקוי תקופתי של הפילטר והשנייה דרשה הוספת חומר שמסייע לצמצם את הפליטה. בשני המקרים התיקון דרש מהצרכן להוציא כסף על ייעול מערכת הניקוי".

ואולם למרות הרעש הגדול סביב הפרשה, מוק לא סבור שהיא תזעזע מהותית את תעשיית הרכב האירופית. "עבירה על התקן היא לא חריגה באיחוד האירופי. רק באחרונה בדקנו את פליטת תחמוצות החנקן של מכוניות ביבשת, ויש כמה יצרנים גרועים בהרבה מפולקסווגן. לחברות האלה לא צפוי עונש על הזיהום, אבל פולקסווגן ייענשו על השימוש בתוכנה שרימתה את הבדיקות".

בגרמניה נשמעת טענה שלפיה לא רק ב-ICCT ידעו שקיימת בעיה, אלא שגם בממשל ידעו על קיומה של מניפולציה כזאת או אחרת במדדים. כמה שעות לפני התפטרותו של וינטרקורן האשימה מפלגת הירוקים את הממשלה בכך שידעה - נכון לסוף יולי לפחות - כי יצרניות המכוניות עשו מניפולציות בבדיקות הזיהום.

לטענתם, המידע הגיע מתגובה של הממשלה לשאילתא ששלחו הירוקים ביולי, ובה טענו כי כבר ב-2009 מצא ארגון סביבתי שיש חברות שמזייפות את נתוני הזיהום שפולטים כלי הרכב. הם אף הביאו את טענותיה של ICCT, שציינה כי הפער בין פרסומי היצרנית לכמות הפליטה בפועל עלה מ-19% ל-38%.

מפעל פולקסווגן בגרמניהצילום: בלומברג

הירוקים ביקשו לדעת בין היתר מה עושה הממשלה כדי לצמצם פליטת הפחמן הדו־חמצני בכלי תחבורה, למה לא קבעה יעד מחמיר יותר לתוכנית להפחתת הזיהום עד 2022, איך תגרום לחברות לייצר מכוניות מזהמות פחות ויעילות יותר, ואילו הצלחות הושגו מזווית הממשלה בהפחתת פליטת הפחמן הדו־חמצני ממכוניות חדשות בחמש השנים האחרונות. בתשובת הממשלה נטען בין היתר כי אנשיה מודעים לכך שהיצרנים מבצעים מניפולציות כדי לשנות את נתוני הזיהום. עוד צוין כי הם יודעים שבתעשיית המכוניות נעשות תרמיות במבחני הזיהום, אך לא הזכירו שמות של חברות ולא ציינו מקרים ספציפיים.

עם זאת, שר התחבורה, אלכסנדר דוברנט, הכחיש את הדברים השבוע, וטען שהוא כלל לא ידע על התרמית. דוברנט טוען כי האשמות הירוקים אינן נכונות ואינן ראויות. לטענתו, הוא קרא על התרמית של פולקסווגן בסוף השבוע בעיתון, כמו כל האנשים, מה שמעורר תמיהה קלה: קשה להניח ששר התחבורה של גרמניה גילה על תרמית בסדר גודל כזה של חברה גרמנית בעלת חשיבות עצומה למשק הגרמני דרך ידיעה בעיתון. כך או כך, משרד התחבורה הוציא הודעה כבר לפני דבריו של דוברנט, ולפיה לא היה למשרד שום ידע מוקדם על התוכנה הזדונית שבלב הפרשה. "כל ההנחות על כך שידענו ברמה מסוימת על קיומה של התרמית הן פשוט לא נכונות", נמסר.

למרות זאת, ראש הארגון להגנה הסביבה, יורגן רש, אמר ל"פרנקפורטר אלגמיינה צייטונג" כי כבר שנים רבות שהממשלה לא טורחת לבחון את הפרטים הקטנים בתעשיית המכוניות. "הם רק מסתכלים על המסמכים, אבל לא מודדים בעצמם את רמת הזיהום. הממשלה יודעת זה זמן רב על הסתירה בין מה שהיצרנים כותבים כרמת זיהום לבין הזיהום בפועל. כבר שנים שאנחנו מצביעים על כך שיש בעיה, והיא בפירוש לא רק של פולקסווגן, אלא של כל יצרני המכוניות הגרמניים".

חברה עם עיר וקבוצת כדורגל

חשיפת התרמית של פולקסווגן, וגם החשדות כי יצרני רכב נוספים נוהגים לרמות בבדיקות זיהום, פוגעת באחד הסמלים הלאומיים של גרמניה: תעשיית הרכב המפוארת בכלל, וקבוצת פולקסווגן שמזוהה כל כך עם העם הגרמני בפרט. פולקסווגן, "מכונית העם" בגרמנית, אחראית אפילו להקמתה של עיר: וולפסבורג הוקמה ב-1938 סביב המפעל המרכזי של החברה כדי לשכן בה את פועליו. כיום היא מונה 123 אלף תושבים, ו-50 אלף מהם עובדים במפעל עצמו. גם שאר המפעלים בסביבה מייצרים חלקים לפולקסווגן, כך שפרנסתם של מרבית התושבים תלויה בחברה.

"ציפינו ליותר מפולקסווגן", אמרה סינתיה גיילס, בכירה ב-EPA (סוכנות ההגנה על הסביבה האמריקאית). המשפט הזה בהחלט משקף את התדמית של יצרנית רכב מפוארת שיצאה לה ברחבי העולם ובגרמניה, שנהפכה לשם נרדף לעבודה קשה, לחריצות, לתמורה הוגנת לכסף וגם לאמינות.

תעשיית הרכב הגרמנית אחראית לכמעט 3% מהתמ"ג. היא מהווה 20% משווי היצוא של גרמניה - המקור העיקרי לצמיחתה - עם מכירות של 368 מיליארד יורו, שמתוכן 202 מיליארד יורו של פולקסווגן. נכון ל-2014, החזיקה קבוצת פולקסווגן 13.55% משוק המכוניות העולמי.

כשתעשיית הרכב הגרמנית סופגת מכה כה קשה, הבורסה בפרנקפורט מגיבה בהתאם: בימים שני ושלישי צנחה מניית פולקסווגן ב-20%, ולמרות התאוששות קלה בהמשך השבוע, איבדה כשליש משוויה - כ-25 מיליארד יורו. בעקבות פולקסווגן, מניותיהן של יצרניות רכב נוספות כמו מרצדס וב.מ.וו איבדו מערכן בפרנקפורט.

מלבד משקלה הרב של הקבוצה בתעשיית הרכב העולמית ובבורסה הגרמנית, היא סמל לאומי מפני שהיא מעסיקה 300 אלף עובדים במדינה (מתוך 600 אלף עובדים ברחבי העולם). כמו כן, היא בבעלות חלקית של המדינה: 20% ממניותיה הן בבעלות סקסוניה תחתית, אחת מהמדינות בפדרציה הגרמנית.

פולקסווגן היא סמל לאומי גם מכיוון שעד כה מי שהגיע לעבוד במפעל זכה לעבודה מסודרת לכל חייו. רבים נקלטו לעבודה במקום מיד לאחר בית הספר התיכון, קיבלו הכשרה מקצועית והמשיכו לעבוד במפעל עד לפנסיה. ואולם כיום ניכר כי רבים מהעובדים חוששים לפרנסתם. דניאל, חשמלאי בן 31 שעובד בפולקסווגן מ-2002, סיפר לעיתון "בילד": "אצלנו העסקים כרגיל. כעובדים, אנחנו לא יכולים לעשות הרבה, רק לקוות שהנזק התדמיתי לא גדול מדי, אחרת לכולנו תהיה בעיה".

שטפן ליסט, בונה מערכות בן 44 שעובד במפעל מ-2006, סיפר כי "מצב הרוח במפעל ירד, והחששות ניכרים. בכל מקום יש התגודדות של עובדים שמדברים בלחש. כל אחד חושש למקום עבודתו". לדברי קונסטנטין באייר, טכנאי בן 46 שעובד במפעל מאז 1986, "העונש שתקבל החברה עומד במרכז החדר, וזה מפחיד. אנחנו מניחים שלא נזכה השנה כבר לתשלומים נוספים כמו בונוסים לחגים. אני רק מקווה שבשל בעיות התדמית, לא יימכרו פחות מכוניות, כי אז מקומות העבודה שלנו יהיו בסכנה". לעומתם, מיכאל קירצק, בונה מכוניות בן 42 שעובד במפעל מ–1992, דווקא משדר אופטימיות: "אנחנו נתפוס את עצמנו בידיים, ונעבור גם את המשבר הזה, כמו תמיד".

כיאה לכל עיר גרמנית, גם לוולפסבורג יש קבוצת כדורגל מפוארת, בבעלות פולקסווגן כמובן. עם גילוי התרמית וההפסדים הכספיים, עלה חשש כי פולקסווגן תפסיק לממן את קבוצת הכדורגל, אבל טענות אלה הופרכו במהירות. עם זאת, נראה שהקבוצה מגלה הזדהות יתר עם הקבוצה האם: במשחק שנערך השבוע נגד באיירן מינכן, ספגה וולפסבורג חמישה שערים בתוך תשע דקות, והפסידה את המשחק, תוך שהיא סופגת השפלה קשה בבונדס ליגה, בדומה לקבוצה האם שספגה השבוע מכה קשה במגרש הרכב העולמי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker